Internet jako živý organismus. Agent, který nás neustále sleduje a má přehled o všech našich soukromých aktivitách. Hodně se o tom mluví, ale zní to tak neuvěřitelně, že jen málokdo tomu věří.
Je pravda, že jsme neustále sledování umělou inteligencí a prostředek komunikace, bez kterého si už nedovedeme představit existovat má přehled o každém našem kroku?
Vývoj internetu jde kupředu tryskovou rychlostí a málokdo si to doopravdy uvědomuje. Skoro každý mechanický stroj je už dnes vybaven elektronikou nebo i připojením na internet, obyčejné domácí elektroniky nevyjímaje.
Všechny tyto zařízení sbírají data o nás a našem chování, vysílají je pomocí čidel na internet, pomocí kterého se veškeré informace dostávají do oběhu.
„Internet of Things“ neboli „Internet věcí“
Tento termín znamená přesně ono propojení mezi přístroji a internetem. Předávají si mezi sebou informace, monitorují naše chování a všechno si pamatují. Zní to jako sci-fi.
Je to na jednu stranu praktické (zapnutí vytápění domu pomocí mobilního telefonu atd.), ale z druhé strany je to děsivé zároveň.
Říká se, že co jednou prošlo internetovým připojením, ať už to je objednávka do e-shopu nebo jen přeposlání fotky přes messenger sociální sítě, již nikdy to nezmizí.
Objednávka může být rok dokončena a fotka dávno smazána, ale internet všechny informace neustále uchovává. Živý organismus, který si žije vlastním životem a chová se jako myslící jednotka, nás může skrze získané informace různými způsoby ohrožovat.
Internetové vyhledávače jsou dnes již natolik vyspělé, že i samy myslí, učí se a vyvíjí se. Pamatují si údaje o vašem vyhledávání a automaticky vám při příštím hledání nabízí podobné výrazy a nejnavštěvovanější odkazy staví na první místo.
Google přišel s algoritmem, který například umí pracovat i se slangovým a nespisovným jazykem, rozpozná chyby a nabízí vám alternativy, které jste tou chybou pravděpodobně mysleli.
S vyhledávači na internetu se pojí další významný pojem s názvem SEO čili Search Engine Optimization (optimalizace webových stránek pro vyhledávače).
Tento proces představuje modifikaci webových stránek do té podoby, aby stránky byly na co nejlepších pozicích při vyhledávání. Vliv na to má klíčové slovo, které hledáme a od kterého se vše odvíjí.
Internet mimo námi nejčastěji vyhledávaná slova sleduje i naše změny v chování. Vidí, že jsme začali nakupovat jinde, změnili si profil na sociální síti nebo se přestěhovali do jiného města.
Díky všem těmto informacím vám inteligentně začne nabízet věci, které přesně odpovídají vašemu novému chování a od starého upouští.
Dobrým příkladem je třeba Facebook, kde se po stranách zjevují reklamní bannery prezentující přesně to, co jste si třeba před pár minutami prohlíželi na jiném serveru.
Se změnou polohy se pak nabízí i jiná škála například společenských akcí v okolí nebo restaurací a obchodů.
Internet of Things je brán jako umělá inteligence, která se bleskové vyvíjí a snaží se dohánět nedostatky. Jedním z nich je například rozeznávání emocí.
Může se nám to zdát sebevíc šílené, aby internet rozpoznával naše emoce, nicméně vědci na tom už nějakou dobu po celém světě pracují.
Snaží se vyvíjet algoritmy, které podle našeho stylu písma rozpoznají, jakou máme náladu, a podle toho budou volit, co a jak nám internet bude nabízet. To samé platí u čtení a autorizování obličejů, například při odemykání telefonu nebo laptopu. I tam bude systém umět rozpoznat, jak se cítíme, případně jakou máme náladu.
Dalším novým algoritmem bude i ten, který bude předvídat naše chování. Na základě dlouhodobého sledování změn bude vyhodnocovat získaná data a dopředu vytvářet model našeho budoucího chování a reakce na určité vjemy. Bude tak velmi snadné zajistit cílové skupiny pro prodej určitého výrobku.
Pokrok nezastavíš – v tomto případě to platí dvojnásob
Robotika a umělá inteligence jsou o několik let napřed a žádnému novému objevu se lidstvo nevyhne.
Jistě se dá na inteligenci internetu pohlížet pozitivně a ocenit praktičnost a pohodlnost, nicméně stále tam je ta temnější stránka, která nám ukazuje, že tu nejsme sami a že nás sledují a částečně i ovládají roboti obsažení v přístrojích, elektronice a po celém internetovém světě.
Pokud ale nezvolíme způsob života mimo vyspělou civilizaci, nezbývá nám nic jiného než to přijímat, využívat pozitiv a výhod, které to přináší, ale především být obezřetní na svá data, která veřejně poskytujeme.