Domů     Tajemství dokonalého odpočinku: jak nabrat v noci nejvíce sil?
Tajemství dokonalého odpočinku: jak nabrat v noci nejvíce sil?
10.2.2024

Cítíte se ráno, když vylezete z postele, jako zpráskaní psi? Máte pocit, jako byste ani nespali? Odpovídáte ano? Potom je něco špatně.

Kvalitní spánek je pro lidské tělo důležitý, jeho nedostatek způsobuje nejenom únavu, ale zadělává i na spoustu zdravotních problémů. Co může na vašem těle spáchat a jak se tomu bránit?

Kdysi se tradovaly pověry o tom, že kdo hodně spí, tloustne. Jde o omyl. Naopak, budete-li mít přiměřené množství nerušeného spánku, budete hubnout snadněji. Mohou za to hormony. Když nespíte, stoupá vám hladina grelinu, hormonu regulujícího chuť k jídlu.

Při dlouhodobém nevyspání jde o nárůst až 15-28 %. Naopak během nočního bdění klesá množství hormonu leptinu, který chuť k jídlu tlumí. Důsledek? Jdete v noci vyluxovat ledničku. Oba hormony proto musejí být v rovnováze.

Večer jezte jenom bílkoviny

Kvalitní spánek můžete podpořit i vhodnou večeří. Německý nutriční odborník Detlef Pape razí názor, že večerní stravu by měly tvořit hlavně bílkoviny se zeleninou zapíjené čistou vodou nebo neslazeným čajem.

Když si v pozdních hodinách dopřejete velkou porci sacharidů, vyletí vám vzhůru glykémie. Hormon inzulín bude mít spoustu práce s jejím snížením, spalování bude náročné.

Vy budete špatně usínat, protože trávicí trakt pracuje naplno a nadbytečné kalorie poputují do špíčků. Poslední jídlo dne byste si proto měli naservírovat 2-3 hodiny před usnutím a sníst jenom menší porci. Vyvarujte se večer kofeinu a alkoholu.

Kofein vás nabudí a nebudete spát, alkohol vás sice záhy uspí, protože působí jako sedativum, ale kvalita spánku trpí zejména v jeho druhém cyklu.

Největší únavu lidské tělo pociťuje během dne obvykle ve 14 hodin. Na vině je pokles energie po obědě.
Největší únavu lidské tělo pociťuje během dne obvykle ve 14 hodin. Na vině je pokles energie po obědě.

Přepadne vás vlčí hlad

Probdělá noc se nepříjemně promítne do dalšího dne. Nejenom, že vaše pracovní výkony nebudou stát za nic a vaše nálada klesne k bodu mrazu, nedostatek energie způsobený mizerným spánkem si tělo bude chtít kompenzovat jinak.

Pocítíte hlad a snadno sáhnete po nějaké kalorické bombě. Mozek unavený nevyspáním totiž vysílá signály, že potřebuje doplnit energii.

Sacharidová nálož vám krátkodobě zvedne glykémii, ale poté, co ji inzulín zpracuje, zase raketově poklesne a opět máte chuť na další sladkosti, tzv. vlčí hlad. Opět se dostáváme k nadbytečným kaloriím, které půjdou na tloušťku.

Ruku v ruce s nevyspáním jde i snížení tolerance glukózy, které může vést až k cukrovce 2. typu.

Když život komplikují zástavy dechu

Chrápání není jenom neškodným, i když otravným projevem spáče. Často může jít o projev onemocnění zvaného obstrukční spánková apnoe. Děje se tak v případě, že při chrápání dochází ke krátké zástavě dechu. Důsledkem je nekvalitní spánek způsobující řadu poruch.

Vede k mikrospánkům během dne, nižší výkonnosti, sexuálním poruchám, následně k vysokému krevnímu tlaku, riziku mozkové mrtvice a srdečního infarktu. Touto nemocí trpí cca 1 milion obyvatel České republiky.

Celkově se vyskytuje u 10-20 % světové populace a 2-3krát častěji u mužů, hlavně těch s nadváhou nebo obézních. Léčí se speciálním přístrojem, který způsobuje trvalý přetlak v dýchacím systému a zabraňuje zástavám dechu. Pacient dostane nosní masku a s její pomocí napojen na přístroj v noci dýchá.

Nespavost se dá proměnit do řeči ekonomických čísel. V USA za ztráty s ní spojené zaplatí ročně v dolarech přes 400 miliard dolarů (asi 10 114, 8 miliard Kč), v Německu 60 miliard (1 517,2 miliard Kč).
Nespavost se dá proměnit do řeči ekonomických čísel. V USA za ztráty s ní spojené zaplatí ročně v dolarech přes 400 miliard dolarů (asi 10 114, 8 miliard Kč), v Německu 60 miliard (1 517,2 miliard Kč).

Jak dlouho bychom měli spát?

Pro většinu dospělých je spát 7 až 8 hodin v noci ta nejdůležitější věc, kterou mohou udělat pro své budoucí fyzické a duševní zdraví,“ uvádí dr. Erik St. Louis, jeden z ředitelů Centra Mayo pro spánkovou medicínu v Rochesteru.

Jsou ale lidé, kterým stačí jenom 6 hodin spánku, prolomit tuto hranici směrem dolů už je z pohledu udržení zdraví nebezpečné. Děti potřebují ještě delší spánek, novorozenci dokonce spí 14-17 hodin denně.

Jeho dostatek je nesmírně důležitý pro správnou kondici mozku, protože tento orgán během nočního odpočinku vyplavuje toxiny, které se v něm nahromadily během dne.

Usínejte ve stejnou dobu

Jak se tedy naučit dobře spát a prodloužit si tím život? Zkuste si vytvořit svoje usínací rituály. Především choďte spát a vstávejte vždy ve stejnou dobu, a to i o víkendech. Budete-li chodit do postele v různé hodiny, rozhodíte si hladiny hormonů.

Nesledujte před spaním televizi, zpomaluje to metabolismus

Dopřejte si před spaním chvíli klidu. Někoho dobře naladí kniha, jiného hudba nebo jemná partnerská masáž pro uvolnění napjatých svalů. Výborným tipem je i meditace, kdy zklidníte dech a starosti proběhlého dne odsunete stranou.

Pozor i na pořady, které ve večerních hodinách sledujete v televizi nebo na internetu. Více napětí znamená pro mozek delší dobu potřebnou k detoxikaci myšlenek.

Dlouhé sledování programů má také nepříznivý vliv na metabolismus, který zpomaluje, a to samozřejmě napomáhá přibírání na váze. Někdo usíná při zapnuté televizi či rádiu, i tento zlozvyk nabourává noční odpočinek těla. Kvůli rušivým zvukům spánek nepřechází do svého IV. nejblahodárnějšího stádia.

Mezi spánkem a dobrou kondicí ve stáří našli vědci souvislost. „Kvalitní a dostatečný spánek je jedním z klíčových faktorů zdravého stárnutí a větší pravděpodobnosti fyzického, kognitivního a duševního zdraví,“ uvádí Timothy I. Morgenthaler, jeden z ředitelů Centra Mayo pro spánkovou medicínu. Špatný spánek napomáhá předčasnému stárnutí buněk.
Mezi spánkem a dobrou kondicí ve stáří našli vědci souvislost. „Kvalitní a dostatečný spánek je jedním z klíčových faktorů zdravého stárnutí a větší pravděpodobnosti fyzického, kognitivního a duševního zdraví,“ uvádí Timothy I. Morgenthaler, jeden z ředitelů Centra Mayo pro spánkovou medicínu. Špatný spánek napomáhá předčasnému stárnutí buněk.

Nedávejte na WC modré světlo

Vytvořte si klidné prostředí k usínání. Nesmí ho narušit žádná elektronika – notebook, chytrý telefon, televizor. Modré světlo snižuje totiž hladinu hormonu melatoninu, který řídí váš denní rytmus a pomáhá vám usnout.

Nemělo by se proto vyskytovat ani na toaletě, kterou v noci navštívíte, protože i krátké vystavení jeho svitu vám může ztížit následné usínání. I pouhé blikání telefonu nebo počítačové kontrolky je nežádoucí.

Bojujte proti světelnému smogu

Problémem hlavně ve větších městech je světelný smog. Nedivte, že večer co večer nemůžete zabrat, když rovnou do pokoje září lampa veřejného osvětlení a navrch ještě pár neónových reklam. Pořiďte si dobré zatemnění – rolety, žaluzie, závěsy. Pomohou nejenom proti nadměrnému osvětlení, ale i hluku zvenčí.

