Domů     Tajemství krásy a kosmetika ve starém Egyptě
Tajemství krásy a kosmetika ve starém Egyptě

Nejen ženy, ale také muži ve starém Egyptě toužili po kráse, ideálně věčné. Nebylo to dáno jen jejich marnotratností, ale hlavně náboženským smýšlením. Používali líčidla, vonné oleje a masti.

A kult krásy se v jistém smyslu odrážel i v pohřebnictví, protože mumifikace neměla dovolit, aby lidské tělo znehodnotil zub času. Proč? Pojďte to s námi zjistit.

Na vzhled se ve starém Egyptě velmi dbalo. Foto: pxfuel
Na vzhled se ve starém Egyptě velmi dbalo. Foto: pxfuel

Existuje řada pramenů, ze kterých můžeme čerpat poznatky, týkající se péče o tělo ve starověkém Egyptě, a nejde pouze o obrazové materiály, ale také o předměty, jako jsou nádoby, v nichž se kosmetické přípravky uchovávaly.

Pečovali o sebe panovníci i obyčejní lidé. Velmi dbali na hygienu a zkrášlování, protože právě čistotu považovali za svůj typický znak, kterým se odlišují od ostatních tvorů. Navíc vyznávali tzv. Maat – bohyni harmonie a zároveň zosobnění spravedlnosti.

Jejím ideologickým opakem byl Isfet – nespravedlnost, násilí, zlo a chaos včetně špíny, které se proto lidé chtěli vyhnout. Vyšší vrstvy si v domech budovaly koupelny s vanami a sprchovými kouty, v nichž svého pána služebnictvo polévalo vodou.

Nicméně i obyčejní lidé dbali na čistotu, jen k tomu nevyužívali luxusní prostory, ale to, co pro ně bylo dostupné, třeba káď nebo řeku Nil.

Jakou kosmetiku Egypťané používali?

Muži i ženy bez rozdílu používali masti, oleje a líčidla. Zvláště si potrpěli na vůně, proto se vonnými oleji nejen potírali, ale také si je bohatí lidé nalévali do koupelí, které si dopřávali až několikrát denně.

Kosmetika měla zkrášlovací, ochrannou a regenerační funkci, tolik potřebnou pro kůži vystavovanou slunci, větru a písku.

Nepředstavujte si však, že Egypťané měli možnosti, jaké máme my dnes, kdy si z nepřeberného množství kosmetických produktů mnohdy ani nemůžeme vybrat. Zkrášlovací prostředky nebyly snadno dostupné a vladaři se snažili je pro své obyvatelstvo zajistit. Někdy se masti a oleje dokonce používaly jako platidlo.

Kosmetická sada pocházející z období 1390 - 1352 př. n. l. Foto: Jean-Pierre Dalbera/Creative Commons/CC BY 2.0
Kosmetická sada pocházející z období 1390 – 1352 př. n. l. Foto: Jean-Pierre Dalbera/Creative Commons/CC BY 2.0

Místní i exotické přísady

Suroviny pro výrobu nacházeli Egypťané ve svém okolí, nejčastěji přitom šlo o místní rostliny, minerály, popel atd. Případně se kosmetické ingredience dovážely, například ze Sýrie a Libanonu.

Bývaly také vzácnými dary mezi panovníky jednotlivých království, a tím pádem byly stavěny na úroveň zlata.

Příkladem za všechny je kadidlo, které se v Egyptě přirozeně nevyskytovalo, ale bylo velmi cenné. Jeho zdrojem musel být obchod, přičemž jedním z míst, odkud se dováželo, byla země Punt, kam poslala výpravu slavná královna Hatšepsut.

Pro zajímavost můžeme uvést, že kadidlo je stále používáno. Obsahuje ho například ikonický parfém No. 5. Jeho konzistence, stejně jako konzistence všech moderních parfémů se však od těch staroegyptských výrazně liší, dříve šlo spíše o vonné oleje.

Výrazné oči

Při líčení si Egypťané a Egypťanky zdůrazňovali hlavně oči. Silné linky vykreslovali černou barvou, oční víčka zase zdobila zelená nebo modrá barva a nezapomínali ani na zvýraznění obočí a řas.

Věřili totiž, že nalíčené oko je lépe chráněno proti zlu a víc připomíná boží pohled.

Ideály krásy

Stejně jako nyní také před mnoha lety se měnila móda, a to v oblékání i stylu účesu a líčení. Dokazují to obrazové a písemné památky.

Velkým vzorem krásy se stávaly královské manželky a panovnice. Vzpomenout můžeme třeba Nefertiti, o které se v tomto speciálním čísle časopisu Svět na dlani dočtete. Ji Egypťané považovali za skutečně nádhernou, a tak přirozeně platila za symbol krásy.

Ženy i muži se na ni chodili dívat pod speciální okno paláce, v němž se ukazovala lidu.

Znázornění Egypťanky, která si nanáší make up. Foto: Keith Schengili-Roberts/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Znázornění Egypťanky, která si nanáší make up. Foto: Keith Schengili-Roberts/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Krása i po smrti

Zachované mumie jsou jedním z velmi podstatných pramenů, které nám o starověkém Egyptě mnohé vypovídají. Přemýšleli jste ale někdy o tom, proč se Egypťané snažili těla takto uchovat?

Fyzická krása nebyla důležitá jen za života, tělesná schránka měla sehrát roli také po smrti, kdy se oddělily tři části tvořící člověka: tělo, duše a životodárná síla.

S jejich opětovným spojením potom Egypťané počítali právě v posmrtném životě, což jim však museli umožnit správnými podmínkami k překonání podsvětí a následnému odchodu do věčného života.

Důležité je si uvědomit, že tenkrát smrt nechápali jako konec, ale začátek dalšího života, který měl nastat a byl možná považován za mnohem důležitější než ten pozemský. Hrobky představovaly příbytky na věčnost, nikoli hroby jako takové.

Proto se snažili, aby se zachovala těla, do nichž se zbylé dvě části, tedy duše a síla, měly vrátit a žít v nich navždy.

Mumifikace se netýkala jen vládců

Už během života Egypťané upínali velkou pozornost na vlastní pohřbení, a to v případě vysoké, střední i nízké vrstvy. Rozdíly mezi nimi samozřejmě panovaly, protože královské rody a jiné elity mohly do pohřební výbavy dát mnohem víc peněz.

Výbava hrobek se stávala velkou investicí, byť každý měl jiné možnosti. V chudších rodinách se způsob pohřbení zjednodušoval, ale stále měl plnit svůj účel. Všichni chtěli projít mumifikací, aby mohli žít další život. Vládci byli samozřejmě mumifikováni pečlivěji.

Foto: viz popisky. Úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Starobylé menhiry, nezodpovězené historické otazníky
Starobylé menhiry mají mít magické vlastnosti i léčivou sílu. Podle některých hypotéz není navíc ani rozmístění těchto kamenů v krajině zcela náhodné a má svá specifická pravidla. Když údajně například v okolí Prahy uděláme pomyslnou spojnici mezi jednotlivými dochovanými menhiry, uvidíme prý skutečně zajímavé geometrické obrazce… Aura plná tajemství Stejně jako u nás, rovněž také […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se