Skip to content

Route 66: Dálnice, která tvořila dějiny!

Byla otevřena 11. listopadu 1926 a spojovala západní americké pobřeží s Chicagem. Vedla z Grand Parku v Chicagu do Los Angeles a měřila 3940 kilometrů.

Procházela třemi časovými pásmy a osmi státy (Illinois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Texas, Nové Mexiko, Arizona a Kalifornie). Protínala velká města, nejen Chicago ale i Springfield, Oklahomu nebo St. Louis, Vedla přes kalifornskou poušť Mojave i přes několik indiánských rezervací.

2
Route 66 je neodmyslitelně spjata s motorkami.

Psal o ní John Steinbeck i Jack Kerouac. Dostala se do písní legendárních Rolling Stones nebo Chucka Berryho. Hrála jednu z hlavních úloh ve filmu Bezstarostná jízda s Peterem Fondou a Dennisem Hopperem. Ano, přesně tak, řeč je o slavné Route 66.

3
Přírodní scenérie kolem Route 66 jsou sice úchvatné, pro dálniční provoz však komunikace již nevyhovuje.

Hlavní zásluhu na vybudování východozápadní diagonály měl americký podnikatel Cyrus Avery, koneckonců ne nadarmo se mu říká otec Route 66. Na jeho popud v roce 1921 začala americká úřední místa uvažovat o stavbě silnice, která měla zejména přitáhnout pracovní sílu na západ země.

4
Jack Kerouac.

Z počátku byla štěrková, takže vzhledem k vysokému počtu nehod získala přezdívku krvavá. Asfaltových šatů se dočkala až v roce 1938.

5
Moderní dálnice u Chicaga.

V roce 1956 prezident Dwight Eisenhower podepsal zákon o novém systému amerických dálnic. Eisenhower, v době druhé světové války vrchní velitel spojeneckých vojsk v Evropě, si dobře pamatoval systém německých dálnic. Ten byl proti tomu americkému o mnoho sofistikovanější. Route 66 se tak dočkala v některých úsecích rozšíření až na čtyři pruhy. Přesto se postupem času ukázalo, že Route 66 už modernímu provozu nevyhovuje. V červnu 1985 jí byl status dálnice odebrán a nyní slouží spíše jako turistická atrakce.

 

Foto: wallpaperscraft, elogistika, clutchharleytours, johnsroom
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti Zobrazit více …