Hrot se zarývá hluboko do masa. Z rány prýští čerstvá krev. Bolest už nejde vydržet. „Přiznávám se,“ vykřikne žena, která čelí obvinění z čarodějnictví.
Palečnice: Přijdete o prst
Šroubovému lisu složenému ze dvou plochých dřevěných nebo kovových pásů se říká palečnice. Mezi ně se vkládá palec nebo jiný prst odsouzence, obvykle v kloubu nebo nehtovém lůžky, aby to bylo co nejbolestivější, a utahováním šroubů se drtí.
Aby oběť ještě více trpěla, mohou být vnitřní strany pásů opatřené hroty, které se do prstu zabodávají.
Španělská bota: Hrozí i otrava krve
Kovové jehly nemilosrdně propichují maso a pronikají až do kosti. Čím více se šrouby čelistí, nasazených na holeni a lýtku, utahují, tím krutější muka obviněný zažívá. Silnější utažení tzv. španělské boty může přivodit i zlomeniny kostí. Výjimkou není vykrvácení nebo otrava krve způsobená infekcí.
Skřipec: Nepříjemné natahování
Ruce a nohy oběti natažené na žebříku zajišťují okovy. Napínací zařízení skřipce natáhne klouby a tkáně, až dojde k jejich vykloubení. Starší skřipce bez napínacího zařízení používají závaží umísťovaná na nohy vyslýchaného.
Některé typy skřipců využívají i různá „vylepšení“, například ozubené hřebeny pod záda.
Železná panna: Zraňující náruč
Údajně už spartský král Nabis (†192 př. n. l.) používá tzv. železnou pannu. Nejspíš nemá příliš dobré vztahy se svou chotí, protože železnému monstru, jakési skříni s pichlavými hroty uvnitř, dává podobu vlastní manželky.
Nejde tedy o středověký vynález. Železné hroty způsobují stojícímu člověku spoustu ran. Většinou ale nejsou tak hluboké, aby přivodily rychlou smrt. Poškodí ale vnitřní orgány a oběť během výslechu často vykrvácí.
Jidášova stolice: Pichlavé posezení
Jehlanovitá stolička s vrcholovým úhlem 30°–50° vypadá na první pohled neškodně. Utrpení, které způsobuje, je ale šílené. Ženy si na tzv. Jidášovu stolici musejí sednout tak, aby hrot jehlanu postupně propichoval vaginu a další vnitřní orgány.
U mužů míří hrot do konečníku. Nohy se svazují provazy a zatěžují závažími. Na podobném principu funguje i trestná koza nebo oslice.
Kolo na lámání: Lahůdka pro vrahy
Lámání kolem se používá hlavně v civilních soudních procesech. Ve středověku čeká především na nejtěžší zločince, zejména vrahy. Muž odsouzený za krvavý zločin je připevněn na dřevěný kříž a poté mu kolem od vozu lámou údy. Obvykle se začíná od nohou, aby kruté divadlo trvalo co nejdéle.
Vidlička pro kacíře: Zaryje se do brady a hrudníku
V různých zemích a dobách se také mučicí nástroje liší. Třeba španělská inkvizice si oblíbí „vidlici na kacíře“. Dvě vidlice proti sobě jsou na jedné tyči – jedna do těla proniká pod bradou, druhá do horní části hrudníku pod krkem.
Odsouzení se nemohou hýbat ani mluvit. Když usnou a klesne jim brada, vidlice je propíchne.