Skip to content

Kennedyovi: Dynastie s cejchem smrti

Jedno je jisté,“ shodují se chůvy a guvernantky, které dlouhá léta doprovázejí členy rodinného klanu na jejich strastiplné cestě životem. „Jestli Kennedyovi dostali něco do vínku, pak je to nepřirozená smrt.“

Hlavně kvůli tomu nemůže nejslavnější politická dynastie 20. století stoprocentně naplnit velké ambice svého zakladatele Josepha P. Kennedyho (1888–1969). Ten zplodí devět dětí a ještě během svého života o čtyři z nich přijde.

Nejvíce nadějí vkládá do nejstaršího syna Josepha Jr. (1915–1944).

Z budoucího prezidenta zbude popel

Při jeho narození dokonce prohlásí, že „tohle dítě je budoucí prezident naší Země.“ Jenže mladík, marně se snažící vymanit z otcových vysokých očekávání, přijme během služby v americké armádě riskantní misi a výbuch letadla z něj v srpnu 1944 udělá první položku na smutném seznamu mrtvých Kennedyů.

V pouhých 29 letech. Otcův sen o tažení na Bílý dům tak přejde na Josephova mladšího bratra Johna (1917–1963).

Dceru nechá připravit o rozum

Ještě předtím se ovšem zakladatel dynastie musí vypořádat s další ránou. V květnu 1948 se jeho dcera Kathleen (1920–1948), které nikdo neřekne jinak než „Kick“, vydá letadlem na dovolenou na francouzskou riviéru.

Místo vytouženého cíle ale zahyne v troskách stroje, který se zřítí do rokle. O další dceru se Joseph připraví sám. Rosemary Kennedyová (1918–2005) je od dětství duchem pomalejší. Nedokáže se soustředit, mívá prudké výkyvy nálad a výbuchy vzteků.

V roce 1941 ji proto vlastní otec pošle na lobotomii v naději, že ji zákrok zklidní. Jenže špatně provedená operace všechno jenom zhorší a trudomyslná dívka skončí na mentální úrovni dvouletého dítěte.

Zbytek života pak stráví po ústavech.

Zakladatel dynastie Joseph P. Kennedy má se svými potomky velké plány.

Kletba znovu udeřila

John Fitzgerald Kennedy se do Oválné pracovny v roce 1961 nakonec skutečně dostane a Joseph je blahem bez sebe. Tenhle pocit ale trvá jen dva roky. Pak celou Ameriku šokuje série výstřelů, které v Dallasu ukončí Johnův život.

Mezitím mu manželka Jacqueline (1929–1994) stihne porodit čtyři děti. Dospělosti se ale dožijí jen dvě. Dcera Arabella se narodí mrtvá, předčasně narozený Patrick umírá po dvou dnech na selhání plic.

Předčasně končí i život Johnova bratra Bobbyho (1925–1968), dalšího Kennedyho, který má namířeno do Bílého domu. Po jeho vraždě v roce 1968 se smrt, pronásledující politický klan, na chvíli odmlčí.

Jacqueline v obležení trojice bratru Kennedyových, Edwarda, Johna a Roberta.

Scházejí se na onom světě

Znovu se připomene až 25. dubna 1984, kdy se osmadvacetiletý syn Roberta Kennedyho David (1955–1984) předávkuje v hotelovém pokoji drogami. Jeho bratrovi Michaelovi (1958–1997) se zase stane osudným náraz do stromu při lyžování na Silvestra 1997.

Tři roky předtím podlehne jejich teta Jacqueline rakovině. Její syn John (1960–1999) jí na onen svět následuje v červenci 1999, když se spolu se svou manželkou a švagrovou zřítí s letadlem do Atlantského oceánu.

Ostatky tehdy identifikuje jeho strýc Edward (1932–2009), nejmladší bratr zavražděného JFK.

John F. Kennedy mladší zahyne spolu s manželkou (na snímku) a švagrovou při havárii letadla.

Jedno neštěstí za druhým

Sám v roce 1964 jeden takový pád letadla přežije. Stejně jako nehodu o pět let později, při které sjede s autem z mostu do řeky. Svou spolujezdkyni ovšem nechá utonout. Zabije ho v srpnu 2009 mozkový nádor.

Jeho nejstarší dceru Karu (1960–2011) skolí o dva roky později infarkt. Zatím posledním jménem na smrtícím seznamu je snacha Bobbyho Kennedyho Mary Richardsonová Kennedyová (1959–2012), kterou najdou v květnu 2012 oběšenou ve stodole za jejím domem.

Foto: forbes.com, biography.com, uvamagazine.org, townandcountrymag.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …