Domů     Legenda z Whitechapel: Na stopě Jacku Rozparovači!
Legenda z Whitechapel: Na stopě Jacku Rozparovači!

V zaplivané londýnské čtvrti jí znají pod přezdívkou Polly. Živí se tělem. Právě propila dnešní výplatu. Kdyby se našel ještě jeden zákazník, mohla by zaplatit nocleh. „Chceš se pobavit?“ nabídne se solidně vypadajícímu muži.

Tenhle zákazník jí ale na nocležné nepřispěje. Naopak. Ona zaplatí jemu – životem.

Občas se jí přezdívá „žumpa Londýna“. Není divu, v londýnské čtvrti Whitechapel, která má rozlohu pouhé tři kilometry čtvereční, živoří na 90 000 lidí. Semeniště neřesti přitom těsně sousedí s poměrně luxusní čtvrtí City.

Zlodějíčci, zkrachovalé existence, alkoholici a lehké holky v uličkách Whitechapel přežívají ze dne na den, často bez jistoty, kde večer složí hlavu. Je až s podivem, že tu krev neteče častěji. Na sériového vraha tu ale až do osudného roku 1888 nenarazíte…

V náruči zrůdy

Je 31. srpna 1888. Nad Londýnem pomalu svítá. Uličkami Whitechapel páchnou zvratky i moč z bujarých nočních pitek. Jen o pár hodin dříve bychom mohli vidět Mary Ann Nicholsovou (1845–1888), jak se nejistě vymotá ze dveří hospody.

Mary, kterou tu všichni znají coby prostitutku Polly, nemá ani vindru. Co přes den vydělala tělem, v noci prolila hrdlem. Nemůže si ani zaplatit postel v noclehárně. Ještě jeden zákazník by tedy přišel vhod.

Polly však padne do náruče zrůdy, kterou si celý svět zapamatuje pod jménem Jack Rozparovač.

Postrach Londýna
Postrach Londýna

Frederickův rajon

Její tělo objeví postarší obchodník. Ten výjev ho bude zřejmě ještě mnoho let strašit ve snech. Pod nepříliš pohlednou tváří se přes krk táhne dokonale rovná rudá čára – a v místě břicha se klikatí další rudý had! Policie je rázem v plné pohotovosti.

Na případ je nasazen zkušený inspektor Frederick Abberline (1843–1929). Velitelství metropolitní policie Londýna, Scotland Yard, mu plně důvěřuje. Vždyť Frederick strávil v dekadentní čtvrti v utajení celé roky.

Od rozkroku po prsa

Neviděl. Neslyšel. To jsou dvě nejčastější odpovědi, jaké se policistům dostávají. Svědci neexistují a zdá se, že vrah není žádný hlupák. Stopy totiž chybí jakbysmet. Než se Abberline stačí do vyšetřování plně položit, přijde další rána.

Prostitutka Annie Chapmanová (1841–1888), respektive její mrtvé tělo, nabízí ještě hororovější podívanou než v případě Polly. Rána vede opět zleva přes hrdlo, ale druhý řez táhnoucí se od rozkroku po prsa připomíná čirou řezničinu.

Vrah totiž vyjme z Annie vnitřnosti a nechá je mrtvole ležérně položené přes rameno!

Hlavně se neumazat!

Policie již ví, že vrahovou zbraní je oboustranný, asi 15 centimetrů dlouhý břit. Spekulují, že jej londýnský postrach vytahuje nenápadně pravačkou z druhého rukávu. Oběť možná zezadu obejme – a řízne.

Když zanechá mrtvolu jejímu osudu, může ulicemi procházet nepoznán. Tenhle způsob vraždy totiž zaručí, že se s trochou šikovnosti ani neumaže od krve. Druhá vražda se odehraje 8. září. Vrah dlouho neodpočívá. 30. září udeří potřetí.

Vrah nejdřív podřízne hrdlo – a poté se pustí do pitvy.
Vrah nejdřív podřízne hrdlo – a poté se pustí do pitvy.

Poslední minuty Dlouhé Lízy

Elizabeth Strideová (1843–1888) alias Dlouhá Líza má stejně jako předchozí oběti prořízlé hrdlo. Orgány jsou však na místě. Líza má totiž velkou smůlu – stačilo by, aby se náhodní kolemjdoucí vydali místem jejího skonu o pár minut dříve a mohla žít.

Vraha totiž někdo vyruší, a tak posmrtné zohavení již nedokoná. Možná právě zpackaný záměr mu leží v žaludku natolik, že zaútočí znovu, a to o pouhých 45 minut později.

Cílem je na první pohled distingovaná a zkušená kněžka lásky jménem Catherine Eddowesová (1842–1888).

Děloha jako suvenýr

Teď už tajemného devianta nikdo neruší. Z nebohé ženy si dokonce odnese dva suvenýry – ledvinu a část dělohy! Policie se proto domnívá, že vrahem musí být buď lékař, nebo zručný řezník.

Podezřelých jsou desítky, ale smyčka se ne a ne stáhnout kolem konkrétní osoby. Kdyby jen inspektor Abberline věděl, že na tomto stavu se nic nezmění ani po více jak století!

Temná celebrita

Z vraha se stává rázem temná celebrita.

Do té doby strohé výtisky novin se díky němu bulvarizují a namísto nekonečných textů mezi sebou soutěží se stále výraznějšími obrázky, které představují „zaručeně skutečnou“ podobu průběhu vražd a někdy i násilníka samého. Londýňané jsou v šoku.

Zdá se jim, že policie nedělá takřka nic. Zoufalství a strach dokládá i fakt, že anglická královna Viktorie (1819–1901) obdrží petici podepsanou 40 000 ženami, které požadují urychlené chycení vraha. Jako by to nestačilo, mordýř se začne policii otevřeně vysmívat.

Toulá se temnými ulicemi Londýna?
Toulá se temnými ulicemi Londýna?

Ledvinu jsem sněd!

„Poslední prácička byla skvělá. Ta ženská ani nekvíkla. Fakt si myslíte, že mě můžete chytit? Miluju tudle práci. Zas se do ní brzo dám. O mejch zvláštních hrátkách ještě uslyšíte,“ píše vrah, kterému již celý Londýn neřekne jinak než Jack Rozparovač, policii.

Další dopis je určen whitechapelské dobrovolnické noční hlídce. Jde o nejslavnější vrahův list. Už úvod dává tušit nastávající hrůzu. První dvě slova totiž zní: „Z pekla“. „Posílám půlku ledviny jedný paninky, druhej kus sem usmažil a sněd. Chutnal mi. Mám tu ještě krvavou kudlu, kdybyste ji chtěli…“

80 podezřelých. Kdo je vrah?

Jack Rozparovač sice mluví slangem spodiny, ale hlupák rozhodně není. Chce popularitu, a tak dopisy otevřeně posílá přímo do hnízda všech tiskovin – londýnské Central News Agency (CNA) založené v roce 1863. I díky vražedné kauze získá agentura věhlas.

Slávu získá i inspektor Abberline. Ale trochu jinou, než by si přál. Veřejnost považuje tohoto jinak schopného muže za pomalého ňoumu. Abberlineův tým zatím z 80 hlavních podezřelých vytipovává ty nejpodivnější existence.

Smrt krásné zrzky

9. listopadu 1888 přibude na seznamu obětí Rozparovače pohledná lehká diva Mary Jane Kellyová (1863–1888) přezdívaná Ginger. Rukopis vraždy je opět nezaměnitelný.

Energická zrzka Ginger neměla nikdy o zákazníky nouzi a na rozdíl od ostatních děvčat lehce uplatila i vlastní apartmán. Respektive by uplatila. Podobně jako její kolegyně utopila totiž většinu výplaty na dně sklenky. Její tělo bude nalezeno na posteli.

Vrah se tentokrát obzvláště vyřádil. Orgány nebohé Ginger rozvěsí po pokoji a dělohu dá mrtvole pod hlavu místo polštáře!

Máme viníka! Nebo ne…?

Kdo tedy připadá v úvahu jako vrah? Londýnská policie sází na právníka Montague Johna Druitta (1857–1888). Jeho tělo je objeveno na hladině Temže na Silvestra roku 1888. Přátelé se shodují, že se v posledních měsících choval nevypočitatelně.

Podivný rok zakončí sebevraždou. Vyšetřovatelům přijde tahle mrtvola náramně vhod. Vše nasvědčuje tomu, že Jackovo řádění již ustalo, a tak označí za vraha Druitta! Pitva prokáže, že se zabil nedlouho po poslední vraždě. Je vážně vinen? Dopisy ukazují spíše na muže nižšího společenského postavení.

Krvavé rituály

Seznam možných identit vraha je totiž stále pekelně dlouhý. Jackem Rozparovačem by stejně tak mohl být například Robert D‘Onston Stephenson (1841–1916). Pracuje jako novinář a má dobré znalosti anatomie – nedostudoval medicínu.

Jeho slabostí jsou magické rituály. A shodou náhod zrovna roku 1888 bydlí ve Whitechapel. Pokud by byl vinen, daly by se mrtvé prostitutky označit za rituální oběti. Robert navíc není žádný svatoušek. U policie má již jeden starší škraloup za napadení jisté dámy.

Svědčí pod falešným jménem

Policie se také příliš nezabývá Charlesem Latchmerem. Právě on je oním obchodníkem, který objeví tělo Polly. Vyšetřovatelům se však představí jako Charles Cross! To je samo o sobě podezřelé.

Druhý svědek, Robert Paul, navíc ve své výpovědi uvádí, že Charlese viděl stát nad mrtvolou podezřele dlouhou dobu. Mohly by tyhle indicie ukazovat, že vraždil zrovna on?

Když obchody nekvetou

V síti vyšetřovatelů na chvíli uvízne také přítel zavražděné Mary Jane Kellyové. Joseph Barnett (1858–1926) krásnou zrzku marně přemlouvá, ať zanechá nejstaršího řemesla světa. To se mu i na chvíli podaří.

Jenže jakmile přestane jeho obchod s rybami vzkvétat, Mary Jane začne zase nabízet svoje tělo. Co když se snažil zoufalý muž svou milou vraždami přesvědčit, že její práce je vážně nebezpečná?

Proti němu také svědčí fakt, že Ginger je poslední obětí, navíc zamordovanou v jejím pokoji.

Impotentní impresionista

O mnoho desetiletí později přidá do seznamu užších podezřelých americká spisovatelka Patricia Cornwellová (*1956) ještě malíře Waltera Sickerta (1860–1942).

Německý rodák se totiž v roce 1888 pohybuje po Londýně a maluje obrazy, které až nápadně připomínají místa činu Jacka Rozparovače. „Vrah navíc použil dopisní papír se stejným vodoznakem, na jakém psal malíř dopisy své ženě!“ šokuje spisovatelka.

Proč by ale vraždil? Na vině by mohl být komplex – v dětství mu totiž lékař během operace omylem poškodil penis a budoucího umělce tak odsoudil k impotenci.

Proč selhávají testy DNA?

Možná se ptáte, proč zapeklitý problém s identitou Jacka Rozparovače nerozlouskne moderní věda za pomoci testu DNA. Odpověď je jednoduchá.

Dopisy psané tajemným vrahem totiž prošly za dlouhá desetiletí tolika rukama, že je úspěšnost takové metody takřka znemožněna. Odpověď na otázku, kdo je Jack, tak zůstává nadále v nedohlednu.

Foto: PX FUEL
Související články
Svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Svět zločinu
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Svět zločinu
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Svět zločinu
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
reklama
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Kobe Bryant: Tragický konec legendy na palubě helikoptéry
Dne 26. ledna 2020 svět ztratil nejen basketbalovou ikonu, ale i milovaného otce. Smrt Kobeho Bryanta a jeho dcery Gianny při pádu privátního vrtulníku Sikorsky S-76 otřásla fanoušky po celém světě. Jak tragédie postihla nejen sportovní svět, ale i miliony lidí, kteří obdivovali Kobeovu kariéru a lásku k jeho dceři.           […]
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h