Domů     Nacistické bestie: Dozorkyně, které vás budou strašit ve snech!
Nacistické bestie: Dozorkyně, které vás budou strašit ve snech!

Kdo má zrůdnosti nacistické říše spojené především s aktivitou mužů, je na hlubokém omylu. Opravdu špinavou práci totiž vykonávají i příslušnice něžného pohlaví.

A to až s děsivou vervou!Lidský život pro ně znamená jen hračku, kterou mohou kdykoliv zničit. Brutalita, jíž se dopouštějí následující dozorkyně v koncentračních táborech, je šokující. Představujeme vám ty nejhorší ženské bestie nacismu.

1. 20letou zrůdu vzrušuje utrpení

Dozorkyně: Irma Greseová

Přezdívka: Ďábel v sukních

Kde slouží: Ravensbrück a Osvětim

Kličku, kterou si Irma Greseová (1923–1945) na cestě ke kariéře filmové hvězdy zvolila, lze jen těžko zdravým rozumem uchopit.

Není příliš pochopitelné, která lidská bytost by si během snění o stříbrném plátně vystřihla ve skutečném životě roli nacistické dozorkyně, jejíž více než tvrdé metody jsou už legendární.

Tato mladičká žena je dokonce běžně řazená mezi nejbrutálnější vražedkyně všech dob.

Irma se narodí v meklenburské rolnické rodině 7. října 1923. Příliš inteligence do vínku zrovna nedostala. Kde jí ale chybí intelekt, tam ho dohání krutostí a fanatičností.

Už ve škole neustále šikanuje své spolužáky a místo učení se zajímá o to, jakou nezbednost zase vyvést. Není tedy divu, že základní vzdělání ani nedokončí. Její povaha ji brzy zavede do nacistické mládežnické organizace pro dívky Bund Deutsche Mädel.

Konečně je mezi svými a může se naplno projevit. Tíhnutí k nacistickým ideologiím dědí po svém otci, sedlákovi, který vstupuje do NSDAP v roce 1937. Přesto vztah s otcem nemá od předešlého roku nijak ideální. Ten den co den v dívce probouzí nenávist.

Vidí v něm totiž viníka za smrt matky. Ta poté, co se dozví, že ji manžel podvádí, vypije kyselinu chlorovodíkovou.

Z Irmy jde skutečně strach.
Z Irmy jde skutečně strach.

Irma se snaží protloukat, co to jde, střídá jedno zaměstnání za druhým, dokonce chvíli pracuje jako asistentka zdravotní sestry v sanatoriu SS. Od esesáků se už nehne.

V roce 1942 vstupuje coby 19letá do pomocné jednotky SS a brzy se stává dozorkyní v ženském koncentračním táboře Ravensbrück.

Kariéra u nacistů strmě stoupá, takže už následující rok putuje jako vrchní dozorkyně do Osvětimi. Přestože již ve 20 letech třímá každý den moc nad životy 30 tisíc židovských žen hlavně z Polska a Maďarska, bere svou práci jako pouhou přestupní stanici.

Z celého srdce, pokud jej vůbec někdo jako Irma Greseová má, touží stát se po válce slavnou herečkou. Po skončení bojů na ni sice čeká zcela jiný osud, „sláva“ ji ale skutečně nemine.

Do dějin se zapíše svým příšerným mučením vězňů. Selekce lidí právě vystupujících z vlaku smrti na osvětimském nástupišti je ze všech hrůzností tou nejmenší.

S oblibou nechává vyhladovět své hlídací vlčáky a vypouští je pak na nebohé vězně, do nichž se psi dychtivě zakusují a trhají zbytky masa z vyhublých těl. U pasu své na míru šité černé uniformy nemá jen pistoli, ale i bič. A to ne jen tak obyčejný.

Greseová si jej obaluje celofánem, aby z něj šla lépe smýt krev. V bití žen i střílení mužů má zvláštní zálibu. Mnozí svědci vzpomínají na její blažený výraz v tváři, když její oběti trpí v bolestech.

Rychleji!“ zvolá Greseová odsouzená za své zločiny k trestu smrti s provazem kolem krku. Z úst šílené sadistky i dalších souzených dozorkyň zní písnička o katovském řemesle.

Píše se 13. prosinec 1945, když se vyšinutá 22letá nacistka zhoupne na oprátce. Psychologové dnes nepochybují o tom, že trpí sexuální deviací, minimálně sadismem.

2. Kožené stínítko na lampy

Dozorkyně: Ilse Kochová

Přezdívka: Čarodějnice z Buchenwaldu

Kde slouží: Sachsenhausen a Buchenwald

Pakliže nad šílenstvím Greseové zůstává rozum stát, brutalita Ilse Kochové (1906–1967) je spíše jako vystřižená z nejděsivějšího hororu.

Vrchní dozorkyně sloužící v táborech Sachsenhausen a Buchenwald si ne nadarmo vyslouží své přízvisko „Čarodějnice z Buchenwaldu“. Kvůli svým praktikám totiž už ženu ani člověka nepřipomíná.

Ilse na první pohled vypadá nenápadně.
Ilse na první pohled vypadá nenápadně.

Ilse je přitom jako malá dívenka nadmíru roztomilá. Když nastoupí na obchodní školu, věří, že se stane účetní. Výhybku na její cestě však nakonec přehodí setkání roku 1934 s veteránem z první světové války a členem NSDAP a SS Karlem-Otto Kochem (1897–1945).

O dva roky později jsou již manželé, které spojuje mnoho – zejména láska k moci, penězům a sadismu. Když dostává Koch za úkol vést koncentrační tábor v Sachsenhausenu ležící přibližně 25 kilometrů od centra Berlína, jeho novomanželka jej doprovází, aby zde působila jako sekretářka a strážná.

Netrvá dlouho a oba se stěhují do vyhlazovacího tábora Buchenwald. Přestože ani do té doby to není žádné příjemné místo, s příjezdem manželů Kochových v neděli 1. srpna 1937 se Buchenwald mění ve skutečné peklo.

V řízení koncentračního tábora se přímo vyžívá.
V řízení koncentračního tábora se přímo vyžívá.

Vězni jsou zvířata, a tak se k nim také máme chovat,“ cedí skrz zuby Kochová se svým milovaným bičem v ruce. Ten si navíc „ozdobí“ žiletkami, aby její oběti při bičování prožívaly ještě větší muka.

Kdo nezemře pod ranami biče, toho si podají hladoví psi. Dozorkyně nehne ani brvou, když podobně umírají těhotné ženy. Ráda provokuje. Prochází mezi vězni s rozepnutou blůzou, hladí si ňadra a ztrestá každého, kdo se odváží na ni podívat.

Obzvlášť ale trpí vězni, na nichž Kochová nalezne nějaké zajímavé tetování. Dozorkyně je nechá stáhnout z kůže a z té si pak nechává dělat stínítka na lampy, obal na knihy anebo rukavice!

Údajně také skladuje vysušené lidské hlavy a tímto netradičním fetišem si má nejednou vyzdobit sváteční tabuli k nedělnímu obědu. Právě kvůli těmto hrůzám se z dozorkyně stává Čarodějnice z Buchenwaldu.

Vězni mají s Ilse strach a přeživší na ni dodnes s hrůzou vzpomínají.
Vězni mají s Ilse strach a přeživší na ni dodnes s hrůzou vzpomínají.

Kochová řádí v táboře i poté, co je její manžel v roce 1943 zatčen a postaven před soud za zpronevěru, sexuální násilí a vraždu. V posteli ho nahradí buchenwaldský lékař Waldemar Hoven (1903–1948) a Hermann Florstedt (1895–1945).

Před soud nakonec po skončení války míří i Kochová. Trest smrti se jí ale vyhne. „Jsem těhotná,“ šokuje Čarodějnice vojenský tribunál. Kochové je 41 let, ale hlavně – do její cely mají přístup pouze američtí vyšetřovatelé, z nichž většinu tvoří Židé!

Doživotní trest je odložen, v roce 1949 však spadne klec nadobro. 60letá sadistická bachařka se 1. září 1967 ve vězení oběsí na vězeňském prostěradle.

3. Na vězně vypouští hladové psy

Dozorkyně: Juana Bormannová

Přezdívka: Lasička, Žena se psem

Kde slouží: Lichtenburg, Ravensbrück, Auschwitz-Birkenau, Bergen-Belsen

Do jednotek SS vstupuje údajně kvůli penězům. Začne se jí ale brzy dařit. Zatím jako civilní osoba začíná Juana Bormannová (1893–1945) svou kariéru v koncentračním táboře Lichtenburg. To v Ravensbrücku, kam je převelena, už povýší na dozorkyni.

Vykazuje dobré výsledky, a tak míří ještě výš – do Osvětimi. Navíc se svými milovanými vlkodavy.

Juana je tvrdá žena již na první pohled.
Juana je tvrdá žena již na první pohled.

Právě pro neustálou přítomnost psů, které začne využívat jako způsob mučení, se jí přezdívá „Žena se psem“. Bormannovou totiž vzrušuje, jak vlkodavové vypuštění do davu vězňů trhají jejich těla na kusy.

Miluje pocit moci, který si naplno užívá zejména při selekci nových vězňů.

„Oddělovala jsem zrno od plev,“ dodává chladně dozorkyně, která s oblibou ještě u vlaku určuje, kdo zemře hned při pokusech Josefa Mengeleho (1911–1979) a kdo o něco později v plynové komoře. Pověst sadistky na sebe nenechá dlouho čekat.

Vždyť Bormannová mlátí vězeňkyně hlava nehlava tyčí, klackem, gumovým obuškem nebo prostě jen pěstmi, dokud z nich nevymlátí duši. Prý z „výchovných důvodů“, jak se sama později hájí.

Své o tom vědí vězeňkyně tábora v Bergen-Belsenu, kde se Lasička, jak se také Bormannové přezdívá, usadí v březnu 1945. Bachařka je nechá svléknout donaha a přikáže jim cvičit, zatímco je tříská tyčí.

Pokud některá z nebožaček omdlí, snaží se ji „vzkřísit“ ranami do hlavy a pak ji nechá vláčet vlkodavy.

Za zdmi tábora se děly příšerné věci.
Za zdmi tábora se děly příšerné věci.

Za všechny otřesnosti, kterých se dopouští, si vyslechne rozsudek smrti. Nepřestává ale překvapovat. Když je Bormannová dotázána, zda jí přijde normální, že zatímco vězni umírali hlady, prasata měla vždy dostatek jídla, neváhala odpovědět, že ano.

Prasata byla užitečná, protože dávala potravu,“ říká s ledovým klidem. Oběšena je ve stejný den jako Irma Greseová, 13. prosince 1945.

4. Směšný trest za bestiální zločiny

Dozorkyně: Hildegard Lächertová

Přezdívka: Krvavá Brigita

Kde slouží: Ravensbrück, Majdanek, Auschwitz-Birkenau

Žena paradoxů, dalo by se říci. Pokud byste ji potkali na ulici, zřejmě by vám připadala velice milá a přívětivá. Když byste jí padli do rukou, krutě byste pykali. Hildegard Lächertová (1920–1995) nejprve lidem pomáhá, potom je vlastníma rukama zabíjí.

Začíná jako zdravotní sestra, končí jako dozorkyně v německých koncentračních táborech. Tím prvním je tábor v Ravensbrücku, kde svou „kariéru“ rozjíždí v pouhých 22 letech, potom mění stanoviště na Majdanek.

Zde se minimálně třikrát podílí na selekci vězňů a určuje, kdo půjde do plynu. To, co ji proslaví, však vypadá úplně jinak – jakýsi řemdih, bič s železnou koulí na konci.

Hildegard klame tělem.
Hildegard klame tělem.

Pomocí této zbraně, kterou si nadmíru oblíbí, dokáže i coby žena vlastnoručně zabít několik vězňů. A důvody? Někdy se jí zdá, že málo pracují, jindy zase zabíjí jen proto, že se nudí. Když navíc jednou udeří, už ji nic nedokáže zastavit.

Prostě bezhlavě mlátí a mlátí, dokud nepadne vězeň vyčerpáním. „Říkali jsme jí krvavá, protože s bitím nikdy nepřestala, dokud se neobjevila krev,“ vysvětluje bývalá vězeňkyně Henryka Ostrowská původ přezdívky „Krvavá Brigita“.

Tato nevypočitatelná bestie umí být v utrpení velmi vynalézavá. Když jednou prochází kolem latrín, které zrovna čistí dvě řecké židovské dívky, obě skopne dolů a s potěšením sleduje, jak se děvčata pomalu zalykají a topí ve výkalech.

Ostatně židovské děti jsou jejími obvyklými oběťmi. Lächertová neváhá jednu polskou dívku, těhotnou s jistým esesákem, roztrhat psem, navíc za přihlížení ostatních vězňů.

Brigita se vyžívá v týrání dětí.
Brigita se vyžívá v týrání dětí.

Těžko říct, proč odchází od soudu na podzim 1947 s pouhými 15 lety trestu. Navíc je po devíti letech propuštěna! V roce 1975 je souzena podruhé spolu s ostatními 15 bývalými dozorci z koncentračního tábora Majdanek. Za své řádění v táboře vyfasuje 12 let. Krvavá Brigita nakonec umírá v roce 1995 ve věku 75 let.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba.   Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V […]
Historie
Volant patří první dámě Haně Benešové
„Řídit budu já,“ prohlásí sebevědomě emancipovaná první dáma Hana Benešová a její manžel Edvard Beneš poslušně usedne na místo spolujezdce. Nezávislá žena Hana Benešová (1885–1974), která je ale zároveň pro svého muže prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948) obrovskou oporou, si řidičský průkaz sice udělala až ve svých 50 letech, ale autům zcela propadá. V roce 1937 […]
Historie
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
Historie
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
reklama
zajímavosti
Jak Austrálie prohrála válku s ptáky emu
Ve 30. letech minulého století vytáhla australská armáda proti nečekanému nepříteli. Tím byli ptáci emu, kteří spásali farmářům obilí. Výsledek? Emuové vyhráli a pověst vlády utrpěla zdrcující porážku. Jak se kuriózní příběh odehrál? Skupina tří vojáků pod velením majora Mereditha, jeden dokumentarista, dva lehké kulomety Lewis, deset tisíc nábojů a několik nákladních aut. Tuto sílu vyslal […]
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
lifestyle
Herec Danny Trejo a jeho drsný životní příběh
Danny Trejo, herec s výraznými mexickými rysy a drsným vzezřením, je známý svými rolemi záporáků. Jeho cesta od zločinu a vězení až po hollywoodská plátna je fascinující. Co ho přivedlo na vrchol a jak dnes vypadá jeho život? Divoké mládí a zločin Narodil se roku 1944 v Los Angeles jako Dan Trejo. Vyrůstal v problematické […]
Slavní milenci Marilyn Monroe: Brando s ní podvede dvě manželky!
Je dříč, kterému hází klacky pod nohy značně kolísavý zdravotní stav. Hledá lásku, je citlivá, ale osud ji zrovna dvakrát nepřeje. Kdo ze slavných měl (prý) to štěstí, že mu kráska projevila svou přízeň, aniž by se to příliš vědělo?    Slavný americký herec a režisér Marlon Brando (1924–2004) se nechá slyšet, že „s Marilyn […]
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.