Skip to content

V hlavní roli jazyk aneb největší vymírání lidstva…

Jazyk je nejen úzce provázán s identitou jednotlivce, ale jsou jím definovány i celé národy. Jazyk se neustále vyvíjí a mění, bohužel rovněž může i zanikat. Podle odborných odhadů zmizí každý rok zhruba 25 jazyků z celkových 7 tisíc.

Ohrožených je asi 2,5 tisíce z nich, a to po celé planetě. Co podniknout pro záchranu ohrožených jazyků, aby navždy nezmizely z povrchu země?

Počátky vývoje českého jazyka nebyly vůbec jednoduché, svoji pozici si musel obhájit nejprve před latinou a později i před němčinou. Foto: pixabay

Pro mnoho jazyků v současnosti platí, že již dospěly do takového stavu, kdy už jim není skutečně pomoci. Nic ale nemusí být tak beznadějné, pokud se zavčas podniknout kroky k jazykové revitalizaci. „Beznaděj a nedostatek příležitostí pro vzdělání a práci živí alkoholismus a drogy, kterým někteří mladí indiáni propadli.

A najednou je vidíte, jak se učí se sluchátky na uších lakotštinu nebo denně leží ve slovníku, že v tom dávném jazyku našli nový smysl,“ popsal český lingvista Jan Ullrich, jenž se zasloužil o revitalizaci jazyka indiánského kmene Lakotů (Siouxů) ze Severní Ameriky a který rovněž vytvořil nejrozsáhlejší slovník lakotštiny.

Nakonec si ale čeština dokázala vybudovat silné postavení, které si udržela až do současnosti. Foto: pixabay

Nahrávky ohrožených jazyků

Odborníci z řad lingvistů se podílejí na projektu Pangloss, v rámci něhož pořizují po celém světě nahrávky ohrožených jazyků u kultur, které balancují na hraně vymření. Dosud nejvíce materiálu nasbírali v oblasti jihovýchodní Asie a na pacifických ostrovech.

Lingvisté cestují mezi jednotlivými komunitami a zaznamenávají jejich vyprávění, písně a také rozhovory o banalitách pronesených například při vaření či jiných činnostech. Tyto nahrávky jsou následně přepisovány a překládány do více rozšířených jazyků.

V rámci putování odborníci navštěvují celé vesnice, někdy se ale potkají i s jedním jediným mluvčím, což je například případ Peruánce Amadea Garcíi Garcíi, který je posledním člověkem s mateřským jazykem, jímž je taushiro (tauširo) – jazyk, kterým kdysi mluvily tisíce lidí.

Zánik jazyka peruánského kmene Tauširů započal, když do Amazonie přicestovali těžaři kaučuku. Na nemoci a nucené práce zemřela většina domorodých obyvatel. Jazyky se obvykle dědí prostřednictvím rodin, avšak Amadeo nikdy své jazykové znalosti nepředal dál.

Peruánské ministerstvo kultury se tak rozhodlo vytvořit vládní lingvistickou databázi 1500 taušírských slov, 3 písní a 27 příběhů nejen pro akademiky, ale pro všechny zájemce o tento jazyk.

Počet česky mluvících lidí přesahuje 10 milionů, z nichž většinu tvoří rodilí mluvčí. Foto: pixabay

Vše má své pojmenování

Nejkritičtější je situace na severozápadě USA a Kanady, východě Sibiře a severu Austrálie,“ prohlásil lingvista a antropolog Miroslav Černý z Ostravské univerzity. „Nejohroženější jsou ty (jazyky), které postrádají písmo,“ dodal. Největší problém odborník shledává v nepoměru počtu států vůči počtu jazyků – celkem existuje 200 států, a tak je logické, že až drtivá většina jazyků se neuchytí tak jako jazyky úřední. „Těžko mohou být jazykem vzdělávání, médií, státní správy, bankovnictví či soudnictví,“ doplnil Černý. Každý jazyk je intimně propojen s kulturou. „Přijít o jazyk je jako shodit bombu na Louvre,“ nechal se slyšet americký lingvista Ken Hale. Nositelé ohrožených jazyků mívají obvykle znalosti lokální přírody, například pomocí jazyka seri z Kalifornie se podařilo objevit plodinu s vysokou nutriční hodnotou a v Austrálii domorodci znají ptáky, kteří roznášejí uhlíky, a pomáhají tak šířit požáry.

Určité obavy mohou pramenit ze stále více populárního anglického jazyka, zejména pak z narůstajícího počtu anglicismů, které se objevují v některých oblastech, jako například v IT či v internetové komunikaci, narušení struktury češtiny však není v tomto případě tak výrazné, aby to mohlo ohrozit její existenci. Foto: pixabay
Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Svatomartinské hody nám závidí celý svět
iluxus.cz

Svatomartinské hody nám...

Spojení mladého vína s husími...
Salát s tuňákem a vejci
tisicereceptu.cz

Salát s tuňákem a vejci

K večeři je dobré volit potraviny s...
Aktivita sopky na ostrově La Palma sílí
epochalnisvet.cz

Aktivita sopky na ostrově La...

Je to už 38 dní, co sopka Cumbre Vieja na...
Proč jsem si prošla minulými životy?
skutecnepribehy.cz

Proč jsem si prošla minulými...

Musela jsem si to vyzkoušet....
Záhada z Atacamy: Byla v poušti nalezena mumie mimozemšťana?
enigmaplus.cz

Záhada z Atacamy: Byla v...

V roce 2003 bylo objeveno několik centimetrů velké...
Skalnaté hory: pýcha Severní Ameriky a ráj pěší turistiky
epochanacestach.cz

Skalnaté hory: pýcha Severní...

Jedním ze symbolů...
Osobní traumata ji málem srazila na kolena
nasehvezdy.cz

Osobní traumata ji málem...

Dcera známých hereckých...
Chystají svatbu kvůli těhotenství?
nasehvezdy.cz

Chystají svatbu kvůli...

Neexistuje žádná statistika,...
Požáry a popáleniny: Když jde o vteřiny
panidomu.cz

Požáry a popáleniny: Když...

Jak správně ošetřit čerstvou popáleninu? Teoreticky to...
Slunce a sex jdou dohromady
21stoleti.cz

Slunce a sex jdou dohromady

Lidská touha po pohlavním styku je obecně silnější v...
Kouzlo venkovského bydlení
rezidenceonline.cz

Kouzlo venkovského bydlení

Bydlení na předměstí se může ukázat jako velká...
Nový podezřelý v případu Zodiac zanechával na internetu mrazivé komentáře
enigmaplus.cz

Nový podezřelý v případu Zodiac...

Před několika dny tým vyšetřovatelů odložených...