Domů     Tulák po hvězdách: Každodenní útěky z cely smrti
Tulák po hvězdách: Každodenní útěky z cely smrti
12.4.2023

Když se řekne jméno Jack London, většina lidí si vybaví knihy Volání divočiny nebo Bílý tesák. Spisovatel však nenaslouchá pouze vábení zlata, ale i cestování v čase.

Zážitky z toulek po hvězdách i výletů do minulých životů mu svěří jeho neobvyklý čtenář – vězeň odsouzený k smrti.

Americký autor Jack London (1876–1916) má na dění v Americe větší vliv, než by v mládí vůbec čekal.

Když vydá roku 1914 svou vlastní zpověď alkoholika, román Démon alkohol, v opíjejících se Spojených státech dojde k odhlasování prohibičního zákona.

Zákony pomáhá spisovatel změnit ještě jednou, a to díky spojení s vězněm Edwardem Morrellem (1868–1946) obdařeným mimořádnými schopnostmi.

Nečekané spojení

Jak vůbec dojde k tomu, že Jack London zapojí svůj talent, aby vyprávěl zdánlivě nesmyslné historky muže čekajícího na svůj konec v cele smrti? Snad tomu napomáhá i Londonova nestálá duše.

Než sepíše Tuláka po hvězdách vydaného roku 1915, má za sebou již dlouhé roky toulání se po Spojených státech, zaměstnání válečného zpravodaje i napsané povídky z drsných prostředí.

Navíc se koncem života musí potýkat se stále větší bídou i nemocnými ledvinami a játry, jejichž bolest zahání alkoholem a morfiem.

Jedna z nejznámějších fotografií Jacka Londona vznikla mezi roky 1906 až 1916. FOTO: Arnold Genthe / Creative Commons / volné dílo
Jedna z nejznámějších fotografií Jacka Londona vznikla mezi roky 1906 až 1916. FOTO: Arnold Genthe / Creative Commons / volné dílo

Skutečný Ed Morrell

Komu se dostal Tulák po hvězdách do rukou, jméno Eda Morrella zná. V knize ale nepředstavuje hlavní postavu, nýbrž jednoho ze spoluvězňů vypravěče Darrella Standinga, hlavního hrdiny, který čeká na popravu v cele smrti.

Oba muži se ocitají na samotce, mnohokrát spoutaní dlouhé hodiny ve svěrací kazajce. Právě díky fyzickému utrpení dokáže Darrell Standing pravidelně opustit své tělo, aby se postupně uveleboval ve svých minulých životech. A kdo jiný mu v knize prozradí, jak na to, než sám Ed Morrell?

Válka s železnicí

Skutečný Edward Morrell končí v roce 1894 nejprve v kalifornské státní věznici Folsom a následně i San Quentinu coby komplic gangu, který má na svědomí přepadení železnice Southern Pacific v 90. letech 19. století.

Útočnou akci pachatelé považují za odvetu dlouhodobého týrání místních farmářů ze strany vedení železnice. I strany knihy jsou plné přesvědčení o křivdě, jíž se na odsouzeném dopustí americké úřady, když jej zavřou na zbytek života.

Morrell má cit pro spravedlnost, a tak je stále snazší uvěřit, že jeho putování v čase nejsou pouhé výmysly.

První vydání Tuláka po hvězdách z roku 1915 FOTO: betweenthecovers / Creative Commons / volné dílo
První vydání Tuláka po hvězdách z roku 1915 FOTO: betweenthecovers / Creative Commons / volné dílo

Zdi ducha nezadrží

Jak vůbec dokáže vězeň překonávat bariéru prostoru, času i svého těla, aby se vracel do minulosti? V knize dává postava Eda Morrella jasný návod: „Ty jsi ty a tvé tělo je něco jiného, co nestojí za řeč… Donutíš své tělo zemřít…

Když už je mrtvé celé tvé tělo a ty zůstáváš pořád ještě celý, prostě se vyvlékneš a svoje tělo opustíš. A když opustíš tělo, opustíš celu. Kamenné zdi a železné dveře jsou na to, aby zadržovaly těla. Ducha zadržet nemohou… Jsi duch, který je mimo tělo. Můžeš se dívat na svoje tělo zvenčí.“

Z chudého chlapce buddhistou?

Není snad tento osobní vězňův přístup k tělu až nápadně podobný buddhistické filozofii? Během správně prováděné meditace se může často dosáhnout i změněného stavu vědomí a nezvyklého pohledu na vesmír i vlastní život.

Vrcholem buddhistického života je pak stav nirvány, naprostého oproštění se od tužeb i šílenství, kdy dochází k rozpadu bytosti.

Jak by se mohl kriminálník, který se narodí do chudoby a už v devíti letech musí vydělávat sám na sebe v uhelném dole, zabývat studiem buddhistické praxe?

Černý pasažér ve službě

Je snad možné, že Ed Morrell, narozený jako Edward Brennan v Pensylvánii, získává znalosti o astrálním cestování nebo reinkarnaci během plaveb po světě? Jako dospívající chlapec se coby černý pasažér dostává na palubu lodi plující do Evropy.

Podle svých slov se mu podaří s kapitánem vyjednat, že se stane plnohodnotným členem posádky a absolvuje na plavidle cesty po celém světě. Jméno Morrell přebírá v Austrálii od muže, který má v plánu mladíka přijmout za svého.

Adopce ale nefunguje tak, jak si oba představují, a tak Edwardovy kroky míří zpět do Ameriky.

Dlouhé roky mučení

Právě tady začíná Morrellova zločinecká dráha. Tu by si asi dvakrát rozmyslel, kdyby tušil, že se jako mnoho dalších stane obětí brutálního mučení, které patří počátkem 20. století v amerických věznicích mezi zcela běžné metody.

Nekonečné dny škrcený ve svěrací kazajce a denně trápený přívaly ledové vody i ran z rukou dozorců přežívá vězeň zejména posledních pět roků strávených na samotce.

Během těchto let se mu však podaří procestovat některé ze svých životů, které měly zůstat v hlubinách zapomnění.

Bez zranění i po 10 dnech

Edward Morrell sepíše v roce 1924 své vzpomínky v knize The 25th Man (v překladu 25. muž) a své stavy způsobené těsným sevřením kazajky označuje jako „malou smrt“.

Díky vizím, které muže přesvědčí o existenci astrálního cestování, dokáže zůstat i po 10denním nehybném uvěznění téměř bez zranění. Svou výdrží šokuje v San Quentinu dozorce i vězeňského lékaře.

Nemá v těle prasklou jedinou kost, přitom řada jeho spoluvězňů umírá ve svěrací kazajce už po několika hodinách.

Na ranči v Glen Ellen je spisovatel pohřben i se svou ženou. FOTO: Evilninja / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Na ranči v Glen Ellen je spisovatel pohřben i se svou ženou. FOTO: Evilninja / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Konečně na svobodě

Jeho nezlomnost je tehdejšími strážci vězení považována za sprostou rebelii, a tak přicházejí stále krutější tresty. Nikdo nemá v ty mučivé okamžiky ani tušení, že Morrell získává do rukou silnou zbraň.

V jedné z jeho vizí se mu totiž zjeví podoba budoucího vězeňství, za kterou se společně s Jackem Londonem zasadí.

Je to také právě London, chudá, přesto již ve své době vlivná osobnost, kdo bojuje za obnovení Morrellova procesu a docílí tak jeho omilostnění roku 1908.

Spolu až do smrti

Rozhovory spisovatele a vězně nedají za vznik jen pozoruhodnému dílu, ale i hlubokému přátelství. Morrell je po svém propuštění častým hostem na Londonově ranči Beauty v kalifornském Glen Ellen.

Tulák po hvězdách vychází rok před autorovou tragickou smrtí, která je dlouho považována za sebevraždu. Předávkování morfiem je ale s největší pravděpodobností nešťastná náhoda.

London s Morrellem totiž mají před sebou tou dobou ještě dlouhou cestu, kterou nakonec musí bývalý vězeň vykonat s dalším mužem, který pocítil hrůzy San Quentinu na vlastní kůži – novinářem Donaldem Lowriem (?–1925).

Vítězný souboj s kazajkou

Oba bývalí vězni jezdí po Spojených státech i samotné Californii a přednášejí zde o svých traumatizujících zážitcích a nevyhovujících poměrech v amerických věznicích.

Bojují za zrušení fyzických trestů a úspěšně se zasazují o změnu v soudní legislativě, když je použití svěrací kazajky zakázáno. Edward Morrell stráví roky svého stáří procházkami po Los Angeles, kde také umírá ve svých 78 letech. Sám vězeň by byl ale jistě toho názoru, že doopravdy nezemřel.

Dostaneme odpovědi?

Tulák po hvězdách je jedno z Londonových nejlepších děl, které se vymyká všem předchozím. Ve své době se setkává s nepochopením, ale již jeho úvodní sdělení je jasné: „Odjakživa jsem věděl, že znám i jiné doby a jiná místa.

Věděl jsem o jiných osobách, které žijí ve mně. A věř mi, stejně jsi na tom byl i ty, můj čtenáři… To, co jsi v dětství občas letmo zahlédl, je z jiného světa, z jiného života, jsou to věci, které jsi v tomto světě neviděl. Až si přečteš všechno, co napíšu, dostane se ti odpovědi na zmatené otázky…“

Foto: archive / Creative Commons / volné dílo, betweenthecovers / Creative Commons / volné dílo, Arnold Genthe / Creative Commons / volné dílo, Evilninja / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
reklama
Související články
Historie
Premiér, který prosadil válku, skončil rukou atentátníka
Hrabě Karl von Stürgkh, politik z doby Rakouska-Uherska, působil nějaký čas v úřadu premiéra. Jeho konec ale nebyl zrovna nejšťastnější. Vrah si na něj počíhal při obědě. Karl von Stürgkh (1859–1916) pochází ze štýrské šlechtické rodiny, povýšené v roce 1721 do hraběcího stavu. V roce 1891 je zvolen do císařské rady. Později, v letech 1909–1911, působí jako ministr školství rakouské […]
Historie
Bylo tu, není tu: Jak nacisté zplundrovali Evropu?
Na nehybná nahá lidská těla dopadají sněhové vločky. Ledabyle zaparkovaný valník je plný vyhublých mrtvých. Až jejich fotografie obletí svět, mnoho lidí se stále bude zdráhat uvěřit, jaká zvěrstva byl s to nacistický režim spáchat. Krvavá mašinerie koncentračních táborů má pro třetí říši finanční bonusy – vždyť jen v Osvětimi si nakrade na 8 tun […]
Historie
Ve vzduchu je cítit konflikt. Čím Římané rozčilovali Germány?
Císař Octavianus Augustus má plnou hlavu plánů. V Germánii, kde Římané po přelomu letopočtu dosáhli řady vojenských úspěchů, by rád rozšířil svůj vliv. V nejlepším případě by pak z území na pravém břehu řeky Rýna udělal další říšskou provincii. Tím, kdo se o to má pokusit, se stává Publius Quintilius Varus (46 př. n. l.–9 n. l.), od […]
Historie
Masakr římských legií se odehrál v dolnosaském pohoří
„Vare, Vare, vrať mi mé legie,“ volá zoufale císař Octavianus Augustus, když do Říma dorazí zprávy o kruté porážce římských legií v Teutoburském lese roku 9 n. l. Bije přitom hlavou o zeď. „Roztrhl si roucho a hluboce truchlil. Po několik měsíců si neholil vlasy a nestříhal vousy,“ líčí císařův stav historik Suetonius. Krutý debakl přiměje […]
reklama
lifestyle
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
Počátky líčení: Líbit se chtěly už starověké Egypťanky, zlatou éru přinesla renesance
Zelenočerně nalíčené oči dominují tvářím Egypťanek. Na plochu celého horního očního víčka si nanášejí zelený malachitový prášek, tedy uhličitan měďnatý. Kolem oka vytvářejí silné linky černidlem, které se skládá z rozdrceného uhličitanu olovnatého spojeného s dalšími přísadami kvůli roztírání. Stejné černidlo používají i na řasy a obočí. Líčení, jež vypadá hodně výrazně, má i svůj praktický význam. […]
záhady a tajemství
Záhady kolem krále Artuše: Kým vlastně byl, kde ležel bájný hrad Camelot a kde se vzala kouzelník Merlin?
„Zítra nás čeká boj,“ prohlašuje Artuš a přehlédne svoje rytíře. Usedá s nimi u kulatého stolu, kde nikdo nemůže být v čele. Kde se jejich legendární setkání mohla odehrávat? A jak to bylo se samtoným Artušem? Po téměř čtyřech staletích vlády Římanů nad Anglií zůstává na ostrovech spousta římských staveb včetně amfiteátrů. Jeden z nich se nachází […]
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento – zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích.  Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
enigmaplus.cz
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
Federální úřady vyšetřují nové případy tzv. havanského syndromu. Záhadné onemocnění způsobuje řadu závažných příznaků včetně poškození mozku. Má se za to, že jej způsobuje dosud neznámá zřejmě akustic
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
enigmaplus.cz
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
Říká se, že ten, kdo chce neznámého člověka správně odhadnout, podívá  se mu na boty. Jejich kvalita, čistota o každém mnohé napovídá. Zároveň si můžete i zkontrolovat, zda před vámi náhodou nestojí-n
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
iluxus.cz
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
Mezinárodnímu dni kávy, který připadá na 1. října věnuje velkou pozornost i společnost Emirates. Na palubách svých letadel i v saloncích Emirates vytvořila širokou nabídku kvalitních káv, jíž se každo
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
21stoleti.cz
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie,
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
nasehvezdy.cz
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
Rozchod na spadnutí. Alespoň tak se mluví o vztahu EVY BUREŠOVÉ (30) a PŘEMKA FOREJTA (36). Říká se, že je za tím její nevěra! Hvězda seriálu ZOO si podle všeho velmi přeje svatbu. Eva Burešová (30)
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Za všechno může sestřin manžel
skutecnepribehy.cz
Za všechno může sestřin manžel
I když nás od sebe se sestrou dělí dva roky, bylo to jako nic a spíš nás všichni brali za dvojčata. Když jsme se před pěti lety přestaly vídat, těžce jsem to nesla. Za náš rozkol může Alžbětin manžel Honza. Je to nepříjemný chlap, který se ke mně nikdy nechoval hezky. Po jeho poslední eskapádě, která nás