Skip to content
reklama

Porušení pravidel konzervace: Vysušené tělo má mozek, ale chybí mu srdce

blank

Mumie zvaná Ginger, uložená v Britském muzeu, se datuje do období cca 3400 př. n. l. a nalezena byla v egyptském Gebeleinu. Před tím, než Egypťané vytvořili postup mumifikace, vkládali těla do mělkých hrobů v písku, který pohltil vodu a zajistil konzervaci.

Později měla konzervace egyptských mumií svá přísná pravidla, která se přesto občas porušovala. Existuje o tom řada svědectví. Egyptskou mumii, zakoupenou v 19. století v Luxoru a uloženou v Redpath muzeu na McGillově univerzitě v kanadském Montrealu před jedenácti lety zkoumali vědci.

Došli přitom k překvapivému zjištění, že mumie byla pohřbena s mozkem, ale chybí jí srdce. Při mumifikaci ve starověkém Egyptě se přitom mozek většinou odstraňoval, ale srdce naopak zůstávalo uvnitř.

blank
Hlava a část Tutanchamonovy mumie v sarkofágu. FOTO: publicdomainpictures

Dáma z tradiční rodiny

Žena, která zemřela ve věku 30–50 let, podle radiokarbonového datování žila v době před cca 1700 roky, kdy už byl Egypt pod římskou vládou. Tehdy už byla mumifikace na ústupu. Zřejmě ale dotyčná dáma pocházela z rodiny se silnou vazbou na staré egyptské tradice, a proto došlo k její mumifikaci.

Provedené skeny ukazují, že jí přes hráz byly odstraněny vnitřní orgány z břicha. Otvor pak vyplnili látkou a pryskyřicí.

blank
Faraon Ramesse II. Kousek vzácné relikvie z jeho mumie se nalézá v olomouckém muzeu. FOTO: Hajor/Creative Commons/CC BY-SA 1.0

Kousek konzervačního materiálu máme i u nás

Nejznámější egyptskou mumií jsou ostatky faraona Tutanchámona (asi 1341 – 1323 př. n. l.). Byl mumifikován postupem, který trvá 70 dní. 15 dnů probíhalo čištění, dalších 40 dní potom následuje sušení a nakonec přijde na řadu ještě 15 dní na balení a bandážování.

Část vzácné textilie pocházející z mumie egyptského faraona Ramesse II. (1279–1213 př. n. l.) se nachází také u nás v olomouckém vlastivědném muzeu. Útržek plátna starý 3200 let sem v roce 1886 přivezl vídeňský malíř a fotograf Richard Buchta (1845–1894).

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Jack1956/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články