Domů     Ukrajinský mlýnek na maso: Smrt u Dněpru nalezne přes milion mužů
Ukrajinský mlýnek na maso: Smrt u Dněpru nalezne přes milion mužů
27.2.2020

Ukrajina zažije největší válečné běsnění v srpnu 1943. Tehdy se voda řeky Dněpru zbarví doruda, protože na obou jejích březích se vedou kruté boje. Frontová linie, kterou se řeka stane, je dlouhá 1700 kilometrů a pro další průběh války je zcela zásadní. Aby byla německá vojska zatlačena zpátky na západ, se zaplatí potoky krve.

Poté, co je dobojováno u Kurska, není nejmenších pochyb, že někdejší sláva a skvělé výsledky wehrmachtu jsou ty tam.

Snahy německého vůdce Adolfa Hitlera (1889–1945) držet významné pozice do poslední chvíle i za cenu ztrát na životech, se ukážou být velmi neuvážené. Tankové i motorizované jednotky jsou velice oslabené a nedokážou vzdorovat sovětskému náporu.

Postupně tak Německo přijde o města Orel a Bělgorod, nakonec je po dlouhých bojích osvobozen také Charkov. Fronta je tlačena stále více na západ. Pokud chce Hitler udržet hlavu nad vodou, nezbývá, než začít velmi rychle jednat. Přikáže budovat tzv.

Ostwall, obrannou linii vedoucí od Finského zálivu až k Azovskému moři. Je dlouhá přes 1700 kilometrů a tvoří ji řeka Dněpr. Je nezbytné držet Sověty na východním břehu, proto jsou sem vysíláni všichni muži, které je možné postrádat jinde.

Vzhledem k nedostatku času a prostředků však Němci nemohou vybudovat opevnění a jejich obrana je nesouvislá. Není proto divu, že budou velmi záhy Rudou armádou dočista rozprášeni.

Německý generál Lothar Rendulic
Německý generál Lothar Rendulic

Roztříštěná pozornost

Přestože mají Sověti velkou početní převahu, je jim jasné, že Němci mají lepší bojové podmínky.

Západní břehy jsou totiž výše, a tak by se jejich postup mohl snadno zastavit, pokud by se Hitlerovi podařilo vybudovat obranu, nebo alespoň ostřelovat jednotky SSSR dělostřelectvem.

Josif Vissarionovič Stalin (1878–1953) proto usoudí, že je nezbytné zabránit vzniku takového opevnění. Zároveň ale tuší, že linie je natolik dlouhá, že není možné plně se soustředit na všechna území podél řeky.

Rozhodne se proto, že pozornost soustředí především do významných regionů Nikopolu a úrodných stepí. Zároveň chce získat zpět Smolensk, toho času okupovaný Němci. 24. srpna 1943 zahájí Sovětský svaz ofenzivu.

Trvá dva týdny, než musí zoufalý Adolf Hitler souhlasit s ústupem svých vojsk. Stále se však nechce vzdát alespoň malé naděje na vítězství, a proto nařizuje svým jednotkám, aby při ústupu aplikovaly taktiku spálené země.

Němci dokonce celé kilometry území podminují, což je také důvod, proč během svého ústupu v některých oblastech násilně evakuují civilní obyvatelstvo. To je využíváno při opevňovacích pracích, nebo je odesíláno na nucené práce do třetí říše.

Bitva u Dněpru proběhla v té fázi války, kdy se válečná štěstěna od Němců naplno odvrátila.
Bitva u Dněpru proběhla v té fázi války, kdy se válečná štěstěna od Němců naplno odvrátila.

Postup se zpomaluje

30. října 1943 dojde k události, která donutí velení německých vojsk k přehodnocení rozložení sil v armádě. Při bojích u Melitopole totiž padne do zajetí přes 2000 příslušníků slovenské Zajišťovací divize, která se do té doby pohybuje spíše v čele.

Slováci, kteří se ubránili, jsou proto neprodleně staženi do týla vojska. Nyní je na německém polním maršálovi Erichu von Mansteinovi (1887–1975), aby se pokusil stále se zhoršující situaci když už ne vylepšit, tak alespoň stabilizovat.

Muži, který je dnes považován za jednoho z nejlepších německých stratégů druhé světové války, se skutečně podaří vojsko lépe zorganizovat a postup Sovětů výrazně zpomalit. Mimo jiné tím, že zničí jeden z mostů, který chtějí použít k přechodu Dněpru.

Na otevřené stepi však nemůže své pozice ubránit, a tak je zřejmé, že dříve, či později bude nucen zavelet k dalšímu ústupu. Zvláště poté, co Sovětský svaz dobude Donbas, oblast velmi bohatou na zásoby uhlí. Při těchto bojích jsou Němci postupně zatlačeni o 240 kilometrů zpět na západ.

Německý polní maršál Erich von Manstein
Německý polní maršál Erich von Manstein

Partyzáni přispívají k úspěchu Rudé armády

Situaci pro nacistické Německo výrazně zhoršuje skutečnost, že Rudou armádu vydatně podporují partyzáni a pomáhají vojsku nejen v bitevním poli, ale zároveň provádějí záškodnické akce v týle vlastní armády.

Především organizovaně poškozují cesty a komunikační kanály, které slouží nacistům. Jen do září 1943 odstraní z vlakových tratí přes 214 tisíc kolejnic.

Nacisté si plně uvědomují, jaké nebezpečí jim od partyzánů hrozí, takže proti nim pravidelně podnikají trestné výpravy. Není jim to však příliš platné. Po válce na jejich adresu německý generál Lothar Rendulic (1887–1971) poznamená:

„Bylo zřejmé, že partyzánské oddíly mají centralizované řízení, neboť při přípravě každého většího útoku německých nebo ruských vojsk a v jeho průběhu ihned aktivizovaly v příslušném prostoru svou činnost.

Jejich akce se pro armádu staly těžkým břemenem a značným nebezpečím.

Na žádném jiném válčišti neexistovala tak těsná součinnost mezi partyzány a pravidelnou armádou jako na ruském.“ Jeden z partyzánských vůdců, Sydir Kovpak (1887–1967), se svými oddíly nachodí po oblasti bojů přes 10 tisíc kilometrů.

Za tu dobu se jim podaří zničit 256 mostů, vykolejit 60 vojenských vlaků a zničit kolem stovky skladišť všeho druhu. Zlikvidují také dvě těžiště nafty a 50 tisíc tun této vzácné suroviny. Dále 50 středisek vedení, 500 aut a 20 tanků a dalších obrněných vozidel. Navíc zničí přes 200 kilometrů telefonních a telegrafních drátů.

K přechodu přes Dněpr sloužily primárně vory.
K přechodu přes Dněpr sloužily primárně vory.

Přechod Dněpru uspíšen

V první polovině října 1943 je velká část sovětských vojsk soustředěna na předmostích Dněpru. Bude nezbytné řeku překonat dřív, než se Němcům podaří zformovat se k obraně. Na budování mostů není čas, a tak armáda přistoupí k překračování vody okamžitě.

Těžkou techniku, jako například stovky tanků, převeze na vorech, lehké stroje a lidi na loďkách. Vojáků je však příliš mnoho, a tak mnozí musejí řeku přeplavat. Přidržují se sudů, kmenů stromů nebo batohů naplněných slámou.

Přesto se však řadě z nich riskantní operace stane osudnou. U některých předmostí se podaří zbudovat improvizované pontonové mosty, ty se však stanou terčem německých náletů.

Sověti na ně pochopitelně odpovědí, a tak se strhne obrovská letecká bitva, do které se zapojí kolem 2000 letounů. Němci se však nechtějí vzdát a podnikají další a další nájezdy na předmostí.

Sovětskému vojsku nezbude nic jiného, než do boje nasadit také desetitisíce kaťuší, jak se přezdívá raketometům.

Úspěch Sovětského svazu v tomto střetnutí spočívá především v tom, že se jim daří udržet vícero předmostí na různých místech, a Němci tak nedokážou odhadnout, ze kterého přijde útok příště.

Sověti drtí německou techniku v bojích u Poltavy.
Sověti drtí německou techniku v bojích u Poltavy.

Cesta je volná

Ve druhé polovině října je situace bojů na Dněpru taková, že Rudá armáda podnikne mohutný útok, při němž odřízne německá vojska, a Rudá armáda překročí řeku a rozhodne se osvobodit Krym.

Jde na to za pomoci lsti – na jednom z předmostí vystaví makety tanků a děl a vojáci systematicky dělají hluk, aby vzbudili dojem, že se zde chystají k útoku. Předem vybrané jednotky se mezitím přesouvají ke Kyjevu, na který bez varování udeří.

Útok, kterého se účastní i 1. československý armádní sbor, 6. listopadu 1943 Kyjev skutečně dobude. Následuje tažení skrze celou Ukrajinu, jejíž osvobození je pro ukončení války zásadní.

Rudé armádě umožní dostatečnou rychlost postupu směrem na západ i v následujícím období, takže může přijít osvobození dalších území. V bitvě o Dněpr obdrží nejvyšší vojenská vyznamenání 2438 vojáků a důstojníků. V žádné jiné bitvě se tolik ocenění již nikdy neudělí.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Alžběta Šemrová. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
Historie
Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
Je přesná jako hodinky, krátce po páté přinese ke dveřím ložnice šálek espressa. Jenže dnes je něco jinak, protože i po deseti minutách stojí hrneček na svém místě. Několikrát zaklepe, pak vstoupí pomalu dovnitř. Rozsvícená lampička ozařuje nehybné tělo s malým úsměvem ve tváři. S bohulibým výrazem vládne Vatikánu Jan Pavel I. (1912–1978). Vcelku rychle se jeho […]
Historie
Dagmar Dánská, pro kterou pláče celé Dánsko
Princezny patří jenom do pohádek? Ale kdeže, jsou součástí naší historie. Dokonce některé české princezny udělají díru do světa. Podívají se na opačný konec Evropy a jejich život nabídne víc dobrodružství než nějaká pohádka. A tak to je třeba i v případě nejznámější a nejoblíbenější české princezny, která se narodí jako Markéta (1186–1213). Je to […]
reklama
lifestyle
Krajka: Krása lehká jako dech
Krajka je vzdušná, krásná a křehká. A stejně jako existuje množství různých způsobů výroby, také je více verzí o jejich původu. Víte, že nošení krajek upravují v minulosti zákony? A napadá vás, proč se do dnešních dnů dochovalo jen málo opravdu starých kousků anebo kde hledat muzeum krajek? Nádherná krajka dodává i jednoduchému oděvu punc […]
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek […]
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
S batohem na zádech napříč Asií! Přinášíme exkluzivní reportáž z cesty na neobyčejná místa, kam nevedou kroky turistů, ale předčí všechny oblíbené destinace. Vydejte se s námi do Hongkongu, poznejte místní život a ochutnejte zdejší neotřelý street food!  Cestovat znamená především snít s cílem objevovat, prožívat, měnit své postoje, hranice a návyky, a mnohdy i odmazávat předsudky.  Pozitivních přínosů […]
Minangkabaové: Matriarchát pod patronátem Alláhovým
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Není muslimský matriarchát protimluv? Na první pohled ano, jenže 6 000 000 příslušníků národa Minangkabau na Západní Sumatře dokazuje, že tomu tak být nemusí. I když možná jen do chvíle, […]
reklama
věda a technika
Moskevské metro: Mramor, žula, i fresky
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Objevil Benjamin Franklin elektřinu?
„Táhni!“ loučí se James se svým o 10 let mladším bratrem Benjaminem. Namísto zamávání ho vyprovodí kopancem. A mladík jde… nejdřív do New Yorku, pak do Filadelfie a poté až do Londýna. Benjamin Franklin (1706–1790) pozná všechny jejich podoby sourozeneckých vztahů – narodí se do nemajetné rodiny výrobce mýdel Josiaha Franklina jako 12. dítko ze […]
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný […]
Metro Londýn: Pozor na mezeru!
V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou existenci bez fungujícího systému podzemní dráhy. První metro bylo otevřeno již v roce 1863 v Londýně a v současnosti se svou podzemní drahou může pochlubit téměř 180 měst, z nichž 46 se nachází v Číně. Metro však nemusí být jen dopravním prostředkem. Pokud architekti a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz