Skip to content
reklama
reklama

Svět neuvěřitelných barev: Když příroda maluje

Slovo jezero vyvolá představu modré, případně modrozelené barvy. Některé vodní nádrže se však pyšní sytě růžovou vodou. Mnohé hory připomínají malířskou paletu a jedna solná pláň je nejenom oslnivě bílá, ale říká se jí také Boží zrcadlo.

Odráží se v ní totiž obloha!

Některé lokality na naší planetě působí magickým dojmem. Tam, kde by měla být zelená nebo hnědá barva září duhové odstíny. Na dalších místech se na barevné hře podílí také slunce. Ve všech případech jde ale o hodně nevšední podívanou.

Příroda je zkrátka nevyzpytatelná…

Nevšední pláže

U některých pláží havajského souostroví zůstanete stát v němém úžasu, jako například u pláže Honokalani v národním parku Waianapanapa na ostrově Maui nebo Punalu’u na ostrově Havaj. Vypadá to, jako kdyby někdo na pláž vylil spoustu dehtu nebo rozsypal popel.

Je to však opravdu jen písek. Za jeho černým zbarvením stojí láva z místních sopek. Písku na pláži Papakolea (ostrov Havaj) dává zelenou barvu minerál olivín, který rovněž pochází ze sopečného magmatu.

Na východním pobřeží ostrova Maui najdete malou pláž Kaihalulu s červeným pískem. Za svou barvu vděčí obsahu železitých složek v okolních skalách.

blank
Na havajské Honokalani Beach to vypadá, jakoby někdo rozlil cisternu dehtu.

Krajina jako z pohádky

Ostrov Mauricius, ležící v Indickém oceánu je skvělým místem pro dovolenou. Kromě luxusních resortů a nádherných pláží však přitahuje turisty také místo uprostřed hor. Jeho název je Chamarel a nachází se v jižní části ostrova.

Zvlněný terén připomíná zkamenělé duny a má podobu barevné symfonie. Ne nadarmo se mu říká Sedmibarevná země. Protože jsou tyto duny sopečného původu, předpokládá se, že by za duhovým zbarvením mohla stát rozdílná teplota jednotlivých prvků během tuhnutí.

Jiná teorie mluví o tom, že docházelo k vymývání chemických prvků vodou. Ty se pak dostaly do zdejší půdy. Přesný proces oddělení jednotlivých barev je však ještě třeba vyjasnit.

blank
Chamarel na Mauriciu je nejhezčí, když na něj zasvítí slunce.

Vůbec ne pustá pláň

Je tak bílá, že působí jako z jiného světa. Rozloha největší solné pláně na světě, bolívijské Salar de Uyuni činí téměř 11 tisíc kilometrů čtverečních, což je přibližně velikost Libanonu. Pravidelně jednou do roka, obvykle v lednu zde dochází k zaplavení pláně mělkou vrstvou vody a ta pak připomíná zrcadlo, ve kterém se odráží obloha.

Dává vzniknout působivým fotografiím, kterými turisté zásobují sociální sítě. Kromě miliard tun soli ukrývá Salar de Uyuni také bohaté zásoby lithia. Každým rokem se místo stává hnízdištěm pro tři druhy plameňáků.

Raritou jsou zdejší kaktusy, které dokážou vyrůst až do výšky 12 metrů.

blank
Na solné pláni Salar de Uyuni v Bolívii se v určitém ročním období odráží obloha.

Slané jezero se sladkou barvou

Slané jezero Hillier na ostrově Middle Island v souostroví Recherche nedaleko jihozápadního pobřeží Austrálie připomíná z ptačí perspektivy vyplivnutou a rozšlápnutou ovocnou žvýkačku. Má totiž sytě růžovou barvu.

Bylo objeveno počátkem 19.století a dlouho se spekulovalo o tom, co má jeho neobvyklou barvu na svědomí. Na první pozici se objevuje řasa jménem Dunaliella salina, která vypouští červené barvivo. Diskutuje se také o dalších příčinách, kterými jsou bakterie nebo chemické reakce mezi prvky, obsaženými ve vodě.

Slanost jezera je srovnatelná s Mrtvým mořem. V jeho okolí je nejenom krásná příroda, ale hnízdí zde také vzácné druhy ptáků.

blank
Pohádkové duhové pohoří patří k nejpůsobivějším místům v Číně.

Hory plné duhy

Duhové pohoří v provincii Kan-su na severozápadě Číny nabízí neuvěřitelný pohled. Červená žlutá, modrá, zelená… Zkrátka ohňostroj barev. Zdejší pestrobarevné hory jsou výsledkem vrstvení pískovce a dalších nerostů.

Tyto vrstvy pak zohýbá síla tektonických desek. Vítr, déšť a další klimatické vlivy dílo dokončí a dají vzniknout mimořádným tvarům. Jsou zde věže, sloupy, rokle různých barev i rozměrů. Fascinující pohoří je zástupci médií opakovaně prohlášeno za jedno z nejkrásnějších míst v Číně.

Tamní vláda proto do rozvoje cestovního ruchu v této oblasti investovala nemalou částku.

Foto: www.hawaii-guide.com, www.marguery-villas-resort.com, www.peruluxurytravel.org, www.showpo.com, www.chinadiscovery.com,
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Medové chilli brambory
tisicereceptu.cz

Medové chilli brambory

Pikantní varianta je skvělá samotná i jako příloha....
Je libo garsonku, nebo 3+1?
21stoleti.cz

Je libo garsonku, nebo 3+1?

3D tisk ušel za několik málo let...
Pohoří Smrčiny: Po stopách J. W. Goetha
epochanacestach.cz

Pohoří Smrčiny: Po stopách...

Oblast skal na okraji...
Jak čaruje fata morgána?
epochalnisvet.cz

Jak čaruje fata morgána?

Fata morgána je fascinující jev, opředený řadou mýtů....
Skutečné Čelisti: Žraločí sériový zabiják rozpoutá v New Jersey peklo!
enigmaplus.cz

Skutečné Čelisti: Žraločí...

Žralok bílý patří právem k nejobávanějším...
Pošle partnera na mateřskou?
nasehvezdy.cz

Pošle partnera na mateřskou?

Už za pár dnů se z EVY...
Straší na hradě duch tureckého vojáka?
enigmaplus.cz

Straší na hradě duch...

Mohutný hrad v maďarském městě Eger se...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Potápky Prim pro ty, kdo se nebojí výzev
iluxus.cz

Potápky Prim pro ty, kdo se...

Svět ticha, jen modrá hlubina a vy. Objevování...
Umění cestovat nalehko
panidomu.cz

Umění cestovat nalehko

Chystáte se na několikadenní dovolenou a...
Vrátil se ke své bývalé manželce
skutecnepribehy.cz

Vrátil se ke své bývalé...

Když jsem se seznámila se...
Bude svatba, nebo další zklamání?
nasehvezdy.cz

Bude svatba, nebo další...

Už jednou měla Eva...