Domů     Tadž Mahal: Příběh nejslavnější hrobky
Tadž Mahal: Příběh nejslavnější hrobky
14.2.2023

Nejslavnější stavba Indie. Nejmonumentálnější symbol lásky. Ale také možná největší bilboard islámu, který ukazuje převážně hiduistické Indii hned čtyři vztyčené prostředníky.

Monumentální pomník najdete v Ágře v indickém státě Uttarpradéš, kde ho nechal vystavět indický mogul Šáhdžahán (1592–1666)na památku své předčasně zesnulé ženy Ardžumand Banú Bégam (1593–1631) známé jako Mumtáz Mahál (Perla paláce).

Travič na trůnu

Ač je jejich příběh znám především jako příběh velké lásky, je to současně notně krvavá historka o cestě na trůn přes mrtvoly. A to doslova.

Ač je totiž Šáhdžahán nejmladším synem císaře Džahángíra (1569–1627) a coby následník trůn je poslední ve frontě na trůn, chce ho a nezastaví se před ničím.

Vede proti otci několik několik neúspěšných povstání a nechá otrávit prvorozeného bratra Chusraua, oslepeného za pokus o otcovo svržení.

Po otcově smrti otráví i na trůn dosazeného bratra Šáhrijára, a pro jistotu nechá zavraždit i své bratrance, syny prince Danijála. Po celou tu dobu mu po boku kráčí nevlastní sestřenice a manželka Mumtáz Mahál.

Dokonalý záběr na dokonalou památku kazí davy turistů, které sem každý den míří. (pxfuel)
Dokonalý záběr na dokonalou památku kazí davy turistů, které sem každý den míří. (pxfuel)

Legenda o lásce

O Mumtaz se mluví jako o skromné a upřímné a kultivované dámě, která se rychle učí a Šáhdžahán se do ní zamiloval na první pohled.

V době svatby už sice jednu manželku má, princeznou Kandahari Begum (1593–?), a po svatbě s Mumtaz si pořídí ještě třetí, Izz-un-Nissa Begum (?-1678), historikové se však shodují, že u obou jde jen o politický sňatek a jediným naplněným je vztah s Mumtaz.

Ta je mu důvěrnicí i rádkyní, která mu pomáhá rozhodovat o státních záležitostech. Také je jedinou, s níž si užívá opravdu intenzivního milostného života. „Byl do ní tak zamilován, že s jinými manželkami neměl děti,“ píše kronikář Motamid Khán.

Zato Mumtaz, ta je víceméně po celou dobu manželství těhotná. Během necelých 20 let manželství mu porodí čtrnáct dětí. A po celou tu dobu se s ním trmácí po všech výpravách, mírových i těch válečných.

Přes noc zešediví

Možná i to je jedním z důvodů, proč sedm z jejich dětí zemře krátce po porodu nebo v prvních letech života.

Když na to přijde i důvod proč sama Mumtáz umírá ve věku pouhých 36 let na poporodní krvácení při komplikovaném porodu jejich čtrnáctého potomka během výpravy do Burhanpuru. Legenda praví, že císař u jejího smrtelného lože přes noc zešediví.

Ráno vyhlásí dvouletý státní smutek, během něhož je zakázáno cokoli slavit, zpívat, poslouchat hudbu, oblékat pestrý šat, zdobit se šperky, používat šminky nebo parfémy.

On sám prý padá do zármutku tak velkého, že téměř celý rok neopouští své komnaty, a když se znovu objeví, je z něj předčasně zestárlý muž bez jiskry. Má však vizi, která mu dá nový smysl života.

Existují i jiné pohledy na monumentální stavbu, než je ten klasicky symetrický. (pxfuel)
Existují i jiné pohledy na monumentální stavbu, než je ten klasicky symetrický. (pxfuel)

Hrobka velká jako láska

Rozhodne se postavit mauzoleum, které bude svou velikostí a nádherou odpovídat kráse a velikosti jeho manželky. Na jeho výzvu se sjíždí architekti, stavební inženýři, ale také sochaři a další umělci z mnoha zemí.

Od Persie, přes Turecko, až po Francii a italské Benátky. Ač se spekuluje, že vítězný návrh pochází právě od evropských architektů, šéfem projektu se stává íránský architekt Ustad Ahmad Lahori.

Projekt jehož stavba začne v roce 1632 zaměstná na 22 000 řemeslníků a podle odhadů spolyká částku odpovídající dnes téměř 20 miliardám korun. Dokončen je v roce 1643, ale na zahradách a budovách, které mauzoleum obklopují se pracuje dalších pět let.

Stovky drahokamů na stěnách

Výsledek je monumentální. Komplex o rozloze přibližně 17 ha tvoří zahrada obklopující čtvercový podstavec, na kterém stojí samotné mauzoleum vysoké 72 metrů, celé obložené bílým mramorem z téměř 300 km vzdáleného lomu.

Kolem vchodů se vinou bohaté arabské kaligrafie z černého mramoru, celou stavbu pak bohatě zdobí různé vlysy, reliéfy a speciální mozaiky vytvořené ze 60 druhů polodrahokamů a drahých kamenů (tato původem italská technika se nazývá parchin kari nebo také pietra dura).

Uvnitř pak stojí kenotaf, symbolický sarkofág. V rozích podstavce na němž budova stojí se tyčí do výše čtyřiceti metrů čtyři štíhlé věže a celou stavbu pak obklopuje zahrada ohraničená ze tří stran cimbuřím.

Harmonii celé stavby pak dokonale podtrhuje odraz stavby na hladině kanálu táhnoucího se středem zahrady. Navíc, vlivem měnícího se osvětlení v různých denních dobách mění barvu i mauzoleum.

Od ranní narůžovělé, přes denní bílou až po zlatou v záři zapadajícího slunce a stříbrnou v měsíčních paprscích.

Šáhdžahán a Ardžumand sní svůj věčný sen společně. (pxfuel)
Šáhdžahán a Ardžumand sní svůj věčný sen společně. (pxfuel)

Raději ho zbourejte

Ač se zdá věčný, potýká se Tádž Mahal během své existence s řadou problémů. V 18. století ho během povstání poškodí Džátové. V roce 1857 britští vojáci a úředníci během indického povstání vylamují ze stěn drahé kameny.

Přestože v uplynulých 100 letech prochází řadou oprav, v roce 1983 zařazen mezi světového dědictví UNESCO a od roku 2007 je jedním z nových sedmi divů světa, který ročně navštíví téměř 8 milionů návštěvníků, potýká se dodnes s řadou problémů.

Bělostný povrch stavby ztrácí lesk i unikátní schopnost měnit barvu vlivem denního světla. Ničí ji znečištěné ovzduší, kyselé deště, ptačí trus i mračna hmyzu. Nepomáhá ani vládní nařízení, kterým jsou uzavřeny továrny v okolí.

Vinou poklesu hladiny podzemních vod, která v okolí klesá přibližně o 1,5 m, se objeví problémy se stabilitou. Už v roce 2010 se na stěnách objeví praskliny a minarety se začínají naklánět.

Situace zašla tak daleko, že nejvyšší soud vzkázal uttarpradéšské vládě: „Urychleně zrestauruje Tádž Mahal do původního stavu. Pokud je nutné stavbu po dobu oprav uzavřít, udělejte to. Ale udělejte to hned, pokud toho nejste schopni, tak ho raději zbourejte.“

Foto: pxfuel
reklama
Související články
Zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Zajímavosti
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Zajímavosti
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Zajímavosti
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
reklama
svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
Alfredo Ballí Treviño: Milence naporcuje do krabice
Má ne zrovna zdařile operovaný rozštěp patra, zjizvenou hlavu a splňuje vše, co 23letý začínající novinář Thomas Harris od vraha čeká. Dykes Askew Simmons (1931–1969) je bývalý psychiatrický pacient, který zavraždí tři mladé lidi a skončí ve věznici Topo Chico v mexickém státě Nuevo León.   Dykes se pokusí o útěk, ale přesně mířená kulka […]
reklama
věda a technika
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva