Domů     Deset nejsmrtelnějších nemocí
Deset nejsmrtelnějších nemocí
31.10.2021

Zatímco se světem neustále šíří nový typ koronaviru, existují také další nemoci, po nichž lidé rozhodně netouží. Ať už se jedná o onemocnění virová, nebo bakteriální, jedno mají společné – jsou smrtící.

Ebola Foto: Martin H. / Creative Commons / PD US HHS CDC
Ebola Foto: Martin H. / Creative Commons / PD US HHS CDC

Ebola

Jednou z těch nemocí, jež se řadí pro svou úmrtnost mezi nejnebezpečnější, zaručeně patří ebola neboli krvácivá horečka. Vůbec poprvé se objevila v roce 1976. Ebola se dělí na několik kmenů a podle oficiálních statistik je u některých z nich až 90% úmrtnost.

Nakažení je velice jednoduché, probíhá skrze jakékoliv tělesné sekrety. Nadějí pro postižené oblasti jsou první testy dvou léků s vysokou úspěšností z roku 2019.

Vzteklina

Ačkoli je vzteklina na území ČR téměř vymýcená, přesto se nemoc podle Světové zdravotnické organizace (WHO) stále vyskytuje ve 150 zemích či oblastech světa.

Vzteklina je virové onemocnění postihující centrální nervovou soustavu, kvůli čemuž způsobuje změny chování, paralýzu apod. Pokud není u postiženého včas zahájena léčba, nebo není preventivně očkovaný nastává až ve 100 % smrt.

Variola Foto: Smallman12q / Creative Commons / PD US
Variola Foto: Smallman12q / Creative Commons / PD US

Pravé neštovice

Mezi nejstarší virová onemocnění se řadí variola neboli pravé neštovice. Během 20. století pravé neštovice způsobily smrt 300-500 milionů lidí, v roce 1967 ještě onemocnělo přibližně 15 milionů lidí a 2 miliony jich zemřely.

Nákaza se projevuje svědivou vyrážkou na celém těle a například i na jazyce, která posléze přechází ve vředy. Koncem 18. století zabíjely pravé neštovice ročně odhadem až 400 tisíc Evropanů. Díky očkování je nemoc dnes považována za eradikovanou.

Virus Marburg

Vědci udávají, že virus nesoucí jméno po německém městečku Marburg, je smrtelnější než známější ebola. Nákaza údajně zabije až 9 lidí z 10 a neexistuje na ni žádný účinný lék.

Původcem nemoci je podle studie amerických vědců kaloň egyptský (Rousettus aegyptiacus). Virus způsobuje krvácivé horečky. Pro jeho vysokou úmrtnost není pravděpodobné jeho masové šíření.

Horečka Lassa

Nemoc mající svůj domov na černém kontinentu, konkrétně v Nigérii, řadící se mezi primitivní arenaviry, se jmenuje horečka Lassa. Pojmenovaná je po místě objevu a patří mezi krvácivé horečky. Virus přenášejí převážně hlodavci a většinou mívá mírný průběh.

Jakmile se však vyskytnou komplikace, jež postihnou všechny orgány, je nemoc rychle smrtící.

Lassa Foto: Angusmclellan / Creative Commons / PD US HHS CDC
Lassa Foto: Angusmclellan / Creative Commons / PD US HHS CDC

TSE

Transmisivní spongiformní encefalopatie (TSE) spadá do kategorie neurodegenerativních chorob a nejedná se o jedinou nemoc, ale o společné pojmenování prionových chorob.

Onemocnění způsobuje nahromadění prionů v mozku, přičemž odolné proteiny následně vytvářejí poruchy centrální nervové soustavy s tím, že úmrtnost je vždy 100%.

CCHFV

Krymsko-konžská hemoragická horečka je závažné virové onemocnění lidí. Jedná se o viru z čeledi Bunyaviridae a přenášen je primárně klíšťaty. Průběh onemocnění je podobný jako u eboly či Marburgu, prvně se vyznačuje krvácením do úst a do hltanu.

Úmrtnost je zhruba 30%. První výskyt nemoci byl zaznamenán v roce 1944 na Krymském poloostrově u lidí pokousaných klíšťaty při sklizni obilí.

Leishmania Foto: Erfil / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Leishmania Foto: Erfil / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Viscerální leishmanióza

Viscerální neboli útrobní leishmanióza je způsobena parazity rodu Leishmania, které běžně přenášejí komáři. Nemoc je ve světě známa též pod názvem „kala-azar“, což v překladu znamená „černá horečka“.

Proti této nemoci neexistuje očkování. Pokud není včas léčená, úmrtnost se pohybuje kolem 100 %.

Virus dengue

Horečku dengue způsobuje virus stejného názvu, který je přenášen komáry. K symptomům nemoci patří vysoká horečka a bolest kostí, jež je údajně natolik veliká, že má dotyčný až pocity, jako by se mu kosti samy lámaly.

V současnosti rozlišujeme čtyři různé typy viru dengue. Žádná účinná vakcína ani jednotný způsob léčby neexistuje a úmrtnost je zhruba 26%.

Naegleria Foto: It's gonna be awesome / Creative Commons / PD US HHS CDC
Naegleria Foto: It’s gonna be awesome / Creative Commons / PD US HHS CDC

Neglerióza

Vzácný hnisavý zánět mozku a mozkových blan se nazývá primární amébová meningoencefalitida neboli neglerióza. Onemocnění způsobuje volně žijící améba Naegleria fowleri, která se zcela bezostyšně živí lidským mozkem.

V tehdejším Československu se v letech 1963 až 1965 nakazilo a zemřelo 16 mladých lidí v Ústí nad Labem, kteří si nemoc „přinesli“ z tamního plaveckého bazénu. Úmrtnost je přibližně 95%.

Foto: Úvodní foto: pixabay
Související články
Věda a technika
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Věda a technika
Přírodní antibiotika z našich zahrádek
Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus. Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné […]
Věda a technika
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Věda a technika
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
reklama
záhady a tajemství
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
reklama
zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
nejsemsama.cz
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
Chcete zažít dokonalou exotiku jen za cca 4 hodiny letu z Česka? Vydejte se do Egypta! Je magickou kolébkou starověké historie, protéká tu životodárný Nil, a navíc se na břehy Rudého moře dostanete jen za několik tisíc. Egypt je díky poloze na severu Afriky vyhlášený mírnou zimou a horkým létem. Mezi dnem a nocí sice mohou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
epochalnisvet.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
nasehvezdy.cz
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
Své ctitele šokovala  zpěvačka Dara Rolins (51), když se nazvala čerstvou mandarinkou. Ačkoli patří k těm nejudržovanějším ženám v českém a slovenském rybníčku, s vráskami se nehodlala smířit a došl
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
enigmaplus.cz
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
Noční klid na univerzitní koleji ve městě Athens v americkém státě Ohio náhle protrhne pronikavý dívčí křik! Mladá studentka s hrůzou v očích vybíhá jen ve spodním prádle z budovy a hystericky volá o
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
epochanacestach.cz
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
Ojedinělý gotický portál není jedinou chloubou kláštera Porta coeli. Klášterní komplex s bohatou a slavnou historií nás při prohlídce přesvědčí, že tato stavba si své výjimečné místo v našich dějinách opravdu zaslouží. Založit klášter cisterciaček se rozhodl na počátku 13. století už král Přemysl Otakar I., za svého života však už nestačil učinit rozhodující krok. Postarala se
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
21stoleti.cz
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
Světu začíná docházet pitná voda. Jejím nedostatkem trpí asi čtvrtina lidí na planetě, do konce roku 2050 jich přibude další miliarda. V průběhu 20. století přitom množství vody využívané lidmi rostlo
Letní comeback nadčasových perel
iluxus.cz
Letní comeback nadčasových perel
Příběh české značky Olivie začal v roce 2017, kdy Martina Sluková a její syn Lukáš Sluka, založili společnými silami internetové klenotnictví OLIVIE.cz, které prodává velmi kvalitní a prověřené stříbr
Nikdy se už nevzpamatuju…
skutecnepribehy.cz
Nikdy se už nevzpamatuju…
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali
Kimchi: Salát plný vitaminů
panidomu.cz
Kimchi: Salát plný vitaminů
Všichni jsme o něm už slyšeli, ovšem málokdo z nás může říct, že ho ochutnal, nebo je dokonce jeho pravidelným jedlíkem. Škoda. Kimchi totiž patří mezi pět nejzdravějších pokrmů světa. V korejských restauracích se miska kimchi automaticky podává ke každému jídlu zdarma. Přitom by se mohlo vyvažovat zlatem: výrazně snižuje špatný cholesterol, bojuje proti volným
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
historyplus.cz
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
„Je mi zima, “ drkotá zuby mladý Viking Erik. „Napij se, nápoj bohů tě zahřeje,“ podává mu otec pohár s horkou vonící tekutinou. Mladík si přihne. Za chvíli se mu po celém těle rozlije příjemné teplo.   Brzy je pohár prázdný. Erik sáhne po dalším a také ho vyprázdní. Opilý už sotva mluví a jeho