Skip to content

Tyfová Mary: Chodící výrobna tyfu skončí v ostrovním vězení

A pak z těch něžných ženských úst vyjde série nepublikovatelných nadávek. Své věznitele střídavě proklíná, hrozí jim a snaží se vysmeknout z jejich sevření. „Okamžitě mě pusťte! Nikdy v životě jsem tyfus neměla, vždycky jsem byla zdravá!

“ Paradoxní je, že má v podstatě pravdu.

Mary Mallonová (1869–1938) je totiž první bezpříznakovou přenašečkou břišního tyfu, což je vpravdě smrtící kombinace. Zatímco ona sama se cítí jako rybička, lidi kolem ní padají do postelí a hrobů s kadencí samopalu.

Něco na té Mary je

Tak jako tisíce před ní, i ona jednoho dne sbalí veškerý svůj majetek do kufru a vydá se z rodné vlasti do Ameriky hledat štěstí. A protože šikovnost a zarputilost si vezme z Irska s sebou, netrvá to zas tak dlouho.

Z řadové služky je brzo vyhledávaná kuchařka, po které v roce 1900 sáhne rodina newyorského obchodníka. Jenže pár týdnů poté ulehnou všichni její členové do postele se čtyřicetistupňovými horečkami, úpornými průjmy a bolestmi břicha.

A tak jde Mary o dům dál. Zakotví na Manhattanu, jenže její služba má na vlas stejný průběh. S tím rozdílem, že tentokrát po sobě břišní tyfus nenechá jenom lazary, ale i jednu mrtvolu – rodinnou pradlenu.

Mohu vás poprosit o trochu moči?

V rodině právníka, kam Mary odejde vařit poté, skolí nemoc sedm členů z osmi. A podobné skóre má i na dalších štacích. Kam sympatická imigrantka vkročí, tam brzo houkají nemocniční sirény a zvoní umíráčky.

Za zdroj nákazy ji ale dlouho nikdo nepovažuje. Až do roku 1906, kdy se do celého případu vloží podezíravý epidemiolog George Soper (1870–1948). Vydá se po kuchařčiných stopách a všude, kam šlápne, najde tyfus.

Jenže první pokus o její konfrontaci, jako první zdravé přenašečky břišního tyfu, dopadne fiaskem. Na jeho žádost o vzorky krve, moči a stolice mu brunátná žena málem zapíchne vidličku do oka. Podobně dopadne i několik jeho dalších návštěv.

Když se Mary ocitne v moci Sopera a spol., stane se nemocniční lužko jejím novým domovem.

Buď, a nebo

A tak to Soper zkusí po zlém. Pošle na ni kolegyni s policejním doprovodem. Než ten ale vzpurnou Irku dostane do sanitky, schytá slušnou spršku nadávek a kopanců. Své věznitele obviňuje z diskriminace vůči imigrantům a o nějakém přenášení břišního tyfu nechce ani slyšet.

Na svém trvá i v momentě, kdy se ve vzorcích její stolice objeví tyfové bakterie. Nejdřív do ní neúspěšně cpou kvasnice a projímadla, nakonec ji odvezou do karantény na ostrov North Brother, kde ji postaví před hotovou věc – buď si nechá odstranit žlučník, fungující jako rezervoár tyfových bakterií, nebo tu v izolaci bude hnít do konce života.

blank
Na první pohled vypadá jako docela milá a skromná žena. „Tyfovou Mary“, jak jí přezdívá tisk, by v ní sotva někdo hledal.

Pod pseudonymem se neschová

Jenže Mary se žlučníku nehodlá jen ta vzdát. Ani vidina osamělé budoucnosti ji neděsí. Stěžuje a žaluje na kde koho tak dlouho, až úřady v roce 1910 povolí a ona je propuštěna na svobodu. Jediné, co musí slíbit, je, že do kuchyně už ani nepáchne a bude pečlivě dodržovat hygienu.

Jenže sliby se slibují a voda teče. Nudná práce v prádelně, kterou jí úřady seženou, jí nijak moc nechytne, a tak se opět vydá směrem k hrncům a pánvičkám. Vymetá jednu kuchyni za druhou, v domnění, že pod pseudonymem paní Brownová je před spravedlností v bezpečí.

Když ale v roce 1915 ve Sloaneově porodnici v New Yorku způsobí epidemii, během které lehne 25 lidí, a z toho dva z postele už nevstanou, vyšetřovatelé rychle pochopí, kolik uhodilo.

A šup zpátky na ostrov!

Zbytek života stráví „Tyfová Mary“, jak ji pojmenují novináři, v ostrovní izolaci. Aby nebyla jako zvíře v kleci, je jí dovoleno přijímat návštěvy, z nichž velkou část tvoří právě zvědaví pisálci. Později dostane dokonce práci jako ošetřovatelka.

Neustále přitom vykřikuje, že je nevinná. Pusu jí zavře až mrtvice. Z jejích následků se nikdy nevzpamatuje. Život jí nakonec v listopadu 1938 vezme zápal plic. Na kontě v tu chvíli má 53 nakažených a tři mrtvé. Minimálně.

Další pravděpodobné oběti se jí kvůli její neochotě spolupracovat nepodaří dokázat.

blank
Jakmile vyjde najevo, že je první bezpříznakovou přenašečkou břišního tyfu, stává se z ní vyvrhel.
Foto: presageanalytics.com, irishcentral.com, posterazzi.com, lizzieandrewborden.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pikantní kuřecí křidélka
tisicereceptu.cz

Pikantní kuřecí křidélka

Suroviny na 4 porce 1 kg kuřecích křídel 2 lžíce worcesterové...
Případ z Coventry: Mstí se tu duch zesnulého Jima?
enigmaplus.cz

Případ z Coventry: Mstí se...

Strach a zděšení zažívá v roce 2011...
„Po práci si rád vychutnám hořkost tonicu Kinley,“ říká Libor Bouček
iluxus.cz

„Po práci si rád vychutnám...

V minulých dnech jsme měli možnost...
Komu nakonec skončí herečka v posteli?
nasehvezdy.cz

Komu nakonec skončí herečka...

Hvězda 1. MISE SÁRA...
„Orchid House“ Jamese Bonda
rezidenceonline.cz

„Orchid House“ Jamese Bonda

Variace na thajské téma, tak by bylo možné...
Jak bezpečně ukládat v podzemí oxid uhličitý?
21stoleti.cz

Jak bezpečně ukládat v...

Oxid uhličitý je přirozenou součástí...
Mají v zádech psychopata?
nasehvezdy.cz

Mají v zádech psychopata?

Moderátor Leoš Mareš (46)...
Islandské jezerní monstrum: Jde o příbuzného slavné lochnesky?
epochalnisvet.cz

Islandské jezerní monstrum: Jde...

Studenti hallormsstaðirské školy jsou nalepení na oknech a...
Aby se kočce u vás opravdu líbilo
panidomu.cz

Aby se kočce u vás opravdu...

Zbožňuje pohodlí a teplo. Potřebuje přehled a...
MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY: OBEJDETE JE I PĚŠKY
epochanacestach.cz

MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY:...

Město Mikulov je ideálním...
Bratr má vše, a já skoro nic!
skutecnepribehy.cz

Bratr má vše, a já skoro nic!

Majetek bývá kamenem úrazu mnoha...
Čarodějnické procesy nejsou minulostí!
enigmaplus.cz

Čarodějnické procesy nejsou...

Přestože hon na čarodějnice je...