Domů     5 velkých omylů vyšetřovatelů: Tohle si kriminalisté za rámeček nedají!
5 velkých omylů vyšetřovatelů: Tohle si kriminalisté za rámeček nedají!
1.4.2016

Všichni si o nich mysleli, že se stali obětmi brutálních vrahů. Za jejich smrt skončili údajní pachatelé za mřížemi. Po letech se ale tito lidé objevili živí a zdraví. Z domova odešli sami a dobrovolně.

Přinášíme vám 5 velkých omylů vyšetřovatelů.

Kdo: Katherine Farrand Dyerová (*1925)

Život: Půvabná mladá slečna z města Boulder v americkém Coloradu zbožňuje cestování. Na začátku 50. let, kdy je jí něco přes 25 let, si na nezájem mužů nemůže stěžovat. Katherine se ale raději než zábavě ve společnosti věnuje cestování.

Je samostatná. I do odlehlých končin se vydává klidně bez doprovodu.

Údajná vražda: V létě 1954 se Katherine nevrátí z jedné ze svých cest. Brzy nato je v pustině nedaleko Boulderu nalezeno dívčí tělo. Vyšetřovatelé usoudí, že jde právě o tuto mladou cestovatelku.

Zavraždil ji prý Harvey Glatman, přezdívaný Zabiják osamělých srdcí. Na svědomí má dvě další ženy. V roce 1959 je popraven.

Znovu na scéně: Po osudu krásné Katherine začne v roce 2009 pátrat historička Silvia Pettemová, která pochází ze stejného města. Výsledek je překvapivý. Katherine je naživu!

Je to milá, 84letá stařenka, která bydlí v domě pro seniory v australském městě Queensland. Vůbec netuší, že ji měli za mrtvou.

Kde se stala chyba: Katherine opustila domov dobrovolně po rozporech v rodině. Odstěhovala se nejdřív do Kalifornie a v roce 1963 emigrovala do Austrálie. Nalezené dívčí tělo znemožňovalo pořádnou identifikaci. V pustině ho odhlodaly šelmy.

Obličej zcela chyběl. „Dodnes nevíme, kdo to byl,“ krčí rameny zástupce šerifa v Boulderu Phil West.

Kdo: Terence Eve (1933–1977)

Život: Není to žádný svatoušek. Za krádeže a loupeže v jednom kuse sedí. Když se v roce 1970 dostane z vězení, pomůže mu jistý Terry Pinfold sehnat práci v továrně na hračky ve východním Londýně. Sám má také minulost vězně. Právě v té době je podezřelý ze dvou loupeží.

Údajná vražda: Na podzim 1974 přestane Eve docházet do práce. Při jeho životním stylu a lásce k alkoholu na tom zprvu není nic divného.

Policisté přijdou na to, že pohřešovaný muž se výrazně pohádal s Pinfoldem a ještě dalším dělníkem Harrym Mackenneym. Za vraždu dostanou doživotí.

Znovu na scéně: Eve byl ve skutečnosti na podzim 1974 ještě naživu. Prostě se odstěhoval do západního Londýna. Vyšetřovatel Harrison Griffiths na to sice přišel, ale až v době, kdy chtěl případ uzavřít.

Aby si nekomplikoval život, prostě tuto informaci zatajil. Zjistilo se to v roce 2003.

Kde se stala chyba: Tady jde o naprosté selhání policistů. Hodně tomu ale napomohl také jistý svědek, kterému soud bezmezně věřil. Až když figuroval i v dalších procesech, ukázalo se, že je to nepolepšitelný lhář. Pinfold a Mackenney jsou v roce 2003 osvobozeni v celém rozsahu obžaloby.

Kdo: Theodore Szal (*1953)

Život: Manželé Ted Szal a Anna Gillová z Chicaga mají tři dospělé dcery a syna. Ten se v 70. letech ožení, ale jeho manželství se brzy ocitá v krizi.

Drsný rozvod poznamená vztahy v celé rodině a nejvíc samotného Theodora. V březnu 1977 zmizí beze stopy.

Údajná vražda: V té době je policie na stopě sériovému vrahovi Johnu Waynemu Gacymu. Má na svědomí desítky životů. Lidský život pro něj nemá žádnou cenu. Na některé oběti si ani nepamatuje.

Nezvěstný Theodore je započítán mezi ně. Jeho opuštěné auto se našlo u letiště O’Hara Airport poblíž Chicaga, nedaleko místa, kde se pohyboval Gacy.

Znovu na scéně: V roce 2011 si Tom Dart, šerif ve státě Oregon, čte náhodou seznam Gacyho obětí a velmi se podiví. Jméno Theodore Szal patří jednomu muži v jeho obvodě. Sedí i datum narození. Dart ho navštíví a zjistí, že před lety utekl od rodiny a začal nový život.

Kde se stala chyba: Nikdo si nedal práci prověřit, zda není nezvěstný muž přece jen naživu. Paradoxně on sám doufal, že se mu jeho děti ozvou a usmíří se s ním. Když to neudělaly, předpokládal, že ho už nechtějí vidět.

Sám je nikdy nekontaktoval. Dnes je mu 60 let. Má novou rodinu.

Kdo: Zhao Zhen Zhang (*1952)

Život: Chudý vesničan z provincie Henan ve střední Číně se snaží uživit své rodiče, jak to jen jde. Když mu soused Zhao Zuohai v říjnu 1997 odmítne vrátit peníze, které si od něj půjčil, strašně se rozčílí.

Několikrát se pohádají před svědky. Potom Zhao Zhenshang zmizí.

Údajná vražda: Zuohai je od začátku podezřelý, že svého věřitele zabil. V roce 1999 je na poli za vsí nalezena lidská hlava ve značném stupni rozkladu. Policie se domnívá, že je to zavražděný Zhenshang. Zatkne Zuohaie. Dostane trest smrti, v roce 2002 zmírněný na 29 let.

Znovu na scéně: V roce 2010 se jakoby nic objeví Zhenshang zpátky v rodné vesnici. Je mu 58 let, jde si vyřídit invalidní důchod. Před lety odtud utekl dobrovolně.

„Zouhaie jsem v bitce zranil a bál jsem se, že mě udá,“ vysvětluje důvod svého náhlého odchodu. Je překvapený, že nevinný Zouhai je za mřížemi.

Kde se stala chyba: Nejsilnějším důkazem proti Zouhaiovi bylo jeho plné přiznání. Až po letech se ukázalo, že policisté ho z ubohého muže vytloukli násilím. Okamžitě ho propustili. Dostal odškodné  650.000 juanů (asi 1 000 000 korun). Odseděl si 11 let.

Kdo:  Natasha Ryanová (*1985)

Život: Manželé Jenny a Robert Ryanovi z australského Queenslandu mají ze své dcerky Natashy opravdu radost. Je krásná, chytrá a překvapivě brzy dospívá.

Ve 14 letech jim oznámí, že se hodlá odstěhovat k příteli Scottu Blackovi (19). Rodiče se zhrozí. Vztah jí ihned zakážou.

Údajná vražda: Krátce nato, začátkem roku 1999, děvče zmizí. Policejní pátrání je neúspěšné. Všichni se domnívají, že se stala obětí vraha Conrada Johna Fasera, který má na svědomí tři jiné životy. Dostane doživotí.

Zlomení rodiče v roce 2001 uspořádají své malé Natashe pohřeb, i když tělo chybí.

Znovu na scéně: Policisté v Queenslandu vyšetřují v roce 2003 dopravní nehodu, kterou možná spáchal řidič pod vlivem drog. Zajdou za svědkem Scottem Blackem domů. Najdou u něj ženu schovanou ve skříni. Je to Natasha. S Blackem už žije více než 4 roky.

Kde se stala chyba: Po celou dobu žila dívka pouhé 4 kilometry od domu svých rodičů. Ven vycházela jen v noci, aby ji nikdo neviděl. „Ta lež zašla příliš daleko. Později jsem se už bála vrátit domů,“ tvrdí Natasha. Dnes se jmenuje Blacková a s manželem mají syna Coreyho.

Foto: usatoday.com, theguardian.com, oregonlive.com, yahoo.com , smh.com.au, news.com.au, brisbanetimes.com.au, rawstory.com
reklama
Související články
Svět zločinu
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
Svět zločinu
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Svět zločinu
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Svět zločinu
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
reklama
lifestyle
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
Osmihodinová pracovní doba? Ještě v 18. století lidé makali dvojnásobný čas
Kdy byla v Československu uzákoněna osmihodinová pracovní doba a jak dlouho pracovali lidé dříve? Kdybyste se narodili v 18. století a přišli do práce v osm ráno, ve čtyři odpoledne byste si padla rozhodně užívat nemohli. Z pohledu dějin je pracovní doba trvající osm hodin moderní vymožeností. V minulosti byla pracovní doba mnohem delší. Začátkem 18. století není výjimkou, když […]
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší…   Mikroplasty jsou úlomky plastů o velikosti 100 nanometrů až 5 milimetrů, nanoplasty jsou pak menší než 20 mikrometrů. Podle posledních závěrů […]
3 svatební pověry: Černá kočka se dávala jako dar!
Na který den je nejlepší naplánovat svatbu? V anglosaském folkloru je to středa, židé zase věří, že je to úterý. A pokud budeme pověrčiví, který den naopak nepadá v úvahu? Podle Angličanů je zatracovaným dnem sobota. A teď nastane zmatek: Španělé a velká část Latinské Ameriky se odmítají brát v úterý! Svateb je v tento […]
svět zločinu
Šéfkuchař tráví své milence bezbarvou kyselinou
Tohle by mohlo být to pravé! Mladík si povídá s výrazně starším mužem u něj v bytě. Smějí se, popichují jeden druhého a popíjejí drinky se samými exotickými názvy. „Teď pro tebe mám něco speciálního,“ pronese hostitel. Tělo své nové známosti brzy pohodí na hřbitově.   Když oslaví Angličan Stephen Port (*1975) první narozeniny, přestěhuje se i […]
Strašlivý konec apokalyptické sekty. V kostele uhořely stovky lidí
Je to již dvaadvacet let, co africkou Ugandou zasáhla tragédie ohromných rozměrů. V pátek 17. března 2000 otřásla zdejším městem Kanungu obrovská exploze, jejíž epicentrum bylo v jednom z kostelů. Na místě zůstaly stovky roztrhaných těl. Následné vyšetřování ukázalo, že nešlo o náhodu, a děsivý obraz zkázy měl snad ještě hororovější podhoubí. Africká Uganda se […]
Mladičká satanistka Miranda: Pusťte mě a budu vraždit zas!
Motor auta spokojeně vrní krajinou. Vozidlo konečně zastaví. Vedle řidičky usedne muž. Dívčí obličej rámovaný hustými dlouhými vlasy se k němu otočí: „Viděl jsi už dneska hvězdy?“ Než stihne muž odpovědět, někdo mu hodí kolem krku smyčku.     Mít v rodném listu jako místo narození Severní pól zní pro našince obskurně samo o sobě. […]
Pedro López: Andská zrůda dodnes na útěku
Pedro Alonso López je jeden z nejhrůznějších jihoamerických vrahů a možná nejproduktivnější vrah moderních dějin vůbec. Je obviněn ze znásilnění a vražd více než 300 dívek. Po svém zatčení a odsouzení si odsedí řadu let ve vězení a na psychiatrii, ale nakonec je propuštěn, a dnes se skrývá kdesi v Andách. A možná vraždí dál. Pokud by někdo sestavoval žebříček nejhroznějších masových a sériových […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Mořský mnich: Prastaré tajemství z hlubin moří
enigmaplus.cz
Mořský mnich: Prastaré tajemství z hlubin moří
Je rok 1546, když moře na pobřeží největšího dánského ostrova Sjælland vyvrhne podivného tvora. Nic podobného dosud lidské oko nespatřilo. Bytost je napůl ryba a napůl člověk! Nález se okamžitě st
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Denivky na talíři
panidomu.cz
Denivky na talíři
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Potravinové lesy: Přírodní produkty zdarma, zlepšení klimatu i zdraví lidí
21stoleti.cz
Potravinové lesy: Přírodní produkty zdarma, zlepšení klimatu i zdraví lidí
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá