Přenášení nevěsty přes práh nebo rozbíjení talířů. Je nespočet svatebních rituálů, které se dodržují i v našich končinách. Na světě však existují i tradice, nad kterými zůstává rozum stát. Jaké to jsou?
Svatba sama o sobě se dá považovat za obřad, který dodržují lidé na celé planetě. Jejich forma se samozřejmě liší vlivem náboženství nebo sociálních odlišností.
I my v České republice dodržujeme mnoho svatebních tradic, ale ty v některých ohledech nepředčí ty zahraniční.
Albánie
Svatební zvyk: každý slaví sám
V Albánii se říká jeden vtip: „Dostat pozvánku na svatbu je stejné jako dostat pokutu – obojí je třeba zaplatit. Nejčastěji se totiž dávají jako svatební dar peníze. Specifičtějším zvykem albánské svatby je však něco jiného: svatební oslava.
Tu nevěsta i ženich totiž tráví zvlášť. Ženich sice na pár hodin dorazí, společně si zatančí, rozříznou dort a pak si jde zase mezi své známé. Pro novomanžele platí ještě jedno pravidlo – ženich se nesmí dotknout nevěsty tři dny a tři noci po svatbě. To má odehnat od novomanželů zlé duchy a zaručit jim šťastné manželství.
Čína
Svatební zvyk: Nevěstin pláč a výstřel šípu
V některých částech Číny se dodržuje také dost zvláštní tradice, a tou je pláč. Měsíc před blížící se svatbou musí budoucí nevěsta alespoň jednu hodinu denně plakat. Poté se přidávají i další členky rodiny.
Deset dní po nevěstě se k ní připojí matka a o dalších deset dní i babička. Následně se připojují i ostatní ženy v rodině.
V jiné oblasti zase ženich na svou novomanželku vystřeluje dřevěné šípy bez hrotů. Jakmile ji trefí, oba snoubenci šíp rozlomí napůl. To má symbolizovat vzájemnou budoucí spolupráci v manželství.
Etiopie
Svatební zvyk: žádné dolní zuby
V této africké zemi zůstaly svatební tradice v průběhu let většinou neměnné. Nevěstě z kmene Surma několik týdnů před svatbou odstraní všechny dolní zuby a do dolního rtu umístí jakýsi hliněný kruh.
Jedná se o důležitý krok, protože podle jeho velikosti se určuje nevěstino věno. Čím větší kruh, tím bohatší rodina. Rodiče nastávajících také vzájemně líbají kolena ženicha a nevěsty, což má zajistit prosperitu a zdraví.
Francie
Svatební zvyk: pití z nočníku
Pokud má někdo o Francouzích představu, že jsou neustále noblesní, tento svatební zvyk je vyvede z omylu. Když už mají novomanželé po svatební hostině, vezmou ostatní veškeré nápoje, které zbyly na stolech, a následně je vlijí do speciálního nočníku.
Z něj se pak ženich s nevěstou musejí před spaním napít, aby získali sílu na svatební noc. Dnes se však nejčastěji do těchto nočníků dává šampaňské nebo rozpuštěná čokoláda.
Indie
Svatební zvyk: bílá se nenosí
Indové mají obecně velice pestré a velkolepé svatby, které trvají i několik dní. Manželství je v Indii základním stavebním kamenem sociálního systému a má pro ně velkou hodnotu. V některých prvcích se však velmi liší.
Například svatební šaty nevěsty mají místo bílé červenou barvu. Bílá totiž ve východních kulturách znamená barvu smrti a smutku. K šatům patří také barevné šperky a ruce a nohy potetované hennou. Tyto ornamenty znázorňují štěstí, naději a lásky.
Při obřadu ženich nevěstu nelíbá, pouze jí navléká prsten. Jako zpečetění sňatku pak novomanželé symbolicky chodí v kruhu kolem posvátného obětního ohně.
Indonésie
Svatební zvyky: žádný záchod
Podle indonéské tradice musí snoubenci projít velmi náročnou zkouškou. Ta spočívá v tom, že tři dny a noci nesmějí použít toaletu. Kvůli tomu přijímají jen velmi omezené množství potravy a vody, na což dohlížejí příbuzní, aby ženich ani nevěsta nepodváděli.
Touto zkouškou oba dokazují svoji ochotu a schopnost překonat těžká životní období, která je v budoucím životě čekají.
Jižní Korea
Svatební zvyk: bití ženichových nohou
Jižní Korea zaujímá jižní polovinu Korejského poloostrova. V této zemi to nemají muži vstupující do manželství jednoduché. Večer po svatebním obřadu totiž musejí podstoupit nepříjemný rituál, než odejdou se svou ženou.
Rodinní příslušníci muži sundají boty, svážou mu nohy provazem a pak ho několik desítek minut bijí přes nohy holí nebo shnilou rybou. To má vyzkoušet jeho sílu a charakter. Pak se nesmí mýt a jde strávit s manželkou svatební noc.
Mauritánie
Svatební zvyk: vykrmené nevěsty
Vnímání nevěsty se v každém koutě světa liší. V Mauritánii, která se nachází na západním pobřeží Afriky u Atlantského oceánu, jsou trendy baculaté nevěsty.
To by možná nebylo tak divné, kdyby je kvůli tomu budoucí manželé neposílali do speciálních farem, aby nabraly na objemu, a staly se tak pro manžela ještě atraktivnější.
Budoucí nevěsty tu podstupují dvouměsíční „vykrmovací“ kamp, kde konzumují až neuvěřitelných 16 000 kalorií denně.
Skotsko
Svatební zvyk: očernění nevěsty
V určitých částech Skotska se ještě stále drží tzv. očerňování nevěsty, které připomíná tak trochu středověké trestání provinilců. Příbuzní ženu připoutají ke stromu a smíchají do kbelíku co nejnechutnější mix tekutin. Ten pak na nevěstu vylijí.
Tekutiny představují kombinaci zkažených vajec, zkyslého mléka a melasy. Útočníci pak novomanželku ještě obalí v peří a za velkého halasu ji provázejí městem nebo vesnicí. Občas tento rituál podstupují oba partneři. Ponížení je má podle tradic nejlépe připravit na manželský svazek.
Švédsko
Svatební zvyk: líbání povoleno
Zajímavý je švédský zvyk během svatební hostiny. Pokud během ní odejde ženich nebo nevěsta, zbytek hostů může beztrestně kohokoli líbat. Pár si také vyměňuje prstýnky již při zásnubách a při obřadu dostává nevěsta prsten s kamenem.
Švédsko má také odlišnou tradici, kdy nevěsta a ženich kráčejí uličkou společně, stejně tak je to i s krájením svatebního dortu, každý z hostů si vezme svůj vlastní kousek. Další zvláštností je výběr šatů jednotlivých hostů.
Pokud si některá z žen oblékne červené šaty, ostatní si mohou myslet, že spala se ženichem.