Domů     Nacistické bestie: Dozorkyně, které vás budou strašit ve snech!
Nacistické bestie: Dozorkyně, které vás budou strašit ve snech!

Kdo má zrůdnosti nacistické říše spojené především s aktivitou mužů, je na hlubokém omylu. Opravdu špinavou práci totiž vykonávají i příslušnice něžného pohlaví.

A to až s děsivou vervou!Lidský život pro ně znamená jen hračku, kterou mohou kdykoliv zničit. Brutalita, jíž se dopouštějí následující dozorkyně v koncentračních táborech, je šokující. Představujeme vám ty nejhorší ženské bestie nacismu.

1. 20letou zrůdu vzrušuje utrpení

Dozorkyně: Irma Greseová

Přezdívka: Ďábel v sukních

Kde slouží: Ravensbrück a Osvětim

Kličku, kterou si Irma Greseová (1923–1945) na cestě ke kariéře filmové hvězdy zvolila, lze jen těžko zdravým rozumem uchopit.

Není příliš pochopitelné, která lidská bytost by si během snění o stříbrném plátně vystřihla ve skutečném životě roli nacistické dozorkyně, jejíž více než tvrdé metody jsou už legendární.

Tato mladičká žena je dokonce běžně řazená mezi nejbrutálnější vražedkyně všech dob.

Irma se narodí v meklenburské rolnické rodině 7. října 1923. Příliš inteligence do vínku zrovna nedostala. Kde jí ale chybí intelekt, tam ho dohání krutostí a fanatičností.

Už ve škole neustále šikanuje své spolužáky a místo učení se zajímá o to, jakou nezbednost zase vyvést. Není tedy divu, že základní vzdělání ani nedokončí. Její povaha ji brzy zavede do nacistické mládežnické organizace pro dívky Bund Deutsche Mädel.

Konečně je mezi svými a může se naplno projevit. Tíhnutí k nacistickým ideologiím dědí po svém otci, sedlákovi, který vstupuje do NSDAP v roce 1937. Přesto vztah s otcem nemá od předešlého roku nijak ideální. Ten den co den v dívce probouzí nenávist.

Vidí v něm totiž viníka za smrt matky. Ta poté, co se dozví, že ji manžel podvádí, vypije kyselinu chlorovodíkovou.

Z Irmy jde skutečně strach.
Z Irmy jde skutečně strach.

Irma se snaží protloukat, co to jde, střídá jedno zaměstnání za druhým, dokonce chvíli pracuje jako asistentka zdravotní sestry v sanatoriu SS. Od esesáků se už nehne.

V roce 1942 vstupuje coby 19letá do pomocné jednotky SS a brzy se stává dozorkyní v ženském koncentračním táboře Ravensbrück.

Kariéra u nacistů strmě stoupá, takže už následující rok putuje jako vrchní dozorkyně do Osvětimi. Přestože již ve 20 letech třímá každý den moc nad životy 30 tisíc židovských žen hlavně z Polska a Maďarska, bere svou práci jako pouhou přestupní stanici.

Z celého srdce, pokud jej vůbec někdo jako Irma Greseová má, touží stát se po válce slavnou herečkou. Po skončení bojů na ni sice čeká zcela jiný osud, „sláva“ ji ale skutečně nemine.

Do dějin se zapíše svým příšerným mučením vězňů. Selekce lidí právě vystupujících z vlaku smrti na osvětimském nástupišti je ze všech hrůzností tou nejmenší.

S oblibou nechává vyhladovět své hlídací vlčáky a vypouští je pak na nebohé vězně, do nichž se psi dychtivě zakusují a trhají zbytky masa z vyhublých těl. U pasu své na míru šité černé uniformy nemá jen pistoli, ale i bič. A to ne jen tak obyčejný.

Greseová si jej obaluje celofánem, aby z něj šla lépe smýt krev. V bití žen i střílení mužů má zvláštní zálibu. Mnozí svědci vzpomínají na její blažený výraz v tváři, když její oběti trpí v bolestech.

Rychleji!“ zvolá Greseová odsouzená za své zločiny k trestu smrti s provazem kolem krku. Z úst šílené sadistky i dalších souzených dozorkyň zní písnička o katovském řemesle.

Píše se 13. prosinec 1945, když se vyšinutá 22letá nacistka zhoupne na oprátce. Psychologové dnes nepochybují o tom, že trpí sexuální deviací, minimálně sadismem.

2. Kožené stínítko na lampy

Dozorkyně: Ilse Kochová

Přezdívka: Čarodějnice z Buchenwaldu

Kde slouží: Sachsenhausen a Buchenwald

Pakliže nad šílenstvím Greseové zůstává rozum stát, brutalita Ilse Kochové (1906–1967) je spíše jako vystřižená z nejděsivějšího hororu.

Vrchní dozorkyně sloužící v táborech Sachsenhausen a Buchenwald si ne nadarmo vyslouží své přízvisko „Čarodějnice z Buchenwaldu“. Kvůli svým praktikám totiž už ženu ani člověka nepřipomíná.

Ilse na první pohled vypadá nenápadně.
Ilse na první pohled vypadá nenápadně.

Ilse je přitom jako malá dívenka nadmíru roztomilá. Když nastoupí na obchodní školu, věří, že se stane účetní. Výhybku na její cestě však nakonec přehodí setkání roku 1934 s veteránem z první světové války a členem NSDAP a SS Karlem-Otto Kochem (1897–1945).

O dva roky později jsou již manželé, které spojuje mnoho – zejména láska k moci, penězům a sadismu. Když dostává Koch za úkol vést koncentrační tábor v Sachsenhausenu ležící přibližně 25 kilometrů od centra Berlína, jeho novomanželka jej doprovází, aby zde působila jako sekretářka a strážná.

Netrvá dlouho a oba se stěhují do vyhlazovacího tábora Buchenwald. Přestože ani do té doby to není žádné příjemné místo, s příjezdem manželů Kochových v neděli 1. srpna 1937 se Buchenwald mění ve skutečné peklo.

V řízení koncentračního tábora se přímo vyžívá.
V řízení koncentračního tábora se přímo vyžívá.

Vězni jsou zvířata, a tak se k nim také máme chovat,“ cedí skrz zuby Kochová se svým milovaným bičem v ruce. Ten si navíc „ozdobí“ žiletkami, aby její oběti při bičování prožívaly ještě větší muka.

Kdo nezemře pod ranami biče, toho si podají hladoví psi. Dozorkyně nehne ani brvou, když podobně umírají těhotné ženy. Ráda provokuje. Prochází mezi vězni s rozepnutou blůzou, hladí si ňadra a ztrestá každého, kdo se odváží na ni podívat.

Obzvlášť ale trpí vězni, na nichž Kochová nalezne nějaké zajímavé tetování. Dozorkyně je nechá stáhnout z kůže a z té si pak nechává dělat stínítka na lampy, obal na knihy anebo rukavice!

Údajně také skladuje vysušené lidské hlavy a tímto netradičním fetišem si má nejednou vyzdobit sváteční tabuli k nedělnímu obědu. Právě kvůli těmto hrůzám se z dozorkyně stává Čarodějnice z Buchenwaldu.

Vězni mají s Ilse strach a přeživší na ni dodnes s hrůzou vzpomínají.
Vězni mají s Ilse strach a přeživší na ni dodnes s hrůzou vzpomínají.

Kochová řádí v táboře i poté, co je její manžel v roce 1943 zatčen a postaven před soud za zpronevěru, sexuální násilí a vraždu. V posteli ho nahradí buchenwaldský lékař Waldemar Hoven (1903–1948) a Hermann Florstedt (1895–1945).

Před soud nakonec po skončení války míří i Kochová. Trest smrti se jí ale vyhne. „Jsem těhotná,“ šokuje Čarodějnice vojenský tribunál. Kochové je 41 let, ale hlavně – do její cely mají přístup pouze američtí vyšetřovatelé, z nichž většinu tvoří Židé!

Doživotní trest je odložen, v roce 1949 však spadne klec nadobro. 60letá sadistická bachařka se 1. září 1967 ve vězení oběsí na vězeňském prostěradle.

3. Na vězně vypouští hladové psy

Dozorkyně: Juana Bormannová

Přezdívka: Lasička, Žena se psem

Kde slouží: Lichtenburg, Ravensbrück, Auschwitz-Birkenau, Bergen-Belsen

Do jednotek SS vstupuje údajně kvůli penězům. Začne se jí ale brzy dařit. Zatím jako civilní osoba začíná Juana Bormannová (1893–1945) svou kariéru v koncentračním táboře Lichtenburg. To v Ravensbrücku, kam je převelena, už povýší na dozorkyni.

Vykazuje dobré výsledky, a tak míří ještě výš – do Osvětimi. Navíc se svými milovanými vlkodavy.

Juana je tvrdá žena již na první pohled.
Juana je tvrdá žena již na první pohled.

