Skip to content

NASA si posvítila na asteroid Bennu

Již je to více než rok, co k asteroidu Bennu dorazila americká průzkumná sonda OSIRIS-REx vyslaná Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA) v rámci programu New Frontiers, jejíž cílem je detailně prozkoumat vesmírné těleso.

Mise, která přinesla důležité poznatky, je stále v plném proudu.

Asteroid Bennu si mimo jiné vysloužil přezdívku apokalyptický asteroid, může za to fakt, že pravděpodobnost jeho střetnutí s naší modrou planetou není podle vědců úplně nízká. Foto: Drbogdan / Creative Commons / PD NASA

Asteroid (101955) Bennu se řadí do Apollonovy skupiny, objeven byl 11. září roku 1999 díky projektu LINEAR. Odhadovaný průměr tělesa je necelých 500 metrů. Díky výzkumným pracím se podařilo zpozorovat, že na skalnatém asteroidu dochází k erupcím částic.

Překvapivým zjištěním bylo, že úlomky pocházejí z povrchu vesmírného objektu, ze kterého byly vyvrženy. V průběhu letošního léta je v plánu odebrání vzorků hornin určených k následné analýze, ta by měla proběhnout po návratu na planetu Zemi v roce 2023.

Podle odhadu by se měl asteroid přiblížit k Zemi až v roce 2135, přesto je již nyní zapotřebí zvážit veškerá opatření, jak se střetu vyhnout. Šance srážky dvou vesmírných těles je 1:2700. Foto: Drbogdan / Creative Commons / PD NASA

Hladce to zřejmě nepůjde

Počátek mise jako takové byl již 8. září roku 2016, kdy sonda OSIRIS-REx (akronym z anglického The Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer) odstartovala svou cestu pomocí rakety Atlas V. 3.

prosince 2018 se sonda nacházela ve vzdálenosti asi 19 kilometrů od povrchu asteroidu, tehdy započala výzkumná fáze projektu. Vědci doufají, že jim průzkum tělesa pomůže pochopit rané fáze vývoje Sluneční soustavy.

Povrch asteroidu Bennu je velmi členitý, dokonce více než se předpokládalo, proto se není čemu divit, že přistání na něm nebude vůbec jednoduché. S tím vědci nepočítali, domnívali se totiž, že je povrch hladší a přístupnější.

Navíc, asteroid do svého okolí „chrlí“ materiál, u tohoto procesu se dosud neví, co ho způsobuje.

Zařízení vyslané do vesmíru zahrnuje kamerový systém OCAMS, jehož součástí jsou tři kamery poskytnuté Arizonskou univerzitou – panoramatická kamera PanCam pro stereoskopické snímky terénu, Map Cam určená k identifikaci průvodců asteroidu a plynových vleček a jako poslední SamCam pro kontinuální záznam odběru vzorků. Foto: Yarnalgo / Creative Commons / PD NASA

Názvy odkazují k Egyptu

Vědecký tým původně předpokládal, že lokalizace vhodných stanovišť pro sběr vzorků bude zahrnovat oblasti s poloměrem 25 metrů, ale kvůli skalnatému terénu museli svoje požadavky snížit na 5-10 metrů.

Nároky na přesnost navigace se oproti tomu logicky zvýšily. Po dlouhém rozhodování odborníci nakonec vybrali čtyři potenciální stanoviště, jež by mohla být pro sběr vzorků vhodná, ta se ještě zredukují na finální dvě – jedno primární a druhé záložní.

Vybraná místa nesou označení ptáků žijících v Egyptě – Nightingale, Sandpiper, Osprey a Kingfisher. Není bez zajímavosti, že jméno samotného asteroidu je podle mytologického ptáka Benu. Odběr materiálu k další analýze provede 3 metry dlouhé robotické rameno systému TAGSAM, které bude na asteroid poklepávat a současně na něj bude vypouštět stlačený dusík, což zapříčiní rozvolnění povrchu.

Nasbírané vzorky smějí mít maximální velikost průměru 2,5 centimetru.

Dále je součástí sondy laserový výškoměr OLA, spektrometr ORVIS zacílený na viditelné a infračervené spektrum, OTES dodává spektrální mapy vytvořené podle teplotních dat z infračervené spektroskopie v rozsahu 4–50 µm. Jako poslední nesmí chybět systém TAGSAM pro odebírání vzorků. Foto: Sir Trenzalore / Creative Commons / PD NASA
Foto: Úvodní foto: Yarnalgo / Creative Commons / PD NASA
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Chystají svatbu kvůli těhotenství?
nasehvezdy.cz

Chystají svatbu kvůli...

Neexistuje žádná statistika,...
Kouzlo venkovského bydlení
rezidenceonline.cz

Kouzlo venkovského bydlení

Bydlení na předměstí se může ukázat jako velká...
Netradiční koláč s červenou řepou
tisicereceptu.cz

Netradiční koláč s červenou...

Kdo má rád vlašské ořechy, tak jimi může koláč...
Slunce a sex jdou dohromady
21stoleti.cz

Slunce a sex jdou dohromady

Lidská touha po pohlavním styku je obecně silnější v...
Skalnaté hory: pýcha Severní Ameriky a ráj pěší turistiky
epochanacestach.cz

Skalnaté hory: pýcha Severní...

Jedním ze symbolů...
Požáry a popáleniny: Když jde o vteřiny
panidomu.cz

Požáry a popáleniny: Když...

Jak správně ošetřit čerstvou popáleninu? Teoreticky to...
Svatomartinské hody nám závidí celý svět
iluxus.cz

Svatomartinské hody nám...

Spojení mladého vína s husími...
Záhada z Atacamy: Byla v poušti nalezena mumie mimozemšťana?
enigmaplus.cz

Záhada z Atacamy: Byla v...

V roce 2003 bylo objeveno několik centimetrů velké...
Aktivita sopky na ostrově La Palma sílí
epochalnisvet.cz

Aktivita sopky na ostrově La...

Je to už 38 dní, co sopka Cumbre Vieja na...
Osobní traumata ji málem srazila na kolena
nasehvezdy.cz

Osobní traumata ji málem...

Dcera známých hereckých...
Pochopila jsem, že dítě nemusí být vlastní
skutecnepribehy.cz

Pochopila jsem, že dítě...

Byla jsem nešťastná...
Nový podezřelý v případu Zodiac zanechával na internetu mrazivé komentáře
enigmaplus.cz

Nový podezřelý v případu Zodiac...

Před několika dny tým vyšetřovatelů odložených...