Domů     Vitaminy: všudypřítomná záchrana
Vitaminy: všudypřítomná záchrana
10.2.2024

Vitaminy jsou jako základní stavební kameny našeho zdraví, které se s jejich nedostatkem může zhroutit stejně snadno jako domeček z karet. Bohužel si je naše tělo, až na dvě výjimky, neumí samo vyrobit, a tak je tělu musíme dodávat. Pestrá strava s dostatečným množstvím čerstvého ovoce a zeleniny je nutností.

Vitamin A

Vitamin A můžete z potravy získat buď přímo, nebo také v podobě provitaminu, beta-karotenu, který si tělo na vitamin A přemění sám.

Přímá konzumace je ale o mnoho výhodnější, jelikož beta-karotenu je potřeba 6krát větší množství než čistého vitaminu A. Vegani získávají vitamin A výhradně přeměnou beta-karotenu, jelikož zdrojem vitaminu A jsou výrobky živočišného původu.

Nejbohatší na vitamin A jsou játra, dále jej obsahují žloutky, máslo, plnotučné mléko a výrobky z něj. Beta-karoten obsahuje zelená, žlutá a oranžově zbarvená zelenina a také ovoce – zejména mrkev, meruňky, rajčata, špenát a barevné papriky.

Vitamin A lze také vyrobit synteticky a běžně se jím obohacují margaríny a další tuky.

Nedostatek vitaminu A se projevuje únavou, ale protože má vliv hlavně na zrak, může způsobovat různé oční potíže (vysychání oka, šeroslepost, zánět spojivek). Způsobit může také různé kožní problémy (akné, ekzémy, stařecké skvrny).

Nadbytek vitaminu A je nebezpečný hlavně v těhotenství, protože může způsobit poškození plodu v raném stadiu těhotenství, tudíž se ho vyvarujte, pokud se zrovna snažíte o miminko.

Zato nadbytečný příjem beta-karotenu žádné zdravotní riziko nepředstavuje, možná tak estetické, protože jediný problém, který způsobuje, je žluté zbarvení kůže, zejména dlaní a plosek nohou. Stačí však snížit konzumaci a pokožce se navrátí opět její normální odstín.

B-komplex

Béčko není pouze jediný vitamin, i když se kvůli podobným účinkům dlouho mělo za to, že ano. Ve skutečnosti se jedná o soubor osmi vitaminů. Všechny, až na B12 a kyselinu listovou, se podílejí, mimo jiné úkoly, na přeměně energie ze stravy.

B12 v tomto komplexu zaujímá výjimečné postavení také faktem, že se v těle může ukládat do zásoby.

Vitamin B1

Vitamin B1 neboli thiamin se podílí na metabolismu sacharidů a tuků, ale mimo to má také vliv na nervový systém a imunitu, růst a také na kvalitu kůže a vlasů.

Najdete jej v droždí i lahůdkovém droždí, obilných klíčcích a cereáliích, v luštěninách, semínkách a oříšcích, masu a vnitřnostech, také v mléce a ve vaječném žloutku.

Jeho nedostatek moc nehrozí, přesto když tělu tento vitamin chybí, dá to najevo únavou, ztrátou chuti k jídlu až hubnutím, také různými obtížemi trávicího a také nervového systému.

Vitamin B2

Další z B-skupiny vitaminů se podílí na metabolismu všech tří makroživin (sacharidy, tuky i bílkoviny) a také ovlivňuje růst.

Mimo to podporuje také správnou funkci vitaminů B3 a B6. Obsahují jej potraviny živočišného původu – maso, játra, vejce, mléko a mléčné výrobky, ale také droždí a lahůdkové droždí, houby a celozrnné cereálie.

Jeho nedostatek se projeví suchou kůží a také suchostí sliznic, třeba rozpraskanými rty, zarudlýma a pálicíma očima.

Vitamin B3

Ovlivňuje stav kůže a zažívací systém, stejně jako ostatní vitaminy z jeho skupiny, ale také se podílí na činnostech enzymů, které jsou nezbytné pro správné fungování buněk.

Jeho zdrojem, tak jako u většiny vitaminů skupiny B, jsou droždí, vnitřnosti, maso, ryby a vejce, ale také potraviny rostlinného původu jako nejrůznější semínka a oříšky, také sušené ovoce, luštěniny a celozrnné cereálie.

Když tento vitamin chybí, můžete se cítit více unavení, můžete trpět depresemi a nechutí k jídlu, poznáte to však také na kůži nebo na sliznicích. Úplný nedostatek vede až k nemoci pelagra, která se projevuje třemi symptomy, tzv. třemi D – demence, diarrhoea (nechutenství a průjmy), dermatitida.

Vitamin B5

Vitamin B5 neboli kyselina pantotenová pomáhá při přeměně sacharidů, lipidů a také některých aminokyselin a jako ostatní béčka ovlivňuje vaši krásu – tedy stav vaší pokožky, vlasů a nehtů, ale také sliznic.

Jeho nedostatek je vzácný, ale když nastane, poznáte to v první řadě na kvalitě svých vlasů, nehtů a vlasů. Zranění se budou hůře hojit a mohou se objevit trávicí obtíže jako nevolnost či zvracení.

Opět další vitamin, který se hojně vyskytuje v potravinách živočišného původu, jako je maso a vnitřnosti a také vejce, dále se nachází v droždí, houbách, sušeném ovoci, olejnatých plodech a luštěninách.

Vitamin B6

B6 se účastní metabolismu bílkovin a také produkce svalové energie, dále na tvorbě hemoglobinu a svůj vliv má také na imunitní systém a nervovou soustavu.

Najdete jej především v potravinách bílkovinné povahy, tedy v masu, rybách, vnitřnostech, mléku a mléčných výrobcích a vejcích, ale také v lahůdkovém droždí, pivních kvasnicích, obilných klíčcích, v cereáliích a v ovoci a zelenině.

Protože je obsažen v široké škále potravin, opět je jeho nedostatek spíše vzácnou záležitostí, jakmile vás však zachvátí únava, apatie, nespavost, depresivní stavy a další poruchy nervového systému nebo také anémie či změny na kůži, je možné, že vám zrovna tento vitamin schází.

Vitamin B7

Tento vitamin ovlivňuje činnost enzymů a různé biochemické reakce, také se podílí na přeměně energie, a to konkrétně na metabolismu cukrů a bílkovin. Také B7 se vyskytuje v mnoha běžných potravinách, jak živočišného, tak rostlinného původu.

Najdete jej ve vnitřnostech, vaječném žloutku, luštěninách, ořeších, v droždí a celozrnném chlebu, také v neloupané rýži.

I u tohoto vitaminu je nedostatek vzácný, jakmile vám však začnou padat vlasy, objeví se záněty kůže nebo jazyka, jste pořád unavení a nemáte moc chuť k jídlu, nebo je vám dokonce nevolno, je možné, že vám vitamin B7 chybí.

Vitamin B11

Známější je spíše jako kyselina listová a jak název tohoto vitaminu napovídá, jeho zdrojem jsou hlavně ovoce a zelenina, a to hlavně ta listová.

Nachází se však také v luštěninách, obilných klíčcích, droždí a játrech, obohaceném lahůdkovém droždí a obohacených produktech všeobecně.

Kyselina listová hraje klíčovou roli při obnově buněk a také při vývoji plodu, pokud tedy uvažujete o početí, zvyšte její příjem. Dále se podílí na fungování mozku a nervového systému.

Nedostatek kyseliny listové způsobuje anémii, potíže s kůží a sliznicemi a také neuralgické poruchy. Při jeho nedostatku v těhotenství může způsobit plodu různé vývojové vady, jako např. rozštěp páteře, rozštěp patra, vady srdce a další.

Vitamin B12

B12 je jediným vitaminem ze skupiny B, který se může v těle ukládat do zásoby. Jeho nedostatek hrozí hlavně veganům, kteří odmítají veškeré potraviny živočišného původu. Ty jsou totiž hlavním zdrojem tohoto vitaminu.

Jsou tedy odkázáni na jeho příjem z doplňků stravy nebo obohacených potravin. Podle makrobiotiky však určité množství vitaminu B12 obsahuje také kvašená zelenina.

Jinak je vitamin B12 obsažen ve všem, co vegani odmítají – ve vnitřnostech a masu, rybách a korýších, v mléčných výrobcích a vejcích. Je důležitý pro tvorbu červených krvinek, takže jeho nedostatek vyvolává anémii.

Protože je ho ale potřeba jen nepatrné množství, a navíc se v těle ukládá do zásoby, jeho nedostatek zase až tak moc nehrozí.

Vitamin C

Známý je také jako kyselina askorbová a stal se velmi populárním lékem proti chřipce a nachlazení, kdy je přijímán také ve formě nejrůznějších doplňků stravy. I když tento fakt není potvrzen, důležitost céčka pro imunitu je nesporná.

Co se o něm ale málo ví je, že podporuje vstřebávání železa. Hraje svou roli při tvorbě kolagenu, bílkoviny, která je součástí zdravé kůže, chrupavek, kostí, zubů a dásní. Také snižuje únavu a vyčerpání.

Jeho nedostatek tedy poznáte rychle, když podlehnete kdejaké viróze, jste více unavení nebo vás bolí hlava.

Způsobit může však také ztrátu chuti k jídlu a různé žaludeční obtíže, ztrátu pružnosti cév a krvácení a jeho totální nedostatek může vést k nemoci kurděje, kterou v minulosti proslavili hlavně námořníci na svých dlouhých plavbách, na které poté raději přibalili sudy s citrony.

Bohužel se jedná o nejméně stálý vitamin, který podléhá vlivu tepla a oxidaci, takže nejlepší zdroj vitaminu C představuje hlavně čerstvé ovoce a zelenina.

Již zmíněné citrony a další citrusy, větší množství jej však obsahují šípky a rakytník, černý i červený rybíz, paprika a mnoho dalších druhů ovoce a zeleniny.

Obsažen je také v bylinkách, v pažitce a petrželové nati, ale také v divokých bylinkách, jako je třeba medvědí česnek a kopřiva.

Vitamin D

Vitaminu D se přezdívá sluneční vitamin, protože si jej tělo vyrábí právě ze slunečního záření. Je nezbytný pro vstřebávání vápníku a tím i mineralizaci kostí a zubů, ale podílí se také na absorbování fosforu ledvinami. Také je důležitý pro imunitu a podílí se na diferenciaci buněk.

V potravinách je tento vitamin vzácný, což ale vůbec nevadí, protože si ho dokážeme snadno vyrobit ze slunečního záření dostatečné množství, tedy za předpokladu, že trávíme dostatek času venku.

Ohroženy mohou být tedy skupiny lidí, které venku tolik času trávit nemohou, nemocní a staří lidé. Aby si vaše tělo mohlo vyrobit dostatečné zásoby, stačí průměrně dvakrát týdně 20 minut vystavit svou pokožku sluníčku.

Zdrojem vitaminu D jsou ale i tučné ryby (např. losos, sleď, sardinky, makrela), rybí tuk, žloutky, máslo a mléčné výrobky. Vitaminem D se také obohacují nejrůznější potraviny, například cereálie a margaríny.

U dětí při nedostatku hrozí křivice, ale deformace kostí a jejich anomálie se nevyhne ani dospělým jedincům, ty může postihnout osteomalacie. Křivice je dnes již ve vyspělých zemích vzácná, osteomalacie je bohužel dost častá právě u starých lidí.

Protože pomáhá ukládat vápník do těla, tak s nadbytkem déčka může dojít i k nadbytku vápníku, což způsobuje dehydrataci organismu, únavu, křeče, nevolnosti a má to neblahý vliv na ledviny a cévy.

Vitamin E

Vitamin E je vlastně souhrnný název pro skupinu antioxidantů. To již napovídá o jejich účincích, které jsou protirakovinné. Skvělý je také na pleť, a proto je často přidáván do různých kosmetických přípravků.

Není jej potřeba moc, malá hrstička mandlí nebo jiných oříšků nebo semínek či lžička obilného oleje denně pokryje vaši denní dávku vitaminu E. Kromě toho jej najdete také v obilných klíčcích či naklíčených semínkách a zelené listové zelenině.

Nedostatek vitaminu E je vzácný a projevuje se anémií a neuralgickými poruchami, způsobit může také nedostatek vitaminu K.

Vitamin K

Nejdůležitější úlohou vitaminu K je jeho podíl na srážlivosti krve. Proto jeho nedostatek způsobuje krvácení, a to i ta vnitřní a krevní podlitiny.

Podílí se také na mineralizaci kostí, redukuje záněty a omezuje křeče, postará se o krásu vašich vlasů, zubů a nehtů.

Vitamin K se nachází ve dvou formách jako K1 a K2. K1 se ukládá v játrech, zatímco K2 míří přímo tam, kde je jej potřeba, a to do cév, kostí a tkání.

Zatímco K1 běžně zkonzumujete v potravě – například v zelené listové zelenině, v rostlinných olejích, vaječném žloutku a masu, s vitaminem K2 to zase až tak slavné není.

V jisté míře si jej vyrobí samotný trávicí trakt, nachází se ve fermentovaných potravinách a v menším množství v potravinách živočišného původu (maso, vaječný žloutek, sýry). Vhodná je suplementace potravinovými doplňky.

Lipofilní vitaminy vs. hydrofilní vitaminy

Vitaminy rozpustné ve vodě

Do této skupiny patří nejznámější a nejoblíbenější vitamin C a také vitaminy skupiny B.

Jsou snadno vstřebatelné a také snadno vyloučitelné.

Neukládají se v těle do zásoby, musíte je pravidelně přijímat v potravě.

Díky tomu, že je tělo snadno vyloučí močí, jejich občasná nadměrná konzumace nezpůsobí žádné zdravotní obtíže.

Vitaminy rozpustné v tucích

Jsou to vitaminy A, D, E a K

Aby tělo mohlo využít jejich potenciál, musí být konzumované společně s tuky. Takže salát zalijte zálivkou z kvalitního oleje, třeba olivového nebo dýňového. Nebo k nim přidejte tučné mléčné výrobky.

Na rozdíl od vitaminů rozpustných ve vodě se ukládají v tělesných tkáních do zásoby, a to na dobu několika týdnů až měsíců.

Při jejich nadměrné konzumaci tedy může dojít k předávkování, které může vézt k různým obtížím.

V běžné stravě jejich předávkování ale nehrozí, to je spíše záležitost potravinových doplňků a jejich špatného dávkování.

Foto: Shutterstock
Související články
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
reklama
věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
reklama
věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Že je vůně dálek opojná? Vaše tělo by asi úplně nesouhlasilo. Časová pásma totiž dokáží v jeho biorytmu udělat pořádný guláš. A to pak místo vysněné dovolené řešíte klížící se víčka, hlavu jako střep a stávkující žaludek. Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop