Skip to content
reklama blank
reklama blank

NASA si posvítila na asteroid Bennu

blank

Již je to více než rok, co k asteroidu Bennu dorazila americká průzkumná sonda OSIRIS-REx vyslaná Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA) v rámci programu New Frontiers, jejíž cílem je detailně prozkoumat vesmírné těleso.

Mise, která přinesla důležité poznatky, je stále v plném proudu.

blank
Asteroid Bennu si mimo jiné vysloužil přezdívku apokalyptický asteroid, může za to fakt, že pravděpodobnost jeho střetnutí s naší modrou planetou není podle vědců úplně nízká. Foto: Drbogdan / Creative Commons / PD NASA

Asteroid (101955) Bennu se řadí do Apollonovy skupiny, objeven byl 11. září roku 1999 díky projektu LINEAR. Odhadovaný průměr tělesa je necelých 500 metrů. Díky výzkumným pracím se podařilo zpozorovat, že na skalnatém asteroidu dochází k erupcím částic.

Překvapivým zjištěním bylo, že úlomky pocházejí z povrchu vesmírného objektu, ze kterého byly vyvrženy. V průběhu letošního léta je v plánu odebrání vzorků hornin určených k následné analýze, ta by měla proběhnout po návratu na planetu Zemi v roce 2023.

blank
Podle odhadu by se měl asteroid přiblížit k Zemi až v roce 2135, přesto je již nyní zapotřebí zvážit veškerá opatření, jak se střetu vyhnout. Šance srážky dvou vesmírných těles je 1:2700. Foto: Drbogdan / Creative Commons / PD NASA

Hladce to zřejmě nepůjde

Počátek mise jako takové byl již 8. září roku 2016, kdy sonda OSIRIS-REx (akronym z anglického The Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer) odstartovala svou cestu pomocí rakety Atlas V. 3.

prosince 2018 se sonda nacházela ve vzdálenosti asi 19 kilometrů od povrchu asteroidu, tehdy započala výzkumná fáze projektu. Vědci doufají, že jim průzkum tělesa pomůže pochopit rané fáze vývoje Sluneční soustavy.

Povrch asteroidu Bennu je velmi členitý, dokonce více než se předpokládalo, proto se není čemu divit, že přistání na něm nebude vůbec jednoduché. S tím vědci nepočítali, domnívali se totiž, že je povrch hladší a přístupnější.

Navíc, asteroid do svého okolí „chrlí“ materiál, u tohoto procesu se dosud neví, co ho způsobuje.

blank
Zařízení vyslané do vesmíru zahrnuje kamerový systém OCAMS, jehož součástí jsou tři kamery poskytnuté Arizonskou univerzitou – panoramatická kamera PanCam pro stereoskopické snímky terénu, Map Cam určená k identifikaci průvodců asteroidu a plynových vleček a jako poslední SamCam pro kontinuální záznam odběru vzorků. Foto: Yarnalgo / Creative Commons / PD NASA

Názvy odkazují k Egyptu

Vědecký tým původně předpokládal, že lokalizace vhodných stanovišť pro sběr vzorků bude zahrnovat oblasti s poloměrem 25 metrů, ale kvůli skalnatému terénu museli svoje požadavky snížit na 5-10 metrů.

Nároky na přesnost navigace se oproti tomu logicky zvýšily. Po dlouhém rozhodování odborníci nakonec vybrali čtyři potenciální stanoviště, jež by mohla být pro sběr vzorků vhodná, ta se ještě zredukují na finální dvě – jedno primární a druhé záložní.

Vybraná místa nesou označení ptáků žijících v Egyptě – Nightingale, Sandpiper, Osprey a Kingfisher. Není bez zajímavosti, že jméno samotného asteroidu je podle mytologického ptáka Benu. Odběr materiálu k další analýze provede 3 metry dlouhé robotické rameno systému TAGSAM, které bude na asteroid poklepávat a současně na něj bude vypouštět stlačený dusík, což zapříčiní rozvolnění povrchu.

Nasbírané vzorky smějí mít maximální velikost průměru 2,5 centimetru.

blank
Dále je součástí sondy laserový výškoměr OLA, spektrometr ORVIS zacílený na viditelné a infračervené spektrum, OTES dodává spektrální mapy vytvořené podle teplotních dat z infračervené spektroskopie v rozsahu 4–50 µm. Jako poslední nesmí chybět systém TAGSAM pro odebírání vzorků. Foto: Sir Trenzalore / Creative Commons / PD NASA
Foto: Úvodní foto: Yarnalgo / Creative Commons / PD NASA
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
BMW INVELT se připojil k oslavám sportovní divize M
iluxus.cz

BMW INVELT se připojil k...

Před 50 lety dala značka BMW zelenou...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...