„Její Výsost se nemůže chovat tak pobuřujícím způsobem!“, vyčte král Zikmund Lucemburský své manželce Barboře Celjské. Sám má sice spoustu avantýr, jenže co se promíjí královi, už není přípustné pro královnu. A tohle už je i na tolerantního krále moc…
„Cizoložník promíjí cizoložnici,“ tak pohoršeně komentuje Eneáš Silvius Piccolomini, papež Pius II. (1405–1464), milostné vztahy českých královských manželů Zikmunda Lucemburského (1368–1437) a Barbory Celjské (1390/1395–1351).
Nic ale proti tomu stejně nezmůže. Barbořin manžel své ženě skoro milence nevyčítá. Sám za ní také v počtu milenek rozhodně nijak nezaostává.
Jeden z nejkrásnější párů Evropy
Královna prý vyniká „neobyčejnou krásou, štíhlou postavou a bělostnou pletí s několika pihami,“ alespoň to tvrdí dobové prameny. I její manžel je podle nich fešák, i když má i různé negativní vlastnosti:
„Oči jasné, velké čelo, duch veliký, rád pil, nadmíru cizoložil, prudké povahy, mnoho sliboval, nic nesplnil…“ Oba jsou považováni za jeden z nejkrásnějších párů tehdejší Evropy.
Smyslná panovnice si libuje v aférách
Česká královna Barbora se proslaví svou smyslností a náruživou sexuální aktivitou.
Mezi bohatým výčtem jejích milenců najdeme tak významné muže jako Arnošt Habsburský (1377 – 1424)., Fridrich Hohenzollernský (1371 – 1440) či rytíř Jan z Wallenrodu (1370–1419).
U posledně jmenovaného už ale skandály začnou přerůstat únosnou míru a vyčte jí je dokonce i její jinak tolerantní manžel.
Pletla se manželovi do vlády?
Svoji ženu kvůli tomu posílá v roce 1419 na několik měsíců na pusztu (maďarsky pustina) u Velkého Varadína (dnes Oradea v Rumunsku) a sebere jí její příjmy.
Jenže je možné, že spíše než milostné skandály za vším tehdy stály Barbořiny snahy plést se svému manželovi do vlády.