Domů     Unikátní přehled: 7 největších podvrhů a podvodů v historii lidstva
Unikátní přehled: 7 největších podvrhů a podvodů v historii lidstva
29.9.2017

Lidé odpradávna vymýšleli báje, ale v historii se objevilo několik takových, které se vymkly kontrole. Historické okolnosti mnohdy umožnily i velmi nepravděpodobným podvodům se mezi lidmi pevně uchytit. 

Fotografie lochnesské příšery

Pověsti o obrovském tvorovi žijícím v hlubinách skotského jezera Loch Ness si lidé vyprávějí už po staletí. Patrně nejčastěji uváděná teorie tvrdí, že jde o druh nějakého druhohorního plaza.

Nejznámější fotografii lochnesské příšery pořídil londýnský gynekolog Robert Kenneth Wilson v 30. letech minulého století – byla otištěna v roce 1934 v Daily Mailu.

Před svou smrtí na počátku 90. let ovšem lékařův přítel Christian Spurling přiznal, že proslulá fotografie byla podvrhem – on sám vyrobil ze dřeva a plastu hračku, kterou Wilson posléze ve vodě nafotil.

Existenci lochnesky zatím nikdo neprokázal.
Existenci lochnesky zatím nikdo neprokázal.

Válka světů – panika napříč Amerikou

Rozhlasová adaptace knihy Válka světů, líčící invazi mimozemské civilizace, byla na americké stanici CBS odvysílána živě během halloweenského večera roku 1938. Dnes je považována za první hoax vůbec – dramatické zvuky a výkřiky vyděsily posluchače natolik, že prchali do lesů, vybíhali ven se zbraněmi, vybírali úspory z bankovních trezorů, zkolabovala telefonní síť.

Hovoří se až o milionu panikařících osob. K panice došlo i přes to, že rádio před začátkem hry odvysílalo upozornění, že jde o dramatizaci, protože řada lidí na Válku světů přeladila teprve v jejím průběhu, po skončení populárnějšího pořadu na jiném kanále.

Režisér Orson Welles se druhý den omluvil.
Režisér Orson Welles se druhý den omluvil.

Piltdownský člověk – největší archeologický podvrh 20. století

Historie tohoto podvodu se začala psát v roce 1912. Tehdy zavládlo v archeologických a antropologických kruzích velké vzrušení, když obchodník, antikvář a amatérský paleontolog Charles Dawson nalezl poblíž vesnice Piltdown v hrabství Sussex údajné zkamenělé zbytky prehistorického člověka.

Konkrétně části lidské lebky, jejíž vyvinutá mozkovna připomínala současného člověka a čelist vypadala jako z lidoopa. Příznivci Darwinovy teorie slavili: náhle měli hmatatelný důkaz pro společný původ člověka a opice.

Lebka byla okamžitě prohlášena za nejvýznamnější nález všech dob. Podrobný geologický průzkum o několik let později ale ukázal, že tamní štěrky jsou mnohem mladšího původu, než se dosud soudilo, a že jejich stáří neodpovídá určenému stáří Dawsonových nálezů.

Kvůli podvodu musely být opraveny tisíce knih.
Kvůli podvodu musely být opraveny tisíce knih.

Pitva mimozemšťana z Roswellu

V červenci 1947 prý došlo poblíž Roswellu v Novém Mexiku k havárii neidentifikovatelného létajícího objektu, oficiálně mělo jít o meteorologický balón.

V 60. letech 20. století, když už se na „roswellský incident“ téměř zapomnělo, se objevila zvláštní němá nahrávka zachycující „pitvu mimozemšťana“, údajně pocházející z Roswellu.

Na nahrávce se však mihne i telefon, který se používal až od roku 1957. Britský producent Ray Santilli v roce 1995 natočil dokumentární film Pitva mimozemšťana a tvrdil, že se nejedná o podvrh, nýbrž o remake snímku, který si v Roswellu skutečně koupil, ale film se manipulací nenávratně poškodil.

Odvysílání na americkém televizním kanále Fox způsobilo senzaci. Až o více než 10 let později v dalším dokumentu přiznal, že se jednalo o falešné video.

Při natáčení se použili zvířecí vnitřnosti.
Při natáčení se použili zvířecí vnitřnosti.

Víly z Cottingley

Dvě sestřenice Elsie a Frances, které trávily v létě roku 1917 prázdniny v anglické vesničce Cottingley, rodičům tvrdí, že si chodí hrát s vílami. Nikdo jim nevěří, a tak si šestnáctiletá Elsie od otce půjčuje fotoaparát.

Vrací se s fotografiemi Frances a podivných postaviček kolem. Když se série pěti fotografií dostala o dva roky později na veřejnost, rozpoutala jedno z největších fotografických pozdvižení v dějinách.

Dívky prý víly viděly, ale fotografie zfalšovaly za pomocí ilustrací.
Dívky prý víly viděly, ale fotografie zfalšovaly za pomocí ilustrací.

Putin a „antické“ amfory

Vladimir Putin se rád prezentuje coby dobrodruh a hrdina. Heroickou image mu ovšem pomáhá udržovat tým spolupracovníků a nejinak tomu bylo i v srpnu 2011, kdy se ruský premiér v doprovodu archeologů ponořil do vln Černého moře u starověké osady Fanagoria.

Netrvalo dlouho a objevil se na hladině se dvěma amforami, údajně pocházejícími ze 6. století, jež nalezl v hloubce 2 metrů. Odborní blogeři okamžitě poukázali na to, že amfory na sobě neměly jedinou řasu, o písku nemluvě.

A že prastarý nález rozhodně nelze z vody vynést jen tak za ucha. Scénku sehranou pro média, což o pár měsíců později přiznal i premiérův tiskový mluvčí.

Šlo o součást prezidentské kampaně.
Šlo o součást prezidentské kampaně.

Mumie z Persie

Během policejní razie na pašeráky starožitností byla v 19. října 2000 v Pákistánu objevena velmi dobře zachovalá mumie – mělo jít o perskou princeznu přibližně z roku 600 před naším letopočtem.

Když ale tělo analyzoval kurátor muzea v Karáčí, objevil řadu znepokojivých detailů. Například několik gramatických chyb na náhrdelníku a nesrovnalosti v mumifikačním procesu.

Následné počítačové scany a rentgeny prokázaly, že jde o 2 roky starou mrtvolu a že dotyčná zemřela násilnou smrtí. Zřejmě jen kvůli tomu, aby se stala mumií „princezny z Persie“.

Rentgeny prokázaly, že jde o 2 roky starou mrtvolu.
Rentgeny prokázaly, že jde o 2 roky starou mrtvolu.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž […]
Historie
Starořecký běžec Koroibos vyzrál na boha
Slunce pálí a nebe je bez mráčku. Vyvolávač ve městě Olympii na západě Peloponéského poloostrova vyzývá závodníky, aby se dostavili na startovní čáru, vymezenou pruhem kamenných desek. Místní aristokrat jménem Koroibos z Elidy se mezi mládeží ze vznešených rodin rozhodně neztratí. Na své vypracované a sluncem osmahlé tělo může být pyšný. Stadion se závodní dráhou o […]
Historie
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Historie
Proč Klement Gottwald zkazil slavnému vědci pohřeb?
„Tatínek byl sice velice přísný, než to vedlo nás jen k nejpřesnějšímu konání povinností za všech okolností,“ vzpomíná prvorozený Bedřich Hrozný na otce. Matku pak líčí jako ženu „neskonalé dobroty a nejúplnějšího porozumění pro mé snahy“. „Zapíšu se i na filozofii,“ rozhodne se maturant Bedřich Hrozný roku 1897 ve Vídni. Rychle ale zjistí, že stihnout […]
reklama
věda a technika
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
Biospehere 2: Lidský skleník skončí fiaskem!
Slunce pomalu prostupuje skleněnými tabulkami. Výzkumníci jako každé ráno vstanou a zkontrolují hodnoty, jenže dnes je něco jinak. Prostorem zazní hlas jejich šéfa, poté jsou konečně volní. Po dvou letech vyjdou na čerstvý vzduch! Uprostřed arizonské pouště stojí několik futuristicky vyhlížejících staveb, které by se hodily do filmu z daleké budoucnosti. Jde však o pomník nepovedeného […]
Strom života chrání naše zdraví
Jak se účinně bránit před všudypřítomnými civilizačními chorobami? Například synergií adaptogenních bylin, která je základem regeneračních doplňků stravy, nazvaných Strom života. Ty vznikly podle receptů renomovaného léčitele Bohuslava Větrovského. Strom života vychází ze čtyř základních duchovních směrů a principů. „Při sestavování vzorců bylin jsme se rozhodli, že budeme vycházet ze čtyř směrů vnímání přírody,“ vysvětluje […]
Mobilní telefon není jen zdroj zábavy, ale i užitečný pomocník
Mobilní telefon se stal nejpoužívanějším nástrojem, který bereme do rukou. Předstihl nejen nůž, kapesní zrcátko nebo příbor, ale také tužku a cigaretu. Vedle zábavy a prokrastinování při sledování sociálních sítí se však může stát i užitečným pomocníkem a bezpečnostním nástrojem. Chytrý mobilní telefon je počítačem, který se nám vejde do dlaně. Pro jeho zabezpečení tak […]
lifestyle
Courtney Love: Život napěchovaný drogami a alkoholem
Výrazné rudé rty, blond vlasy, hubená rozevlátá postava. Nepřehlédnutelná rockerka Courtney Love si v průběhu svého života vyslouží pověst „nejkontroverznější ženy historie rockové hudby“, aspoň podle magazínu Rolling Stone. Za co si toto označení vysloužila? Z problémové muzikantky, pocházející ze svobodného prostředí hippies, se do dnešních dní vyvinula potížemi ošlehaná osobnost, které dal život nejednu […]
Civilizační choroby útočí, braňte se!
Moderní styl života s sebou nese pohodlí, ovšem také strašáky v podobě civilizačních nemocí. Nadbytek jídla, všudypřítomný stres, nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí s sebou přinášejí takzvané nemoci z nadbytku, které mají na svědomí více než 70 % ročních světových úmrtí. Které civilizační nemoci vás ohrožují a jak se jim bránit? Podle zprávy Světové zdravotnické organizace stojí civilizační […]
Tragédie kolem Aaliyah Dany Haughtonové
V srpnu 2001 skončila rychlá a slibná kariéra R&B hvězdy Aaliyah tragickou leteckou nehodou. S ní zahynuli i další lidé, kteří jí byli nejbližší. Jak se události vyvíjely od posledního natáčení na Bahamách až po fatální chvíli, která změnila životy mnoha. Narodila se v Brooklynu a o pozdvižení se postarala hned poté, co spatřila světlo světa. […]
Jan Libíček: Smích na jevišti, smutek v zákulisí
Jan Libíček, známý český herec, který rozesmával diváky na divadelních prknech i filmovém plátně, žil život plný kontrastů. V soukromí však čelil hlubokým osobním bojům, které ho postupně stravovaly. Zatímco v roli komediálních postav dokázal vyvolat salvy smíchu, jeho vlastní život byl spíše melancholickou tragikomedií. Od skromných začátků v estrádách, kde se musel spokojit s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný