Skip to content

Unikátní přehled: 7 největších podvrhů a podvodů v historii lidstva

Lidé odpradávna vymýšleli báje, ale v historii se objevilo několik takových, které se vymkly kontrole. Historické okolnosti mnohdy umožnily i velmi nepravděpodobným podvodům se mezi lidmi pevně uchytit.

Fotografie lochnesské příšery

Pověsti o obrovském tvorovi žijícím v hlubinách skotského jezera Loch Ness si lidé vyprávějí už po staletí. Patrně nejčastěji uváděná teorie tvrdí, že jde o druh nějakého druhohorního plaza. Nejznámější fotografii lochnesské příšery pořídil londýnský gynekolog Robert Kenneth Wilson v 30.

letech minulého století – byla otištěna v roce 1934 v Daily Mailu. Před svou smrtí na počátku 90. let ovšem lékařův přítel Christian Spurling přiznal, že proslulá fotografie byla podvrhem – on sám vyrobil ze dřeva a plastu hračku, kterou Wilson posléze ve vodě nafotil.

Existenci lochnesky zatím nikdo neprokázal.

Válka světů – panika napříč Amerikou

Rozhlasová adaptace knihy Válka světů, líčící invazi mimozemské civilizace, byla na americké stanici CBS odvysílána živě během halloweenského večera roku 1938. Dnes je považována za první hoax vůbec – dramatické zvuky a výkřiky vyděsily posluchače natolik, že prchali do lesů, vybíhali ven se zbraněmi, vybírali úspory z bankovních trezorů, zkolabovala telefonní síť.

Hovoří se až o milionu panikařících osob. K panice došlo i přes to, že rádio před začátkem hry odvysílalo upozornění, že jde o dramatizaci, protože řada lidí na Válku světů přeladila teprve v jejím průběhu, po skončení populárnějšího pořadu na jiném kanále.

Režisér Orson Welles se druhý den omluvil.

Piltdownský člověk – největší archeologický podvrh 20. století

Historie tohoto podvodu se začala psát v roce 1912. Tehdy zavládlo v archeologických a antropologických kruzích velké vzrušení, když obchodník, antikvář a amatérský paleontolog Charles Dawson nalezl poblíž vesnice Piltdown v hrabství Sussex údajné zkamenělé zbytky prehistorického člověka.

Konkrétně části lidské lebky, jejíž vyvinutá mozkovna připomínala současného člověka a čelist vypadala jako z lidoopa. Příznivci Darwinovy teorie slavili: náhle měli hmatatelný důkaz pro společný původ člověka a opice.

Lebka byla okamžitě prohlášena za nejvýznamnější nález všech dob. Podrobný geologický průzkum o několik let později ale ukázal, že tamní štěrky jsou mnohem mladšího původu, než se dosud soudilo, a že jejich stáří neodpovídá určenému stáří Dawsonových nálezů.

Kvůli podvodu musely být opraveny tisíce knih.

Pitva mimozemšťana z Roswellu

V červenci 1947 prý došlo poblíž Roswellu v Novém Mexiku k havárii neidentifikovatelného létajícího objektu, oficiálně mělo jít o meteorologický balón. V 60. letech 20. století, když už se na „roswellský incident“ téměř zapomnělo, se objevila zvláštní němá nahrávka zachycující „pitvu mimozemšťana“, údajně pocházející z Roswellu.

Na nahrávce se však mihne i telefon, který se používal až od roku 1957. Britský producent Ray Santilli v roce 1995 natočil dokumentární film Pitva mimozemšťana a tvrdil, že se nejedná o podvrh, nýbrž o remake snímku, který si v Roswellu skutečně koupil, ale film se manipulací nenávratně poškodil.

Odvysílání na americkém televizním kanále Fox způsobilo senzaci. Až o více než 10 let později v dalším dokumentu přiznal, že se jednalo o falešné video.

Při natáčení se použili zvířecí vnitřnosti.

Víly z Cottingley

Dvě sestřenice Elsie a Frances, které trávily v létě roku 1917 prázdniny v anglické vesničce Cottingley, rodičům tvrdí, že si chodí hrát s vílami. Nikdo jim nevěří, a tak si šestnáctiletá Elsie od otce půjčuje fotoaparát.

Vrací se s fotografiemi Frances a podivných postaviček kolem. Když se série pěti fotografií dostala o dva roky později na veřejnost, rozpoutala jedno z největších fotografických pozdvižení v dějinách.

Dívky prý víly viděly, ale fotografie zfalšovaly za pomocí ilustrací.

Putin a „antické“ amfory

Vladimir Putin se rád prezentuje coby dobrodruh a hrdina. Heroickou image mu ovšem pomáhá udržovat tým spolupracovníků a nejinak tomu bylo i v srpnu 2011, kdy se ruský premiér v doprovodu archeologů ponořil do vln Černého moře u starověké osady Fanagoria.

Netrvalo dlouho a objevil se na hladině se dvěma amforami, údajně pocházejícími ze 6. století, jež nalezl v hloubce 2 metrů. Odborní blogeři okamžitě poukázali na to, že amfory na sobě neměly jedinou řasu, o písku nemluvě.

A že prastarý nález rozhodně nelze z vody vynést jen tak za ucha. Scénku sehranou pro média, což o pár měsíců později přiznal i premiérův tiskový mluvčí.

Šlo o součást prezidentské kampaně.

Mumie z Persie

Během policejní razie na pašeráky starožitností byla v 19. října 2000 v Pákistánu objevena velmi dobře zachovalá mumie – mělo jít o perskou princeznu přibližně z roku 600 před naším letopočtem. Když ale tělo analyzoval kurátor muzea v Karáčí, objevil řadu znepokojivých detailů.

Například několik gramatických chyb na náhrdelníku a nesrovnalosti v mumifikačním procesu. Následné počítačové scany a rentgeny prokázaly, že jde o 2 roky starou mrtvolu a že dotyčná zemřela násilnou smrtí.

Zřejmě jen kvůli tomu, aby se stala mumií „princezny z Persie“.

Rentgeny prokázaly, že jde o 2 roky starou mrtvolu.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

V liberecké zoo mají mladé
epochalnisvet.cz

V liberecké zoo mají mladé

V období jara přichází mláďata na svět jak ve...
Proč je tak náročné shodit nadbytečné kilogramy? Viníkem je i evoluce
21stoleti.cz

Proč je tak náročné shodit...

Nadváha a obezita jsou globálním problémem,...
Rubens představuje Luční pěnu
iluxus.cz

Rubens představuje Luční pěnu

Základ novinky tvoří luxusní olej lisovaný ze semen...
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Místa spojená s čarodějnickými procesy v českých zemích
epochanacestach.cz

Místa spojená s čarodějnickými...

Během 17. století je...
Cammotte: Legenda řeky Gangy
enigmaplus.cz

Cammotte: Legenda řeky Gangy

Na území posvátné indické sladkovodní řeky Gangy...
Jak fascinující může být pracovní místo
rezidenceonline.cz

Jak fascinující může být...

Ippolito Fleitz Group má za sebou řadu...
Příběh malé Zlatovlásky
skutecnepribehy.cz

Příběh malé Zlatovlásky

Na malou Haničku asi nikdy...
O co Bára s Denisou spolu stále soupeří?
nasehvezdy.cz

O co Bára s Denisou spolu...

Seriál Slunečná působí jako...
Prokletá místa: Les plný hromadných hrobů, ve kterém nezpívají ptáci
enigmaplus.cz

Prokletá místa: Les plný...

Opuštěný les nedaleko Hradce...