Začátkem září mezinárodní vědecký tým představil světu své úspěchy – výzkumníkům se poprvé v historii podařilo stvořit miniaturní mozky, které vykazují stejné vlastnosti jako v případě onemocnění Parkinsonovou chorobou.
Vědci si od své práce mimo jiné slibují další možnosti studia této rozsáhlé neurodegenerativní nemoci, díky čemuž by mohli přinést světu nové způsoby její léčby. Studovat dopodrobna průběh této nemoci na živých tkáních bylo až dosud téměř nemožné.
Badatelé tedy využili stále oblíbenější biotechnologie organoidů, miniaturní podoby reálných lidských orgánů. Jsou to v podstatě trojrozměrné, mnohobuněčné tkáňové konstrukty, které napodobují lidský střední mozek.
Závažné onemocnění
„Vytvářet modely Parkinsonovy nemoci na zvířatech je obtížné, protože u nich se neobjevují typické ztráty neuronů, které produkují neurotransmiter dopamin – což je hlavní rys Parkinsonovy nemoci.
Dalším omezením je, že se u experimentálních myších modelů Parkinsonovy choroby nevytvářejí charakteristické shluky proteinů nazývané Lewyho tělíska, které se často vyskytují v mozkových buňkách lidí s Parkinsonovou chorobou a typem progresivní demence známé jako demence s Lewyho tělísky,“ uvedl profesor Ng Huck Hui, který se na studii podílel.
Organoidy podobné lidskému střednímu mozku jsou vypěstovány z kmenových buněk do svazku neuronů a dalších buněk, které se nacházejí v lidském mozku. Nemají však vědomí a neprobíhá v nich žádná složitější aktivita.