Skip to content

Jaké je největší řecké tajemství? Za každou řeckou záhadou stojí bůh

Tento článek je reklamním sdělením

Řecko láká především milovníky antiky. Jižní evropský stát ale rozhodně není jen o historii a památkách, má co nabídnout i příznivcům krásné přírody. Řecko je opředeno mnoha mystickými bájemi, záhad k prozkoumání je v této zemi především díky posvátnému božstvu nespočet. 

Řecko se nachází na Balkánském poloostrově. Co se rozlohy týká, je 94. největším státem na světě. Zhruba na 131 950 km2 bydlí přes 11 280 000 obyvatel. Řecko není jen pevninským státem, jeho součástí je i mnoho větších a menších ostrovů. A právě řecké ostrovy jsou opředené tajemstvím, zajímavostmi a záhadami.

Archeologové našli u řeckého ostrova utopené bájné město

K Řecku patří přes 3 000 ostrovů, z nichž obydleno je pouze 167. Najdete je nejen v Egejském a Středozemním moři, ale hojně se vyskytují i v Krétském, Thráckém a Jónském moři. Turisté se obvykle vydávají poznávat Krétu, Rhodos, Kos, Korfu, Zakynthos a Santorini. Často ale mnohem zajímavější jsou právě menší ostrůvky, které nabídnou jedinečnou atmosféru.

Jedním z nich je ostrov Délos. Ten je dokonce součástí seznamu světového dědictví UNESCO, a to díky významnému archeologickému nalezišti. Před pár lety našli vědci u ostrova v hloubce sotva jeden a půl metru dávné město, které Řekové pojmenovali „malé podvodní Pompeje.“

Za mystickou atmosféru Řecka mohou bohové

V rámci dějin řeckých ostrovů lze mnohdy velmi těžko rozeznat mytologii od skutečnosti a naopak. Řecko je bohy natolik ovlivněno, že téměř všechny záhady, které lze jen stěží racionálně vysvětlit, jsou připisovány právě jim. I za 300 slunečních dní v roce může bůh. Za tímto božím požehnáním, které oceňují hlavně turisté, stojí bůh Hélios.

Bohy milované bylo především pohoří Olymp. Také to je opředeno mystikou a záhadami. Nejvyšší hora Olympu je Mytikas, která měří 2 918 m n. m. Co se nejvyššího pohoří týká, pak ale Olymp zaostává za pohořím Pindos.

Údolím mrtvých vás provedou pouze šipky na kamenech

Poklidné a turisty málo vyhledávané nejsou jen malé řecké ostrůvky. Doslova lidmi nepoznanou krajinu najdete i na ostrově Kréta. Především jižní část ostrova je cestovateli téměř nepolíbená. To samé neplatí o severní části Kréty. Například oblast Rethymno je turisty velmi oblíbená. Na druhou stranu Rethymno láká na bohatou historii a typické řecké taverny.

Na Krétě navíc najdete i nejsušší řeckou oblast, kterou je Xerokmabos. Kromě nejmenšího množství srážek se tato část pyšní nádherným kaňonem zvaným Údolí mrtvých. Zvláštností kaňonu je, že v něm nenajdete žádné chodníčky, schody, sítě, ani zábradlí. Ten, kdo si chce údolí prozkoumat, se orientuje pouze podle šipek na kamenech.

Foto: archiv
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
Sdílej!
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články