Na francouzském královském dvoře se v 18. století objevují kadeřníci, kteří dokážou královnám, milenkám krále i dvorním dámám vytvářet na hlavách neuvěřitelné kreace. Kdo byl prvním oficiálním dvorním kadeřníkem?
Pravděpodobně prvním dvorským kadeřníkem ve Francii, o němž existují bližší zprávy, se stává Legros de Rumigny (1710–1770). V roce 1765 dokonce sepsal knihu s názvem L´Art de la Coeffure des Dames françaises.
Jednalo se o spisek pojednávající o kadeřnictví, ve kterém nechyběly ani podrobné obrázky tehdy módních účesů. Vlastně díky němu se zrodilo kadeřnictví jako samostatné povolání.
Museli upravit dveře
Rumignyho kadeřnické umění si oblíbila například markýza de Pompadour (1721–1764), milenka krále Ludvíka XV. (1710–1774).
Svého kadeřníka měla samozřejmě také královna Marie Antoinetta (1755–1793), která si i účesy sama vymýšlela. Léonardovi, jejímu kadeřnickému mistrovi, někdy trvala tvorba až metr a půl vysokých extravagancí celý den.
V době vlády Marie Antoinetty museli ve Versailles upravovat dveře, aby se tam panovnice vešla se svými obrovskými účesy.
Do vlasů zaplete loď
Britská autorka Barbara Coxová se zmiňuje, že francouzská královna Marie Antoinetta (1755–1793) skutečně „nechala v paláci ve Versailles zvýšit několikery dveře, aby se do nich vešly její účesy“.
Jeden z nich prý měřil na výšku dokonce 180 centimetrů. Tvorbou extravagantních účesů královna pověřuje svého dvorního kadeřníka Leonarda (1751–1820).
Šikovný muž jí z vlasů vyrábí neuvěřitelné kreace, kterými někdy reaguje i na dobové politické události. Ve chvíli, kdy francouzská flotila vítězí v námořní bitvě, pyšní se královna účesem obsahujícím loď…