Skip to content
reklama

Švédský král vstoupil do války kvůli vzpurným Magdeburčanům

Velkopanská politika katolických Habsburků versus protestantská nezávislost řady říšských knížat a měst. Evropa v první čtvrtině 17. století připomíná sud s prachem. Kdo ho podpálí?

Současný britský historik Geoffrey Parker hledá příčiny tehdejšího napětí hlavně v kritické náboženské situaci v Německu a habsburských dědičných zemích. Český dějepisec Radek Fukala to ale vidí v širších souvislostech: „Lokálních střetů, souvisejících s českým stavovským povstáním, bylo více a odehrávaly se mimo říšské území.

“ Nakonec jsou to ale Češi, kdo skutečně 23. května 1618 vyhozením místodržících z oken Pražského hradu zapálí pomyslný doutnák, který způsobí požár v celé Evropě, známý jako třicetiletá válka.

Gustav II. Adolf vyrazí hájit zájmy protestantů. FOTO: Attributed to Jacob Hoefnagel/Creative Commons/Public domain

Horlivost nestačí

Rakouští Habsburkové, zastoupení císařem Ferdinandem II. Štýrským (1578–1637) a štědře podporovaní svými španělskými příbuznými, chtějí ovládat kontinent, což Francouzi obklopeni habsburským územím snášejí jenom se skřípěním zubů.

Silné moci katolíků se obává i dánský král Kristián IV. (1577–1648), a proto roku 1625 vstupuje do války proti Katolické lize (spolek katolických států, založený v Říši roku 1609). Má finanční podporu Francouzů, Nizozemců i Angličanů.

Jenže jenom jeho horlivost nestačí. V bojích přichází o některá území, jako jsou Šlesvicko a Holštýnsko, a tak mu nezbude, než roku 1629 přistoupit v Lübecku na mír. Stahuje se z evropské scény, odměnou za to dostane zpátky území, která pozbyl.

blank
Katolíci v čele s Ferdinandem II. Štýrským chtějí ovládnout Evropu. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Děvky nestrpí

Evropští protestanti nyní spoléhají na dalšího luterána ve víru třicetileté války, švédského krále Gustava II. Adolfa (1594–1632), jemuž se přezdívá „Lev ze severu“. Tento cholerik se dokáže snadno rozčílit, ale zároveň je to i muž, který umí postupovat velice uvážlivě.

Druhou vlastnost ve své vojenské kariéře vrchovatě zúročí. Na vojáky působí svojí autoritou, nepotrpí si na okázalost. Nechává se od podřízených oslovovat „kamrat“ (švédsky „přítel“). Reformuje tehdejší švédskou armádu, která má sice brannou povinnost pro všechny muže, jenže je značně podfinancovaná.

Upraví délku trvání vojenské služby na 24 let a přikazuje: „Na vojnu půjde jeden muž z deseti, zbylých devět bude platit daně, pro získání prostředků na výzbroj.“ Reorganizuje celou vojenskou strukturu i velení.

„Děvky tu nestrpím,“ zakazuje mužstvu oblíbenou kratochvíli. Zato svým vojákům povoluje, že je mohou doprovázet manželky.

blank
Boje o Magdeburk. FOTO: Pieter Meulener/Creative Commons/Public domain

Tvrdá kázeň

„Chovejte se jako skuteční křesťané,“ klade Gustav II. Adolf mužstvu na srdce a každý výstřelek proti kázni přísně trestá. „Souboje vám jednou provždy zakazuji,“ nechává se slyšet. Za porušení pravidel můžou vojáci klidně i viset.

Na druhou stranu král ale podporuje jejich sebevědomí. Stávají se skutečnou elitou a vynikají mimořádnou disciplínou. Velký důraz Gustav II. Adolf klade na výcvik, učí muže spolupracovat napříč různými druhy jednotek od mušketýrů, kopiníků přes dělostřelectvo a jezdectvo.

Všechny změny mají pozitivní vliv na jejich bojeschopnost i spokojenost.

blank
Magdeburk 20. května 1631 padne. FOTO: Daniel Manasser/Creative Commons/Public domain

Musí je zaměstnat

Jaké jsou motivy „Lva ze severu“ pro vstup do třicetileté války? Kromě obhajoby protestantské víry, kterou vyznává, chce Gustav II. Adolf výbojem proměnit tehdy poměrně chudé Švédsko v ekonomickou velmoc tím, že obsadí pobřeží Baltského moře a dostane pod svoji kontrolu obchod mezi Ruskem a zbytkem Evropy.

Dalším jeho důvodem je nutnost dát armádě nový úkol. „Když vstupovalo Švédsko do války, právě ukončilo vojenskou kampaň v Prusku. Bylo zapotřebí naverbované vojáky okamžitě zaměstnat, protože nemohli být dlouho vydržováni a placeni bez boje,“ vysvětluje Radek Fukala.

Během válek Švédové armádu financují ze zisků z dobytých území, proto je potřeba vojáky co nejrychleji někam poslat, aby to stát nic nestálo…

Pomoc nepřijde včas

Pověstnou poslední kapkou, která Gustava II. Adolfa dožene ke vstupu do války, se stává okamžik, kdy se císaři Ferdinandovi II. v létě roku 1630 postaví protestantští magdeburští měšťané a situace pro ně nevypadá růžově.

Švédský král 6. července 1630 přistává s 13 000 vojáky v německém Peenemünde. Magdeburští doufají, že jim přijde včas na pomoc. Nedočkají se. Gustav II. Adolf postupuje ze severu, snaží se dobýt maximum měst, najít si další spojence a vytvořit si zázemí.

Magdeburk mezitím 20. května 1631 padne.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Eduard Steinbrück/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

ZAHÁJENÍ VÝSTAVY KOČÁRKŮ A PANENEK.
epochanacestach.cz

ZAHÁJENÍ VÝSTAVY KOČÁRKŮ A...

Výstava sbírky panenek, kočárků pro panenky,...
Máma mě vyměnila za svého zetě!
skutecnepribehy.cz

Máma mě vyměnila za svého...

Můj muž byl odjakživa bouřlivák. I když...
Škubánky s mákem
tisicereceptu.cz

Škubánky s mákem

Škubánky s mákem jsou levné a oblíbené...
Kdo si bude jednou užívat její vydělané miliony?
nasehvezdy.cz

Kdo si bude jednou užívat...

DANIELE KOLÁŘOVÉ (76) se po...
High Fashion v architektuře: Dům, kde bydlí
rezidenceonline.cz

High Fashion v architektuře:...

V jedné z nejluxusnějších čtvrtí kalifornského Los...
Ratan a spol: Romantika vyplétaného nábytku
panidomu.cz

Ratan a spol: Romantika...

Ratan, vodní hyacint, banánové listy a spol. –...
Tajemný případ z Diablo Canyonu: Jak mohla žena tak náhle zmizet?
epochalnisvet.cz

Tajemný případ z Diablo...

Kat Hammontre se vydala na túru se...
Bulgari Laguna Blue: Největší modrý diamant v historii šperkařských kreací Bulgari
iluxus.cz

Bulgari Laguna Blue: Největší...

Unikátní diamant Bulgari Laguna Blue, osazený...
Vybírá si Batulková mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Vybírá si Batulková mezi...

Vypadá to, že DANA BATULKOVÁ (65)...
VIDEO: Duch německé dívky ze Singapuru
enigmaplus.cz

VIDEO: Duch německé dívky...

Pracovník ostrahy na singapurském ostrově Pulau Ubin...
Překvapivá lovecká strategie kladivounů
21stoleti.cz

Překvapivá lovecká strategie...

Žraloci kladivouni jsou aktivní predátoři,...
Reinkarnace Petera Hulma: Vybavil si vyvolávač Binga svou službu u Olivera Cromwella?
enigmaplus.cz

Reinkarnace Petera Hulma:...

Případy údajné reinkarnace často...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha