Skip to content

Svět neuvěřitelných barev: Když příroda maluje

Slovo jezero vyvolá představu modré, případně modrozelené barvy. Některé vodní nádrže se však pyšní sytě růžovou vodou. Mnohé hory připomínají malířskou paletu a jedna solná pláň je nejenom oslnivě bílá, ale říká se jí také Boží zrcadlo.

Odráží se v ní totiž obloha!

Některé lokality na naší planetě působí magickým dojmem. Tam, kde by měla být zelená nebo hnědá barva září duhové odstíny. Na dalších místech se na barevné hře podílí také slunce. Ve všech případech jde ale o hodně nevšední podívanou.

Příroda je zkrátka nevyzpytatelná…

Nevšední pláže

U některých pláží havajského souostroví zůstanete stát v němém úžasu, jako například u pláže Honokalani v národním parku Waianapanapa na ostrově Maui nebo Punalu’u na ostrově Havaj. Vypadá to, jako kdyby někdo na pláž vylil spoustu dehtu nebo rozsypal popel.

Je to však opravdu jen písek. Za jeho černým zbarvením stojí láva z místních sopek. Písku na pláži Papakolea (ostrov Havaj) dává zelenou barvu minerál olivín, který rovněž pochází ze sopečného magmatu.

Na východním pobřeží ostrova Maui najdete malou pláž Kaihalulu s červeným pískem. Za svou barvu vděčí obsahu železitých složek v okolních skalách.

Na havajské Honokalani Beach to vypadá, jakoby někdo rozlil cisternu dehtu.

Krajina jako z pohádky

Ostrov Mauricius, ležící v Indickém oceánu je skvělým místem pro dovolenou. Kromě luxusních resortů a nádherných pláží však přitahuje turisty také místo uprostřed hor. Jeho název je Chamarel a nachází se v jižní části ostrova.

Zvlněný terén připomíná zkamenělé duny a má podobu barevné symfonie. Ne nadarmo se mu říká Sedmibarevná země. Protože jsou tyto duny sopečného původu, předpokládá se, že by za duhovým zbarvením mohla stát rozdílná teplota jednotlivých prvků během tuhnutí.

Jiná teorie mluví o tom, že docházelo k vymývání chemických prvků vodou. Ty se pak dostaly do zdejší půdy. Přesný proces oddělení jednotlivých barev je však ještě třeba vyjasnit.

Chamarel na Mauriciu je nejhezčí, když na něj zasvítí slunce.

Vůbec ne pustá pláň

Je tak bílá, že působí jako z jiného světa. Rozloha největší solné pláně na světě, bolívijské Salar de Uyuni činí téměř 11 tisíc kilometrů čtverečních, což je přibližně velikost Libanonu. Pravidelně jednou do roka, obvykle v lednu zde dochází k zaplavení pláně mělkou vrstvou vody a ta pak připomíná zrcadlo, ve kterém se odráží obloha.

Dává vzniknout působivým fotografiím, kterými turisté zásobují sociální sítě. Kromě miliard tun soli ukrývá Salar de Uyuni také bohaté zásoby lithia. Každým rokem se místo stává hnízdištěm pro tři druhy plameňáků.

Raritou jsou zdejší kaktusy, které dokážou vyrůst až do výšky 12 metrů.

Na solné pláni Salar de Uyuni v Bolívii se v určitém ročním období odráží obloha.

Slané jezero se sladkou barvou

Slané jezero Hillier na ostrově Middle Island v souostroví Recherche nedaleko jihozápadního pobřeží Austrálie připomíná z ptačí perspektivy vyplivnutou a rozšlápnutou ovocnou žvýkačku. Má totiž sytě růžovou barvu.

Bylo objeveno počátkem 19.století a dlouho se spekulovalo o tom, co má jeho neobvyklou barvu na svědomí. Na první pozici se objevuje řasa jménem Dunaliella salina, která vypouští červené barvivo. Diskutuje se také o dalších příčinách, kterými jsou bakterie nebo chemické reakce mezi prvky, obsaženými ve vodě.

Slanost jezera je srovnatelná s Mrtvým mořem. V jeho okolí je nejenom krásná příroda, ale hnízdí zde také vzácné druhy ptáků.

Pohádkové duhové pohoří patří k nejpůsobivějším místům v Číně.

Hory plné duhy

Duhové pohoří v provincii Kan-su na severozápadě Číny nabízí neuvěřitelný pohled. Červená žlutá, modrá, zelená… Zkrátka ohňostroj barev. Zdejší pestrobarevné hory jsou výsledkem vrstvení pískovce a dalších nerostů.

Tyto vrstvy pak zohýbá síla tektonických desek. Vítr, déšť a další klimatické vlivy dílo dokončí a dají vzniknout mimořádným tvarům. Jsou zde věže, sloupy, rokle různých barev i rozměrů. Fascinující pohoří je zástupci médií opakovaně prohlášeno za jedno z nejkrásnějších míst v Číně.

Tamní vláda proto do rozvoje cestovního ruchu v této oblasti investovala nemalou částku.

Foto: www.hawaii-guide.com, www.marguery-villas-resort.com, www.peruluxurytravel.org, www.showpo.com, www.chinadiscovery.com,
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Boj v zákulisí Slunečné? Závidí jí slávu a peníze!
nasehvezdy.cz

Boj v zákulisí Slunečné? Závidí...

Dlouhé roky se snaží...
Superschopnosti, které pomáhají zvířatům přežít
epochalnisvet.cz

Superschopnosti, které pomáhají...

Každé zvíře se snaží přizpůsobit prostředí, ve...
PRU58 lehce otevřelo
iluxus.cz

PRU58 lehce otevřelo

Po předlouhých měsících se sen stal...
Löwiho zlatý poklad
enigmaplus.cz

Löwiho zlatý poklad

V obci Podbřezí na Rychnovskuje v lesním...
Mallorca akné a faraonova kletba: Jak přežít dovolenou ve zdraví
panidomu.cz

Mallorca akné a faraonova...

Zařídit si před cestou včas všechna potřebná...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Šťavnaté burgery z červené řepy
tisicereceptu.cz

Šťavnaté burgery z červené...

Pokud zrovna máte den, kdy není úplně chuť...
Komáří vížka: Zbavuje splínu a působí jako afrodiziakum?
epochanacestach.cz

Komáří vížka: Zbavuje splínu...

Na Komáří hůrku nebo...
Co ukrývá kalifornské městečko Zzyzx?
enigmaplus.cz

Co ukrývá kalifornské...

Nejen v Čechách, ale i v USA mají někdy...
Podaří se jí už odrazit ze dna?
nasehvezdy.cz

Podaří se jí už odrazit ze...

Průšvihářka Dominika...
Čas mé city nezměnil
skutecnepribehy.cz

Čas mé city nezměnil

Doufala jsem, že už tu...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...