Čechy jsou krásným koutem světa. Klid, pohoda, nádherná příroda, všude vlastně blízko… Dřív nebo později se vám ale musí stát, že vás to v té naší kotlině přestane bavit a budete hledat přece jen monumentálnější lokality.
My proto přinášíme srovnání tří světově proslulých míst, která byste určitě měli vidět, a jejich českých ekvivalentů, které naopak určitě znáte.
Petřínská rozhledna/Eiffelova věž
Začněme přece jen zlehka. Podobu nejslavnější české a světové rozhledny popřít nelze. Zasvěcení vědí, že slavná Eiffelova věž byla Petřínské rozhledně vzorem.
Od roku 1891 je tak jednou z dominant nejkrásnějšího městského panoramatu střední Evropy malá Eiffelovka. Každý, kdo někdy zdolal jejích 299 schodů se mezi hlubokými nádechy a výdechy musel zamýšlet, jaké to asi je vyšplhat na tu opravdovou.
Takže hurá k počítači a do vyhledávače zadat heslo Paříž letenka.
Ta opravdová Eiffelovka je samozřejmě hlavní dominantou francouzské metropole. Vystavěna byla jen krátce před petřínskou sestřičkou. Otevřena byla roku 1889 u příležitosti stého výročí Velké francouzské revoluce a Světové výstavy, kterou hostila právě Paříž.
S výškou přes 300 metrů šlo o svého času nejvyšší stavbu světa, kterou trumfla až o 41 let později Chrysler Building v New Yorku. To už ale Eiffelovka dávno stát neměla. Původně se počítalo s tím, že bude po dvaceti letech rozebrána.
Od této škody nás zachránilo osazení meteorologickou stanicí a později i rozhlasovým vysílačem.
Dnes se tu tak pohledem na Paříž může pokochat až 7 milionů turistů ročně. Celkově jich sem vystoupilo už více než čtvrt miliardy. Obě tato čísla z ní dělají jednu z nejnavštěvovanějších památek světa.
Jestli jste se zadýchali na Petříně, teď zalapáte po dechu: Na vrchol Eiffelovy věže vede 1665 schodů, tedy více než pětkrát tolik. Velká část jejích návštěvníků se ale ani nezadýchá, protože využijí jeden z výtahů.
Z přízemí do druhého patra jich jezdí rovnou pět, z druhého patra na vrchol pak dva. A nebyli by to Francouzi, kdyby tu nebyla restaurace.
Zážitek z místní gastronomie podtržený panoramatickým výhledem na Paříž můžete zažít hned dvakrát – v prvním a ve druhém patře.
Socha sv. Václava/Socha Svobody
Nejslavnější socha české kotliny? Jednoznačně svatý Václav na koni coby dominanta pražského Václavského náměstí! Že je to nuda? Že si „u koně“ dávají sraz i malé děti? Tak hurá za nejznámější sochou světa! Opět bude v permanenci internetový vyhledávač.
Tentokrát si však poradí s heslem letenky New York – eSky.cz, srovnávač letenek, vám pak pomůže vybrat ty nejlevnější, neboť v jeho nabídce najdete všechny letecké společnosti pěkně na jednom místě.
Letenky tu rovnou zarezervujete a můžete je dokonce koupit na splátky nebo si odložit platbu. Takže cestě za oceán nebrání už vůbec nic.
I v tomto případě je světová památka starší a i v tomto případě v ní má prsty Gustave Eiffel. Ten totiž pro sochaře Frédérica Auguste Bartholdiho navrhl kovovou kostru, která tvoří základ Sochy Svobody.
Za pomníkem svatého Václava ale stojí také významná osobnost – Josef Václav Myslbek. Jakmile ale dojde na čísla, neoklasicistní socha z Ostrova svobody nemá konkurenci. Měděný monument posvěcený roku 1886 je vysoký 46 metrů.
A to hovoříme jen o postavě římské bohyně Libertas držící hořící pochodeň a desky s datem vyhlášení nezávislosti USA. Sokl pod ní z ní dělá ještě větší záležitost. Jak by také ne. Jsme v Americe, tady musí být všechno velké. A nejvýznamnější památka celého New Yorku tím více!
Český Krumlov/Hallstatt
Pojďme ale mimo Prahu. Druhým nejnavštěvovanějším městem ČR je Český Krumlov. Nádherné historické město ležící v meandru řeky Vltavy je taktéž zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Jak říká klasik – je tu krásně.
Dokonce tak krásně, že se těžko hledá světový ekvivalent, který by Krumlov předčil.
My jsme ho našli v Rakousku. Leží přímo u Halštatského jezera v oblasti Solné komory. I toto místo najdete na seznamu světového dědictví UNESCO. Jestli jej Krumlov něčím trumfne, je to počet obyvatel. Tady jich žije jen necelá tisícovka.
Zato turistů sem míří takřka nekonečné davy. Co tu chtějí vidět? Ono by stačilo už samotné panorama městečka s jezerem a horskými velikány v okolí.
Na zajímavosti tu tomu dodává i fakt do Hallstattu se ještě na konci 19. století nedalo dostat jinak než lodí nebo úzkou horskou stezkou. Díky solným ložiskům v okolí bylo ale toto místo osídleno patrně již před sedmi tisíci lety.
Zlatou éru tato oblast zažila mezi lety 800 př. n. l. a 400. př. n. l. Takzvanou Halštatskou kulturu zná každý, kdo v dějepise dával pozor.
To, co sem turisty z celého světa ale láká nejvíce, jsou vedle krásné přírody hlavně solné doly a rozsáhlé jeskynní systémy v okolí.
Že jde o opravdu nádherné místo, dokládá i fakt, že v roce 2012 vznikla v Číně kopie Hallstattu jako developerský projekt pro zámožné Číňany.