Skip to content

Umělec Max Bill: Slovu jednoduchý dal nový význam

Pořídili jste si elegantní německé hodinky? Možná pak máte na ruce výrobek s designem švýcarského umělce Maxe Billa. Muže, který zanechal výraznou stopu hned v několika odvětvích.

Když se v roce 1908 narodil ve švýcarském Winterthuru Max Bill, svět dostal jednoho z nejnenápadnějších, ale nejvýznamnějších umělců 20. století. Během svého života se stal stříbrníkem, malířem, grafikem, sochařem, architektem a návrhářem užitných předmětů. Snad každý zná jeho nekonečné schody nebo jednoduchou ulmskou stoličku. Ještě významnější jsou ale jeho návrhy nástěnných a stolních hodin pro známou německou značku Junghans.

Jednoduchý design uplatňoval i při navrhování hodinek.
Jednoduchý design uplatňoval i při navrhování hodinek.

Aktivismus

Jeho život poznamenaly obě války, zvláště před a během té druhé byl velmi aktivní, když různými způsoby pomáhal antifašistům a později sehrál důležitou roli při obnově Německa. Mimo jiné vytvořil řadu veřejných skulptur a pomáhal založit Vysokou školu designu v německém Ulmu. Velmi se zasazoval také o obnovu životního prostředí ve městech i mimo ně.

Skulptura ve Frankfurtu.
Skulptura ve Frankfurtu.

Přátelství s Kupkou

Mezi přáteli Maxe Billa nechyběl český malíř František Kupka, se kterým měl společný důraz na čistotu a jednoduchost. Během svého života Bill získal „uměleckou nobelovku“ Praemium Imperiale a v podstatě až do své smrti v roce 1994 se snažil své zkušenosti předávat studentům. „Jsem toho názoru, že je možné posunout umění velkým způsobem dopředu s pomocí matematického myšlení,“ prohlásil v jednom rozhovoru. A jak se ukázalo, měl pravdu.

Ulmská stolička.
Ulmská stolička.
Foto: www.firstclasswatches.co.uk, www1.wdr.de, catalog.quittenbaum.de, commons.wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …