Skip to content
reklama

Deset nejsmrtelnějších nemocí

Zatímco se světem neustále šíří nový typ koronaviru, existují také další nemoci, po nichž lidé rozhodně netouží. Ať už se jedná o onemocnění virová, nebo bakteriální, jedno mají společné – jsou smrtící.

Ebola Foto: Martin H. / Creative Commons / PD US HHS CDC

Ebola

Jednou z těch nemocí, jež se řadí pro svou úmrtnost mezi nejnebezpečnější, zaručeně patří ebola neboli krvácivá horečka. Vůbec poprvé se objevila v roce 1976. Ebola se dělí na několik kmenů a podle oficiálních statistik je u některých z nich až 90% úmrtnost.

Nakažení je velice jednoduché, probíhá skrze jakékoliv tělesné sekrety. Nadějí pro postižené oblasti jsou první testy dvou léků s vysokou úspěšností z roku 2019.

Vzteklina

Ačkoli je vzteklina na území ČR téměř vymýcená, přesto se nemoc podle Světové zdravotnické organizace (WHO) stále vyskytuje ve 150 zemích či oblastech světa. Vzteklina je virové onemocnění postihující centrální nervovou soustavu, kvůli čemuž způsobuje změny chování, paralýzu apod.

Pokud není u postiženého včas zahájena léčba, nebo není preventivně očkovaný nastává až ve 100 % smrt.

blank
Variola Foto: Smallman12q / Creative Commons / PD US

Pravé neštovice

Mezi nejstarší virová onemocnění se řadí variola neboli pravé neštovice. Během 20. století pravé neštovice způsobily smrt 300-500 milionů lidí, v roce 1967 ještě onemocnělo přibližně 15 milionů lidí a 2 miliony jich zemřely.

Nákaza se projevuje svědivou vyrážkou na celém těle a například i na jazyce, která posléze přechází ve vředy. Koncem 18. století zabíjely pravé neštovice ročně odhadem až 400 tisíc Evropanů. Díky očkování je nemoc dnes považována za eradikovanou.

Virus Marburg

Vědci udávají, že virus nesoucí jméno po německém městečku Marburg, je smrtelnější než známější ebola. Nákaza údajně zabije až 9 lidí z 10 a neexistuje na ni žádný účinný lék. Původcem nemoci je podle studie amerických vědců kaloň egyptský (Rousettus aegyptiacus). Virus způsobuje krvácivé horečky. Pro jeho vysokou úmrtnost není pravděpodobné jeho masové šíření.

Horečka Lassa

Nemoc mající svůj domov na černém kontinentu, konkrétně v Nigérii, řadící se mezi primitivní arenaviry, se jmenuje horečka Lassa. Pojmenovaná je po místě objevu a patří mezi krvácivé horečky. Virus přenášejí převážně hlodavci a většinou mívá mírný průběh.

Jakmile se však vyskytnou komplikace, jež postihnou všechny orgány, je nemoc rychle smrtící.

blank
Lassa Foto: Angusmclellan / Creative Commons / PD US HHS CDC

TSE

Transmisivní spongiformní encefalopatie (TSE) spadá do kategorie neurodegenerativních chorob a nejedná se o jedinou nemoc, ale o společné pojmenování prionových chorob. Onemocnění způsobuje nahromadění prionů v mozku, přičemž odolné proteiny následně vytvářejí poruchy centrální nervové soustavy s tím, že úmrtnost je vždy 100%.

CCHFV

Krymsko-konžská hemoragická horečka je závažné virové onemocnění lidí. Jedná se o viru z čeledi Bunyaviridae a přenášen je primárně klíšťaty. Průběh onemocnění je podobný jako u eboly či Marburgu, prvně se vyznačuje krvácením do úst a do hltanu.

Úmrtnost je zhruba 30%. První výskyt nemoci byl zaznamenán v roce 1944 na Krymském poloostrově u lidí pokousaných klíšťaty při sklizni obilí.

blank
Leishmania Foto: Erfil / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Viscerální leishmanióza

Viscerální neboli útrobní leishmanióza je způsobena parazity rodu Leishmania, které běžně přenášejí komáři. Nemoc je ve světě známa též pod názvem „kala-azar“, což v překladu znamená „černá horečka“. Proti této nemoci neexistuje očkování.

Pokud není včas léčená, úmrtnost se pohybuje kolem 100 %.

Virus dengue

Horečku dengue způsobuje virus stejného názvu, který je přenášen komáry. K symptomům nemoci patří vysoká horečka a bolest kostí, jež je údajně natolik veliká, že má dotyčný až pocity, jako by se mu kosti samy lámaly.

V současnosti rozlišujeme čtyři různé typy viru dengue. Žádná účinná vakcína ani jednotný způsob léčby neexistuje a úmrtnost je zhruba 26%.

blank
Naegleria Foto: It’s gonna be awesome / Creative Commons / PD US HHS CDC

Neglerióza

Vzácný hnisavý zánět mozku a mozkových blan se nazývá primární amébová meningoencefalitida neboli neglerióza. Onemocnění způsobuje volně žijící améba Naegleria fowleri, která se zcela bezostyšně živí lidským mozkem.

V tehdejším Československu se v letech 1963 až 1965 nakazilo a zemřelo 16 mladých lidí v Ústí nad Labem, kteří si nemoc „přinesli“ z tamního plaveckého bazénu. Úmrtnost je přibližně 95%.

Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pohřbený deník: Vysvětlí objev hrobu krvavé tajemství kruté šlechtičny?
enigmaplus.cz

Pohřbený deník: Vysvětlí objev...

Postavu krvelačné uherské hraběnky Alžběty...
Tajemství reflexní terapie: Odrážejí chodidla náš zdravotní stav?
enigmaplus.cz

Tajemství reflexní terapie:...

Reflexní terapie vychází z přesvědčení,...
Dechberoucí udržitelná rezidence ve svahu
rezidenceonline.cz

Dechberoucí udržitelná...

To, co bylo původně plánováno jako...
Liberecký kraj dětem: Tipy na dva výlety
epochanacestach.cz

Liberecký kraj dětem: Tipy...

K příjemným procházkám svádí Mravenčí stezka v...
Léčba viru podobného HIV u opic je nadějí i pro lidstvo
21stoleti.cz

Léčba viru podobného HIV u...

Virus HIV způsobuje u lidí onemocnění AIDS...
Stubby chytal zvědy za zadek
epochalnisvet.cz

Stubby chytal zvědy za zadek

„To přece nejde! Sem psi nesmějí!“ rozčílí se recepční...
Když očí pálí
panidomu.cz

Když očí pálí

Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato...
Pistáciový dort
tisicereceptu.cz

Pistáciový dort

Dobrota na neděli či na oslavu Suroviny 85 g hrubě mletých...
Bez ducha ve mně jsem jen poloviční člověk
skutecnepribehy.cz

Bez ducha ve mně jsem jen...

S nešťastným duchem jsem žila řadu let....
Dokáže Tatiana Dyková uhlídat manžela?
nasehvezdy.cz

Dokáže Tatiana Dyková...

Mít za manžela idol ženských...
PRU58 má zahrádku
iluxus.cz

PRU58 má zahrádku

Vyhlášená holešovická restaurace PRU58 je klenotem...
Podvedla Berenika manžela s milencem?
nasehvezdy.cz

Podvedla Berenika manžela s...

Krásná BERENIKA...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha