Skip to content

Stan Lee: Vymyslí téměř všechny slavné superhrdiny!

„Superhrdinové v New Yorku? Dejte pokoj,“ zabručí důchodce v závěru filmu Avengers a kino reaguje aplausem. Jak je možné, že ten chlapík, který se na plátně objeví na pár vteřin a pronese dvě věty, má takový úspěch?

Protože je to Stan Lee (*1922). Ten, který vymyslel téměř všechny slavné superhrdiny.

Jako kluk Stanley Lieber rozhodně nevypadá jako superhrdina. Jeho rodiče Velká hospodářská krize připraví o práci, donutí přestěhovat se do nuzného bytu a přemýšlet zda mohou dětem dopřát jen oběd nebo i večeři.

„Byl jsem hubený kluk, kterému to se sportem moc nešlo, a tak mě všichni považovali za nulu,“ vzpomíná na školní léta. Jako každý kluk to nese těžce a hledá únik v dobrodružných filmech a knihách. A sní o tom, že jednou sám napíše velký dobrodružný román, který ho proslaví a především mu přinese pořádný balík.

Začne v patnácti tím, že za pár centů píše nekrology pro Centrum léčby tuberkulózy. Po skončení školy mu strýc Robbie Solomon dohodí práci v komiksové sekci vydavatelství Timely. Roznáší kafe, běhá s lejstry a později také vepisuje texty do bublin.

Nakonec dostává šanci psát a na zkoušku dvě strany v komiksu Kapitán Amerika 3. Tehdy se poprvé podepíše jako Stan Lee, aby práce na komiksech neuškodila jeho kariéře velkého spisovatele. V roce 1941 získá na přímluvu sestřenice Jean, jejíž manžel Martin Goodman je majitelem Timely, místo redaktora a scénáristy, jenže to už světem zmítá 2.

Světová válka a Stan musí uposlechnout povolávací rozkaz.

V šedesátých letech dostává Stan Lee za úkol zachránit krachující vydavatelství.

Invaze superhrdinů

Po válce se sice ke komiksu vrací, ale situace na trhu není právě růžová. Vydavatelství Timely, přejmenované na Marvel, jde ke dnu a marně hledá něco, co by mu od konkurence přetáhlo zpět čtenáře. Ve chvíli kdy Lee uvažuje, že s comicsem praští, přichází od Goodmana nabídka, aby vytvořil podobný tým superhrdinů, se kterým právě boduje konkurenční vydavatelství DC Comics.

„Máš volné ruce,“ slibuje. Také manželka Joan ho povzbuzuje: „Využij toho. Experimentuj. Stejně toho chceš nechat, tak nemáš co ztratit.“ Komiksoví superhrdinové tehdy čtenáře spíš nudí, než baví. Jsou nekomplikovaní, bezchybní, a spíš pro děti.

To vše Lee změní. Zaměří se na starší čtenáře, přidá superhrdinům lidské slabosti, starosti, zlozvyky a také pochybnosti a traumata. První vlaštovka, Fantastická čtyřka, vychází v listopadu 1961 a stává se hitem.

Takže se do toho Stan Lee pustí naplno. Chrlí jednoho nového a netradičního superhrdinu za druhým, prodej letí vzhůru jako raketa, a téměř každý z hrdinů se stává legendou, která čtenáře baví i po půl století.

Paradoxem je, že s tím nejúspěšnějším zpočátku narazí. „To je tvůj nejhorší nápad. Lidi pavouky nesnáší. A navíc, kluk jako superhrdina? To nemyslíš vážně,“ zlobí se Goodman, když za ním Lee v roce 1962 přijde se Spider Manem. Přes odmítnutí propašuje postavu do méně významné série Amazing Fantasy a je toho další obrovský hit. Začíná zlatá éra Marvelu, který se stává nejúspěšnějším hráčem na americkém komiksovém trhu.

Téměř všechny slavné superhrdiny ze univerza Marvel vymyslel nebo alespoň inspiroval Stan Lee.

Z papíru na plátno

Znovu zasáhne do historie, když se rozhodne zaútočit se svými hrdiny na filmové plátno a vybudovat filmovou divizi Marvelu. Napoprvé to v osmdesátých letech nevyjde. Ač poukazuje na úspěch konkurenčního Supermana, vedení Marvelu plán zatrhne: „Obáváme se, aby pak lidé přestali kupovat komiksy.

“ S příchodem nového tisíciletí se však situace mění. Po úspěchu Spider-Mana dostává filmová divize Marvelu zelenou a výsledek předčí všechna očekávaní. Filmová Studia chrlí superhrdinské filmy, většinou s postavami, které vymyslel nebo inspiroval Stan Lee, a pokaždé je z toho kasovní trhák.

On sám se v každém z nich objeví v malé roli, a přestože neřekne víc než jednu dvě věty, a zasvěcení diváci na jeho vstupy čekají a milují je. Zkrátka, ač má Stan Lee 94 let, je stále plný energie, chrlí nápady, píše, produkuje, hraje a zjevně nemá v úmyslu zpomalit.

Neméně slavné jsou jeho camea ve všech superhrdinských filmech od Marvelu. Tady ve Strážcích galaxie.
Foto: NME.com, https://www.factinate.com, pinterest, ilgiornale.it
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Duch babičky mi vybral ženicha
skutecnepribehy.cz

Duch babičky mi vybral ženicha

S nikým v životě jsem...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Skrývá před veřejností své těhotenství?
nasehvezdy.cz

Skrývá před veřejností své...

Herečka JITKA ČVANČAROVÁ...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Šviháním k rychlosti
21stoleti.cz

Šviháním k rychlosti

Nedávná studie, při které vědci využili...
Severokorejské lodě duchů: Kdo je zastaví?
enigmaplus.cz

Severokorejské lodě duchů:...

Na vlnách Japonského moře se pohupuje přízračná loď. Na...
Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Konec nejobávanějších kočovníků: Zabila Bič Boží jeho vlastní manželka?
enigmaplus.cz

Konec nejobávanějších kočovníků:...

V polovině pátého století celou střední a...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?
epochalnisvet.cz

Nejslavnější filmové...

Hrdinové akčních filmů jsou sekáči...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...