Domů     Tajemní tvorové: Olgoj chorchoj – Jed, elektřina, nebo infrazvuk?
Tajemní tvorové: Olgoj chorchoj – Jed, elektřina, nebo infrazvuk?
24.5.2025

Otázka, jak Olgoj chorchoj dokáže zabíjet své oběti, aniž by s nimi přišel do přímého kontaktu, je jedním z největších tajemství. Je to silný jed, elektrický výboj, nebo něco ještě záhadnějšího, jako například infrazvuk?

Čeští badatelé se snažili rozluštit tuto záhadu a odhalit podstatu tohoto obávaného tvora. Přečtěte si, jaké teorie se pojí s jeho smrtícími schopnostmi a co všechno Ivan Mackerle se svým týmem pro jeho odhalení udělali.

Nad zdánlivě nekonečnou mongolskou pouští Gobi kutálí vítr kamínky. Náhle se písek nadzvedne a vylézá z něj podivná asi metr dlouhá bytost. Její slizké tělo lze přirovnat k něčemu mezi krvavým střevem a přerostlým červem.

„Vrásčité, housenkovité tělo, které se ke mně plazilo, nemělo hlavu, nemělo oči (…), a než jsem stačil udělat první krok, netvor se vymrštil z písku a přilepil se mi na záda,“ vzpomíná na podivný noční zážitek známý český spisovatel, záhadolog a vedoucí tehdejší expedice do Mongolska Ivan Mackerle (1942–2013).

Z hororového snu se dobrodruh v červnu 2004 probouzí se strašnou bolestí na zádech. Na celém těle má podlitiny a pod lopatkami se mu objevuje velký podkožní krevní výron. Připomíná tvar obrovské pijavice, a jeho zdraví se ani další dny nelepší.

Almase je prý těžké ulovit, neboť jsou velmi inteligentní a silnější než člověk. Co může být na takových příbězích pravdy?
Almase je prý těžké ulovit, neboť jsou velmi inteligentní a silnější než člověk. Co může být na takových příbězích pravdy?

Tragické setkání v poušti

„Přiblížit se k Olgoji chorchojovi je údajně smrtelně nebezpečné,“ konstatuje Ivan Mackerle. Pokud zaútočí na člověka, ten má pouze velmi malou šanci atak přežít. K útoku nejčastěji dochází tehdy, pokud je tvor vyrušen a brání se.

„Geologové v Gobi uhrabávali ohniště železnou tyčí, a když ji pak jeden z nich zarazil vedle do písku, padl okamžitě mrtev k zemi,“ zní jedno z nashromážděných svědectví českého badatelského týmu.

Z písku pod zaraženou tyčí se totiž údajně vynořil „červí“ netvor. Používá snad olgoj na svou obranu silný elektrický výboj, podobně jako například úhoř elektrický?

Zabíjí jedem, nebo elektřinou?

Jak je možné, že olgoj dokáže zabíjet, aniž by došlo k jeho přímému kontaktu s obětí? Mongolští pastevci si většinou myslí, že zabíjí prudkým jedem. A možná oprávněně. Zasažení lidé totiž prý při útoku bestie cítí prudký bodavý náraz v určité části svého těla.

Pokud něco přijde s tímto jedem do styku, zežloutne a vypadá, jako by to bylo naleptáno kyselinou. Olgoj prý vystřikuje smrtící látku z přední části protáhlého těla. Ale nejde jen o spekulace?

Není totiž známo příliš jedů, které by zabíjely v řádu pouhých vteřin po kontaktu s pokožkou zasažených lidí, nebo s kůží zvířat. Ale přesto je možná v přírodě najdeme…

Další teorie

Některé druhy štírů a pavouků své oběti usmrcují bleskovým proděravěním jejich buněčných membrán. Následuje neskutečně rychlý vstup toxické smrtící látky do těla. Mezi „urychlovače“ jedu patří kyseliny.

V případě olgoje by to podle Mongolů mohla být kyselina křemičitá, získávaná z písku. Je záhada odhalena? Jenže to nesedí s vysvětlením ataků vedených červem-zabijákem na vzdálenost až šesti metrů.

„Mohl by to být ultrazvuk, nebo naopak infrazvuk,“ domnívá se český kryptozoolog a spisovatel Jaroslav Mareš (1937 – 2021).

Slyšeli jste o infrazvuku?

Zvuk o určité frekvenci narušuje autonomní funkce míchy a „protrhne“ vnitřní orgány. Dokáže také přivodit ochrnutí, šílenství a dokonce smrt. Nejde o nic výjimečného.

„Zoologové zjistili, že rovněž tygr těsně před útokem vyloudí infrazvuk, kterým svou oběť ochromí,“ uvádí Ivan Mackerle. Funguje to podobně i u olgoje?

Z písku pod zaraženou tyčí se totiž údajně vynořil „červí“ netvor.
Z písku pod zaraženou tyčí se totiž údajně vynořil „červí“ netvor.

První expedice sonduje terén

Olgoj se údajně vyskytuje zejména v jižní části Gobi, kam se za ním v létě roku 1990 vydává první výprava Ivana Mackerleho. Tedy záhy po pádu komunismu a uvolnění poměrů v Československu. Jak pátrání probíhá?

Členové výpravy se neúspěšně ptají „domorodců“, ale jejich mongolský řidič jim vysvětluje: „Bojí se, že už jen vyslovení jeho (olgojova) jména může přinést neštěstí!“ Přesto se nakonec najdou lidé, kteří jsou ochotni o netvorovi mluvit. Kde žije?

Údajně pod písečnými dunami jihogobijského regionu, nedaleko čínské hranice. Častěji se má vyskytovat v okolí pouštní rostliny gojo (Cynomorium songaricum), obsahující prudký jed.

„Nevyužívá olgoj chorchoj tuto rostlinu pro výrobu své smrtící látky?“ uvažuje kdysi Ivan Mackerle.

Inspirovali se Dunou!

Mackerle se inspiruje sci-fi románem Duna od amerického spisovatele Franka Herberta (1920–1986). V něm obyvatelé planety Arrakis lákají písečné červy ven z písku pomocí tlouků.

Podobně jako lidé na smyšlené planetě, čeští dobrodruzi buší do písku velkým dřevěným polenem. Červ však nevyleze. Bylo chvění příliš slabé, nebo se skrýval jinde? A mohl se olgojem inspirovat i samotný Herbert při psaní románu?

Při druhé výpravě do Mongolska v létě roku 1992 s sebou čeští dobrodruzi přivezou nálože, které záměrně umísťují do písku v Gobi. Čekají, zda se jim pomocí podzemního výbuchu nepodaří vypudit tvora z pískových chodeb, ale jejich snaha zůstává bohužel marná.

Nepomůže ani rogalo

Ve 21. století jsou pozorování olgoje vzácná a méně častá než kdysi. Při poslední Mackerleho výpravě za podivným živočichem v roce 2004 si cestovatelé pomohou vzdušným průzkumem.

Český letec a cestovatel Jiří Zítka (*1953) přelétává nad Gobi na rogalu, ale objevit tvora se mu nepodaří. Jde tedy jen o vymyšlený mýtus?

Každopádně neúnavný a cestovatel Ivan Mackerle olgoje proslaví po celém světě, když o výsledcích mongolských expedic jako první publikuje články v amerických a dalších zahraničních časopisech. Ať už je to s jeho existencí jakkoliv…

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.nationalgeographic.com, www.mackerle.cz, www.novinky.cz, www.zahady.cz, www.cryptomundo.com, částečně AI
Foto: Shutterstok, Pixabay
Související články
Záhady a tajemství
Mamutí jeskyně: Nejdelší podzemní labyrint světa a duchovní místo indiánů
V srdci Kentucky, ve Spojených státech, se rozprostírá gigantický podzemní svět, který se svou délkou vymyká veškerým představám. Mamutí jeskyně, pyšnící se titulem nejdelšího jeskynního systému na světě, je nejen geologickým divem, ale i místem opředeným dávnými legendami a historickými událostmi. Pojďme se ponořit do jejích chodeb, kde se snoubí přírodní krása s prastarými tajemstvími […]
Záhady a tajemství
Když řádí bouřka: Fascinující síla přírody a její tajemné jevy
Bouřky odjakživa budily v lidech úžas i hluboký respekt. Představte si sílu, která dokáže spálit orgány za zlomek vteřiny, a přesto je opředena tajemnými jevy, jež dodnes fascinují vědce. Ponořte se do světa blesků, kulových blesků a Eliášových ohňů, a zjistěte, jak se dávné obavy proměňovaly v moderní poznání tohoto dechberoucího fenoménu. Fenomén Blesk spálí […]
Záhady a tajemství
Když se stroje vzbouří: Hrozba umělé inteligence a scénáře konce světa
Roboti, kteří si uvědomí sebe sama a vzbouří se proti svým lidským pánům – oblíbený motiv sci-fi příběhů, který se s rychlým rozvojem umělé inteligence stává čím dál realističtější. Přední vědci a technologičtí magnáti varují před nekontrolovatelným vývojem AI, který by mohl znamenat konec lidské dominance. Je umělá inteligence naší záchranou, nebo zkázou? Roboti, kteří […]
Záhady a tajemství
Magie čísel ve stavbách: Mystérium pětky, osmička pro Pannu Marii a hřbitov ve tvaru lebky
Roku 1720 se pokládá základní kámen ke svatostánku na Zelené Hoře. Stavba, dílo Jana Blažeje Satniniho-Aichela, na které dělníci čile pracují až do roku 1722, se stává poctou mučedníkovi Janovi Nepomuckému. Santiniho stavby ukrývají spoustu církevních odkazů. Tady hraje velkou roli pětka, protože nad Nepomuckého mrtvým tělem se mělo rozzářit pět hvězd. Podle kabaly symbolizuje […]
reklama
lifestyle
Fenomén Trabant: Živé dědictví východoněmeckého automobilu
Trabant není jen zapomenutou relikvií minulosti, ale živoucím symbolem doby, která formovala miliony životů. Od jeho zrodu v roce 1957 až po definitivní konec výroby v roce 1991 prošel Trabant mnoha proměnami, ačkoli jeho základní minimalistický charakter zůstal nezměněn. Co udělalo z tohoto malého vozu skutečnou ikonu? Proč i dnes, desítky let po zrušení jeho […]
Bizarní japonské televizní soutěže: Hranice absurdity v zábavě
Zapomeňte na běžné vědomostní kvízy a pěvecké soutěže. Japonská televize je plná bizarních a nepochopitelných show, které posouvají hranice zábavy do extrémních rozměrů. Připravte se na svět, kde se bowling hraje s lidskými kuželkami a zpěváci jsou rozptylováni skrytými modelkami. Soutěž ve zpěvu karaoke, kde soutěžící obšťastňuje skrytá modelka? Bowling s lidskou „koulí“? Foukání hmyzu […]
Světoběžník Michail Baryšnikov: Baletní génius, který utekl KGB
Na jeviště vlétne společně s prvními tóny, které naplní celé divadlo. Cupitání se mění v jelení skoky, které zakončí piruetou. V dalších minutách zkoprnělí diváci sledují mistra svého řemesla při práci. Málokomu se povede, aby se jeho jméno stalo synonymem pro odvětví, ve kterém vynikl ještě za jeho života. Tanečníkovi Michailu Baryšnikovovi (*1948) se to ale podařilo. Se […]
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
reklama
lifestyle
Šťastné manželství? Věrnost nikdy nebyla kladnou stránkou Johna Fitzgeralda Kennedyho
Štěstí novomanželů Johna a Jackie podtrhuje skutečnost, že Johna si právě voliči vybrali do funkce senátora za americký stát Massachusetts. Brána světa velké politiky se mu otevírá. Líbánky proběhnou na pobřeží Tichého oceánu v mexickém Acapulcu. „Jackii mám navždycky zapsanou v srdci. Děkuji, mami a tati, že jsem jí hoden,“ telegrafuje John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) rodičům. Ví, […]
Šerpové: Tajemství himálajských „lidí z Východu“ a jejich superschopnosti
Objevte fascinující svět Šerpů, etnika žijícího v drsných podmínkách Himálaje, jejichž jméno se stalo synonymem pro neuvěřitelnou odolnost a horolezeckou zdatnost. Ponořte se do jejich historie, kultury a vědeckých objevů, které naznačují, že jejich schopnosti ve vysokých nadmořských výškách mohou být zakódovány přímo v jejich DNA. Jak se tito „lidé z Východu“ stali legendami Mount […]
Fenomén Trabant: Malý, levný, lidový symbol socialistického světa
Trabant se stal víc než jen automobilem; byl to symbol éry, touhy a každodenního života v socialistickém bloku. Tento minimalistický vůz, na který se čekalo i deset let, představoval pro mnohé splněný sen o vlastním autě. Přes své technické nedostatky se zapsal do srdcí milionů a jeho kultovní status přetrvává dodnes. Ponořte se s námi […]
Mizející profese a jejich stinné stránky: Od majáku k horám
V době, kdy technologie neustále mění trh práce, mizí některá kdysi klíčová a osamělá povolání. Připravte se na pohled do světa, kde požární hlídky nahrazují drony a majáky řídí stroje. Poznejte temné stránky samoty a psychické zátěže, které tyto profese přinášely, a zjistěte, co je to „kabinová horečka“. Kuriózní povolání Mizející profese a jejich stinné […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz