Inovací, která nás na poli medicíny v blízké budoucnosti čeká, je větší využívání digitálních nástrojů spárovaných s analytikou umělé inteligence (AI).
Tato technologie téměř jistě zvýší přesnost a rychlost diagnostiky a zlepší detekci onemocnění v raných stádiích, čímž zvýší šance na úspěšnou léčbu a vyléčení.
Díky umělé inteligenci a strojovému učení lze diagnostické nástroje vycvičit ke čtení vzorků tkání a radiologických skenů.
Již nyní se například výzkumníkům společnosti Google povedlo zařadit skeny sítnice více než čtvrt milionu pacientů do algoritmů, které rozpoznávají vzorce.
Technologie se díky nim naučila, které vzorce předpovídají, že má pacient vysoký krevní tlak či je u něj zvýšené riziko infarktu a mrtvice.
Dermatolog budoucnosti
Pro své přínosy je umělá inteligence už dnes užívána jako podpora klinického rozhodování, ve zobrazovacích metodách či v epidemiologii. Pomalu ale jistě začíná prosazovat také v oboru dermatologie.
Napomohla tomu studie amerických vědců, která prokázala, že dokáže rozpoznat rakovinu kůže stejně úspěšně jako lidští experti.
Pro výzkumné účely byla využita umělá inteligence od Google, která se nejprve proškolila na sbírce 1,28 milionu fotografií nejrůznějších objektů. Na „ostro“ byla AI otestována u série 2000 fotografií kožních nádorů, které jí nikdy předtím nebyly předloženy.
Z výsledků vyplynulo, že u melanomů AI správně identifikovala 96 % maligních nádorů a 90 % neškodných poruch. Naproti tomu průměrný dermatolog byl z testovaných vzorků schopen správně určit 95 % melanomů a 76 % neškodných nádorů.
Roboti kam se podíváš
Jejich předností by se ale dalo využít například i při rutinních operacích, ostatně robotická ramena se při nich využívají už dnes.
Případně by robot automaticky provádějící odběr krve mohl být vybaven i ultrazvukem, aby byl schopen určit, která žíla je nejlepší pro odběr krve či zavedení katetru.
V zemích s nedostatkem pečovatelů by roboti mohli být využíváni ke zvedání a přemisťování pacientů, případně i k sociální interakci. Někteří by mohli být naprogramováni jako trenéři rehabilitačních cvičení a pomáhat pacientům dodržovat cvičební režim.
Chatbot by také mohl zajišťovat první kontakt s pacienty a řídit jejich třídění a prioritizaci. Počítá se rovněž s automatizovaným vydávání léků prostřednictvím zařízením podobným dnešním bankomatům.