Domů     Surikaty: Hraví architekti podzemních paláců
Surikaty: Hraví architekti podzemních paláců

Roztomilá zvířata, známá hlavně svým typickým postojem na zadních nohou mají skvěle organizované gangy. Dělají všechno společně, dokážou se rozpoznat po hlase a jsou imunní vůči jedům různých živočichů. Nejsou ale tak něžná, jak by se mohlo zdát. Patří k druhům, které holdují vraždění neviňátek!

Je jen málo zvířat na naší planetě, které by byly srovnatelné se surikatami (Suricata suricatta), ať už se to vezme z jakéhokoliv pohledu.

Tito roztomilí šibalové jsou totiž neuvěřitelní pracanti, jejich obydlí připomínají rozlehlá podzemní království a mají mimořádně dobře organizovanou komunitu.

Žijí ve skupinách o několika desítkách jedinců a všichni členové se podílejí na shánění potravy, dávají pozor na dravce a starají se o potomstvo.

Okouzlující šelmy

Vzhled těchto malých šelem je nezaměnitelný a okouzlující. Charakteristický je pro ně obličej s dlouhým, špičatým čumákem a velké oči s bystrým pohledem. Kolem nich mají surikaty tmavé skvrny kruhového tvaru.

Jejich srst může mít hnědý, stříbřitý, oranžový nebo nazlátlý odstín s tmavšími pruhy na hřbetě. Měří okolo 30 centimetrů a jejich ocasy přidávají k této délce ještě zhruba asi 20 až 25 centimetrů.

Ty používají k udržování rovnováhy, pokud stojí vzpřímeně anebo k signalizaci nebezpečí ostatním členům skupiny. Surikaty váží kolem 1 kilogramu. Jsou imunní vůči mnoha druhům jedů včetně velmi silného jedu škorpionů z pouště Kalahari. V zajetí se dožívají 12 až 14 let, ve volné přírodě je to zhruba polovina.

Téměř rodinná fotografie: surikaty drží spolu!
Téměř rodinná fotografie: surikaty drží spolu!

Podzemní království

Žijí v pouštních a travnatých oblastech jižní Afriky, hlavně v Botswaně, Namibii a Jihoafrické republice. Objevují se také v jihozápadních oblastech Angoly a nížinách Lesotha.

Skupiny těchto zvířat čítají obvykle do 30 členů, ale existují také „superklany“, které mohou mít i přes 50 členů. Jejich nory vytvářejí důmyslný podzemní systém, vinoucí se obvykle až v hloubce 2 metrů.

Nora má podobu dlouhého tunelu s mnoha místnostmi a disponuje až několika desítkami vchodů a východů. Svá obydlí si surikaty vyhloubí za pomoci ostrých drápů. Jindy využívají soustavy podzemních nor po jiných zvířatech.

Pod dozorem stráží

Denní program těchto afrických šelem je jasně daný. Každé ráno skupina opustí své nory, polehávají nebo posedávají na slunci a pak se vydávají hledat potravu do okolí. Mezi oblíbené součásti jídelníčku patří brouci, housenky, pavouci nebo štíři.

Pochutnají si také na malých plazech, ptácích, vejcích, ovoci či rostlinách. Skupinu hlídají strážní, kteří se odeberou na vyvýšené místo, odkud ve vzpřímeném postoji na zadních nohou pozorně sledují okolí.

Zajímají je především dravci, jako jsou orli, jestřábi nebo šakali. Pokud hlídka ucítí nebezpečí, začne hvízdat nebo vydávat zvláštní štěkavý zvuk a upozorní tak ostatní, že je třeba rychle se přemístit do bezpečí podzemního úkrytu.

Strážní se pravidelně střídají. Surikaty také hlídají mláďata ve skupině, při výskytu nebezpečí vezme hlídka mláďata do úkrytu a je připravena je bránit i za cenu ztráty vlastního života.

Hlídka pozorně sleduje okolí.
Hlídka pozorně sleduje okolí.

Jako král Herodes

Po zhruba 11 týdnech březosti se samicím rodí v podzemním doupěti slepá a holá mláďata, může jich být až 5 v jednom vrhu. Hlavní roli v rození mláďat přitom hraje vůdčí samice, která bývá matkou až 80 procent všech odchovaných mláďat v kolonii.

Asi po 3 týdnech poprvé opouštějí noru a ve věku 3 měsíců jsou již plně samostatná. Surikaty si navzdory těsné spolupráci v klanech a svému altruistickému chování někdy navzájem zabíjejí mláďata, aby těm svým zajistily lepší podmínky pro přežití. Dominantní samice také může vyloučit z komunity matky druhých mláďat.

Pohodička na slunci
Pohodička na slunci

Jak rozpoznat nebezpečí

Surikaty se mezi sebou dorozumívají širokou škálou různých zvuků. Mohou takto dokonce označit konkrétní druh predátora, který skupinu ohrožuje. V závislosti na okolnostech cvrlikají, vrčí, hvízdají nebo štěkají.

Akustické charakteristiky takových varovných signálů se navíc mění s naléhavostí dané situace. Bylo identifikováno šest různých hlasových alarmů:

signalizace vzdušného dravce s nízkým, středním a vysokým stupněm naléhavosti a stejně odstupňované hlášení pozemského predátora. Surikaty reagují odlišně po zaznamenání poplachu, týkajícího se vzdušného anebo pozemského nebezpečí.

Například pokud uslyší vysoce naléhavé zvuky, ohlašující blízkost nebezpečí na zemi, obvykle hledají útočiště v noře a při přemisťování bedlivě sledují okolí.

Naopak když identifikují signály, které hlásí predátora ve vzduchu, většinou se nejprve přikrčí a také se dívají směrem vzhůru.

Foto: www.houstonzoo.org, www.sunnyskyz.com, www.cutestpaw.com, www.lattitudesafety.co.uk, www.goodfon.com,
Související články
Věda a technika
Průmyslová výstava ve Veltrusích roku 1754: Stánkaři museli vystačit se svojí výmluvností
Zámecký park ve středočeských Veltrusích je plný stánků. Výrobci a účastníci výstavy v jedné osobě se u stolů se svým zbožím naparují jako kohouti. Za chvíli prý má dorazit panovnice a všichni na ni chtějí udělat ten nejlepší dojem. Evropou se v 18. století začíná šířit průmyslová revoluce. Manufaktury rostou jako houby po dešti a noví podnikatelé […]
Věda a technika
První průmyslová výstava v Čechách: Seriózní expozice, nebo pouhý bazar?
V některých pramenech se píše, že se první průmyslová výstava na světě konala v roce 1754 v Čechách. Určitě vám vrtá hlavou otázka, jestli výstavě, která tehdy proběhla v parku veltruského zámku, můžeme opravdu připsat světové prvenství. Jak to tedy je? Účelem průmyslových veletrhů, které se v Evropě ve 2. polovině 18. století začínají pořádat, je hlavně získat odbyt […]
Věda a technika
Struktura DNA aneb o symbolu života
25. duben 1953 se zapsal do historie jako den, kdy byl veřejně oznámen objev struktury DNA. Deoxyribonukleová kyselina, jak zní její celý název, je bez nadsázky považována za základní stavební kámen všech živých organismů. Každý jednotlivý organismus má svou vlastní DNA řadu, ve které jsou zapsány veškeré informace o něm. Nikdo a nic na světě […]
Věda a technika
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
reklama
lifestyle
Lady Diana: Od rozvodu až k tragickému konci
Princezna si vzala prince. Jenže brzy se ukázalo, že realita se pohádce moc nepodobá a nemá happyend. Princezna a princ se rozvedli a následovala tragická smrt. Lady Di ale žije v lidských srdcích dál… Princezna Diana (1961‒1997) se v roce 1992 po rozchodu s princem Charlesem (*1948) stane módní ikonou. Kamkoliv se pohne, ženou se za ní paparazzi. […]
Teddy bear: Kdo poprvé vyrobil oblíbeného plyšáka?
Pořádně ohmataný plyšový medvěd i dnes často patří k nezbytným rekvizitám dětského pokojíku, a to i dlouhá léta poté, co už si s ním nikdo nehraje. Každý ale netuší, že chlupatému parťákovi, propůjčil svoje jméno sám americký prezident. Příběh začíná v newyorském Brooklynu, kde ruský židovský přistěhovalec Morris Michtom (1870–1938) v roce 1902 provozuje malou cukrárnu. Aby nalákal co […]
Milion omylů: V čem se cestovatel Marco Polo spletl?
Umíte si představit, že byste po vzoru Marka Pola strávili na cestách celkem 24 let svého života? Možná je to hezká představa nepracovat a jen tak se plavit po moři nebo pochodovat po svých po souši. Nejspíše by vám neušlo, co se kolem vás děje a neudělali byste spoustu chyb jako slavný cestovatel. Nebo ano? […]
Jaro a léto v Čechách: Vyrazte na nejnáročnější výšlapy na české hrady
Turistická sezona se nezadržitelně blíží. A hrady i zříceniny budou jako každý rok oblíbeným cílem výletů statisíce Čechů. Rozhodli jsme se posvítit si na tyto oblíbené destinace a sestavit tak trochu netradiční žebříček. Podle nás je totiž možné plánovat výlety na hrady maličko jinak než obvykle. Namísto nejznámějších hradů proto nabízíme přehled těch, jejichž zdolání […]
reklama
svět zločinu
Pistolník Billy the Kid: Prvního zločinu se dopustí v pouhých 12 letech
Řadí se ke kamarádům Jesseho Jamese, se kterým do sebe obrátil nejednu sklenku whiskey. Billy the Kid, vlastním jménem William H. Bonney, přichází na svět v New Yorku, ale rodina je stále na cestách. Zamíří do Kansasu, pak do Nového Mexika, kde jeho otec umírá. Z Billyho Kida (1859–1881) pak roste drzý a nezvladatelný kluk. Jeho matka […]
Postrach padouchů: Divoký Bill Hickok se stal obětí msty
Ačkoliv si Wild Bill Hickok vybuduje pověst proslulého rváče, nikde se nedostane mimo zákon. Se svým revolverem míří obávaný pistolník velice rychle, ale zároveň nikdy neútočí jako první. Kdo to proti němu zkusí, má obvykle smůlu. Wild Bill Hickok (1837–1876) patří ke krasavcům a na svůj zevnějšek je náležitě pyšný. Hezkou tvář, nazrzlé kadeřavé vlasy […]
Bandita Jesse James: Bývalý přítel ho zákeřně trefil zezadu
Dokáže střílet oběma rukama a pekelně rychle. Míří jistě, ruce se mu nikdy nezachvějí. Jesse James nejdříve bojuje ve válce Severu proti Jihu na jižanské straně. Válečné akce si ale vykládá po svém. Bojová jednotka Williama Quantrilla, které je Jesse Woodson James (1847–1882) členem, je totiž svérázná partička, která hlavně přepadá poštovní dostavníky Unie a […]
Pád „dvojčat“ odstartoval válku s terorismem
Říká se, že kdo zažil 11. září 2001, nikdy nezapomene na okamžik, kdy se o nejhorším a nejvíce šokujícím teroristickém útoku v historii lidstva dozvěděl. Pád budov Světového obchodního centra po útoku letadel ovládaných al-Káidou sledoval celý svět prakticky v přímém přenosu. A to ještě nebyl zdaleka konec.   Ten den zahynulo přes tři tisíce lidí, dalších […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz