Domů     Tutanchamon vydává svá další tajemství!
Tutanchamon vydává svá další tajemství!
1.8.2017

Bylo to jako blesk z čistého nebe. Hrobky egyptských panovníku, které archeologové odkrývali, byly vždy vykradené a v zuboženém stavu. 4. listopad roku 1922 však vstoupil do dějin archeologie.

Toho dne Brit Howard Carter (1874–1939) se svým týmem odkryl hrobku, která se dochovala téměř v původním stavu. Hrobku faraóna Tutanchamona.

Starověcí vykradači hrobek místo Tutanchamonova posledního odpočinku znali, ale kupodivu je nevybrali zcela. Do samotné pohřební komory s faraónovým sarkofágem a dalších dvou místností dokonce vůbec nevstoupili.

Zdali za to mohla nedobytnost hrobky, či strach před faraonovým duchem, to už se dnes jen těžko dozvíme.

Hrobka nebyla příliš rozsáhlá, skládala se pouze ze čtyř malých místností. V předsíni byly umístěny vozy a pohřební lehátka, pod kterými stál slavný Tutanchamonův trůn, a dále dřevěné a pozlacené sošky. Ve vedlejším skladišti archeologové našli další lehátka a židle.

V pohřební komoře byl i nejcennější a nejznámější artefakt: Tutanchamonova zlatá posmrtná maska. Carter ani jeho tým nevěřili vlastním očím.

„Konečně jste v Údolí králů učinil skvělý objev – stop – nalezen velkolepý hrob s neporušenými pečetěmi – stop – až do Vašeho příjezdu znovu zasypán – stop – srdečné blahopřání – stop – Carter,“ psal v telegramu mecenáši celého projektu lordu Carnarvonovi.

Mumifikované tělo faraona leželo ve třech rakvích, z nichž jedna byla zhotovena z 1140 kilogramů zlata, a další dvě ze dřeva, potaženého zlatou fólií. Mumie faraona byla kromě posmrtné masky zdobena dalšími asi 150 zlatými amulety a šperky.

Zkrátka ze zlata, které bylo všude kolem, archeologům oči přecházely a novodobí vykradači hrobek, když se o nálezu dozvěděli, si trhali vlasy z hlavy.

Howardův tým proniknul i do další místnosti zvané Pokladnice.

V ní nalezli zdobnou skříň, kde byly umístěny Tutanchamonovy vnitřní orgány, přes 30 modelů lodí určených k přepravě na onen svět, několik desítek dřevěných skříněk s výbavou pro běžný život, sochy a stovky dalších předmětů. Vyzvednutí celkem 3 500 cenných předmětů zabralo archeologům více než osm let.

Proč hrobka odolávala zlodějům? Nějaké předměty se z místa sice ztratily, ale hrobku zachránila další výstavba. Při stavbě hrobky faraona Ramesse VI. se sutina svezla právě na místo Tutanchamonova odpočinku.

Vchod byl zasypán a až po staletích do něj pronikla zmiňovaná výprava Howarda Cartera.

Tutanchamon byl synem krále Achnatona v období 18. dynastie. Na trůn nastoupil ve svých osmi či devíti letech a zemřel po deseti letech vlády. Do dějin se nikterak významněji nezapsal.

Sám Carter trochu cynicky prohlásil, že jeho „jediným významným činem bylo to, že zemřel a byl pochován“.

Ani historici o Tutanchamonově existenci dlouhou dobu nic netušili. Mezi egyptskými archeology se jeho jméno objevilo až na přelomu 19. a 20. století.

Po jeho stopě se nejdřív vydal Američan Theodore Davis, jehož tým, těsně před objevem hrobky faraona Haremheba, objevil v roce 1907 malé pohřební předměty s Tutanchamonovým jménem.

Jenže Davis po sedmi letech marného hledání v roce 1914 z Údolí králů odešel, čímž vytvořil prostor pro Cartera.

Carter po důkladném studiu došel k závěru, že hledaná hrobka musí být v Údolí králů. Dlouhou dobu se však hledání zdálo beznadějné. Proti Carterovi a jeho týmu se dokonce po nějaké době postavila egyptská úřední místa.

V Egyptě totiž začínala turistická sezona a hoteliéři či prodejci nebyli nadšeni z věčně zaprášených archeologů, kteří neustále „otravovali“ mezi pyramidami.

27. října 1922 úřadům došla s Howardem Carterem trpělivost a poslali mu nařízení. V něm stálo, že archeologové musí svou práci ukončit do 14. listopadu. Brity samozřejmě nejdříve zasáhl splín, ale o to více se pustili do práce, aby toho stihli co nejvíce.

A skutečně, 10 dní před stanoveným limitem dosáhli svého cíle a hrobka byla konečně odhalena.

Na místo nálezu přispěchal mecenáš výpravy lord Carnarvon. Oba muži pak 26. listopadu společně vstoupili do hrobky, kam přes tři tisíciletí nejspíš lidská noha nevstoupila.

Po mnoha týdnech opatrného odkrývání byla 16. února 1923 otevřena místnost s Tutanchamonovým sarkofágem, samotná mumie faraona byla odhalena až v říjnu 1925. Poslední artefakty byly z hrobky vyvezeny po osmi letech, v listopadu 1930. Všechny objevené předměty zaplnily 12 výstavních hal v káhirském Egyptském muzeu.

V hrobce byly objeveny i mumie dvou malých dětí.

Holčičky se narodily mrtvé a jednalo se o dvojčata. Nedávný výzkum, ve kterém byly použity testy DNA, ukázal, že se pravděpodobně jednalo o děti samotného Tutanchamona.

Ten podle vědců ve věku 12 let oženil s Anchesenamon, dcerou svého otce Achnatona a jeho hlavní manželky Nefertiti. Sourozenecké sňatky byly ve staroegyptských panovnických dynastiích naprosto běžnou záležitostí.

Pár však poté již žádné žijící děti neměl. A nejsou žádné archeologické doklady, že by tento panovník, zplodil nějaké jiné potomky.

Po dlouhé době se konečně podařilo také vysvětlit záhadu Tutanchamonovy smrti. Britští vědci z univerzity v Liverpoolu došli k závěru, že za panovníkovou smrtí stála dopravní nehoda.

Dosud panovalo všeobecné přesvědčení, že Tutanchamonovi se stala osudná infekce, která se mu do těla dostala při otevřené zlomenině, případně, že onemocněl malárií.

Vědci pod vedením forenzního archeologa Matthewa Pontinga však provedli virtuální pitvu faraonova těla a pomocí známých údajů zjišťovali, jak mohl král přijít ke svým zraněním.

Počítačové simulace a modely ukázaly, že vládce zřejmě porazil kočár jedoucí vysokou rychlostí.

Zajímavý výzkum uskutečnil i antropolog Robet Connoly. Ten na části mumie mladého panovníka, která je uchována v káhirském muzeu, provedl několik experimentů.

Spolu s kolegy dospěl k závěru, že faraonovo tělo ohořelo – a to až po jeho uložení do hrobky. Mohla za to nejspíš chemická reakce balzamovacích prostředků s kyslíkem a lněnou tkaninou, do níž byla mrtvola zabalena.

Tutanchamon vládl přibližně v letech 1333 až 1323 před naším letopočtem.

Vzhledem k tomu, že na trůn nastoupil ještě jako malé dítě, měl poručníka vezíra Aje II., který po Tutanchamonově smrti usedl na trůn i oficiálně a to ve věku šedesáti let.

Tutanchamon se veřejného života zprvu příliš neúčastnil, držel se spíše v ústraní. Jeho jméno se zřídka objevuje v některých textech, ale na stélách a v hrobkách už nefiguruje.

Od svých patnácti let se vládou již zaobíral více, leč záhy mu do jeho osudu zasáhla ona nešťastná nehoda.

Proč zůstala Tutanchamonova hrobka relativně v pořádku i po dlouhých staletích? Podle pověsti faraonova kletba zabila každého, kdo se odvážil narušit jeho věčný sen.

Během prací na znovunalezené Tutanchamonově hrobce navíc zemřelo několik lidí, prvním z nich byl lord Carnarvon, který práce financoval. Legenda dostala novou energii…

Neměla však opodstatnění. Pokud faraon opravdu pronesl nějakou kletbu, udělal to dost ledabyle.  Z 58 lidí, kteří se na archeologických pracích podíleli, jich během 12 let zemřelo osm.

Sám Carter se dožil 66 let a lékař, který prováděl faraonovu pitvu, zemřel v 75 letech. Vědci nicméně soudí, že na některá úmrtí měl faraon vliv – příčinou onemocnění mohly být spory plísní, které se v Tutanchamonově hrobce rozmnožily.

Foto: Wikipedia, The Independent
Související články
Záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Záhady a tajemství
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Záhady a tajemství
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Záhady a tajemství
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
reklama
zajímavosti
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
lifestyle
Hvězdná kariéra Whitney Houston: Cesta k slávě
Whitney Elizabeth Houston, jedna z největších pěveckých hvězd vůbec, si svým hlasem a talentem získala srdce milionů fanoušků po celém světě. Její cesta k vrcholu byla plná úspěchů, ocenění a rekordů. V tomto článku se podíváme na klíčové momenty její zářivé kariéry, která ji katapultovala mezi nesmrtelné legendy hudebního světa. Horká koupel plná bublinek je […]
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér […]
Nezdravé jídlo: Zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
Prepeři: Jak se zachránit v době krize
Městem začínají znít sirény a lidé propadají panice. V televizním vysílání je ohlášen začátek jaderné války mezi mocnostmi. Naprostá většina obyvatelstva na tento, byť velmi nepravděpodobný, scénář není připravena. Najdou se však tací, kteří chtějí přežít za každou cenu a na podobné události se dlouhá léta připravují. Preperství nebo také survivalismus má své počátky ve […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
epochanacestach.cz
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
panidomu.cz
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže