Domů     Tři místa, která musíte vidět, pokud už vás nudí české památky
Tři místa, která musíte vidět, pokud už vás nudí české památky
komerční sdělení

Čechy jsou krásným koutem světa. Klid, pohoda, nádherná příroda, všude vlastně blízko… Dřív nebo později se vám ale musí stát, že vás to v té naší kotlině přestane bavit a budete hledat přece jen monumentálnější lokality.

My proto přinášíme srovnání tří světově proslulých míst, která byste určitě měli vidět, a jejich českých ekvivalentů, které naopak určitě znáte.

Petřínská rozhledna/Eiffelova věž

Začněme přece jen zlehka. Podobu nejslavnější české a světové rozhledny popřít nelze. Zasvěcení vědí, že slavná Eiffelova věž byla Petřínské rozhledně vzorem.

Od roku 1891 je tak jednou z dominant nejkrásnějšího městského panoramatu střední Evropy malá Eiffelovka. Každý, kdo někdy zdolal jejích 299 schodů se mezi hlubokými nádechy a výdechy musel zamýšlet, jaké to asi je vyšplhat na tu opravdovou.

Takže hurá k počítači a do vyhledávače zadat heslo Paříž letenka.

Ta opravdová Eiffelovka je samozřejmě hlavní dominantou francouzské metropole. Vystavěna byla jen krátce před petřínskou sestřičkou. Otevřena byla roku 1889 u příležitosti stého výročí Velké francouzské revoluce a Světové výstavy, kterou hostila právě Paříž.

S výškou přes 300 metrů šlo o svého času nejvyšší stavbu světa, kterou trumfla až o 41 let později Chrysler Building v New Yorku. To už ale Eiffelovka dávno stát neměla. Původně se počítalo s tím, že bude po dvaceti letech rozebrána.

Od této škody nás zachránilo osazení meteorologickou stanicí a později i rozhlasovým vysílačem.

Dnes se tu tak pohledem na Paříž může pokochat až 7 milionů turistů ročně. Celkově jich sem vystoupilo už více než čtvrt miliardy. Obě tato čísla z ní dělají jednu z nejnavštěvovanějších památek světa.

Jestli jste se zadýchali na Petříně, teď zalapáte po dechu: Na vrchol Eiffelovy věže vede 1665 schodů, tedy více než pětkrát tolik. Velká část jejích návštěvníků se ale ani nezadýchá, protože využijí jeden z výtahů.

Z přízemí do druhého patra jich jezdí rovnou pět, z druhého patra na vrchol pak dva. A nebyli by to Francouzi, kdyby tu nebyla restaurace.

Zážitek z místní gastronomie podtržený panoramatickým výhledem na Paříž můžete zažít hned dvakrát – v prvním a ve druhém patře.

Socha sv. Václava/Socha Svobody

Nejslavnější socha české kotliny? Jednoznačně svatý Václav na koni coby dominanta pražského Václavského náměstí! Že je to nuda? Že si „u koně“ dávají sraz i malé děti? Tak hurá za nejznámější sochou světa! Opět bude v permanenci internetový vyhledávač.

Tentokrát si však poradí s heslem letenky New York – eSky.cz, srovnávač letenek, vám pak pomůže vybrat ty nejlevnější, neboť v jeho nabídce najdete všechny letecké společnosti pěkně na jednom místě.

Letenky tu rovnou zarezervujete a můžete je dokonce koupit na splátky nebo si odložit platbu. Takže cestě za oceán nebrání už vůbec nic.

I v tomto případě je světová památka starší a i v tomto případě v ní má prsty Gustave Eiffel. Ten totiž pro sochaře Frédérica Auguste Bartholdiho navrhl kovovou kostru, která tvoří základ Sochy Svobody.

Za pomníkem svatého Václava ale stojí také významná osobnost – Josef Václav Myslbek. Jakmile ale dojde na čísla, neoklasicistní socha z Ostrova svobody nemá konkurenci. Měděný monument posvěcený roku 1886 je vysoký 46 metrů.

A to hovoříme jen o postavě římské bohyně Libertas držící hořící pochodeň a desky s datem vyhlášení nezávislosti USA. Sokl pod ní z ní dělá ještě větší záležitost. Jak by také ne. Jsme v Americe, tady musí být všechno velké. A nejvýznamnější památka celého New Yorku tím více!

Český Krumlov/Hallstatt

Pojďme ale mimo Prahu. Druhým nejnavštěvovanějším městem ČR je Český Krumlov. Nádherné historické město ležící v meandru řeky Vltavy je taktéž zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Jak říká klasik – je tu krásně.

Dokonce tak krásně, že se těžko hledá světový ekvivalent, který by Krumlov předčil.

My jsme ho našli v Rakousku. Leží přímo u Halštatského jezera v oblasti Solné komory. I toto místo najdete na seznamu světového dědictví UNESCO. Jestli jej Krumlov něčím trumfne, je to počet obyvatel. Tady jich žije jen necelá tisícovka.

Zato turistů sem míří takřka nekonečné davy. Co tu chtějí vidět? Ono by stačilo už samotné panorama městečka s jezerem a horskými velikány v okolí.

Na zajímavosti tu tomu dodává i fakt do Hallstattu se ještě na konci 19. století nedalo dostat jinak než lodí nebo úzkou horskou stezkou. Díky solným ložiskům v okolí bylo ale toto místo osídleno patrně již před sedmi tisíci lety.

Zlatou éru tato oblast zažila mezi lety 800 př. n. l. a 400. př. n. l. Takzvanou Halštatskou kulturu zná každý, kdo v dějepise dával pozor.

To, co sem turisty z celého světa ale láká nejvíce, jsou vedle krásné přírody hlavně solné doly a rozsáhlé jeskynní systémy v okolí.

Že jde o opravdu nádherné místo, dokládá i fakt, že v roce 2012 vznikla v Číně kopie Hallstattu jako developerský projekt pro zámožné Číňany.

Foto:
Související články
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Lifestyle
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
reklama
zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
reklama
lifestyle
Liratura, psací stroj, nápad a flaška: Proč umělci tak často sahali po alkoholu?
Čtenáři je zbožňují způsobem, jaký dnes znají jen hvězdy pop music. Ovlivní dějiny literatury. A uchlastají se k smrti. Protože po flašce sahají stejně často jako po čistém listu papíru. Většinou věří tomu, že jim alkohol pomáhá a na jeho vlnách připlouvají nápady. Lékaři však tvrdí: „Domněnka, že alkohol poskytuje spisovatelům rozlet, je jen iluze. […]
Dentální nit: Od kdy ji používáme?
Touha mít čistý chrup je instinktivní záležitost. Už archeologické nálezy dokazují, že se naši dávní předkové zbavují nečistot mezi zuby pomocí tenkých špičatých větviček i dalších nástrojů. Dnes máme větší komfort: k odstranění jídla a plaku z obtížně dostupných míst používáme dentální nit. A tu svou mají i opice! O tom, že bez dentální nitě […]
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
Konec pohádky Diany a Charlese: Rytíř na bílém koni zjevně neexistuje
Princ a princezna jako z pohádky. „Z jejího pohledu to byla láska – myslela si, že ji doslova pohltí, že se pro ni stane se rytířem na bílém koni, vším, co vždycky chtěla,“ uvádí britská spisovatelka Wendy Holdenová o vztahu princezny Diany a Charlese. Jenže zanedlouho se ukáže, že o idylku jde jenom navenek. Princezna Diana […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz