Domů     Literární otazníky: Tajemný vznik románu Frankenstein – Inspirace z Českého království?
Literární otazníky: Tajemný vznik románu Frankenstein – Inspirace z Českého království?
24.5.2025

Vznik jednoho z nejikoničtějších děl hororové literatury, románu Frankenstein, je opředen záhadami. Napsaný před více než 200 lety mladou Mary Shelleyovou, se zdá, že kořeny jeho děsivého příběhu sahají hlouběji, než by se na první pohled zdálo.

Mohla se autorka inspirovat podivnými a krutými událostmi, které se kdysi odehrály na českém území, ve městě, které neslo stejné jméno jako její román?

Pojďme se ponořit do temných zákoutí historie a odhalit možné souvislosti mezi gotickým hororem a hrůznými zločiny z minulosti.

Mladá žena pozoruje z pokoje hvězdy, jejichž třpyt se odráží od hladiny Ženevského jezera (jihozápadní Švýcarsko – pozn. red.).

Britská spisovatelka Mary Wollstonecraft Godwin, pozdějším příjmením Shelley (1797–1851), přemýšlí o své sázce s přáteli. Sázce, která má vést k napsání nejlepší strašidelné povídky. Poté pomalu usíná.

V polospánku má pocit, že se před ní objevuje podivný muž.

„Spatřila jsem bledého studenta neposvátných umění, jak klečí vedle děsivé věci – bytosti, kterou sestrojil,“ vzpomíná později Mary na zvláštní vizi, kterou prožije nad ránem 16. června 1816. Právě tento zážitek údajně stojí u vzniku kultovního románu Frankenstein aneb moderní Prométheus.

Románu, vyprávějícímu o vytvoření umělého netvora excentrickým vědcem. Co vše přispělo ke vzniku světoznámého anglického hororu, a jak může souviset s naší zemí?

Mary již v roce 1814 zavítala na hrad Frankenstein u Darmstadtu.
Mary již v roce 1814 zavítala na hrad Frankenstein u Darmstadtu.

Co způsobilo nevlídné počasí?

„Neustávající déšť nám často neumožnil opustit dům,“ vzpomíná na osudné dny ve Švýcarsku jedna ze zakladatelek sci-fi a hororového žánru – Mary, tehdy ještě nesoucí příjmení Godwin.

Mladičká umělkyně spolu se svým milencem a pozdějším manželem, spisovatelem Percym Shelleyem (1792–1822), odjíždí ke konci výjimečně studeného jara roku 1816 na dovolenou do pronajatého domu ve Švýcarsku.

Tato budova stojí nedaleko Ženevy na březích krásného jezera. V zemi helvétského kříže se setkávají se slavným britským básníkem Lordem Byronem (1788–1824) a jeho přáteli.

Kvůli špatnému počasí tráví čas sezením u krbu, psaním a nebo rozhovory o literatuře, vědě a filozofii.

Nechybí ani diskuze o pokusech italského lékaře a fyzika Luigiho Galvaniho (1737–1798) s elektřinou, kterou vyvolává stahy svalů mrtvých žab. Ale dojde i na jinou zábavu!

Našla inspiraci v pověstech?

Skupinka bohémů čte ve Švýcarsku nahlas povídky z knihy Fantasmagoriana. Tato sbírka strašidelných příběhů vychází ze starých německých pověstí a mytologie.

Snad právě zde najdeme prvotní impulz Mary Goodwin k sepsání světoznámého románu Frankenstein aneb moderní Prométheus. Vždyť právě Fantasmagoriana má přivést anglického básníka Lorda Byrona (1788–1824) k nápadu na soutěž o nejlepší povídku hororového žánru!

Povídku, kterou mají napsat všichni ze zúčastněných. Jenže Mary zpočátku nenapadá žádný námět na zajímavý příběh, což se změní až právě 16. června. Nebo za její podivnou vidinou stálo i něco jiného?

Snad až příliš bujná tvůrčí představivost, nebo zcela jiné – a konkrétní – znalosti?

Budoucnost, jako na dlani?

Angličanka pochází z úspěšné spisovatelské rodiny a v několika svých dílech podivuhodně nastíní některé budoucí události.

Například její postapokalyptická novela Poslední člověk, vydaná poprvé roku 1826, vypráví fiktivní děj z Evropy na konci 21. století. Starý kontinent má postihnout epidemie smrtící choroby, která téměř „vyhladí“ populaci.

Ve světle neustále mutujících chorob a globální turistiky, se dnes podobný vývoj nezdá až tak nemožný. Nicméně Mary Shelley tehdy o budoucím světě žádné vědomosti nemá. Disponuje pouze natolik výbornou představivostí, s níž výborně odhadne budoucnost?

Podobně nadčasový je i její nejslavnější román o fiktivním vědci Viktoru Frankensteinovi, který kvůli své pýše vytvoří monstrum s lidskými city a myšlením (až teprve mnohem později se začne obluda z knihy nazývat Frankensteinem – pozn. red.).

Podle jiné teorie měl být předlohou pro Viktora Frankensteina německý teolog, lékař, alchymista a okultista Johann Conrad Dippel (1673–1734).
Podle jiné teorie měl být předlohou pro Viktora Frankensteina německý teolog, lékař, alchymista a okultista Johann Conrad Dippel (1673–1734).

Když bestie zuří!

Zajímavé literární dílo s prvky gotického hororu poprvé vychází roku 1818 a stává se klasikou. O čem vypráví? Ambiciózní a bezcitný Viktor Frankenstein pomocí zvrácených pokusů vytvoří nadlidsky silnou a umělou bytost, podobnou obřímu muži!

Nevzhledného netvora se však lidé bojí a nechtějí se k němu ani přiblížit. Proto osamělé monstrum postupně pociťuje nenávist jak k nim, tak zejména ke svému tvůrci! Jak vše pokračuje?

V románu umělá bestie postupně zavraždí několik lidí včetně snoubenky Viktora – krásnou Elisabeth! Jde o neuvěřitelně trefné varování čtenářům a budoucím generacím, že žádný člověk by si neměl pomocí vědy „hrát na Boha“?

Ať už jde o geneticky vytvořené klony, nebo roboty, vybavené umělou inteligencí a velkou silou. Můžeme tedy opět smeknout před neuvěřitelným nadhledem britské autorky z 19. století.

Ale opravdu sepsala zcela fiktivní děj, který nebyl ničím konkrétním inspirován?

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.history.com, www.smithsonianmag.com, www.atlasobscura.com, www.radio.cz, www.novinky.cz, částečně AI
Foto: Creative Commons
Související články
Historie
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom […]
Historie
Vražda římského císaře Caliguly byla pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
Po necelých čtyřech letech Caligulovy vlády se z Říma vytratila pohoda, která tu dříve panovala. Každý se bojí, co přinese následující den. Jejich zvrhlému vládci Caligulovi není nic svaté. Klidně se vrhá na ženy senátorů, a to i v přítomnosti jejich manželů. Římský císař Caligula (12–41 n. l.) sebejistě prohlašuje, že každá římská žena je […]
Historie
Mongolská armáda Čingischána: Velitel neodměňuje podle rodového původu, ale zásluh
Z někdejších přátel Čingischána a Džamuchy se stali nepřátelé. Džamuchův bratr ovšem jednoho dne odvedl Temüdžinově družině koně. Čingischánova pomsta na sebe nenechala dlouho čekat a zloděj byl zabit. To se stalo poslední kapkou ke konci jejich přátelství. Někdejší přítel Ďžamucha proti němu poslal armádu o 30 000 bojovnících. K boji došlo u Dalan-baldžutu. Přesila se stala […]
Historie
Národní muzeum: Sbírky dodá šlechta, pozemek městská rada
Ulice opanují tanky a střelba je slyšet na každém rohu. Kalendář tehdy ukazuje srpen 1968 a Československo zažívá jeden z nejtěžších dnů v historii. Škodě neujde ani Národní muzeum, které si údajně vojáci spletou s budovou Československého rozhlasu. Dnes budova zdobí Václavské náměstí, v minulosti Národní muzeum, které je založeno v roce 1818, prožije turbulentní období. Zvládne to s odřenou fasádou […]
reklama
lifestyle
Fenomén Trabant: Živé dědictví východoněmeckého automobilu
Trabant není jen zapomenutou relikvií minulosti, ale živoucím symbolem doby, která formovala miliony životů. Od jeho zrodu v roce 1957 až po definitivní konec výroby v roce 1991 prošel Trabant mnoha proměnami, ačkoli jeho základní minimalistický charakter zůstal nezměněn. Co udělalo z tohoto malého vozu skutečnou ikonu? Proč i dnes, desítky let po zrušení jeho […]
Bizarní japonské televizní soutěže: Hranice absurdity v zábavě
Zapomeňte na běžné vědomostní kvízy a pěvecké soutěže. Japonská televize je plná bizarních a nepochopitelných show, které posouvají hranice zábavy do extrémních rozměrů. Připravte se na svět, kde se bowling hraje s lidskými kuželkami a zpěváci jsou rozptylováni skrytými modelkami. Soutěž ve zpěvu karaoke, kde soutěžící obšťastňuje skrytá modelka? Bowling s lidskou „koulí“? Foukání hmyzu […]
Světoběžník Michail Baryšnikov: Baletní génius, který utekl KGB
Na jeviště vlétne společně s prvními tóny, které naplní celé divadlo. Cupitání se mění v jelení skoky, které zakončí piruetou. V dalších minutách zkoprnělí diváci sledují mistra svého řemesla při práci. Málokomu se povede, aby se jeho jméno stalo synonymem pro odvětví, ve kterém vynikl ještě za jeho života. Tanečníkovi Michailu Baryšnikovovi (*1948) se to ale podařilo. Se […]
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
reklama
věda a technika
Nová hrozba z dávné minulosti: Jak nás může ohrozit spící virus z arktického ledu?
Pandemie nám v nedávné době připomněly, jak křehká je naše civilizace. Ale co kdyby se objevila nemoc, na kterou nemáme žádnou obranu, navíc probuzená z dávných hlubin Země? S tajícími ledovci Arktidy se vynořuje obava z prastarých virů a bakterií, které by mohly znamenat skutečnou hrozbu pro lidstvo. Je to jen sci-fi, nebo reálný scénář? […]
Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček po bijící srdce
Věděli jste, že i čeští vědci zanechali výraznou stopu v historii Ig Nobelových cen? Od zkoumání vlivu koček na duševní zdraví až po synchronizaci srdečního tepu zamilovaných – jejich výzkumy ukazují, že i ta nejméně očekávaná témata mohou vést k překvapivým a někdy i skutečně důležitým objevům. Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček […]
Když řádí bouřka: Fascinující síla přírody a její tajemné jevy
Bouřky odjakživa budily v lidech úžas i hluboký respekt. Představte si sílu, která dokáže spálit orgány za zlomek vteřiny, a přesto je opředena tajemnými jevy, jež dodnes fascinují vědce. Ponořte se do světa blesků, kulových blesků a Eliášových ohňů, a zjistěte, jak se dávné obavy proměňovaly v moderní poznání tohoto dechberoucího fenoménu. Fenomén Blesk spálí […]
Mikroplasty: Neviditelná hrozba, která dobývá naši planetu
Plast je všude kolem nás a stal se nedílnou součástí moderního života. Ale co když se jeho neviditelné částice, mikroplasty, stávají tichou pohromou, která proniká do každého koutu naší planety – od nejhlubších oceánských příkopů až po mateřské mléko? Objevte, proč se tento fenomén stal jednou z největších ekologických výzev současnosti a co to znamená […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz