Domů     Tulák po hvězdách: Každodenní útěky z cely smrti
Tulák po hvězdách: Každodenní útěky z cely smrti
12.4.2023

Když se řekne jméno Jack London, většina lidí si vybaví knihy Volání divočiny nebo Bílý tesák. Spisovatel však nenaslouchá pouze vábení zlata, ale i cestování v čase.

Zážitky z toulek po hvězdách i výletů do minulých životů mu svěří jeho neobvyklý čtenář – vězeň odsouzený k smrti.

Americký autor Jack London (1876–1916) má na dění v Americe větší vliv, než by v mládí vůbec čekal.

Když vydá roku 1914 svou vlastní zpověď alkoholika, román Démon alkohol, v opíjejících se Spojených státech dojde k odhlasování prohibičního zákona.

Zákony pomáhá spisovatel změnit ještě jednou, a to díky spojení s vězněm Edwardem Morrellem (1868–1946) obdařeným mimořádnými schopnostmi.

Nečekané spojení

Jak vůbec dojde k tomu, že Jack London zapojí svůj talent, aby vyprávěl zdánlivě nesmyslné historky muže čekajícího na svůj konec v cele smrti? Snad tomu napomáhá i Londonova nestálá duše.

Než sepíše Tuláka po hvězdách vydaného roku 1915, má za sebou již dlouhé roky toulání se po Spojených státech, zaměstnání válečného zpravodaje i napsané povídky z drsných prostředí.

Navíc se koncem života musí potýkat se stále větší bídou i nemocnými ledvinami a játry, jejichž bolest zahání alkoholem a morfiem.

Jedna z nejznámějších fotografií Jacka Londona vznikla mezi roky 1906 až 1916. FOTO: Arnold Genthe / Creative Commons / volné dílo
Jedna z nejznámějších fotografií Jacka Londona vznikla mezi roky 1906 až 1916. FOTO: Arnold Genthe / Creative Commons / volné dílo

Skutečný Ed Morrell

Komu se dostal Tulák po hvězdách do rukou, jméno Eda Morrella zná. V knize ale nepředstavuje hlavní postavu, nýbrž jednoho ze spoluvězňů vypravěče Darrella Standinga, hlavního hrdiny, který čeká na popravu v cele smrti.

Oba muži se ocitají na samotce, mnohokrát spoutaní dlouhé hodiny ve svěrací kazajce. Právě díky fyzickému utrpení dokáže Darrell Standing pravidelně opustit své tělo, aby se postupně uveleboval ve svých minulých životech. A kdo jiný mu v knize prozradí, jak na to, než sám Ed Morrell?

Válka s železnicí

Skutečný Edward Morrell končí v roce 1894 nejprve v kalifornské státní věznici Folsom a následně i San Quentinu coby komplic gangu, který má na svědomí přepadení železnice Southern Pacific v 90. letech 19. století.

Útočnou akci pachatelé považují za odvetu dlouhodobého týrání místních farmářů ze strany vedení železnice. I strany knihy jsou plné přesvědčení o křivdě, jíž se na odsouzeném dopustí americké úřady, když jej zavřou na zbytek života.

Morrell má cit pro spravedlnost, a tak je stále snazší uvěřit, že jeho putování v čase nejsou pouhé výmysly.

První vydání Tuláka po hvězdách z roku 1915 FOTO: betweenthecovers / Creative Commons / volné dílo
První vydání Tuláka po hvězdách z roku 1915 FOTO: betweenthecovers / Creative Commons / volné dílo

Zdi ducha nezadrží

Jak vůbec dokáže vězeň překonávat bariéru prostoru, času i svého těla, aby se vracel do minulosti? V knize dává postava Eda Morrella jasný návod: „Ty jsi ty a tvé tělo je něco jiného, co nestojí za řeč… Donutíš své tělo zemřít…

Když už je mrtvé celé tvé tělo a ty zůstáváš pořád ještě celý, prostě se vyvlékneš a svoje tělo opustíš. A když opustíš tělo, opustíš celu. Kamenné zdi a železné dveře jsou na to, aby zadržovaly těla. Ducha zadržet nemohou… Jsi duch, který je mimo tělo. Můžeš se dívat na svoje tělo zvenčí.“

Z chudého chlapce buddhistou?

Není snad tento osobní vězňův přístup k tělu až nápadně podobný buddhistické filozofii? Během správně prováděné meditace se může často dosáhnout i změněného stavu vědomí a nezvyklého pohledu na vesmír i vlastní život.

Vrcholem buddhistického života je pak stav nirvány, naprostého oproštění se od tužeb i šílenství, kdy dochází k rozpadu bytosti.

Jak by se mohl kriminálník, který se narodí do chudoby a už v devíti letech musí vydělávat sám na sebe v uhelném dole, zabývat studiem buddhistické praxe?

Černý pasažér ve službě

Je snad možné, že Ed Morrell, narozený jako Edward Brennan v Pensylvánii, získává znalosti o astrálním cestování nebo reinkarnaci během plaveb po světě? Jako dospívající chlapec se coby černý pasažér dostává na palubu lodi plující do Evropy.

Podle svých slov se mu podaří s kapitánem vyjednat, že se stane plnohodnotným členem posádky a absolvuje na plavidle cesty po celém světě. Jméno Morrell přebírá v Austrálii od muže, který má v plánu mladíka přijmout za svého.

Adopce ale nefunguje tak, jak si oba představují, a tak Edwardovy kroky míří zpět do Ameriky.

Dlouhé roky mučení

Právě tady začíná Morrellova zločinecká dráha. Tu by si asi dvakrát rozmyslel, kdyby tušil, že se jako mnoho dalších stane obětí brutálního mučení, které patří počátkem 20. století v amerických věznicích mezi zcela běžné metody.

Nekonečné dny škrcený ve svěrací kazajce a denně trápený přívaly ledové vody i ran z rukou dozorců přežívá vězeň zejména posledních pět roků strávených na samotce.

Během těchto let se mu však podaří procestovat některé ze svých životů, které měly zůstat v hlubinách zapomnění.

Bez zranění i po 10 dnech

Edward Morrell sepíše v roce 1924 své vzpomínky v knize The 25th Man (v překladu 25. muž) a své stavy způsobené těsným sevřením kazajky označuje jako „malou smrt“.

Díky vizím, které muže přesvědčí o existenci astrálního cestování, dokáže zůstat i po 10denním nehybném uvěznění téměř bez zranění. Svou výdrží šokuje v San Quentinu dozorce i vězeňského lékaře.

Nemá v těle prasklou jedinou kost, přitom řada jeho spoluvězňů umírá ve svěrací kazajce už po několika hodinách.

Na ranči v Glen Ellen je spisovatel pohřben i se svou ženou. FOTO: Evilninja / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Na ranči v Glen Ellen je spisovatel pohřben i se svou ženou. FOTO: Evilninja / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Konečně na svobodě

Jeho nezlomnost je tehdejšími strážci vězení považována za sprostou rebelii, a tak přicházejí stále krutější tresty. Nikdo nemá v ty mučivé okamžiky ani tušení, že Morrell získává do rukou silnou zbraň.

V jedné z jeho vizí se mu totiž zjeví podoba budoucího vězeňství, za kterou se společně s Jackem Londonem zasadí.

Je to také právě London, chudá, přesto již ve své době vlivná osobnost, kdo bojuje za obnovení Morrellova procesu a docílí tak jeho omilostnění roku 1908.

Spolu až do smrti

Rozhovory spisovatele a vězně nedají za vznik jen pozoruhodnému dílu, ale i hlubokému přátelství. Morrell je po svém propuštění častým hostem na Londonově ranči Beauty v kalifornském Glen Ellen.

Tulák po hvězdách vychází rok před autorovou tragickou smrtí, která je dlouho považována za sebevraždu. Předávkování morfiem je ale s největší pravděpodobností nešťastná náhoda.

London s Morrellem totiž mají před sebou tou dobou ještě dlouhou cestu, kterou nakonec musí bývalý vězeň vykonat s dalším mužem, který pocítil hrůzy San Quentinu na vlastní kůži – novinářem Donaldem Lowriem (?–1925).

Vítězný souboj s kazajkou

Oba bývalí vězni jezdí po Spojených státech i samotné Californii a přednášejí zde o svých traumatizujících zážitcích a nevyhovujících poměrech v amerických věznicích.

Bojují za zrušení fyzických trestů a úspěšně se zasazují o změnu v soudní legislativě, když je použití svěrací kazajky zakázáno. Edward Morrell stráví roky svého stáří procházkami po Los Angeles, kde také umírá ve svých 78 letech. Sám vězeň by byl ale jistě toho názoru, že doopravdy nezemřel.

Dostaneme odpovědi?

Tulák po hvězdách je jedno z Londonových nejlepších děl, které se vymyká všem předchozím. Ve své době se setkává s nepochopením, ale již jeho úvodní sdělení je jasné: „Odjakživa jsem věděl, že znám i jiné doby a jiná místa.

Věděl jsem o jiných osobách, které žijí ve mně. A věř mi, stejně jsi na tom byl i ty, můj čtenáři… To, co jsi v dětství občas letmo zahlédl, je z jiného světa, z jiného života, jsou to věci, které jsi v tomto světě neviděl. Až si přečteš všechno, co napíšu, dostane se ti odpovědi na zmatené otázky…“

Foto: archive / Creative Commons / volné dílo, betweenthecovers / Creative Commons / volné dílo, Arnold Genthe / Creative Commons / volné dílo, Evilninja / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Související články
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
reklama
historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
reklama
svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se