Skip to content

Stan Lee: Vymyslí téměř všechny slavné superhrdiny!

„Superhrdinové v New Yorku? Dejte pokoj,“ zabručí důchodce v závěru filmu Avengers a kino reaguje aplausem. Jak je možné, že ten chlapík, který se na plátně objeví na pár vteřin a pronese dvě věty, má takový úspěch?

Protože je to Stan Lee (*1922). Ten, který vymyslel téměř všechny slavné superhrdiny.

Jako kluk Stanley Lieber rozhodně nevypadá jako superhrdina. Jeho rodiče Velká hospodářská krize připraví o práci, donutí přestěhovat se do nuzného bytu a přemýšlet zda mohou dětem dopřát jen oběd nebo i večeři.

„Byl jsem hubený kluk, kterému to se sportem moc nešlo, a tak mě všichni považovali za nulu,“ vzpomíná na školní léta. Jako každý kluk to nese těžce a hledá únik v dobrodružných filmech a knihách. A sní o tom, že jednou sám napíše velký dobrodružný román, který ho proslaví a především mu přinese pořádný balík.

Začne v patnácti tím, že za pár centů píše nekrology pro Centrum léčby tuberkulózy. Po skončení školy mu strýc Robbie Solomon dohodí práci v komiksové sekci vydavatelství Timely. Roznáší kafe, běhá s lejstry a později také vepisuje texty do bublin.

Nakonec dostává šanci psát a na zkoušku dvě strany v komiksu Kapitán Amerika 3. Tehdy se poprvé podepíše jako Stan Lee, aby práce na komiksech neuškodila jeho kariéře velkého spisovatele. V roce 1941 získá na přímluvu sestřenice Jean, jejíž manžel Martin Goodman je majitelem Timely, místo redaktora a scénáristy, jenže to už světem zmítá 2.

Světová válka a Stan musí uposlechnout povolávací rozkaz.

V šedesátých letech dostává Stan Lee za úkol zachránit krachující vydavatelství.

Invaze superhrdinů

Po válce se sice ke komiksu vrací, ale situace na trhu není právě růžová. Vydavatelství Timely, přejmenované na Marvel, jde ke dnu a marně hledá něco, co by mu od konkurence přetáhlo zpět čtenáře. Ve chvíli kdy Lee uvažuje, že s comicsem praští, přichází od Goodmana nabídka, aby vytvořil podobný tým superhrdinů, se kterým právě boduje konkurenční vydavatelství DC Comics.

„Máš volné ruce,“ slibuje. Také manželka Joan ho povzbuzuje: „Využij toho. Experimentuj. Stejně toho chceš nechat, tak nemáš co ztratit.“ Komiksoví superhrdinové tehdy čtenáře spíš nudí, než baví. Jsou nekomplikovaní, bezchybní, a spíš pro děti.

To vše Lee změní. Zaměří se na starší čtenáře, přidá superhrdinům lidské slabosti, starosti, zlozvyky a také pochybnosti a traumata. První vlaštovka, Fantastická čtyřka, vychází v listopadu 1961 a stává se hitem.

Takže se do toho Stan Lee pustí naplno. Chrlí jednoho nového a netradičního superhrdinu za druhým, prodej letí vzhůru jako raketa, a téměř každý z hrdinů se stává legendou, která čtenáře baví i po půl století.

Paradoxem je, že s tím nejúspěšnějším zpočátku narazí. „To je tvůj nejhorší nápad. Lidi pavouky nesnáší. A navíc, kluk jako superhrdina? To nemyslíš vážně,“ zlobí se Goodman, když za ním Lee v roce 1962 přijde se Spider Manem. Přes odmítnutí propašuje postavu do méně významné série Amazing Fantasy a je toho další obrovský hit. Začíná zlatá éra Marvelu, který se stává nejúspěšnějším hráčem na americkém komiksovém trhu.

Téměř všechny slavné superhrdiny ze univerza Marvel vymyslel nebo alespoň inspiroval Stan Lee.

Z papíru na plátno

Znovu zasáhne do historie, když se rozhodne zaútočit se svými hrdiny na filmové plátno a vybudovat filmovou divizi Marvelu. Napoprvé to v osmdesátých letech nevyjde. Ač poukazuje na úspěch konkurenčního Supermana, vedení Marvelu plán zatrhne: „Obáváme se, aby pak lidé přestali kupovat komiksy.

“ S příchodem nového tisíciletí se však situace mění. Po úspěchu Spider-Mana dostává filmová divize Marvelu zelenou a výsledek předčí všechna očekávaní. Filmová Studia chrlí superhrdinské filmy, většinou s postavami, které vymyslel nebo inspiroval Stan Lee, a pokaždé je z toho kasovní trhák.

On sám se v každém z nich objeví v malé roli, a přestože neřekne víc než jednu dvě věty, a zasvěcení diváci na jeho vstupy čekají a milují je. Zkrátka, ač má Stan Lee 94 let, je stále plný energie, chrlí nápady, píše, produkuje, hraje a zjevně nemá v úmyslu zpomalit.

Neméně slavné jsou jeho camea ve všech superhrdinských filmech od Marvelu. Tady ve Strážcích galaxie.
Foto: NME.com, https://www.factinate.com, pinterest, ilgiornale.it
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Záhada tajemných věží
enigmaplus.cz

Záhada tajemných věží

Na Zemi je stále mnoho záhad, jejichž tajemství...
Svatba v nedohlednu. Odkopne ho?
nasehvezdy.cz

Svatba v nedohlednu....

Má zdánlivě všechno, co si...
Vepřové maso s mrkví
tisicereceptu.cz

Vepřové maso s mrkví

Po dušení je mrkev hezky měkká a přitom ne...
Taková malá intrikánka
skutecnepribehy.cz

Taková malá intrikánka

Moje starší sestra Romana byla vždycky...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Lázně, které prodlužují životnost baterií
21stoleti.cz

Lázně, které prodlužují...

Pokud přemýšlíte o koupi nového automobilu, možná se vám...
Olšanské hřbitovy obětem moru nestačily
epochalnisvet.cz

Olšanské hřbitovy obětem...

Mrtvoly padají dolů jedna za druhou. Šachty kolem kostela,...
Pomsta všem chlapům!
nasehvezdy.cz

Pomsta všem chlapům!

Ráda trávila čas po boku...
Zdraví a klid na cestách: Co si zařídit a co sbalit, aby nás na dovolené nic nepřekvapilo
panidomu.cz

Zdraví a klid na cestách: Co si...

Možná už víte, kam se letos vydáte na dovolenou...
Znojemské kulturní léto
epochanacestach.cz

Znojemské kulturní léto

Přinese desítky koncertů...
Našlo se na Špicberkách UFO, nebo nenašlo? Toť otázka.
enigmaplus.cz

Našlo se na Špicberkách UFO,...

Život na Špicberkách u severního pólu není...
Dopřejte svým miláčkům opravdový luxus
iluxus.cz

Dopřejte svým miláčkům...

FALCO DOG a FALCO CAT jsou určené pro mazlíčky,...