Právě pro neustálou přítomnost psů, které začne využívat jako způsob mučení, se jí přezdívá „Žena se psem“. Bormannovou totiž vzrušuje, jak vlkodavové vypuštění do davu vězňů trhají jejich těla na kusy.

Miluje pocit moci, který si naplno užívá zejména při selekci nových vězňů.

„Oddělovala jsem zrno od plev,“ dodává chladně dozorkyně, která s oblibou ještě u vlaku určuje, kdo zemře hned při pokusech Josefa Mengeleho (1911–1979) a kdo o něco později v plynové komoře. Pověst sadistky na sebe nenechá dlouho čekat.

Vždyť Bormannová mlátí vězeňkyně hlava nehlava tyčí, klackem, gumovým obuškem nebo prostě jen pěstmi, dokud z nich nevymlátí duši. Prý z „výchovných důvodů“, jak se sama později hájí.

Své o tom vědí vězeňkyně tábora v Bergen-Belsenu, kde se Lasička, jak se také Bormannové přezdívá, usadí v březnu 1945. Bachařka je nechá svléknout donaha a přikáže jim cvičit, zatímco je tříská tyčí.

Pokud některá z nebožaček omdlí, snaží se ji „vzkřísit“ ranami do hlavy a pak ji nechá vláčet vlkodavy.

Za zdmi tábora se děly příšerné věci.
Za zdmi tábora se děly příšerné věci.

Za všechny otřesnosti, kterých se dopouští, si vyslechne rozsudek smrti. Nepřestává ale překvapovat. Když je Bormannová dotázána, zda jí přijde normální, že zatímco vězni umírali hlady, prasata měla vždy dostatek jídla, neváhala odpovědět, že ano.

Prasata byla užitečná, protože dávala potravu,“ říká s ledovým klidem. Oběšena je ve stejný den jako Irma Greseová, 13. prosince 1945.

4. Směšný trest za bestiální zločiny

Dozorkyně: Hildegard Lächertová

Přezdívka: Krvavá Brigita

Kde slouží: Ravensbrück, Majdanek, Auschwitz-Birkenau

Žena paradoxů, dalo by se říci. Pokud byste ji potkali na ulici, zřejmě by vám připadala velice milá a přívětivá. Když byste jí padli do rukou, krutě byste pykali. Hildegard Lächertová (1920–1995) nejprve lidem pomáhá, potom je vlastníma rukama zabíjí.

Začíná jako zdravotní sestra, končí jako dozorkyně v německých koncentračních táborech. Tím prvním je tábor v Ravensbrücku, kde svou „kariéru“ rozjíždí v pouhých 22 letech, potom mění stanoviště na Majdanek.

Zde se minimálně třikrát podílí na selekci vězňů a určuje, kdo půjde do plynu. To, co ji proslaví, však vypadá úplně jinak – jakýsi řemdih, bič s železnou koulí na konci.

Hildegard klame tělem.
Hildegard klame tělem.

Pomocí této zbraně, kterou si nadmíru oblíbí, dokáže i coby žena vlastnoručně zabít několik vězňů. A důvody? Někdy se jí zdá, že málo pracují, jindy zase zabíjí jen proto, že se nudí. Když navíc jednou udeří, už ji nic nedokáže zastavit.

Prostě bezhlavě mlátí a mlátí, dokud nepadne vězeň vyčerpáním. „Říkali jsme jí krvavá, protože s bitím nikdy nepřestala, dokud se neobjevila krev,“ vysvětluje bývalá vězeňkyně Henryka Ostrowská původ přezdívky „Krvavá Brigita“.

Tato nevypočitatelná bestie umí být v utrpení velmi vynalézavá. Když jednou prochází kolem latrín, které zrovna čistí dvě řecké židovské dívky, obě skopne dolů a s potěšením sleduje, jak se děvčata pomalu zalykají a topí ve výkalech.

Ostatně židovské děti jsou jejími obvyklými oběťmi. Lächertová neváhá jednu polskou dívku, těhotnou s jistým esesákem, roztrhat psem, navíc za přihlížení ostatních vězňů.

Brigita se vyžívá v týrání dětí.
Brigita se vyžívá v týrání dětí.

Těžko říct, proč odchází od soudu na podzim 1947 s pouhými 15 lety trestu. Navíc je po devíti letech propuštěna! V roce 1975 je souzena podruhé spolu s ostatními 15 bývalými dozorci z koncentračního tábora Majdanek. Za své řádění v táboře vyfasuje 12 let. Krvavá Brigita nakonec umírá v roce 1995 ve věku 75 let.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h