Skip to content

Tyfová Mary: Chodící výrobna tyfu skončí v ostrovním vězení

A pak z těch něžných ženských úst vyjde série nepublikovatelných nadávek. Své věznitele střídavě proklíná, hrozí jim a snaží se vysmeknout z jejich sevření. „Okamžitě mě pusťte! Nikdy v životě jsem tyfus neměla, vždycky jsem byla zdravá!

“ Paradoxní je, že má v podstatě pravdu.

Mary Mallonová (1869–1938) je totiž první bezpříznakovou přenašečkou břišního tyfu, což je vpravdě smrtící kombinace. Zatímco ona sama se cítí jako rybička, lidi kolem ní padají do postelí a hrobů s kadencí samopalu.

Něco na té Mary je

Tak jako tisíce před ní, i ona jednoho dne sbalí veškerý svůj majetek do kufru a vydá se z rodné vlasti do Ameriky hledat štěstí. A protože šikovnost a zarputilost si vezme z Irska s sebou, netrvá to zas tak dlouho.

Z řadové služky je brzo vyhledávaná kuchařka, po které v roce 1900 sáhne rodina newyorského obchodníka. Jenže pár týdnů poté ulehnou všichni její členové do postele se čtyřicetistupňovými horečkami, úpornými průjmy a bolestmi břicha.

A tak jde Mary o dům dál. Zakotví na Manhattanu, jenže její služba má na vlas stejný průběh. S tím rozdílem, že tentokrát po sobě břišní tyfus nenechá jenom lazary, ale i jednu mrtvolu – rodinnou pradlenu.

Mohu vás poprosit o trochu moči?

V rodině právníka, kam Mary odejde vařit poté, skolí nemoc sedm členů z osmi. A podobné skóre má i na dalších štacích. Kam sympatická imigrantka vkročí, tam brzo houkají nemocniční sirény a zvoní umíráčky.

Za zdroj nákazy ji ale dlouho nikdo nepovažuje. Až do roku 1906, kdy se do celého případu vloží podezíravý epidemiolog George Soper (1870–1948). Vydá se po kuchařčiných stopách a všude, kam šlápne, najde tyfus.

Jenže první pokus o její konfrontaci, jako první zdravé přenašečky břišního tyfu, dopadne fiaskem. Na jeho žádost o vzorky krve, moči a stolice mu brunátná žena málem zapíchne vidličku do oka. Podobně dopadne i několik jeho dalších návštěv.

Když se Mary ocitne v moci Sopera a spol., stane se nemocniční lužko jejím novým domovem.

Buď, a nebo

A tak to Soper zkusí po zlém. Pošle na ni kolegyni s policejním doprovodem. Než ten ale vzpurnou Irku dostane do sanitky, schytá slušnou spršku nadávek a kopanců. Své věznitele obviňuje z diskriminace vůči imigrantům a o nějakém přenášení břišního tyfu nechce ani slyšet.

Na svém trvá i v momentě, kdy se ve vzorcích její stolice objeví tyfové bakterie. Nejdřív do ní neúspěšně cpou kvasnice a projímadla, nakonec ji odvezou do karantény na ostrov North Brother, kde ji postaví před hotovou věc – buď si nechá odstranit žlučník, fungující jako rezervoár tyfových bakterií, nebo tu v izolaci bude hnít do konce života.

Na první pohled vypadá jako docela milá a skromná žena. „Tyfovou Mary“, jak jí přezdívá tisk, by v ní sotva někdo hledal.

Pod pseudonymem se neschová

Jenže Mary se žlučníku nehodlá jen ta vzdát. Ani vidina osamělé budoucnosti ji neděsí. Stěžuje a žaluje na kde koho tak dlouho, až úřady v roce 1910 povolí a ona je propuštěna na svobodu. Jediné, co musí slíbit, je, že do kuchyně už ani nepáchne a bude pečlivě dodržovat hygienu.

Jenže sliby se slibují a voda teče. Nudná práce v prádelně, kterou jí úřady seženou, jí nijak moc nechytne, a tak se opět vydá směrem k hrncům a pánvičkám. Vymetá jednu kuchyni za druhou, v domnění, že pod pseudonymem paní Brownová je před spravedlností v bezpečí.

Když ale v roce 1915 ve Sloaneově porodnici v New Yorku způsobí epidemii, během které lehne 25 lidí, a z toho dva z postele už nevstanou, vyšetřovatelé rychle pochopí, kolik uhodilo.

A šup zpátky na ostrov!

Zbytek života stráví „Tyfová Mary“, jak ji pojmenují novináři, v ostrovní izolaci. Aby nebyla jako zvíře v kleci, je jí dovoleno přijímat návštěvy, z nichž velkou část tvoří právě zvědaví pisálci. Později dostane dokonce práci jako ošetřovatelka.

Neustále přitom vykřikuje, že je nevinná. Pusu jí zavře až mrtvice. Z jejích následků se nikdy nevzpamatuje. Život jí nakonec v listopadu 1938 vezme zápal plic. Na kontě v tu chvíli má 53 nakažených a tři mrtvé. Minimálně.

Další pravděpodobné oběti se jí kvůli její neochotě spolupracovat nepodaří dokázat.

Jakmile vyjde najevo, že je první bezpříznakovou přenašečkou břišního tyfu, stává se z ní vyvrhel.
Foto: presageanalytics.com, irishcentral.com, posterazzi.com, lizzieandrewborden.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jeho posedlost stojí rodinu nemalé peníze!
nasehvezdy.cz

Jeho posedlost stojí rodinu...

Po letech společného...
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...
Z ošklivého káčátka se labuť nestala
skutecnepribehy.cz

Z ošklivého káčátka se...

V pubertě jsem často zírala...
Nenaplněná touha ničí její manželství
nasehvezdy.cz

Nenaplněná touha ničí její...

Eva Decastelo (42) v sobě...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Stylové představení kolekce Montblanc UltraBlack v Berlíně
iluxus.cz

Stylové představení kolekce...

Luxusní německá značka Montblanc celosvětově...
Pohřebiště Chauchilla: Záhada vlasatých lebek
enigmaplus.cz

Pohřebiště Chauchilla:...

Město Nazca v Peru je především...
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Salát s jablky
tisicereceptu.cz

Salát s jablky

Suroviny na 4–6 porcí 400 g těstovin sůl a...
Betonový kolos pro regeneraci těla i duše
rezidenceonline.cz

Betonový kolos pro regeneraci...

Nad stěnou lesnatého údolí zvané Sori-gol v Jižní...
Děsivá místa: Koncentrák pro kojence
enigmaplus.cz

Děsivá místa: Koncentrák...

Děsivá místa nemusí být jen protkaná záhadnými...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....