V Česku byl ke konci srpna 2019 evidován největší počet znásilnění za posledních 10 let. Vyplývá to z analýzy statistik kriminality, kterou v uplynulých dnech provedl tým přední české lektorky sebeobrany Jasmíny Houdek.
„Výsledek je překvapující. Je to rozhodně nepříznivý trend, kterému je třeba věnovat mimořádnou pozornost,“ komentovala výsledky analýzy lektorka.
Podle dostupných statistik zveřejněných na stránkách Policie ČR je k 31. 8. 2019 evidováno v České republice celkem 525 znásilnění. Za prvních osm měsíců v roce se jedná o nejvyšší číslo od roku 2009. Průměr let 2009–2018 činí 448 případů.
Oproti němu jde v letošním roce o 17% nárůst. Oproti loňsku se počet evidovaných znásilnění zvýšil o 7,3 %.
Čísla jsou nepopiratelná
„Jestli je růst počtu případů dán větší odvahou českých žen tyto případy hlásit nebo jestli skutečně tato trestná činnost roste, musí být předmětem dalšího šetření. Určitě není možné nad těmito čísly mávnout rukou,“ říká Jasmína Houdek.
Pokud bychom k letošním známým číslům přičetli loňská čísla za září–prosinec, dostaneme se k 687 případům znásilnění.
V návaznosti na absolutní evidované počty znásilnění zkoumal tým Jasmíny Houdek také objasněnost případů. Ze statistik vyplývá, že spolu se zvyšujícím se počtem znásilnění objasněnost těchto trestných činů drobně klesá.
Průměrná objasněnost znásilnění k 31. 8. v letech 2016, 2017 a 2018 byla 60,17 %, za období 1. 1. – 31. 8. 2019 ukazují policejní statistiky objasněnost 54,3 %, což je pokles o 5,87 %.
„Jsem přesvědčena, že 90 % krizových situací lze předejít účinným odvrácením samotné fyzické agrese. Je to možné učinit verbálně, ale i nonverbálně. Naučit se to může každý člověk,“ vysvětluje lektorka sebeobrany.
Píše o tom, co zná
Českou republiku navštívila letos v říjnu také nejslavnější holandská spisovatelka současnosti Saskia Noort (*1967), která v Česku vydává svou první knihu pod názvem Stromboli.
V částečně autobiografické knize popisuje vlastní zkušenost, kdy ji v jejích 14 letech znásilnil soused. „Sebeobrana je jistě skvělá věc, změnit se ale musejí hlavně muži.
Pokud v jakékoliv zemi na světě začne stoupat počet znásilnění, je nutné se tomu intenzivně věnovat.V této souvislosti bych chtěla apelovat na české politiky, aby ratifikovali Istanbulskou úmluvu stejně jako to už udělalo Holandsko,“ říká spisovatelka, která je zároveň ambasadorkou charitativní organizace Amref Flying Doctors bojující v Africe proti ženské obřízce.