Skip to content

Televizní hit: Alžběta II. si prosadila přímý přenos korunovačního obřadu

Alžběta II. si při snídani nasadí na hlavu královskou korunu. Trénuje na oficiální obřad. Posiluje krční svaly, aby s jedenapůlkilogramovou zátěží zvládla všechno důstojně. Celý rituál zná zpaměti. Aby nasimulovala podmínky, jaké budou naostro v katedrále, špendlí si místo vlečky na ramena prostěradlo.

Dne 2. června 1953 nastává pro budoucí britskou královnu Alžbětu II. (*1926), dlouho očekávaný okamžik. Chystá se průvod z Buckinghamského paláce až k Westminsterskému opatství. „Tady stojím já! Ne já!“ odehrávají se podél cesty potyčky o ta nejlepší místa.

Tisíce diváků, kteří si grandiózní podívanou nechtějí nechat ujít, tu neváhají dokonce celou noc stanovat, a to navzdory prudkému dešti. Do ulic Londýna zrána vyráží podle odhadů až 3 000 000 lidí, i když stále trochu poprchává.

Na slavnostní korunovaci je možné zakoupit lístek. FOTO: Self-scanned/Creative Commons/Public domain

Musejí si přivstat

Čelo průvodu, který od paláce vychází v devět hodin, tvoří britské gardy. Za nimi jdou vojáci Commonwealthu, celkem jich je 13 000 z 50 zemí, a nakonec hosté – královské rodiny z různých koutů světa i pozvané hlavy států.

Kočárů projíždí celkem 27. Jako poslední jede ve Zlatém státním kočáře sama Alžběta. Jde o nejhonosnější povoz, který britská královská rodina vlastní. Dopravní prostředek z roku 1762 zdobí spousty lístkového zlata… V průvodu dále nechybí 29 kapel, které se starají o hudební doprovod.

Když nová královna dorazí do Westminsterského opatství, už ji zde očekává 7500 hostů. Je právě 11 hodin, ti první zde ale stojí už od půl sedmé. Všechno musí být v plném lesku, vždyť celý obřad přenáší nový vynález – televize.

Kameramani jsou oblečení povinně v šedém, aby splývali se zdmi a nerušili celkový dojem. Spousta z nich doslova visí na konstrukcích vybudovaných nad chrámovou lodí a prakticky půl dne se nesmějí hnout z místa.

K vykonání potřeby jim slouží dřevěná kadibudka přímo v katedrále, kam se mohou nenápadně přesunout.

blank
Korunovační obřad přenášela televize. FOTO: BiblioArchives / LibraryArchives from Canada/Creative Commons/CC BY 2.0

Voní jako tatínek

Účastníci korunovace nemohou zapřít nervozitu. „V průběhu obřadu arcibiskup ve výklenku vytáhl placatici a nabízel koňak na uklidnění nervů družičkám,“ píše Anastázie Harrisová, původem česká autorka žijící ve Velké Británii.

Ženy a dívky si do rukavic nachystaly čichací sůl pro případ, že by se jim z dlouhého stání udělalo nevolno. Největší radost má tehdy čtyřletý princ Charles (*1948), Alžbětin syn. Nadchne ho, když mu otec dovolí použít jeho gel na vlasy.

„Voním jako tatínek,“ chlubí se dvorním dámám. I otrlí komentátoři stěží potlačují emoce. „Když královnin prapor nesl muž, jehož rodina zaštiťovala čest královny od dob Viléma Dobyvatele, sotva jsem dojetím dokázal mluvit…,“ zmiňuje se jeden z nich.

blank
Po korunovaci Alžběta pozdravila poddané z balkonu. FOTO: National Media Museum from UK, Flickr Commons/Public Domain

Prodává televize

Kdo neměl šanci dorazit do Londýna osobně, zamířil do kin, hal nebo pokojů Britů, kteří jsou šťastnými majiteli zbrusu nového vynálezu – televizoru. Tehdy novinku vlastní necelá třetina obyvatel Británie.

Když se však lidé dozvěděli, že korunovace bude přenášena tímto novým médiem, prodej přístrojů těsně před obřadem raketově stoupl. Ceremoniál se přenáší na pokyn samotné královny. Premiér Winston Churchill (1874–1965) nepovažoval jeho natočení za nutné, královna ovšem ano.

Lidé zůstali k obrazovkám přilepení celých 11 hodin, po které trval přímý přenos. Podle odhadů korunovaci vidělo v televizi asi 20 000 000 lidí. Dokonce i Alžbětina matka Elizabeth Bowes-Lyonová (1900–2002), která byla původně proti přenosu, nakonec stojí u televizoru jako přikovaná.

Nepořádná smetánka

Televizní komentátor stanice BBC Richard Dimbleby (1913–1965) se po skončení obřadu a vyprázdnění katedrály pohoršuje. Společenský původ a vysoké postavení prý nezabránilo osazenstvu udělat hrozný nepořádek.

Na dlažbě zůstává neuvěřitelné množství papírových ubrousků, slupek pomerančů, novin a prý i „miniaturních lahviček“. Zřejmě lezavá zima ve svatostánku přiměla i ty nejotrlejší harcovníky různých ceremoniálů k tomu, aby si do tašky či kabelky přibalili placatici s alkoholem pro zahřátí…

Foto: Creative Commons, Flickr Commons, Úvodní fotografie: Cecil Beaton (1904‒1980)/Creative Commons/Public Domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Chystá se herečka opravdu opustit svého muže?
nasehvezdy.cz

Chystá se herečka opravdu...

Od samého začátku to...
Nehledej smrt, smrt si tě najde: záhada posledního letu Daga Hammarskjölda
enigmaplus.cz

Nehledej smrt, smrt si tě...

Letos uplynulo rovných šedesát let od tragické...
Tajemný přízrak mi ukázal směr
skutecnepribehy.cz

Tajemný přízrak mi ukázal směr

Pomoci v nouzi se můžeme...
Klíč k apokalypse: Existuje červené tlačítko?
epochalnisvet.cz

Klíč k apokalypse: Existuje...

Dramatická hudba hraje na plné pecky. Diváci v...
Brokolicový krém s krutony
tisicereceptu.cz

Brokolicový krém s krutony

Jemný brokolicový krém s brambory a...
SOS hlasivky: Nemůžu mluvit!
panidomu.cz

SOS hlasivky: Nemůžu mluvit!

Chrapot mají většinou na vině infekce horních cest...
Troja Když jsou láska a sláva silnější než smrt
epochanacestach.cz

Troja Když jsou láska a sláva...

Nedobytné opevnění...
Royal Palace Turčianské Teplice: královský lázeňský zážitek
iluxus.cz

Royal Palace Turčianské Teplice:...

Vychutnejte si lázeňskou péči na nejvyšší...
Po stopách čarodějnic
enigmaplus.cz

Po stopách čarodějnic

Usedají kolem ohně a tiché zaříkávání se mění v hlasité...
Zemřel profesor František Sehnal, významný český entomolog
21stoleti.cz

Zemřel profesor František...

V pátek 26. listopadu 2021 zemřel ve...
Konferenční a odkládací stolky
rezidenceonline.cz

Konferenční a odkládací stolky

Dnes jsou pro naše potřeby...
S třetím manželem jsem spokojená a chci ho už napořád
nasehvezdy.cz

S třetím manželem jsem...

Dvě manželsví jí...