Domů     Světové podvrhy! Kolik lidí se podařilo oklamat?
Světové podvrhy! Kolik lidí se podařilo oklamat?
23.2.2021

V lidské historii se objevilo nemálo podvodníků, kteří tu s větším, tu s menším úspěchem balamutili své okolí. Jen několika z nich se však podařilo obelstít opravdu velké množství lidí, a to tak dokonale, že někteří jejich podvrhům věří dodnes.

Jak toho docílili? A nemohly tomu napomoci i historické události?

Jméno Adolf Hitler táhne

Obrovskou senzaci vzbudily v roce 1983 v tehdejším západním Německu tzv. Hitlerovy deníky. Jednalo se o soubor asi 60 rukopisných diářů v černých kožených deskách.

Adolf Hitler po sobě sice zanechal knihu Mein Kampf a byly rovněž zaznamenány i desítky jeho projevů, ale získat něco z jeho soukromí a myšlenek by pro mnoho lidí stále znamenalo opravdové terno.

To věděl i Konrad Kujau, který již v minulosti prodával upomínkové předměty z nacistické éry, k nimž vyráběl i padělané doklady. V roce 1975 se tak pustil do díla a začal vytvářet Hitlerovy deníky kombinací jeho projevů a zpráv z „vůdcova“ soukromí.

Nález Hitlerových deníků byla úplná senzace.
Nález Hitlerových deníků byla úplná senzace.

Věrohodná historka

Velmi brzy se dostal mezi významné sběratele. Vymyslel si totiž příběh, že deníky pocházejí z letadla, které 20. dubna 1945 převáželo deset beden tajných dokumentů a havarovalo na německé straně Krušných hor.

Touto historkou přesvědčil i redaktora týdeníku Stern Gerda Heidemanna, který byl nacismem doslova posedlý – koupil například jachtu Hermanna Göringa. Byl proto natolik nadšený existencí deníků, že se dal velmi snadno přesvědčit o jejich pravosti.

Po dlouhých jednáních Kujau deníky Sternu prodal za neuvěřitelnou částku 9,3 milionu německých marek.

Nikdo se v té době nenamáhal ověřit jejich pravost.
Nikdo se v té době nenamáhal ověřit jejich pravost.

Amatérský padělatel

Redaktoři sice požádali několik historiků o posudek, ukázali jim však jen několik listů a zanedbali jakékoli důkladné ověření. Jen co noviny vyšly, přihlásili se další vědci s podezřením, že se jedná o padělky.

Do případu se vložila i policie a okamžitě se ukázalo, že deníky vskutku nejsou originálem.  Kujau sice velmi dobře napodobil Hitlerovo písmo, ale psal inkoustem z 80. let, a aby papír vypadal staře, poléval jej čajem a medem.

Na obálku pak přilepil gotické iniciály, vyrobené z imitace kovu, které zakoupil v běžném obchodním domě.

Kujau byl za podvod uvězněný na pouhých 4,5 roku.
Kujau byl za podvod uvězněný na pouhých 4,5 roku.

Nikdo si nevšiml, že byly vyrobeny v Hongkongu, ale naprosto šokující je, že si nikdo nevšiml, že nejde o iniciály AH, jak by se v Hitlerově případě očekávalo, ale o FH. Skandál velmi poškodil důvěryhodnost nejen Sternu, ale i odborníků, kteří se domnívali, že se jedná o pravé dokumenty.

Stern vyčíslil celkové ztráty na takřka 9,5 milionu marek. Kujau i Gerd Heinemann byli odsouzeni na 4,5 roku vězení. Deníky skončily v archivu v Bonnu, kde jsou dodnes uloženy.

Ležel na pitevním stole mimozemšťan?

Když se v roce 1995 objevilo video operačního stolu, na kterém ležela podivná postava s obrovskýma očima, nastal ve Spojených státech poprask. Mnoho lidí dostalo důkaz, že mimozemšťané existují.

Záznam totiž navazoval na více než 40 let starou událost, kdy v létě 1947 nahlásil farmář William Brazel, že nedaleko Roswellu našel havarovaný létající talíř.

Druhý den však armáda vše dementovala a veřejnosti sdělila, že se jednalo o trosky meteorologického balonu. Poté se na událost pozapomnělo, a to až do 70. let. Tehdy totiž jeden z vojáků prozradil, že se opravdu jednalo o mimozemský objekt.

Nedaleko Roswellu se našel havarovaný letoun.
Nedaleko Roswellu se našel havarovaný letoun.

Zásadní video

Poté přišel rok 1995, kdy britský producent Ray Santilli uveřejnil videozáznam, zachycující pitvu roswellského mimozemšťana. Podle jeho slov ho získal od nejmenovaného člověka za 150 000 dolarů.

Černobílé video působilo velmi staře a to, co leželo na pitevním stole, opravdu připomínalo mimozemskou bytost. Okamžitě se vyrojily spekulace o pravosti nahrávky a otázky, proč se video objevilo až 48 let po incidentu.

Nepovedlo se totiž identifikovat osoby na sále a vědcům přišlo podivné, že pitva trvala pouze 150 minut.

Video vzbudilo velký poprask.
Video vzbudilo velký poprask.

S pravdou ven!

Nejsilnějším argumentem byl hlavně typ telefonu, jenž se v ukázce objevil a který je o deset let mladší než její údajné stáří.

Falzifikát nakonec potvrdil sám Santilli, když prohlásil, že film není pravý a že dvě mimozemská těla vyrobil sochař John Humphrey, který sám sehrál i roli jednoho z patologů.

Přiznal, že při pitvě použili ovčí mozky, vnitřnosti z kuřat a z dobytka a také malinový džem.

Když světu vládl rozhlas…

Dne 30. října 1938 došlo k vysílání snad nejznámější rozhlasové hry na světě. Americká stanice CBS spustila adaptaci vědeckofantastického románu Válka světů od spisovatele H. G. Wellse. Nikdo v té době netušil, co v lidech hra vyvolá.

O senzaci se postaral především režisér Orson Welles, který byl sám účastníkem hry společně s herci z divadla Mercury.

Americká stanice se rozhodla odvysílat hru Válka světů.
Americká stanice se rozhodla odvysílat hru Válka světů.

Jiná hra

Rádio bylo ve 30. letech považováno za velmi seriózní zdroj informací a lidé věřili všemu, co poslouchali. Hru navíc Welles koncipoval jako živé vysílání s neustálým přerušováním.

První část zněla jako běžné vysílání, do kterého se vkládaly vstupy o erupcích na Marsu a následovala reportáž o dopadu neznámého objektu na americkou farmu Frover´s Mill u Trentonu.

Podle reportéra začaly z objektu vylézat podivné bytosti, které spalují paprsky vše živé. Závěrečný vstup pak posluchače vybízel, aby se evakuovali.

Někteří lidé si opravdu mysleli, že na Zemi zaútočila mimozemská civilizace.
Někteří lidé si opravdu mysleli, že na Zemi zaútočila mimozemská civilizace.

Těžká doba

Je však nutno poznamenat, že během hry několikrát zaznělo, že se jedná o divadelní hru. Jenže kdo si zapnul rádio později, mohl velmi dobře podlehnout klamu.

Rozčílení posluchači ihned začali posílat stovky dopisů, ve kterých popisovali své zděšení a strach z možného útoku. Ale téměř nikdo před invazí neutíkal. Vše ještě nafoukly novinové plátky, které chtěly rádio potopit. A zveřejňovaly extrémní případy.

Panice zřejmě napomohla i napětí a úzkost z předvečera druhé světové války nebo doznívání dopadů světové hospodářské krize a nezaměstnanosti

Nejstarší prapředek! Nebo ne?

V roce 1912 došlo k unikátnímu objevu kosterních pozůstatků, které v té době znamenaly největší archeologický nález vůbec. Tato senzace ovlivnila náhled na evoluční vývoj na půl století.

Nález totiž odpovídal přesně tomu, co v té době všichni hledali – chybějící článek mezi člověkem a opicí ,a ještě v Uckfieldu v Sussexu na britských ostrovech, které na svůj významný antropologický nález dlouho čekaly.

Unikátní nález ovlivnil archeologii na několik desítek let.
Unikátní nález ovlivnil archeologii na několik desítek let.

Pohozené na zemi

První část kostí našel amatérský archeolog Charles Dawson a ihned o tom informoval vedoucího geologického muzea. Jednalo se o chybějící čelist, kterou spojil s již nalezenou lebkou.

Pochybnosti o pravosti se ukázaly téměř okamžitě, i když pravdivost nálezu měly dokazovat nalezené pazourky a zvířecí fosilie, pohozené blízko objevených kostí. Jenže lebka i čelist měly stejnou barvu a skutečně to vypadalo, že došlo k přelomovému odhalení.

Lebka byla složená z několika částí.
Lebka byla složená z několika částí.

Toužil po slávě

V té době se ale nepodařilo ničím prokázat jakýkoliv podvod, zvláště když Přírodopisné muzeum lebku dlouho ukrývalo a nenechalo ji zkoumat. To se podařilo vědcům až v roce 1953, kdy už byla k dispozici tehdy nová radiokarbonová metoda.

Ukázalo se, že jde o čelist orangutana, zuby šimpanze a lebku středověkého člověka. Navíc podrobná prohlídka ukázala, že zuby byly schválně zbroušené a kosti s pazourky úmyslně „zašpiněné“ máčením v železitém roztoku a dvojchromanu draselném.

Dnes se soudí, že původně šlo zřejmě o pokus o žert, který se však vymkl jakékoli kontrole a autor, jímž byl s největší pravděpodobností sám Charles Dawson, si již netroufl pravdu přiznat. Každopádně tento objev svedl na dlouhá léta antropologický výzkum na scestí…

Podvod vskutku legendární

O druhém největším skotském jezeru koluje po několik století legenda, že v něm žije obrovský plaz, který občas vyplouvá nad hladinu. Živočich má být dlouhý 15–20 metrů a má mít tři metry dlouhý krk.

Tyto povídačky se nesly Skotskem už od 6. století z díla o sv. Kolumbovi, který měl v roce 565 zachránit člověka, jenž byl jezerní příšerou napaden.

Nejvíce historky nabraly na síle ve 20. století, kdy se severní břeh propojil se světem nově vybudovanou silnicí.

Legenda o Lochneské příšeře kolovala několik staletí.
Legenda o Lochneské příšeře kolovala několik staletí.

Turistická atrakce

Vše začalo v dubnu roku 1933, kdy okolo jezera jela manažerka místního hotelu a spatřila něco zvláštního na hladině. Poté se vyrojila řada fotek Lochnesky, i když se v mnoha případech prokázalo, že jde o podvrh.

Tím neznámějším snímkem se stala fotografie od Roberta Wilsona, který byl pořízen v roce 1934. O dva dny později byly snímky zveřejněny v listu Daily Mail. Pochybovačné teorie se objevily téměř okamžitě, chyběly ale důkazy, které by příběh vyvrátily.

Fotografie vzbudila obrovskou senzaci.
Fotografie vzbudila obrovskou senzaci.

Pravda vyšla najevo

To se stalo až v roce 1994, kdy Christian Spurling na smrtelné posteli přiznal, že fotografie ve skutečnosti pořídil jeho tchán Marmaduke Wetherel, když naaranžoval pryskyřicový model, upevněný na malé dětské ponorce.

Autorství Roberta Wilsona si oba vymysleli. Wetherela si navíc měl o několik měsíců dříve najmout novinový plátek Daily Mail, aby lochneskou příšeru vystopoval. Ten toho využil a na pobřeží prý našel otisky tlap velkého zvířete, což přilákalo další zvědavce.

Otisk připomínal nohu hrocha, ve skutečnosti se jednalo o podstavec popelníku nebo stojan na deštníky. Když se o podvodu noviny dozvěděly, Wetherela úplně zavrhly.

Foto: WIkimedia Commons
Související články
Historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Historie
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Historie
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
reklama
historie
V uherském Visegrádu vznikl Česko-polsko-maďarský ekonomický pakt
Během jednání Čechů, Poláků a Maďarů v roce 1335 vladaři nezapomenou ani na ekonomickou spolupráci. „Hlavním výsledkem setkání bylo zřízení nové obchodní cesty, která by obcházela základní vídeňský přístav a získala snadnější přístup na další evropské trhy,“ podtrhuje jejich hospodářské zásluhy současný maďarský autor Györgi Rácz.   Nejvíc smluv uzavřených ve Visegrádu mezi českou stranou […]
Proč se mladý Karel IV. hádal se svým otcem?
Když se Karel IV. snaží roku 1335 řešit spory s polským králem Kazimíre III. Velikým a římským císařem Ludvíkem IV. Bavorem, ještě v předvečer všech jednání a radovánek málem došlo k ostrému konfliktu mezi ním a otcem. Proradní šlechtici a rádcové chodí za Janem a připomínají mu: „Pane, mějte se na pozoru! Váš syn má v království mnoho vašich […]
Španělská chřipka: Virus, který si vybere špatného muže
Některé nemoci jsou jen nepříjemné. Jiné se ve formě epidemií přeženou světem, zanechají po sobě miliony mrtvých a v historii nepřehlédnutelnou šlápotu. Některé z nich však svět ovlivní způsobem, který není na první pohled patrný. Zatímco První světové válce dochází dech a pomalu se chýlí ke konci, epidemie zmutovaného chřipkového viru H1N1 na síle nabírá (podrobně jste […]
Německá letecká esa: Někteří měli devět životů jako kočky
Letoun Messerschmitt Me 262 pálí 24. dubna 1945 v prostoru bavorského Donauwörthu proti americkým bombardérům B-26. Pilotuje ho Günther Lützow (1912–1945), který si už připsal 108 sestřelů. Z této akce se už ale nevrátí. Jeho letoun ani tělo se nenajdou. Ve chvíli, kdy Adolf Galland (1912–1996) dostal od svého otce k 19. narozeninám kluzák, bylo o jeho osudu […]
reklama
záhady a tajemství
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Čí jsou lidské ostatky nalezené na Vildštejně v hradním komíně?
Hrad Vildštejn v obci Skalná najdeme nedaleko Františkových Lázní. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1224, kdy je jako majitel hradu uváděn Gerold z Vildštejna. Na hradě se však v průběhu staletí vystřídalo mnoho majitelů. V majetku krutého rodu… Například roku 1531 hrad získali Viršperkové. Členové tohoto rodu byli známi svou prchlivostí a […]
Lady Wonder: Klisna, která uměla předpovídat budoucnost?
Když si manželský pár z americké Virginie pořídí hříbě, netuší, že nezískali jen pomocníka na svou farmu. Jejich kobylka se stane hvězdou, za kterou se sjíždějí lidé z celé země. Chtějí znát svůj osud, vítěze voleb anebo výsledek sportovního klání. A když jsou v koncích, přijdou za ní i detektivové! Koně jsou úžasná zvířata, o […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v