Letokruhy stromů jsou v současnosti cenným zdrojem přesných dat, nejen o stáří svých nositelů. Nová studie, která právě s letokruhy pracuje, z nich vyvozuje informace, že od roku 1930 se častěji než dříve vyskytují období sucha.
Letokruhy vznikají vždy v průběhu jednoho vegetačního období, což odpovídá jednomu roku. Když má strom lepší podmínky ve svém okolí, je také větší přírůstek letokruhu – vlhkost znamená širší letokruh, sucho naopak značí letokruh tenčí.
Z této jednoduché definice je tedy zcela jasně možné vyčíst období sucha v jednotlivých lokalitách. Do letokruhů mohou být zapsány třeba erupce sopek či období znečišťování.
Když tedy dendrologové zkoumají dřevo nejen stromů starých staletí, které rostou dodnes, ale i dřeva ze stromů minulých tisíciletí, dá se z toho vytvořit detailní katalog shrnující podnebí.
Důkladná analýza
Nová studie pracuje s aktualizovaným katalogem Jihoamerického atlasu sucha SADA (South American Drought Atlas), který vznikl na základě analýzy 286 stromů z území Argentiny, Chile, Uruguaye, Paraguaye, Bolívie, jižní Brazílie a Peru.
Veškerá získaná data sahají přibližně šest století do minulosti, kdy je patrné, od kdy bylo sucho horší. Od šedesátých let dvacátého století připadá jeden extrémně suchý rok na deset let.
„Rostoucí extrémní hydroklimatické jevy zapadají do efektu způsobeného lidskou činností, ale samotný atlas SADA neposkytuje jednoznačné důkazy o tom, co za nárůst sucha může,“ řekl k datům z katalogu paleoklimatolog Mariano Morales z Argentiny.