Domů     Ukrajinský mlýnek na maso: Smrt u Dněpru nalezne přes milion mužů
Ukrajinský mlýnek na maso: Smrt u Dněpru nalezne přes milion mužů
27.2.2020

Ukrajina zažije největší válečné běsnění v srpnu 1943. Tehdy se voda řeky Dněpru zbarví doruda, protože na obou jejích březích se vedou kruté boje. Frontová linie, kterou se řeka stane, je dlouhá 1700 kilometrů a pro další průběh války je zcela zásadní. Aby byla německá vojska zatlačena zpátky na západ, se zaplatí potoky krve.

Poté, co je dobojováno u Kurska, není nejmenších pochyb, že někdejší sláva a skvělé výsledky wehrmachtu jsou ty tam.

Snahy německého vůdce Adolfa Hitlera (1889–1945) držet významné pozice do poslední chvíle i za cenu ztrát na životech, se ukážou být velmi neuvážené. Tankové i motorizované jednotky jsou velice oslabené a nedokážou vzdorovat sovětskému náporu.

Postupně tak Německo přijde o města Orel a Bělgorod, nakonec je po dlouhých bojích osvobozen také Charkov. Fronta je tlačena stále více na západ. Pokud chce Hitler udržet hlavu nad vodou, nezbývá, než začít velmi rychle jednat. Přikáže budovat tzv.

Ostwall, obrannou linii vedoucí od Finského zálivu až k Azovskému moři. Je dlouhá přes 1700 kilometrů a tvoří ji řeka Dněpr. Je nezbytné držet Sověty na východním břehu, proto jsou sem vysíláni všichni muži, které je možné postrádat jinde.

Vzhledem k nedostatku času a prostředků však Němci nemohou vybudovat opevnění a jejich obrana je nesouvislá. Není proto divu, že budou velmi záhy Rudou armádou dočista rozprášeni.

Německý generál Lothar Rendulic
Německý generál Lothar Rendulic

Roztříštěná pozornost

Přestože mají Sověti velkou početní převahu, je jim jasné, že Němci mají lepší bojové podmínky.

Západní břehy jsou totiž výše, a tak by se jejich postup mohl snadno zastavit, pokud by se Hitlerovi podařilo vybudovat obranu, nebo alespoň ostřelovat jednotky SSSR dělostřelectvem.

Josif Vissarionovič Stalin (1878–1953) proto usoudí, že je nezbytné zabránit vzniku takového opevnění. Zároveň ale tuší, že linie je natolik dlouhá, že není možné plně se soustředit na všechna území podél řeky.

Rozhodne se proto, že pozornost soustředí především do významných regionů Nikopolu a úrodných stepí. Zároveň chce získat zpět Smolensk, toho času okupovaný Němci. 24. srpna 1943 zahájí Sovětský svaz ofenzivu.

Trvá dva týdny, než musí zoufalý Adolf Hitler souhlasit s ústupem svých vojsk. Stále se však nechce vzdát alespoň malé naděje na vítězství, a proto nařizuje svým jednotkám, aby při ústupu aplikovaly taktiku spálené země.

Němci dokonce celé kilometry území podminují, což je také důvod, proč během svého ústupu v některých oblastech násilně evakuují civilní obyvatelstvo. To je využíváno při opevňovacích pracích, nebo je odesíláno na nucené práce do třetí říše.

Bitva u Dněpru proběhla v té fázi války, kdy se válečná štěstěna od Němců naplno odvrátila.
Bitva u Dněpru proběhla v té fázi války, kdy se válečná štěstěna od Němců naplno odvrátila.

Postup se zpomaluje

30. října 1943 dojde k události, která donutí velení německých vojsk k přehodnocení rozložení sil v armádě. Při bojích u Melitopole totiž padne do zajetí přes 2000 příslušníků slovenské Zajišťovací divize, která se do té doby pohybuje spíše v čele.

Slováci, kteří se ubránili, jsou proto neprodleně staženi do týla vojska. Nyní je na německém polním maršálovi Erichu von Mansteinovi (1887–1975), aby se pokusil stále se zhoršující situaci když už ne vylepšit, tak alespoň stabilizovat.

Muži, který je dnes považován za jednoho z nejlepších německých stratégů druhé světové války, se skutečně podaří vojsko lépe zorganizovat a postup Sovětů výrazně zpomalit. Mimo jiné tím, že zničí jeden z mostů, který chtějí použít k přechodu Dněpru.

Na otevřené stepi však nemůže své pozice ubránit, a tak je zřejmé, že dříve, či později bude nucen zavelet k dalšímu ústupu. Zvláště poté, co Sovětský svaz dobude Donbas, oblast velmi bohatou na zásoby uhlí. Při těchto bojích jsou Němci postupně zatlačeni o 240 kilometrů zpět na západ.

Německý polní maršál Erich von Manstein
Německý polní maršál Erich von Manstein

Partyzáni přispívají k úspěchu Rudé armády

Situaci pro nacistické Německo výrazně zhoršuje skutečnost, že Rudou armádu vydatně podporují partyzáni a pomáhají vojsku nejen v bitevním poli, ale zároveň provádějí záškodnické akce v týle vlastní armády.

Především organizovaně poškozují cesty a komunikační kanály, které slouží nacistům. Jen do září 1943 odstraní z vlakových tratí přes 214 tisíc kolejnic.

Nacisté si plně uvědomují, jaké nebezpečí jim od partyzánů hrozí, takže proti nim pravidelně podnikají trestné výpravy. Není jim to však příliš platné. Po válce na jejich adresu německý generál Lothar Rendulic (1887–1971) poznamená:

„Bylo zřejmé, že partyzánské oddíly mají centralizované řízení, neboť při přípravě každého většího útoku německých nebo ruských vojsk a v jeho průběhu ihned aktivizovaly v příslušném prostoru svou činnost.

Jejich akce se pro armádu staly těžkým břemenem a značným nebezpečím.

Na žádném jiném válčišti neexistovala tak těsná součinnost mezi partyzány a pravidelnou armádou jako na ruském.“ Jeden z partyzánských vůdců, Sydir Kovpak (1887–1967), se svými oddíly nachodí po oblasti bojů přes 10 tisíc kilometrů.

Za tu dobu se jim podaří zničit 256 mostů, vykolejit 60 vojenských vlaků a zničit kolem stovky skladišť všeho druhu. Zlikvidují také dvě těžiště nafty a 50 tisíc tun této vzácné suroviny. Dále 50 středisek vedení, 500 aut a 20 tanků a dalších obrněných vozidel. Navíc zničí přes 200 kilometrů telefonních a telegrafních drátů.

K přechodu přes Dněpr sloužily primárně vory.
K přechodu přes Dněpr sloužily primárně vory.

Přechod Dněpru uspíšen

V první polovině října 1943 je velká část sovětských vojsk soustředěna na předmostích Dněpru. Bude nezbytné řeku překonat dřív, než se Němcům podaří zformovat se k obraně. Na budování mostů není čas, a tak armáda přistoupí k překračování vody okamžitě.

Těžkou techniku, jako například stovky tanků, převeze na vorech, lehké stroje a lidi na loďkách. Vojáků je však příliš mnoho, a tak mnozí musejí řeku přeplavat. Přidržují se sudů, kmenů stromů nebo batohů naplněných slámou.

Přesto se však řadě z nich riskantní operace stane osudnou. U některých předmostí se podaří zbudovat improvizované pontonové mosty, ty se však stanou terčem německých náletů.

Sověti na ně pochopitelně odpovědí, a tak se strhne obrovská letecká bitva, do které se zapojí kolem 2000 letounů. Němci se však nechtějí vzdát a podnikají další a další nájezdy na předmostí.

Sovětskému vojsku nezbude nic jiného, než do boje nasadit také desetitisíce kaťuší, jak se přezdívá raketometům.

Úspěch Sovětského svazu v tomto střetnutí spočívá především v tom, že se jim daří udržet vícero předmostí na různých místech, a Němci tak nedokážou odhadnout, ze kterého přijde útok příště.

Sověti drtí německou techniku v bojích u Poltavy.
Sověti drtí německou techniku v bojích u Poltavy.

Cesta je volná

Ve druhé polovině října je situace bojů na Dněpru taková, že Rudá armáda podnikne mohutný útok, při němž odřízne německá vojska, a Rudá armáda překročí řeku a rozhodne se osvobodit Krym.

Jde na to za pomoci lsti – na jednom z předmostí vystaví makety tanků a děl a vojáci systematicky dělají hluk, aby vzbudili dojem, že se zde chystají k útoku. Předem vybrané jednotky se mezitím přesouvají ke Kyjevu, na který bez varování udeří.

Útok, kterého se účastní i 1. československý armádní sbor, 6. listopadu 1943 Kyjev skutečně dobude. Následuje tažení skrze celou Ukrajinu, jejíž osvobození je pro ukončení války zásadní.

Rudé armádě umožní dostatečnou rychlost postupu směrem na západ i v následujícím období, takže může přijít osvobození dalších území. V bitvě o Dněpr obdrží nejvyšší vojenská vyznamenání 2438 vojáků a důstojníků. V žádné jiné bitvě se tolik ocenění již nikdy neudělí.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Alžběta Šemrová. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml