Domů     Tadž Mahal: Příběh nejslavnější hrobky
Tadž Mahal: Příběh nejslavnější hrobky
14.2.2023

Nejslavnější stavba Indie. Nejmonumentálnější symbol lásky. Ale také možná největší bilboard islámu, který ukazuje převážně hiduistické Indii hned čtyři vztyčené prostředníky.

Monumentální pomník najdete v Ágře v indickém státě Uttarpradéš, kde ho nechal vystavět indický mogul Šáhdžahán (1592–1666)na památku své předčasně zesnulé ženy Ardžumand Banú Bégam (1593–1631) známé jako Mumtáz Mahál (Perla paláce).

Travič na trůnu

Ač je jejich příběh znám především jako příběh velké lásky, je to současně notně krvavá historka o cestě na trůn přes mrtvoly. A to doslova.

Ač je totiž Šáhdžahán nejmladším synem císaře Džahángíra (1569–1627) a coby následník trůn je poslední ve frontě na trůn, chce ho a nezastaví se před ničím.

Vede proti otci několik několik neúspěšných povstání a nechá otrávit prvorozeného bratra Chusraua, oslepeného za pokus o otcovo svržení.

Po otcově smrti otráví i na trůn dosazeného bratra Šáhrijára, a pro jistotu nechá zavraždit i své bratrance, syny prince Danijála. Po celou tu dobu mu po boku kráčí nevlastní sestřenice a manželka Mumtáz Mahál.

Dokonalý záběr na dokonalou památku kazí davy turistů, které sem každý den míří. (pxfuel)
Dokonalý záběr na dokonalou památku kazí davy turistů, které sem každý den míří. (pxfuel)

Legenda o lásce

O Mumtaz se mluví jako o skromné a upřímné a kultivované dámě, která se rychle učí a Šáhdžahán se do ní zamiloval na první pohled.

V době svatby už sice jednu manželku má, princeznou Kandahari Begum (1593–?), a po svatbě s Mumtaz si pořídí ještě třetí, Izz-un-Nissa Begum (?-1678), historikové se však shodují, že u obou jde jen o politický sňatek a jediným naplněným je vztah s Mumtaz.

Ta je mu důvěrnicí i rádkyní, která mu pomáhá rozhodovat o státních záležitostech. Také je jedinou, s níž si užívá opravdu intenzivního milostného života. „Byl do ní tak zamilován, že s jinými manželkami neměl děti,“ píše kronikář Motamid Khán.

Zato Mumtaz, ta je víceméně po celou dobu manželství těhotná. Během necelých 20 let manželství mu porodí čtrnáct dětí. A po celou tu dobu se s ním trmácí po všech výpravách, mírových i těch válečných.

Přes noc zešediví

Možná i to je jedním z důvodů, proč sedm z jejich dětí zemře krátce po porodu nebo v prvních letech života.

Když na to přijde i důvod proč sama Mumtáz umírá ve věku pouhých 36 let na poporodní krvácení při komplikovaném porodu jejich čtrnáctého potomka během výpravy do Burhanpuru. Legenda praví, že císař u jejího smrtelného lože přes noc zešediví.

Ráno vyhlásí dvouletý státní smutek, během něhož je zakázáno cokoli slavit, zpívat, poslouchat hudbu, oblékat pestrý šat, zdobit se šperky, používat šminky nebo parfémy.

On sám prý padá do zármutku tak velkého, že téměř celý rok neopouští své komnaty, a když se znovu objeví, je z něj předčasně zestárlý muž bez jiskry. Má však vizi, která mu dá nový smysl života.

Existují i jiné pohledy na monumentální stavbu, než je ten klasicky symetrický. (pxfuel)
Existují i jiné pohledy na monumentální stavbu, než je ten klasicky symetrický. (pxfuel)

Hrobka velká jako láska

Rozhodne se postavit mauzoleum, které bude svou velikostí a nádherou odpovídat kráse a velikosti jeho manželky. Na jeho výzvu se sjíždí architekti, stavební inženýři, ale také sochaři a další umělci z mnoha zemí.

Od Persie, přes Turecko, až po Francii a italské Benátky. Ač se spekuluje, že vítězný návrh pochází právě od evropských architektů, šéfem projektu se stává íránský architekt Ustad Ahmad Lahori.

Projekt jehož stavba začne v roce 1632 zaměstná na 22 000 řemeslníků a podle odhadů spolyká částku odpovídající dnes téměř 20 miliardám korun. Dokončen je v roce 1643, ale na zahradách a budovách, které mauzoleum obklopují se pracuje dalších pět let.

Stovky drahokamů na stěnách

Výsledek je monumentální. Komplex o rozloze přibližně 17 ha tvoří zahrada obklopující čtvercový podstavec, na kterém stojí samotné mauzoleum vysoké 72 metrů, celé obložené bílým mramorem z téměř 300 km vzdáleného lomu.

Kolem vchodů se vinou bohaté arabské kaligrafie z černého mramoru, celou stavbu pak bohatě zdobí různé vlysy, reliéfy a speciální mozaiky vytvořené ze 60 druhů polodrahokamů a drahých kamenů (tato původem italská technika se nazývá parchin kari nebo také pietra dura).

Uvnitř pak stojí kenotaf, symbolický sarkofág. V rozích podstavce na němž budova stojí se tyčí do výše čtyřiceti metrů čtyři štíhlé věže a celou stavbu pak obklopuje zahrada ohraničená ze tří stran cimbuřím.

Harmonii celé stavby pak dokonale podtrhuje odraz stavby na hladině kanálu táhnoucího se středem zahrady. Navíc, vlivem měnícího se osvětlení v různých denních dobách mění barvu i mauzoleum.

Od ranní narůžovělé, přes denní bílou až po zlatou v záři zapadajícího slunce a stříbrnou v měsíčních paprscích.

Šáhdžahán a Ardžumand sní svůj věčný sen společně. (pxfuel)
Šáhdžahán a Ardžumand sní svůj věčný sen společně. (pxfuel)

Raději ho zbourejte

Ač se zdá věčný, potýká se Tádž Mahal během své existence s řadou problémů. V 18. století ho během povstání poškodí Džátové. V roce 1857 britští vojáci a úředníci během indického povstání vylamují ze stěn drahé kameny.

Přestože v uplynulých 100 letech prochází řadou oprav, v roce 1983 zařazen mezi světového dědictví UNESCO a od roku 2007 je jedním z nových sedmi divů světa, který ročně navštíví téměř 8 milionů návštěvníků, potýká se dodnes s řadou problémů.

Bělostný povrch stavby ztrácí lesk i unikátní schopnost měnit barvu vlivem denního světla. Ničí ji znečištěné ovzduší, kyselé deště, ptačí trus i mračna hmyzu. Nepomáhá ani vládní nařízení, kterým jsou uzavřeny továrny v okolí.

Vinou poklesu hladiny podzemních vod, která v okolí klesá přibližně o 1,5 m, se objeví problémy se stabilitou. Už v roce 2010 se na stěnách objeví praskliny a minarety se začínají naklánět.

Situace zašla tak daleko, že nejvyšší soud vzkázal uttarpradéšské vládě: „Urychleně zrestauruje Tádž Mahal do původního stavu. Pokud je nutné stavbu po dobu oprav uzavřít, udělejte to. Ale udělejte to hned, pokud toho nejste schopni, tak ho raději zbourejte.“

Foto: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
historie
Máhátmá Gándhí nehodlal přihlížet vraždění mezi muslimy a hinduisty
Vrcholem politiky Mahátmy Gándhího se v roce 1930 stává tzv. solný pochod. Tisíce Indů šlapou 320 kilometrů pěšky pro mořskou sůl a daří se jim splnit cíl akce – prolomit britský monopol a zrušit spornou daň ze soli. Veřejné působení Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) je spjato s duchovnem. Právě proto dostává přezdívku „Mahátmá“ čili „Velký […]
Skrývala Kateřina Medicejská na zámku v Blois skříňky s jedy?
Kateřina Medicejská trpí, když vidí, jak Jindřich dává přednost své o 20 let starší milence Dianě z Poitiers Mladé děvče sotva může soutěžit s Dianinou plně rozvinutou krásou a inteligencí. Kateřina Medicejská (1519–1589) žárlí, ale přesto si uchovává svoji hrdost. „Měl byste ji zapudit. Rod je třeba zachovat,“ slýchá Jindřich II. (1519–1559), když se u […]
Když voda léčí
Že voda může být lék je tisíce let prověřený fakt. Staré znalosti modernímu světu ale připomněl až zakladatel hydroterapie neboli vodoléčby Vinzenz Priessnitz, rodák z dnešního města Lázně Jeseník.   Ačkoliv Priessnitz (1799–1851) neměl žádné lékařské vzdělání, prosazoval léčbu prací, čerstvým vzduchem a čistou horskou vodou. Jeho lidový recept, zvaný Priessnitzův obklad, se dodnes používá k léčbě […]
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
reklama
svět zločinu
Zabiják z Moldavy uřízl zbité oběti ucho!
Podlaha je zkropená krví. U nohou dvou mužů sténá jejích zbitý kamarád. Ale ani jeden z nich s ním nemá slitování. Právě naopak. Ještě s obětí neskončili. Nejhorší z násilníků vytáhne nůž a začne jí odřezávat ucho… Na počátku všeho stojí alkohol. První víkend v prosinci 2013 dva Moldavané přijdou na návštěvu k Ukrajince Teťáně (35) a […]
Nejhorší slovenské bestie posledních let dostaly doživotí
Rudolf Dorčík toužil zjistit, jaké to je zabít člověka… Jsou to docela normální kluci. Na první pohled. Milan Jesenský (23) hrál v dětství šachy, Rudolf Dorčík (21) zase fotbal. Druhý jmenovaný ovšem nežil v příliš zdravém prostředí. Jeho otce několikrát zavřeli, kluk nechodil do školy, nejméně jednou propadl. V budoucnu mu nedělá problém někoho zbít, […]
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krémové houbové rizoto
tisicereceptu.cz
Krémové houbové rizoto
Provoňte ho aromatickými bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián. Ingredience 250 g kulatozrnné rýže 200 g hub, nejlépe hříbků 80 ml bílého vína 100 g másla 30 g šalotky 70 g parmazánu 6 l
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
skutecnepribehy.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Pestré barvy v říši Nomos
iluxus.cz
Pestré barvy v říši Nomos
Ikona zůstává ikonou. Co dodat? Společnost NOMOS Glashütte je již dlouho známá svou odborností v oblasti barev. A v dubnu na veletrhu Watches & Wonders v Ženevě představila svůj bestseller Tangent
Rodinná pohoda Zuzany Vejvodové se otřásá v základech?
nasehvezdy.cz
Rodinná pohoda Zuzany Vejvodové se otřásá v základech?
Hvězda seriálu Jedna rodina prozradila, že těžce zvládá synovu pubertu. To už musí být pořádný oříšek, když o něm mnohdy nesdílná Zuzana Vejvodová (43) promluvila – snad aby si maličko ulevila. „U
Brilantní spojení bělostné elegance a mědi
rezidenceonline.cz
Brilantní spojení bělostné elegance a mědi
Výjimečný dům, navržený renomovanou designérkou Suzannou Cot, přestavuje dokonalý příklad spojení přírodních prvků s moderním designem, kde přirozené světlo umocňuje vizuální a emocionální pohodlí jeho obyvatel. Inspirací pro tento projekt ve španělském Katalánsku byla teplá měď, která dominuje v různých částech domu. Kov charakteristický svým hřejivým odstínem a výrazným leskem je ideálním materiálem pro vytvoření
Do boje proti vodnímu kameni!
panidomu.cz
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
epochanacestach.cz
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
21stoleti.cz
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli,
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
epochalnisvet.cz
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit
Mému životnímu vztahu předcházelo kruté ponížení!
nejsemsama.cz
Mému životnímu vztahu předcházelo kruté ponížení!
V mládí jsem byla postavena před důležité rozhodnutí. A rozhodla jsem se správně. Měla jsem tenkrát krátce po maturitě a propadla jsem naprosto beznadějnému citu k jednomu klukovi ze sousedství, bývalému spolužákovi ze základní školy. Vzhledem ke společným známým jsme se občas setkávali a já jsem postupně zjišťovala, že Lukáše opravdu moc chci – nejvíc ze všech
Výbuch jaderné elektrárny Fukušima: Byla havárie vyvolána záměrně?
enigmaplus.cz
Výbuch jaderné elektrárny Fukušima: Byla havárie vyvolána záměrně?
Havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima je srovnatelná s katastrofou, kterou vyvolal před třiceti lety ukrajinský Černobyl! V tomto případě způsobilo únik smrtící radiace silné zemětřesení. Podle