Domů     Taktika dvojité obálky: Co má společného Hannibal a nacisté?
Taktika dvojité obálky: Co má společného Hannibal a nacisté?
13.11.2020

Ačkoli tuto taktiku dovedl k dokonalosti už proslulý kartaginský vojevůdce Hannibal v době punských válek, inspirovat se jí nechali i Němci za 2. světové války. Co si vlastně máme představit pod souslovím taktika dvojité obálky?

O slavném vojevůdci Hannibalovi (247–183 př. n. l.) se toho napsalo mnoho, mnozí si jistě vzpomenou na údajný legendární přechod jeho válečných slonů přes Alpy.

I když neexistují neprůstřelné důkazy o vykonání tohoto mistrného kousku, jedno je zcela jisté. I kdyby nebylo slonů, Hannibal obohatil válečnou historii bravurním využitím taktiky dvojité obálky na bitevním poli u Kann v roce 216 př. n. l.

Hannibal z Římany pořádně
Hannibal z Římany pořádně „zacvičil“, Kartágo ale přesto padlo.

Klepeto, kleště, nebo dvojitá obálka

Léty prověřený bitevní manévr má mnohá označení. Kromě dvojité obálky se o něm mluví jako o pomalu se svírajících kleštích nebo klepítkách.

Funguje jednoduše – nepřítel se dostane do čím dál většího tlaku, který na něj vyvíjí soupeř postupným koordinovaným náporem obou křídel.

To však není vše, neodmyslitelnou součástí dokonalého provedení manévru je samozřejmě přímý boční útok a také nápor na zadní řady nepřítele. K tomu však dojde jen tehdy, pokud se soupeřovým kleštím skutečně podaří „docvaknout“ a nepřítele tím zcela obklíčit.

Zvrat v bitvě může nastat tehdy, když obklíčeným jednotkám přijde na pomoc vnější spřátelená strana a otevře jim „únikovou cestu“.

Pro obklíčené vojáky existovala jediná možnost - buď se srdnatě probít, nebo spoléhat na posily.
Pro obklíčené vojáky existovala jediná možnost – buď se srdnatě probít, nebo spoléhat na posily.

Nejlépe ji využil Hannibal

Historici se shodují. Géniem taktiky dvojité obálky byl Kartaginec Hannibal. Po přechodu Pyrenejského poloostrova zamířil do samého centra římské říše na poloostrov Apeninský, Řím se začal klepat strachy.

Druhá punská válka vyvrcholila v bitvě u Kann v dnešní Apulii. Početně mnohem silnější Římané zde utrpěli ostudnou a drtivou porážku. Ačkoli dějiny píší vítězové, genialitu nepřátel vypíchli i Římané a též řecký historik Polybius (200–118 př.

n. l.), zabývající se římskými dějinami. Hannibal prý nejprve obratně rozdrtil římskou jízdu, aby mohl napřít své síly na „tělo“ nepřátelské armády.

Zpočátku sice Římané suverénně postupovali kupředu a zatlačovali nepřátelské jednotky, tím se však jejich vojsko nebezpečně rozestoupilo a „zeštíhlilo“.

Z nenadání se tak na bitevním poli naskytl obrázek roztahujících se Římanů, po jejichž stranách se začínali šikovat muži Hannibala. Ti byli rázem po obou stranách římských křídel.

Následoval útok obou kartaginských křídel přímo na Římany, kteří se dostali do smrtícího sevření. Zadní řady neměly kam utéct, protože se na ně vrhla jízda Hannibala. Úniková cesta neexistovala. Došlo k masakru, který nemá v dějinách válčení obdoby.

Operace Barbarossa byla v podstatě využitím taktiky dvojité obálky ve velkém.
Operace Barbarossa byla v podstatě využitím taktiky dvojité obálky ve velkém.

Oprášili ji nacisté

Blesková válka Němců spočívala také v dovedení dvojité obálky k dokonalosti. Druhá světová válka se tak chtě nechtě zasloužila o to, že se tato taktika stala komplexní a multidisciplinární záležitostí.

Klasické pozemní útoky „pěšáků“ byly doplněny leteckou podporou z nebes, silným dělostřelectvem a dalšími mechanizovanými jednotkami. Nezbytnou roli v úspěšném tažení a provádění manévrů hrála též efektivní rádiová komunikace.

Účinná komunikace zprostředkovávala rozkazy, pomáhající k uzavření kleští a k podlomení bojové morálky nepřítele.

Rychle obklíčit obrovská území i sovětské metropole. To byl hlavní cíl.
Rychle obklíčit obrovská území i sovětské metropole. To byl hlavní cíl.

Jízda na východní frontě

Není totiž hrozivější zprávy pro několikatisícové sovětské město, než že jej obkličují jednotky nacistického Německa.

Své by o tom mohli vyprávět například obyvatelé ukrajinského Kyjeva v roce 1941. Operace Barbarossa měla za cíl pokořit sovětského obra několika útočnými liniemi.

A ačkoliv se v kyjevském případě nejednalo o klasické, tradiční využití taktiky dvojité obálky, účinnost německého postupu byla až děsivá.

Komplexním obklíčením města a odříznutím zásobovacích i únikových cest se vojákům Osy podařilo zajmout více než půl milionu Sovětů! Šlo o vskutku epochální výkon. Nikdy jindy se nacistům nepodařilo zajmout takový počet nepřátelských vojáků.

K této systematické hrozivé taktice se Němci uchýlili také v bitvě u Smolenska v roce 1941, ve druhé bitvě u Charkova v roce 1942, v obou případech si pomyslné vavřínové věnce vítězství kladli na hlavu právě nacisté.

Foto: Shutterstock, Wikimedia
reklama
Související články
Zajímavosti
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
Zajímavosti
Papírová brčka? Ne zas tolik eko
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy.   Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a […]
Zajímavosti
Lesk a bída energy drinků
Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?   Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou […]
Zajímavosti
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
reklama
věda a technika
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta, […]
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
reklama
svět zločinu
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.