Skip to content

Starodávná khmerská civilizace: Proč zanikla?

Kambodžský Angkor Vat, proslulé centrum starodávné khmerské civilizace, zanikl kvůli suchu a vyčerpání po staletí soustavně obdělávané půdy.

Tvrdí to vědci z britské univerzity v Cambridge na základě analýzy sedimentů a půdy z okolí kambodžského chrámového komplexu.

3
Chrám Angkor Vat nechal vybudovat král ve 12. století Súrjavarman II. Je zajímavé, že zprvu byla zasvěcena hinduismu; největší hinduistický chrám tak stál mimo Indii. Až během 15. století došlo k jeho úpravám, aby mohl sloužit buddhistům.

Monumentální soubor architektonických památek z dob mocné khmerské říše v 9. až 15. století je nyní vyhledávaným místem turistických výprav. Návštěvníci obdivují dokonalý systém zavlažování složený z mnoha kanálů, nádrží a pískovcových drenážních soustav.

Právě opakované využívání melioracemi kultivované půdy ale podle expertů přispělo k zániku komplexu, který si v rámci kambodžské říše udržel své výsadní postavení do roku 1432.

The young Khmer Rouge guerrilla soldiers atop their US-made armored vehicles enter 17 April 1975 Phnom Penh, the day Cambodia fell under the control of the Communist Khmer Rouge forces. The Cambodian capital surrendered after a three and a half-month siege of Pol Pot forces. (Photo credit should read SJOBERG/AFP/Getty Images)
Kambodža si prožila své i ve 20. století, zejména pak za hrůzovlády Rudých Khmerů.

V této době podle vědců vrcholí postupný, ale jasně patrný pokles úrovně využívané vody, řekla vedoucí britského výzkumného týmu Mary Beth Dayová. Počet obyvatel říše podle ní neustále stoupal a vodní zdroje přestávaly stačit.

2
Malí buddhisté v Kambodži.

Britský tým prozkoumal půdu v okolí Angkor Vatu do hloubky dvou metrů. Zemědělská půda se podle Dayové využívala velmi agresivně a byla opakovaným pěstování plodin zcela vyčerpaná.

4
Celkový pohled na chrám.

Příčiny vyklizení obrovského komplexu v Angkor Vatu nejsou podle vědců dodnes úplně jasné. Dosud převažovalo mínění, že říše se rozhodla přesunout hlavní město víc do vnitrozemí kvůli nájezdům thajských útočníků.

Foto: thousandwonders, youtube, time, wikimedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články