Skip to content
reklama
reklama

Tajná poválečná armáda nacistů: Věděli jste o ní?

blank

Skoro 60 let leží v archivu německé zahraniční rozvědky dokument s označením „Pojištění“. Má 321 stran a nikdo si ho nevšímá. Kdyby se tajné texty provalily, mohlo by být v době studena horko. Před dvěma lety se nová kapitola německých poválečných dějin otevřela – je stejně velkolepá jako tajemná.

Ještě dříve, než otráví sebe a šest svých dětí, vyzývá mocný muž třetí říše Josef Goebbels (1897–1945) Němce, aby vydrželi do poslední chvíle, protože se „blíží hodina, kdy Britové a Američané uzavřou s Německem spojenectví a společně se postaví bolševickým hordám“. To je jedno z mála proroctví, které malému velkému muži vyjde. V roce 2014 náhodou objevené dokumenty ukazují, že v západním Německu bylo přinejmenším 40 000 veteránů, kteří se připravovali na další válku…

Bundeswehrführung bei Bundeskanzler Brandt in Bonn Von rechts: Heeresinspekteur Schnez, Generalinspekteur de Maiziere, Bundeskanzler Brandt, Verteidigungsminister Schmidt, Luftwaffeninspekteur Steinhoff Depicted people Brandt, Willy: Bundeskanzler, Vorsitzender der SPD, Regierender Bürgermeister Berlin-West, Bundesrepublik Deutschland Schmidt, Helmut: Bundeskanzler, Verteidigungsminister, SPD, Bundesrepublik Deutschland Maiziere, Ulrich de: General, Generalinspekteur der Bundeswehr, Bundesrepublik Deutschland (PND 118576550) Schnez, Albert: Oberst, Heeresgruppe Süd, Heeresinspekteur der Bundeswehr, Bundesrepublik Deutschland Steinhoff, Johannes: Ritterkreuz (RK), Luftwaffe, Generalleutnant, Inspekteur der Luftwaffe, Bundesrepublik Deutschland (PND 118617508) Depicted place Bonn Date 8 December 1969 The group's stated goal was to protect the emerging state of Western Germany from potential Communist invasion, but in practice it devoted itself to the surveillance of domestic left-wing politicians, including Social Democrat (SPD) Fritz Erler, and prominent student activists, like Joachim Peckert. (Peckert later became a senior official at the West German Embassy in Moscow.) The group's chief organizer, Albert Schnez (directly above, at right), reportedly maintained ties with the Nazi intelligence service of General Reinhard Gehlen, as well as the League of German Youth—banned by the West German government in 1953 for its right-wing extremism—and its specialized Technical Service, which also included former Nazi officers and was also secretly funded by the American government in preparation for a war against the Soviets.
Kdyby archivy nepromluvily, nikdo by o aktivitách Alberta Schneze (vpravo) nevěděl.

Nemyslitelná válka

Je květen 1945. V prostoru střední a východní Evropy se pohybuje třikrát víc Rusů než Američanů s Brity. Winston Churchill (1874–1965) v duchu svých slov vyřčených na Jaltské konferenci – „Chudák Neville Chamberlain si myslel, že může věřit Hitlerovi.

Mýlil se. A já si nemyslím, že se mýlím, pokud jde o Stalina.“ – nařídí britským silám udržovat německou armádu dostatečně bojeschopnou. Dá rozkaz uskladnit německé zbraně a bojovou techniku, která by se v „případě pokračování sovětské ofenzívy“ zase německým jednotkám rozdala.

A taky požádá plánovací štáb britských ozbrojených sil o koncepci války proti SSSR. Ten dokument se jmenuje Operace Unthinkable (Nemyslitelná). Náčelníci generálního štábu ale operaci zamítnou i proto, že Británie je silně vyčerpaná.

Tak se na slova a dokumenty zapomene a zapomene se i na tajnou složku uloženou v archivu Spolkové zpravodajské služby BND.

General Albert Schnez (l., mit dem damaligen Stabschef der US-Army, General William C. Westmoreland) beim Abschreiten einer Ehrenformation der Bundeswehr 1961. Schnez (1911?2007) baute nach dem Zweiten Weltkrieg ein Netzwerk ehemaliger Wehrmachts- und Waffen-SS-Offiziere auf, die im Verteidigungsfall als Kader dienen sollten
Albert Schnez nejdřív slouží v armádě Reichswehru, pak ve wehrmachtu, po válce nelegální armádě a nakonec v Bundeswehru s hodností generála.

Dobře utajená armáda

Je to právě BND, která v roce 2014 zadá historikovi Agilolfovi Kesselringovi práci, aby zmapoval ranou historii zpravodajské služby. Jde o to, že BND vznikne na apríla 1956, a to je přesně na den 10 let od vzniku předchozí služby – Organizaci Gehlen.

Kesselring se ponoří do archivů a narazí na zvláštní dokument s názvem „Pojištění“. Jenže místo pojišťovacích smluv najde staré plány a rozkazy neexistující armády. Složka je neúplná, nicméně i z toho 321stránkového „mála“ se pohled na historii změní.

Někdy v roce 1949 se na 2 000 bývalých důstojníků-veteránů nacistického wehrmachtu a Waffen-SS dá dohromady do tajného spolku. Protože v té době Německo nesmí mít ani jednu ze složek armády (pozemní vojsko, loďstvo, letectvo), nedělají nic menšího, než že se chystají bránit zemi proti možné agresi z východu.

Tajní příslušníci armády sledují socialistické politiky, studenty, shromažďují informace. Připravují se, cvičí, zbrojí, a to vše bez vědomí parlamentu a spojeneckých sil.

Fram till ar 1955 hade Västtyskland inte nagon staende armé – den före detta nazistofficeren Albert Schnez grundade därför en hemlig styrka, som skulle strida mot Sovjetunionen. Do roku 1955, West Germany, nestojí armáda - bývalý nacistický dùstojník Albert Schnez založena, a proto, tajnou sílu, která by byl v rozporu se Sovìtským svazem.
Celých 10 let od konce války nemá SRN vlastní armádu.

Silentium až do smrti

Tajná armáda čítá minimálně 40 000 vojáků a je tak tajná, že i německému kancléři Konradu Adenauerovi (1876–1967) se nepodaří o existenci skupiny nic zjistit až do roku 1951. A když se to dozví, nezruší ji.

Armáda se soustřeďuje kolem 40letého Alberta Schneze (1911–2007), někdejšího plukovníka wehrmachtu. Podle dokumentu jsou všichni bývalí důstojníci zaměstnáni: jsou mezi nimi podnikatelé, obchodní zástupci, obchodníci s uhlím, právníci, technici, instruktoři a jeden starosta.

Všechny do jednoho spojuje vlastenectví a odpor ke komunistům, i když třeba generálporučík v důchodu Hermann Hölter se prostě jenom „necítí šťastný v kanceláři“. Schnez od podobně smýšlejících lidí a podnikatelů získává finanční dary.

Plán je takový, že v případě konfliktu se armáda stáhne do zahraničí, odkud by vedla boj za svobodné Německo. Když okupační mocnosti v roce 1955 konečně povolí vznik německé armády, Bundeswehru, většina členů tajné armády sem vstoupí.

Někdy poté se tajný sbor rozpadne. Albert Schnez až do své smrti v roce 2007 nikdy nic neřekne…

Zentralbild 24.10.1968 Generalleutnant Albert Schnez - Inspekteur des Heeres der Bundeswehr Der frühere Gestapo-Spitzel und Oberst im faschistischen Generalstab, Albert Schnez (links, löste am 1.10.1968 den Generalleutnant Josef Moll vom Posten des Inspekteurs des Heeres ab. Beide, der ehemalige und der neue Inspekteur des Heeres Westdeutschlands sind im Braunbuch der DDR aufgeführte Hitlergeneralstäbler. Unser Foto zeigt Schnez bei dem Bonner Präsidenten und ehemaligen KZ-Baumeister, Heinrich Lübke (rechts) während seines Antrittsbesuches am 3.10.1968 in Bonn.
Schnez velí 40tisícové „neexistující“ armádě.

Foto: Deutsches Bundesarchiv, Picture-Alliance/DPA
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Budoucnost ve jménu fenoménu H2: Honba za nulou
21stoleti.cz

Budoucnost ve jménu...

Je na prvním místě periodické tabulky. Je...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Spadl život na Zemi z vesmíru?
enigmaplus.cz

Spadl život na Zemi z vesmíru?

Mezi úvahami, které se věnují teoriím vzniku...
V mexických pralesích údajně obchází nebezpeční démoni
enigmaplus.cz

V mexických pralesích údajně...

Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...