Skip to content

Americký lupič Willie Sutton: Do banky vždy vstupuje ozbrojen, ale bez nábojů!

Během své lupičské kariéry ukradne více jak dva miliony dolarů. Do banky vždy vstupuje ozbrojen, ale bez nábojů. Pokud se rozpláče nějaké dítě, loupit přestane. Willie Sutton je gentleman se vším všudy.

Pověst mu kazí jen fakt, že polovinu života stráví v base. I z ní ale uteče.

Willie Sutton (1901–1980) se na dráhu zločinu dá hned po škole. Učí se u přátel v mafii a brzy si troufne na svojí první banku. Používá pistoli nebo samopal Thomson, ale náboje nepotřebuje. „Nenabíjím, mám strach, aby se někomu něco nestalo.

Ale jen svým šarmem banku nevyloupím,“ vysvětluje kamarádům. „Jesse James nebo John Dillinger jsou vedle něj amatéři,“ nechá se na Willieho adresu slyšet mafián Donald Frankos (1938–2011). V červnu 1931 je Willie dopaden a skončí za mřížemi.

Trest si odsedět nehodlá. 11. prosince 1932 převrací v rukách pistoli, kterou se podaří propašovat mu během návštěv. Dva bachaře si vezme jako rukojmí, aby se dostal z koridoru cel, a z věznice prchne po žebříku.

Zatčení? Vězení? To pro Willieho není překážka.
Zatčení? Vězení? To pro Willieho není překážka.

Pennsylvánskou Filadelfií si vykračuje pošťák. Míří do banky Trust Company. Ve skutečnosti jde jen o jeden z mnoha Willieho převleků. Jindy se vydává za poslíčka s telegramem, který pokoří za bílého dne klenotnictví na Broadwayi.

Mezi oblíbené finty patří i uniforma policisty či údržbáře. Za své převleky si lupič vyslouží přezdívku herec Willie. 5. února 1934 lupiče-gentlemana polapí ruka zákona. Má si posedět 25 let ve státní věznici ve Filadelfii. 3.

dubna 1945 s dalšími 12 odsouzenci prchne z věznice vykopaným tunelem! Opojná vůně svobody ale není Suttonovi souzena. Ve městě si ho všimne policista. Do 24 hodin je tak zpět v lochu.

Mafián Donald Frankos pěje na zlodějíčka ódy.
Mafián Donald Frankos pěje na zlodějíčka ódy.

Dostane doživotí. Beznaděj otočí v nové spřádání plánů útěku. Ukradne uniformu vězeňské stráže. 10. února 1947 v noci si to štráduje několik vězňů se žebříky po dvoře věznice. Světlomet ze strážní věci je brzy zmerčí.

V tu chvíli vykročí ze stínu Willie. „To je v pořádku!“ zakřičí v uniformě na stráž. Útěk se podaří a katapultuje Suttona na 11. místo hledaných osob v americkém žebříčku FBI. V únoru 1952 je Sutton opět zajat policií.

Na doživotí za mřížemi nezůstane. Trpí rozedmou plic, akutně potřebuje operaci žil, ale konečně je svobodný!

Willie má zbraň. Ale náboje do ní odmítá...
Willie má zbraň. Ale náboje do ní odmítá…

Sutton umírá v 79 letech roku 1980. Poslední roky stráví u své sestry ve Spring Hill na Floridě. Žije aktivně – třetina Spojených států si ho všimne v televizní reklamě na New Britain Bank & Trust Company sídlící v Connecticutu.

Vzkaz je jasný – používejte kreditní kartu a nepřijde si na vás ani chytrý Willie. Bývalý zločinec se angažuje také ve vězeňských reformách a radí finančním institucím se zabezpečením.

Foto: clarkprosecutor.org, mafia.wikia.com, wikipedia.org, money.howstuffworks.com/
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …