Domů     Legenda z Whitechapel: Na stopě Jacku Rozparovači!
Legenda z Whitechapel: Na stopě Jacku Rozparovači!

V zaplivané londýnské čtvrti jí znají pod přezdívkou Polly. Živí se tělem. Právě propila dnešní výplatu. Kdyby se našel ještě jeden zákazník, mohla by zaplatit nocleh. „Chceš se pobavit?“ nabídne se solidně vypadajícímu muži.

Tenhle zákazník jí ale na nocležné nepřispěje. Naopak. Ona zaplatí jemu – životem.

Občas se jí přezdívá „žumpa Londýna“. Není divu, v londýnské čtvrti Whitechapel, která má rozlohu pouhé tři kilometry čtvereční, živoří na 90 000 lidí. Semeniště neřesti přitom těsně sousedí s poměrně luxusní čtvrtí City.

Zlodějíčci, zkrachovalé existence, alkoholici a lehké holky v uličkách Whitechapel přežívají ze dne na den, často bez jistoty, kde večer složí hlavu. Je až s podivem, že tu krev neteče častěji. Na sériového vraha tu ale až do osudného roku 1888 nenarazíte…

V náruči zrůdy

Je 31. srpna 1888. Nad Londýnem pomalu svítá. Uličkami Whitechapel páchnou zvratky i moč z bujarých nočních pitek. Jen o pár hodin dříve bychom mohli vidět Mary Ann Nicholsovou (1845–1888), jak se nejistě vymotá ze dveří hospody.

Mary, kterou tu všichni znají coby prostitutku Polly, nemá ani vindru. Co přes den vydělala tělem, v noci prolila hrdlem. Nemůže si ani zaplatit postel v noclehárně. Ještě jeden zákazník by tedy přišel vhod.

Polly však padne do náruče zrůdy, kterou si celý svět zapamatuje pod jménem Jack Rozparovač.

Postrach Londýna
Postrach Londýna

Frederickův rajon

Její tělo objeví postarší obchodník. Ten výjev ho bude zřejmě ještě mnoho let strašit ve snech. Pod nepříliš pohlednou tváří se přes krk táhne dokonale rovná rudá čára – a v místě břicha se klikatí další rudý had! Policie je rázem v plné pohotovosti.

Na případ je nasazen zkušený inspektor Frederick Abberline (1843–1929). Velitelství metropolitní policie Londýna, Scotland Yard, mu plně důvěřuje. Vždyť Frederick strávil v dekadentní čtvrti v utajení celé roky.

Od rozkroku po prsa

Neviděl. Neslyšel. To jsou dvě nejčastější odpovědi, jaké se policistům dostávají. Svědci neexistují a zdá se, že vrah není žádný hlupák. Stopy totiž chybí jakbysmet. Než se Abberline stačí do vyšetřování plně položit, přijde další rána.

Prostitutka Annie Chapmanová (1841–1888), respektive její mrtvé tělo, nabízí ještě hororovější podívanou než v případě Polly. Rána vede opět zleva přes hrdlo, ale druhý řez táhnoucí se od rozkroku po prsa připomíná čirou řezničinu.

Vrah totiž vyjme z Annie vnitřnosti a nechá je mrtvole ležérně položené přes rameno!

Hlavně se neumazat!

Policie již ví, že vrahovou zbraní je oboustranný, asi 15 centimetrů dlouhý břit. Spekulují, že jej londýnský postrach vytahuje nenápadně pravačkou z druhého rukávu. Oběť možná zezadu obejme – a řízne.

Když zanechá mrtvolu jejímu osudu, může ulicemi procházet nepoznán. Tenhle způsob vraždy totiž zaručí, že se s trochou šikovnosti ani neumaže od krve. Druhá vražda se odehraje 8. září. Vrah dlouho neodpočívá. 30. září udeří potřetí.

Vrah nejdřív podřízne hrdlo – a poté se pustí do pitvy.
Vrah nejdřív podřízne hrdlo – a poté se pustí do pitvy.

Poslední minuty Dlouhé Lízy

Elizabeth Strideová (1843–1888) alias Dlouhá Líza má stejně jako předchozí oběti prořízlé hrdlo. Orgány jsou však na místě. Líza má totiž velkou smůlu – stačilo by, aby se náhodní kolemjdoucí vydali místem jejího skonu o pár minut dříve a mohla žít.

Vraha totiž někdo vyruší, a tak posmrtné zohavení již nedokoná. Možná právě zpackaný záměr mu leží v žaludku natolik, že zaútočí znovu, a to o pouhých 45 minut později.

Cílem je na první pohled distingovaná a zkušená kněžka lásky jménem Catherine Eddowesová (1842–1888).

Děloha jako suvenýr

Teď už tajemného devianta nikdo neruší. Z nebohé ženy si dokonce odnese dva suvenýry – ledvinu a část dělohy! Policie se proto domnívá, že vrahem musí být buď lékař, nebo zručný řezník.

Podezřelých jsou desítky, ale smyčka se ne a ne stáhnout kolem konkrétní osoby. Kdyby jen inspektor Abberline věděl, že na tomto stavu se nic nezmění ani po více jak století!

Temná celebrita

Z vraha se stává rázem temná celebrita.

Do té doby strohé výtisky novin se díky němu bulvarizují a namísto nekonečných textů mezi sebou soutěží se stále výraznějšími obrázky, které představují „zaručeně skutečnou“ podobu průběhu vražd a někdy i násilníka samého. Londýňané jsou v šoku.

Zdá se jim, že policie nedělá takřka nic. Zoufalství a strach dokládá i fakt, že anglická královna Viktorie (1819–1901) obdrží petici podepsanou 40 000 ženami, které požadují urychlené chycení vraha. Jako by to nestačilo, mordýř se začne policii otevřeně vysmívat.

Toulá se temnými ulicemi Londýna?
Toulá se temnými ulicemi Londýna?

Ledvinu jsem sněd!

„Poslední prácička byla skvělá. Ta ženská ani nekvíkla. Fakt si myslíte, že mě můžete chytit? Miluju tudle práci. Zas se do ní brzo dám. O mejch zvláštních hrátkách ještě uslyšíte,“ píše vrah, kterému již celý Londýn neřekne jinak než Jack Rozparovač, policii.

Další dopis je určen whitechapelské dobrovolnické noční hlídce. Jde o nejslavnější vrahův list. Už úvod dává tušit nastávající hrůzu. První dvě slova totiž zní: „Z pekla“. „Posílám půlku ledviny jedný paninky, druhej kus sem usmažil a sněd. Chutnal mi. Mám tu ještě krvavou kudlu, kdybyste ji chtěli…“

80 podezřelých. Kdo je vrah?

Jack Rozparovač sice mluví slangem spodiny, ale hlupák rozhodně není. Chce popularitu, a tak dopisy otevřeně posílá přímo do hnízda všech tiskovin – londýnské Central News Agency (CNA) založené v roce 1863. I díky vražedné kauze získá agentura věhlas.

Slávu získá i inspektor Abberline. Ale trochu jinou, než by si přál. Veřejnost považuje tohoto jinak schopného muže za pomalého ňoumu. Abberlineův tým zatím z 80 hlavních podezřelých vytipovává ty nejpodivnější existence.

Smrt krásné zrzky

9. listopadu 1888 přibude na seznamu obětí Rozparovače pohledná lehká diva Mary Jane Kellyová (1863–1888) přezdívaná Ginger. Rukopis vraždy je opět nezaměnitelný.

Energická zrzka Ginger neměla nikdy o zákazníky nouzi a na rozdíl od ostatních děvčat lehce uplatila i vlastní apartmán. Respektive by uplatila. Podobně jako její kolegyně utopila totiž většinu výplaty na dně sklenky. Její tělo bude nalezeno na posteli.

Vrah se tentokrát obzvláště vyřádil. Orgány nebohé Ginger rozvěsí po pokoji a dělohu dá mrtvole pod hlavu místo polštáře!

Máme viníka! Nebo ne…?

Kdo tedy připadá v úvahu jako vrah? Londýnská policie sází na právníka Montague Johna Druitta (1857–1888). Jeho tělo je objeveno na hladině Temže na Silvestra roku 1888. Přátelé se shodují, že se v posledních měsících choval nevypočitatelně.

Podivný rok zakončí sebevraždou. Vyšetřovatelům přijde tahle mrtvola náramně vhod. Vše nasvědčuje tomu, že Jackovo řádění již ustalo, a tak označí za vraha Druitta! Pitva prokáže, že se zabil nedlouho po poslední vraždě. Je vážně vinen? Dopisy ukazují spíše na muže nižšího společenského postavení.

Krvavé rituály

Seznam možných identit vraha je totiž stále pekelně dlouhý. Jackem Rozparovačem by stejně tak mohl být například Robert D‘Onston Stephenson (1841–1916). Pracuje jako novinář a má dobré znalosti anatomie – nedostudoval medicínu.

Jeho slabostí jsou magické rituály. A shodou náhod zrovna roku 1888 bydlí ve Whitechapel. Pokud by byl vinen, daly by se mrtvé prostitutky označit za rituální oběti. Robert navíc není žádný svatoušek. U policie má již jeden starší škraloup za napadení jisté dámy.

Svědčí pod falešným jménem

Policie se také příliš nezabývá Charlesem Latchmerem. Právě on je oním obchodníkem, který objeví tělo Polly. Vyšetřovatelům se však představí jako Charles Cross! To je samo o sobě podezřelé.

Druhý svědek, Robert Paul, navíc ve své výpovědi uvádí, že Charlese viděl stát nad mrtvolou podezřele dlouhou dobu. Mohly by tyhle indicie ukazovat, že vraždil zrovna on?

Když obchody nekvetou

V síti vyšetřovatelů na chvíli uvízne také přítel zavražděné Mary Jane Kellyové. Joseph Barnett (1858–1926) krásnou zrzku marně přemlouvá, ať zanechá nejstaršího řemesla světa. To se mu i na chvíli podaří.

Jenže jakmile přestane jeho obchod s rybami vzkvétat, Mary Jane začne zase nabízet svoje tělo. Co když se snažil zoufalý muž svou milou vraždami přesvědčit, že její práce je vážně nebezpečná?

Proti němu také svědčí fakt, že Ginger je poslední obětí, navíc zamordovanou v jejím pokoji.

Impotentní impresionista

O mnoho desetiletí později přidá do seznamu užších podezřelých americká spisovatelka Patricia Cornwellová (*1956) ještě malíře Waltera Sickerta (1860–1942).

Německý rodák se totiž v roce 1888 pohybuje po Londýně a maluje obrazy, které až nápadně připomínají místa činu Jacka Rozparovače. „Vrah navíc použil dopisní papír se stejným vodoznakem, na jakém psal malíř dopisy své ženě!“ šokuje spisovatelka.

Proč by ale vraždil? Na vině by mohl být komplex – v dětství mu totiž lékař během operace omylem poškodil penis a budoucího umělce tak odsoudil k impotenci.

Proč selhávají testy DNA?

Možná se ptáte, proč zapeklitý problém s identitou Jacka Rozparovače nerozlouskne moderní věda za pomoci testu DNA. Odpověď je jednoduchá.

Dopisy psané tajemným vrahem totiž prošly za dlouhá desetiletí tolika rukama, že je úspěšnost takové metody takřka znemožněna. Odpověď na otázku, kdo je Jack, tak zůstává nadále v nedohlednu.

Foto: PX FUEL
reklama
Související články
Svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Svět zločinu
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
Svět zločinu
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Svět zločinu
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
reklama
věda a technika
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Zbraň proti depresím se špatnou pověstí
Říká se jim něžně houbičky a někteří lidé je vyhledávají kvůli jejich halucinogenním účinkům. Nové výzkumy ovšem ukazují, že lysohlávky v sobě skrývají zajímavé možnosti týkající se léčby duševních problémů. Ne všechny lysohlávky patří mezi halucinogenní houby, ale ty, které ano, obsahují ve velké míře dvě látky: psilocin a také psilocybin. Psilocybin je jedním z […]
zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly. Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
enigmaplus.cz
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
Vyrazit za středověkou atmosférou je v České republice poměrně snadné. Není však moc hradů a jejich zřícenin, které by člověka vtáhly do minulosti takovým způsobem, jako to umí východočeská Lichnice.
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je