Šokující čísla: Nějakými problémy se spánkem trpí až 45 % světové populace. Větší díl z tohoto koláče si ukrajují starší lidé, u nich se nespavost, která není důsledkem jiného onemocnění, projevuje až v 25 %. Lidí, kteří zdravě spí, je přitom podle statistik pouze 15 %.
Šokující čísla: Nějakými problémy se spánkem trpí až 45 % světové populace. Větší díl z tohoto koláče si ukrajují starší lidé, u nich se nespavost, která není důsledkem jiného onemocnění, projevuje až v 25 %. Lidí, kteří zdravě spí, je přitom podle statistik pouze 15 %.

Otevřete ventilačku pro dobré usínání

Ložnici před usnutím dobře vyvětrejte. Když počasí dovolí a okna disponují ventilačkou (u současných plastových oken běžný standard), nechávejte ji přes noc otevřenou, aby k vám proudil čerstvý vzduch. Mikroventilace podporuje dobré usínání.

Kdo chce, může před spaním vyrazit na 15-20 minut na krátkou procházku nebo si čerstvý vzduch vychutnat alespoň na balkoně nebo u otevřeného okna.

Než půjdete do postele, nesportujte

Intenzivní pohyb, velká fyzická námaha krátce před usnutím je nežádoucí. Rozproudí krev, nabudí vás a dostat se do klidového režimu bude o to těžší.

Pokud chodíte běhat nebo jezdíte na kole, plavete, věnujete se aerobiku, tanci či posilování, se všemi těmito aktivitami skončete 4-5 hodin před ulehnutím do postele.

Vylaďte si teplotu

Nepodceňujte regulaci teploty v místnosti, kde spíte. Příliš velké horko ztěžuje usínání, během noci se vzbudíte a kvalitě spánku neprospívá ani přehnaná zima. Vědci považují za optimální udržovat teplotu v ložnici v rozmezí 17‒20 ºC.

Vyhoďte vonné tyčinky z ložnice

Intenzivní vůně do ložnice nepatří. Aromatické tyčinky si zapalte odpoledne v obývacím pokoji, ale v pozdějších hodinách na ně zapomeňte. Velmi silné čichové vjemy narušují spánek a mohou vést až k alergiím a astmatickým projevům.

Ulevte páteři správnou matrací

Pozornost věnujte i výběru matrace a lůžkovin. Tuhost matrace je alfou a omegou dobrého spánku, aby netrpěla páteř. Když ji vybíráte, vyzkoušejte si ji na vlastní kůži v kamenné prodejně a nesahejte po té první. Peřiny a polštáře?

Záleží na tom, co vám lépe vyhovuje, zda peří nebo například dutá vlákna. Nejlepší je obojí vyzkoušet a posoudit. A co ložní povlečení a prádlo? I to ovlivňuje kvalitu spánku, abyste se nepotili a cítili příjemně. Přírodní materiály jsou nejlepší.

V povlečení vítězí univerzální bavlna, na zimu froté, na léto satén. U prádla také bavlna, na zimu ale raději flanel, v létě chladivý satén.

Foto: Shutterstock
Související články
Lifestyle
Srdce v nebezpečí
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k vzniku kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze, ukládá se tuk v cévách a zvyšuje se riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V ČR každoročně zemře téměř 50 000 osob na onemocnění srdce. Srdeční a cévní onemocnění […]
Lifestyle
Ischemická porucha srdeční: Srdce stůně, ale bolet to vždy nemusí
Běžným příznakem ischemické choroby srdeční (ICHS) je angina pectoris. Postižený pociťuje pálení, řezání a tlak za hrudní kostí. Při úplném ucpání koronární tepny dojde asi po 20 minutách k odumření srdečního svalu v daném místě. Při poškození více než 40 % srdeční tkáně nemůže srdce dále pracovat. Rozvine se život ohrožující infarkt myokardu a může […]
Lifestyle
Doba pařanská: Jak to všechno začalo? Katodovou trubicí…
Tradičně se hrávala se sirkami, ale použít můžete v podstatě cokoliv. Principem hry nim, která pochází pravděpodobně z Číny, je odebírání 1 až 3 věcí ze 3 hromádek o počtu 3+4+5. Kdo bere poslední, vyhraje. A bude to právě hra nim, která se stane jakýmsi pradědečkem dnešního „gamingu“. Americký matematik Raymond Moos Redheffer (1921–2005) postaví […]
Lifestyle
Videohry po česku: Pamatujete si ještě 8bity?
„Proboha, třída plná kávovarů,“ povzdechne si útrpně partička sedmáků, když po prázdninách nakouknou do nové počítačové učebny. Škola hrdě pořídila nechvalně proslulé počítače IQ 151. Monitor? Není třeba. Hrdě je napojí k černobílým televizím Tesla.   A CDéčka nebo flasky? Ty mají ještě pěkných pár let čas. Zatím stačí magnetofon. Šla by i mechanika na […]
reklama
lifestyle
Vynález století? Instantní nudle!
Kalkulačka? Selfie tyč? Výčet vynálezů 20. století ze Země vycházejícího slunce by nemusel brát konce. Sami Japonci ale mají o tom nejdůležitějším z nich jasno: V průzkumech za něj označí jednoznačně instantní nudle. Není se co divit, vždyť se jich na celém světě prodá na 98 miliard porcí ročně!   Jeho jméno je Go Pek-Hok, […]
Alarmující data o kouření: Polovina mladých Čechů užívá nikotin
Třetina Čechů starších 15 let užívá nikotin a mezi mladými od 15 do 24 let je tento údaj ještě vyšší. Nikotin v tomto věku užívá polovina z nich. Roste také počet mladých, kteří sahají k alternativám klasických cigaret, zejména k cigaretám elektronickým. Je to zdravější alternativa? Pokud jde o alkohol, zůstává Česká republika v mezinárodním […]
Čistíte si špatně zuby? Hrozí vám Alzheimer, rakovina i mrtvice!
Plískanice za okny nepolevuje. „Udělám zatím čaj, dáš si?“ Na stolku brzy přistane ohromný hrnek, ze kterého stoupá pára. „Díky,“ hlesne, když opatrně přiblíží šálek ke rtům. Bolestně sykne. „Spálil ses?“ „Ne, to ty zuby. Bolí to na horké i studené…“ Parodontóza či vrtání kazu ale ještě není to nejhorší, co vás kvůli zubním bakteriím […]
Tajemství košíčků: Od kdy se vlastně nosí podprsenky?
Krajkové, až přechází zrak, sportovní, co umí proměnit běhání v příjemnější zážitek nebo třeba bandeau, které se vzdaly ramínek. A pak tu jsou samozřejmě push-upky, to když chce dáma tak trochu klamat tělem. Člověk by řekl, že podprsenky jsou tu již celé věky. Ještě před pár lety jsme však měli za to, že jen jedno […]
zajímavosti
Jak vznikla jména technických značek? Hořící kniha a modrý zub!
Který telefon připomíná ovoce? Jak to vyřešit, když je vaše vysněné jméno už zabrané? A proč se někdy hodí hledat inspiraci v dávné historii? Poznejte s námi další zajímavé příběhy vzniku značek, které zná dnes celý svět. Nepřátelé spojte se! Značka: BLUETOOTH Vznik: 1997 Jak připojíme sluchátka k mobilu, klávesnici k počítači nebo telefon k […]
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Indiáni z Amazonie odedávna používali tuto štíhlou liánu k povzbuzení, léčbě bolestí nebo křečí. Semena obsahující vysoké množství kofeinu i další látky se dnes užívají hlavně jako přísada do energetických nápojů a doplňků stravy. Reklamy slibují mnohé zajímavé účinky, ale v čem skutečně může guarana pomoci? Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli […]
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II. Kdy potkala osudovou lásku, co dělala, když jí nudil oficiální rozhovor, i jakou poťouchlost jí udělal vnuk Harry? I když bylo královně 96 let, zdálo se, že oplývá aurou […]
SOPKY: Věděli jste, že…
Na světě je více než 1500 aktivních sopek. že sopky v České republice jsou staré až 65 milionů let, a že souostroví Havaj tvoří 5 sopek? A jaké další zajímavosti o sopkách tu pro vás máme? – magma je tekutá hmota s teplotou od 600 do 1200 ° C, která se pohybuje v oblasti zemského […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz