Domů     Tulák po hvězdách: Každodenní útěky z cely smrti
Tulák po hvězdách: Každodenní útěky z cely smrti
12.4.2023

Když se řekne jméno Jack London, většina lidí si vybaví knihy Volání divočiny nebo Bílý tesák. Spisovatel však nenaslouchá pouze vábení zlata, ale i cestování v čase.

Zážitky z toulek po hvězdách i výletů do minulých životů mu svěří jeho neobvyklý čtenář – vězeň odsouzený k smrti.

Americký autor Jack London (1876–1916) má na dění v Americe větší vliv, než by v mládí vůbec čekal.

Když vydá roku 1914 svou vlastní zpověď alkoholika, román Démon alkohol, v opíjejících se Spojených státech dojde k odhlasování prohibičního zákona.

Zákony pomáhá spisovatel změnit ještě jednou, a to díky spojení s vězněm Edwardem Morrellem (1868–1946) obdařeným mimořádnými schopnostmi.

Nečekané spojení

Jak vůbec dojde k tomu, že Jack London zapojí svůj talent, aby vyprávěl zdánlivě nesmyslné historky muže čekajícího na svůj konec v cele smrti? Snad tomu napomáhá i Londonova nestálá duše.

Než sepíše Tuláka po hvězdách vydaného roku 1915, má za sebou již dlouhé roky toulání se po Spojených státech, zaměstnání válečného zpravodaje i napsané povídky z drsných prostředí.

Navíc se koncem života musí potýkat se stále větší bídou i nemocnými ledvinami a játry, jejichž bolest zahání alkoholem a morfiem.

Jedna z nejznámějších fotografií Jacka Londona vznikla mezi roky 1906 až 1916. FOTO: Arnold Genthe / Creative Commons / volné dílo
Jedna z nejznámějších fotografií Jacka Londona vznikla mezi roky 1906 až 1916. FOTO: Arnold Genthe / Creative Commons / volné dílo

Skutečný Ed Morrell

Komu se dostal Tulák po hvězdách do rukou, jméno Eda Morrella zná. V knize ale nepředstavuje hlavní postavu, nýbrž jednoho ze spoluvězňů vypravěče Darrella Standinga, hlavního hrdiny, který čeká na popravu v cele smrti.

Oba muži se ocitají na samotce, mnohokrát spoutaní dlouhé hodiny ve svěrací kazajce. Právě díky fyzickému utrpení dokáže Darrell Standing pravidelně opustit své tělo, aby se postupně uveleboval ve svých minulých životech. A kdo jiný mu v knize prozradí, jak na to, než sám Ed Morrell?

Válka s železnicí

Skutečný Edward Morrell končí v roce 1894 nejprve v kalifornské státní věznici Folsom a následně i San Quentinu coby komplic gangu, který má na svědomí přepadení železnice Southern Pacific v 90. letech 19. století.

Útočnou akci pachatelé považují za odvetu dlouhodobého týrání místních farmářů ze strany vedení železnice. I strany knihy jsou plné přesvědčení o křivdě, jíž se na odsouzeném dopustí americké úřady, když jej zavřou na zbytek života.

Morrell má cit pro spravedlnost, a tak je stále snazší uvěřit, že jeho putování v čase nejsou pouhé výmysly.

První vydání Tuláka po hvězdách z roku 1915 FOTO: betweenthecovers / Creative Commons / volné dílo
První vydání Tuláka po hvězdách z roku 1915 FOTO: betweenthecovers / Creative Commons / volné dílo

Zdi ducha nezadrží

Jak vůbec dokáže vězeň překonávat bariéru prostoru, času i svého těla, aby se vracel do minulosti? V knize dává postava Eda Morrella jasný návod: „Ty jsi ty a tvé tělo je něco jiného, co nestojí za řeč… Donutíš své tělo zemřít…

Když už je mrtvé celé tvé tělo a ty zůstáváš pořád ještě celý, prostě se vyvlékneš a svoje tělo opustíš. A když opustíš tělo, opustíš celu. Kamenné zdi a železné dveře jsou na to, aby zadržovaly těla. Ducha zadržet nemohou… Jsi duch, který je mimo tělo. Můžeš se dívat na svoje tělo zvenčí.“

Z chudého chlapce buddhistou?

Není snad tento osobní vězňův přístup k tělu až nápadně podobný buddhistické filozofii? Během správně prováděné meditace se může často dosáhnout i změněného stavu vědomí a nezvyklého pohledu na vesmír i vlastní život.

Vrcholem buddhistického života je pak stav nirvány, naprostého oproštění se od tužeb i šílenství, kdy dochází k rozpadu bytosti.

Jak by se mohl kriminálník, který se narodí do chudoby a už v devíti letech musí vydělávat sám na sebe v uhelném dole, zabývat studiem buddhistické praxe?

Černý pasažér ve službě

Je snad možné, že Ed Morrell, narozený jako Edward Brennan v Pensylvánii, získává znalosti o astrálním cestování nebo reinkarnaci během plaveb po světě? Jako dospívající chlapec se coby černý pasažér dostává na palubu lodi plující do Evropy.

Podle svých slov se mu podaří s kapitánem vyjednat, že se stane plnohodnotným členem posádky a absolvuje na plavidle cesty po celém světě. Jméno Morrell přebírá v Austrálii od muže, který má v plánu mladíka přijmout za svého.

Adopce ale nefunguje tak, jak si oba představují, a tak Edwardovy kroky míří zpět do Ameriky.

Dlouhé roky mučení

Právě tady začíná Morrellova zločinecká dráha. Tu by si asi dvakrát rozmyslel, kdyby tušil, že se jako mnoho dalších stane obětí brutálního mučení, které patří počátkem 20. století v amerických věznicích mezi zcela běžné metody.

Nekonečné dny škrcený ve svěrací kazajce a denně trápený přívaly ledové vody i ran z rukou dozorců přežívá vězeň zejména posledních pět roků strávených na samotce.

Během těchto let se mu však podaří procestovat některé ze svých životů, které měly zůstat v hlubinách zapomnění.

Bez zranění i po 10 dnech

Edward Morrell sepíše v roce 1924 své vzpomínky v knize The 25th Man (v překladu 25. muž) a své stavy způsobené těsným sevřením kazajky označuje jako „malou smrt“.

Díky vizím, které muže přesvědčí o existenci astrálního cestování, dokáže zůstat i po 10denním nehybném uvěznění téměř bez zranění. Svou výdrží šokuje v San Quentinu dozorce i vězeňského lékaře.

Nemá v těle prasklou jedinou kost, přitom řada jeho spoluvězňů umírá ve svěrací kazajce už po několika hodinách.

Na ranči v Glen Ellen je spisovatel pohřben i se svou ženou. FOTO: Evilninja / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Na ranči v Glen Ellen je spisovatel pohřben i se svou ženou. FOTO: Evilninja / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Konečně na svobodě

Jeho nezlomnost je tehdejšími strážci vězení považována za sprostou rebelii, a tak přicházejí stále krutější tresty. Nikdo nemá v ty mučivé okamžiky ani tušení, že Morrell získává do rukou silnou zbraň.

V jedné z jeho vizí se mu totiž zjeví podoba budoucího vězeňství, za kterou se společně s Jackem Londonem zasadí.

Je to také právě London, chudá, přesto již ve své době vlivná osobnost, kdo bojuje za obnovení Morrellova procesu a docílí tak jeho omilostnění roku 1908.

Spolu až do smrti

Rozhovory spisovatele a vězně nedají za vznik jen pozoruhodnému dílu, ale i hlubokému přátelství. Morrell je po svém propuštění častým hostem na Londonově ranči Beauty v kalifornském Glen Ellen.

Tulák po hvězdách vychází rok před autorovou tragickou smrtí, která je dlouho považována za sebevraždu. Předávkování morfiem je ale s největší pravděpodobností nešťastná náhoda.

London s Morrellem totiž mají před sebou tou dobou ještě dlouhou cestu, kterou nakonec musí bývalý vězeň vykonat s dalším mužem, který pocítil hrůzy San Quentinu na vlastní kůži – novinářem Donaldem Lowriem (?–1925).

Vítězný souboj s kazajkou

Oba bývalí vězni jezdí po Spojených státech i samotné Californii a přednášejí zde o svých traumatizujících zážitcích a nevyhovujících poměrech v amerických věznicích.

Bojují za zrušení fyzických trestů a úspěšně se zasazují o změnu v soudní legislativě, když je použití svěrací kazajky zakázáno. Edward Morrell stráví roky svého stáří procházkami po Los Angeles, kde také umírá ve svých 78 letech. Sám vězeň by byl ale jistě toho názoru, že doopravdy nezemřel.

Dostaneme odpovědi?

Tulák po hvězdách je jedno z Londonových nejlepších děl, které se vymyká všem předchozím. Ve své době se setkává s nepochopením, ale již jeho úvodní sdělení je jasné: „Odjakživa jsem věděl, že znám i jiné doby a jiná místa.

Věděl jsem o jiných osobách, které žijí ve mně. A věř mi, stejně jsi na tom byl i ty, můj čtenáři… To, co jsi v dětství občas letmo zahlédl, je z jiného světa, z jiného života, jsou to věci, které jsi v tomto světě neviděl. Až si přečteš všechno, co napíšu, dostane se ti odpovědi na zmatené otázky…“

Foto: archive / Creative Commons / volné dílo, betweenthecovers / Creative Commons / volné dílo, Arnold Genthe / Creative Commons / volné dílo, Evilninja / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Související články
Historie
Lidické děti možná dosud žijí. Svou identitu ale neznají
„Děti shromáždit a schopné poněmčení dát do rodin SS v Říši. Zbytek bude podroben jiné výchově,“ píše Karl Hermann Frank ve svém návrhu, jak má být naloženo s vesnicí nedaleko Kladna. Tu nacisté pod záminkou, že je někdo z jejích obyvatel spojený s atentátem na zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha, vybrali […]
Historie
Boleslav I.: Krutý bratrovrah, nebo otec českého státu?
Legenda praví, že moudrý a zbožný sv. Václav byl úkladně zabit svým mocichtivým a krutým bratrem Boleslavem. Ačkoliv se jeho jméno stalo symbolem pro bratrovraždu, nelze Boleslavu I.  upřít, že byl dobrým vládcem, který upevnil postavení českého státu. Ke konci života navíc přispěl k tomu, že se kolem jeho bratra vytvořil kult. I díky němu […]
Historie
Edvard Beneš: V čem nechtěný „korunní princ“ překonal svého předchůdce?
„Slibuji na svou čest a svědomí, že budu dbáti blaha republiky a lidu a šetřiti ústavních a jiných zákonů,“ prohlašuje nově zvolený prezident. V čase, kdy československé volby vyhrála sudetoněmecká strana a kdy sílí moc Hitlera, to nebude snadný úkol. To, o čem se do teď mezi politiky jen šuškalo, se nyní stává skutečností. Zdravotní stav prezidenta […]
Historie
Z historie čokolády: Božský nápoj nad zlato
Kakaovník divoce rostl již před čtyřmi tisíci lety v tropickém deštném pralese na povodí Amazonky a Orinoka. S jeho cíleným pěstováním začali Mayové. Jak dokazují archeologické výzkumy, Mayové skladovaly kakaové boby v hliněných nádobách. Je libo jasmín či vanilku? Indiáni míchali usušené nebo upražené a rozemleté boby s vodou a takto vzniklý hořký nápoj dochucovali […]
reklama
zajímavosti
Věděli jste, že…? Zajímavosti, které vás ohromí
Konečně pátek! Pojďte si jej zpříjemnit výběrem zajímavostí z vědy, který jsme pro vás připravili. Týkají se běžného života nás všech. Proč je nejlepší spát za úplné tmy? Světelné podmínky při spánku jsou velice důležité pro jeho kvalitu. Čím větší tmu si totiž zajistíte, tím více hormonu s názvem melatonin vaše tělo vyplaví. A není […]
Ledňáček, létající drahokam
Ledňáček říční, který je jen o něco málo větší než vrabec, dostal svůj český název zřejmě pod vlivem jeho německého pojmenování „Eisvogel“, tedy v překladu do českého jazyka doslova „ledový pták“. Jeho pojmenování velice pravděpodobně souvisí rovněž i se skutečností, že ledňáčci kladou vejce ještě za velice chladného počasí. Létající drahokam Vzhledem ke svému výraznému […]
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes. Lidové pohádky bývaly lechtivých motivů, vulgarit a jadrného humoru plné. Vyprávěli si je totiž hlavně dospělí, třeba pro zpestření dlouhých zimních večerů. K proměně těchto často velice nekompromisních a temných […]
Kaki: Božské ovoce, které zpomaluje stárnutí a skvěle chutná
Botanický název tohoto druhu (Diospyros) znamená „Diovo ovoce“. Plody se sklízejí ještě nezralé, aby přežily dlouhý transport, a při našem nákupu by neměly být otlačené. Subtropický původ Toto ovoce pochází z jihovýchodní Asie. Dnes je rozšířené v subtropech téměř celého světa, od Asie po Ameriku. Roste rovněž kupříkladu i v jižní části Ukrajiny. Před rokem […]
reklama
zajímavosti
Modrý čaj: Ochutnejte nápoj z motýlího hrášku!
Napadlo by vás někdy říct o nápoji, že je krásný? Nejspíš ne, pokud jste neochutnali čaj z motýlího hrášku. Má totiž nádherně modrou barvu. A když víte, jak na to, pak můžete mít v šálku třeba fialovou nebo temně růžovou tekutinu. Ta nejenom chutná, ale zdá se, že také může podpořit lidské zdraví! „Modrá je […]
Krvavá kuchařka: 5 jídel jako pro upíry
Číšník položí před hosty menu. „Tento týden máme ucelené mezinárodní menu,“ objasní jim spiklenecky. Dvojice otevře jídelní lístek. „To je nějaký hloupý vtip?“ zrak muže létá z řádku na řádek: Z krve je polévka a dokonce i dezert! Krvavé mléko: Bloody Mary po Masajsku Pokud se vydáte v Keni a Tanzanii kousek stranou od turistických […]
Proč si děláme medvědí službu?
Upřímně chcete někomu pomoci, jenomže se to zrovna nevydaří. Až je na tom dotyčný kvůli vám nakonec hůře než předtím! Udělali jste mu medvědí službu. Teď hlavně dejte pozor, abyste neudělali další botu! Aby pak z toho někoho třeba nechytil amok… Tušíte, jak asi vznikla tato známá česká rčení? Hodný medvěd a mrtvý poustevník Žádná […]
8 mýtů o medu: Nenechte se zmást (polo)pravdami!
Med je nejen oblíbeným sladidlem, ale i přírodním lékem s dlouhou tradicí. Přesto kolem něj koluje mnoho mýtů a polopravd, které mohou spotřebitele zmást. Pojďme se podívat na některé z nich a odhalit pravdu.       Med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny   Tvrzení, že med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny, je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz