Skip to content

Spouštěč schizofrenie? Marihuana!

Marihuana má spoustu zastánců a vědecké výzkumy u ní potvrdily řadu léčebných schopností. Ovšem, nic se nemá přehánět. Podle českých badatelů z Psychiatrického centra Praha jsou uživatelé šlechtěné marihuany náchylnější ke schizofrenii.

Vědci se zaměřili na složení šlechtěné marihuany a zjistili, že v ní chybí účinná látka, která chrání před psychickými poruchami vyvolanými látkou THC.

Schizophrenia, conceptual image
Schizofrenie je jedním z nejzávaznějších psychických onemocnění.

Podle vědeckého týmu bylo ve šlechtěné marihuaně až 20 procent látky THC. Technické konopí jí má do 0,3 procenta, konopí distribuované ilegálně v předchozích 20 letech mělo šest až 14 procent THC. Vysoký podíl THC je v aktuálních vzorcích z ČR a z Nizozemska.

ARCHIV - Eine von der Polizei entdeckte Cannabis-Plantage, aufgenommen in Made, Niederlande, am 26.08.2011. Die Niederlande wollen nach Medienangaben ihre Drogenpolitik weiter verschärfen und einen Großteil der bislang legalen Cannabisprodukte verbieten. Softdrogen wie Haschisch und Marihuana sollen künftig als illegales Rauschgift eingestuft werden, wenn sie mehr als 15 Prozent des Wirkstoffs THC enthalten Foto: Robert van den Berge (Zu dpa vom 06.10.2011)
Pěstírna marihuany v Nizozemsku.

Nejvíce nebezpečná je tedy tzv. čistá marihuana, které se také říká skunk. Schází zde látka zvaná kanabidiol. V původních přírodních odrůdách byly THC a kanabidiol zastoupeny zhruba stejně. Šlechtěním se ale podíl THC postupně zvýšil, naopak kanabidiol, který do značné míry účinky THC blokuje, ustoupil.

4
Drogy mohou nastartovat nejrůznější duševní poruchy.

Dlouhodobý výzkum v posledním čtvrtstoletí prokázal, že riziko schizofrenie je u pravidelných uživatelů skunku dvakrát až třikrát vyšší a závisí především na celkovém množství zkonzumovaného THC. Naopak, samotný kanabidiol se jeví velmi nadějně právě v oblasti léčby schizofrenie.

Foto: consciouslifenews, fightingclean, huffpost, flickr
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …