Skip to content

Stan Lee: Vymyslí téměř všechny slavné superhrdiny!

„Superhrdinové v New Yorku? Dejte pokoj,“ zabručí důchodce v závěru filmu Avengers a kino reaguje aplausem. Jak je možné, že ten chlapík, který se na plátně objeví na pár vteřin a pronese dvě věty, má takový úspěch?

Protože je to Stan Lee (*1922). Ten, který vymyslel téměř všechny slavné superhrdiny.

Jako kluk Stanley Lieber rozhodně nevypadá jako superhrdina. Jeho rodiče Velká hospodářská krize připraví o práci, donutí přestěhovat se do nuzného bytu a přemýšlet zda mohou dětem dopřát jen oběd nebo i večeři.

„Byl jsem hubený kluk, kterému to se sportem moc nešlo, a tak mě všichni považovali za nulu,“ vzpomíná na školní léta. Jako každý kluk to nese těžce a hledá únik v dobrodružných filmech a knihách. A sní o tom, že jednou sám napíše velký dobrodružný román, který ho proslaví a především mu přinese pořádný balík.

Začne v patnácti tím, že za pár centů píše nekrology pro Centrum léčby tuberkulózy. Po skončení školy mu strýc Robbie Solomon dohodí práci v komiksové sekci vydavatelství Timely. Roznáší kafe, běhá s lejstry a později také vepisuje texty do bublin.

Nakonec dostává šanci psát a na zkoušku dvě strany v komiksu Kapitán Amerika 3. Tehdy se poprvé podepíše jako Stan Lee, aby práce na komiksech neuškodila jeho kariéře velkého spisovatele. V roce 1941 získá na přímluvu sestřenice Jean, jejíž manžel Martin Goodman je majitelem Timely, místo redaktora a scénáristy, jenže to už světem zmítá 2.

Světová válka a Stan musí uposlechnout povolávací rozkaz.

V šedesátých letech dostává Stan Lee za úkol zachránit krachující vydavatelství.

Invaze superhrdinů

Po válce se sice ke komiksu vrací, ale situace na trhu není právě růžová. Vydavatelství Timely, přejmenované na Marvel, jde ke dnu a marně hledá něco, co by mu od konkurence přetáhlo zpět čtenáře. Ve chvíli kdy Lee uvažuje, že s comicsem praští, přichází od Goodmana nabídka, aby vytvořil podobný tým superhrdinů, se kterým právě boduje konkurenční vydavatelství DC Comics.

„Máš volné ruce,“ slibuje. Také manželka Joan ho povzbuzuje: „Využij toho. Experimentuj. Stejně toho chceš nechat, tak nemáš co ztratit.“ Komiksoví superhrdinové tehdy čtenáře spíš nudí, než baví. Jsou nekomplikovaní, bezchybní, a spíš pro děti.

To vše Lee změní. Zaměří se na starší čtenáře, přidá superhrdinům lidské slabosti, starosti, zlozvyky a také pochybnosti a traumata. První vlaštovka, Fantastická čtyřka, vychází v listopadu 1961 a stává se hitem.

Takže se do toho Stan Lee pustí naplno. Chrlí jednoho nového a netradičního superhrdinu za druhým, prodej letí vzhůru jako raketa, a téměř každý z hrdinů se stává legendou, která čtenáře baví i po půl století.

Paradoxem je, že s tím nejúspěšnějším zpočátku narazí. „To je tvůj nejhorší nápad. Lidi pavouky nesnáší. A navíc, kluk jako superhrdina? To nemyslíš vážně,“ zlobí se Goodman, když za ním Lee v roce 1962 přijde se Spider Manem. Přes odmítnutí propašuje postavu do méně významné série Amazing Fantasy a je toho další obrovský hit. Začíná zlatá éra Marvelu, který se stává nejúspěšnějším hráčem na americkém komiksovém trhu.

Téměř všechny slavné superhrdiny ze univerza Marvel vymyslel nebo alespoň inspiroval Stan Lee.

Z papíru na plátno

Znovu zasáhne do historie, když se rozhodne zaútočit se svými hrdiny na filmové plátno a vybudovat filmovou divizi Marvelu. Napoprvé to v osmdesátých letech nevyjde. Ač poukazuje na úspěch konkurenčního Supermana, vedení Marvelu plán zatrhne: „Obáváme se, aby pak lidé přestali kupovat komiksy.

“ S příchodem nového tisíciletí se však situace mění. Po úspěchu Spider-Mana dostává filmová divize Marvelu zelenou a výsledek předčí všechna očekávaní. Filmová Studia chrlí superhrdinské filmy, většinou s postavami, které vymyslel nebo inspiroval Stan Lee, a pokaždé je z toho kasovní trhák.

On sám se v každém z nich objeví v malé roli, a přestože neřekne víc než jednu dvě věty, a zasvěcení diváci na jeho vstupy čekají a milují je. Zkrátka, ač má Stan Lee 94 let, je stále plný energie, chrlí nápady, píše, produkuje, hraje a zjevně nemá v úmyslu zpomalit.

Neméně slavné jsou jeho camea ve všech superhrdinských filmech od Marvelu. Tady ve Strážcích galaxie.
Foto: NME.com, https://www.factinate.com, pinterest, ilgiornale.it
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čínská lochneska: Jde o draka, nebo vzácného krokodýla?
epochalnisvet.cz

Čínská lochneska: Jde o draka,...

Oči postaršího čínského vesničana se rozšíří...
Muž, který se svědectvím o UFO prošel i přes detektor lži
enigmaplus.cz

Muž, který se svědectvím o UFO...

Gulf Breeze je ospalé městečko v americké...
Domov stavíme od podlahy
rezidenceonline.cz

Domov stavíme od podlahy

Základ obytného prostoru tvoří funkční...
Brdy: Mládě mezi chráněnými krajinnými oblastmi
epochanacestach.cz

Brdy: Mládě mezi chráněnými...

Naše nejmladší chráněná...
Taktické hodinky do extrémních podmínek
iluxus.cz

Taktické hodinky do...

Garmin Tactix Delta je modelová řada vysoce...
Mýtická šelma Onza: Chovali ji dávní Aztékové?
enigmaplus.cz

Mýtická šelma Onza: Chovali ji...

Oblast Střední Ameriky je nebývale bohatá na...
Očkování dětí neodkládejte, shodují se lékaři
21stoleti.cz

Očkování dětí neodkládejte,...

Pohlavním stykem i dotyky – těmito způsoby se lze...
Překonali spolu nevěru i ztrátu dcery Michalky
nasehvezdy.cz

Překonali spolu nevěru i...

Jen těžko bychom v českém showbyznysu hledali...
Dolní Morava a Mamutův vodní park
epochanacestach.cz

Dolní Morava a Mamutův...

V Dolní Moravě najdete...
Prokleté městečko Bodie: Prý v něm straší duch holčičky
enigmaplus.cz

Prokleté městečko Bodie: Prý v...

Kalifornie je plná míst, na která jezdí turisté...
Nepopulární práci v archivu FBI zastanou noví roboti
21stoleti.cz

Nepopulární práci v archivu...

Archiv virginského Federálního úřadu pro...
Naštvaný na svět. Co ho tak vytočilo?
nasehvezdy.cz

Naštvaný na svět. Co ho tak...

Není to dlouho, co Zdeněk Pohlreich (63)...