Domů     Spor o vodku: Zvítězí ruská samohonka nebo polská zubrovka?
Spor o vodku: Zvítězí ruská samohonka nebo polská zubrovka?
21.9.2021

„Vodka dělá ze všech lidí Rusy,“ traduje se kde jinde než v Rusku. Na své tekuté „dítě“ jsou místní patřičně hrdí. „Tři nejúžasnější věci za poslední půlstoletí byly blues, kubismus a polská vodka,“ kontrují Poláci výrokem Pabla Picassa. I oni jsou skálopevně přesvědčeni, že se čirý nápoj zrodil u nich.

Kde hledat kolébku vodky? Ta otázka budí hlavně ve zmíněných zemích (občas se do sporu vloží ještě Finsko a Švédsko) větší vášně než dilema o slepici a vejci. Pravda je ale v tomto případě podobně rozostřená, jako vidění po pár panácích.

Kreativní Rusové

Je to hlavně kvůli tomu, že vodka je tak trochu živým organismem. Její složení nemá jasně daná pravidla.

Většina se vyrábí z obilovin (žito, pšenice, ječmen, durrha (druh prosa), rýže či kukuřice), narazit se ale dá i na druhy z mnoha dalších zemědělských plodin – brambor, sojových bobů nebo ovoce.

Zejména v Rusku se kreativitě meze nekladou, a tak jsou místní schopní svou samohonku (samogon) vypálit doslova z čehokoliv. Ovocem počínaje a údajně i slepičinci konče. Proto je velmi těžké stanovit, kdo jakou plodinu využil pro výrobu vodky jako první.

Zprvu neopíjí, ale léčí

Jedna z mála věcí, ve které se obě země shodují, je středověk. Snad začátek 15. století. To je období, ve kterém mají být položeny základy vodky. Pak už si každá vede tu svou. V Polsku se můžou chlubit první písemnou zmínkou.

Pochází ze soudních dokumentů z roku 1405. Potíž je v tom, že slovo „vodka“, respektive „wódka“, tehdy neoznačuje ani tak nápoj určený k (o)pití, jako spíš produkt, používaný v medicíně a kosmetice. Léčí se s ním třeba akné.

Daleko lépe by onen název seděl na gorzałku (ze slovesa gorzeć – pálit), tehdejší populární alkoholický nápoj. Přinejmenším do 16. století (podle některých zdrojů konkrétně do roku 1533) pak sahá výroba suverénně nejpopulárnější polské vodky Zubrovky.

Jedna z nejstarších registrovaných značek vodky na světě je charakteristická tím, že se do ní přidávají byliny, kterými se ládují polští zubři.

S vodkou se přátelí řada Rusů. Je to ale vztah veskrze toxický a nezřídka končí špatně. Foto: pxfuel
S vodkou se přátelí řada Rusů. Je to ale vztah veskrze toxický a nezřídka končí špatně. Foto: pxfuel

Živá voda, která má říz

Rusové kontrují rokem 1430, kdy se odehrává příběh o Isidorovi, pravoslavném mnichovi z kláštera Chudov v Kremlu, který kromě modlení ovládá i destilační postupy.

Díky tomu může jednoho dne vytvořit první verzi ruské vodky, tehdy ale známou jako vypálené či chlebové víno. Po dlouhá staletí je určena výhradně na stoly ruské elity a nesmí se vyrábět nikde jinde než v Moskvě. Isidor její výrobou naváže na tzv.

aqua vitae („živou vodu“), silnou lihovinu získávanou destilací hroznového moštu, kterou v roce 1386 přivezou do Moskvy janovští velvyslanci.

Není vodka jako vodka

Jak už to tak bývá u prototypů, má chlebové víno do současné vodky na míle daleko. Dnešní Rus by ji s největší pravděpodobností vztekle vyplivl. Je totiž zvyklý na 40% a větší množství alkoholu, přičemž v první verzi by dostal něco kolem 20 %.

Často se navíc pije zředěná. Ano, v té době existuje tekutina, která má až 75 % alkoholu. A dokonce se jí říká vodka. Označuje ale bylinnou tinkturu, podobnou absintu, vyráběnou pro léčebné účely.

V jeho moderním smyslu je výraz vodka poprvé použit ve výnosu carevny Alžběty (1709–1761) z 8.června 1751, který reguluje vlastnictví palíren. Na své „zlaté časy“ si ale čirý nápoj musí v Rusku ještě více než sto let počkat.

Až do roku 1863, kdy je zrušen státní monopol na jeho výrobu, což znamená pokles ceny, díky čemuž se dostane i na prostý lid.

Mendělejevův mýtus

Teď si vodku může dovolit každý – bohatý i chudý. Pije se v zemljankách i na večírcích, pořádaných carským dvorem. A vládní účetní si mnou ruce. Prostředky, vybrané z daně za vodku, totiž občas tvoří až 40 % státních příjmů.

Nápoj má samozřejmě už poněkud jiné grády než ve svých začátcích.

Údajně i díky tomu, že poslední lednový den roku 1865 obhájí ruský vědec Dmitrij Ivanovič Mendělejev (1834–1907) svou doktorskou disertaci O sloučeninách alkoholu a vody, zasvěcenou, jak už název napovídá, míchání lihu s vodou a jejich ideálnímu poměru:

40 procent lihu a 60 procent vody. Jde ovšem o mýtus. Pozdější autor periodické tabulky prvků se v práci nikde nezmiňuje, že vodka se 40% objemem alkoholu je nějak optimální.

Čtyřicetiprocentní standart je ve skutečnosti zaveden v Rusku už v roce 1843, kdy je Mendělejevovi 9 let. V současnosti musí mít vodka dle Evropské unie minimální obsah alkoholu 37,5%. I tak je 31. leden neoficiálním Dnem vodky.

Paradoxní je, že Mendělejev dává kvůli alkoholismu svého staršího bratra před vodkou přednost červenému vínu.

Populární je hlavně v šatnách rockových kapel. Ve velkém ji popíjejí Rolling Stones, Queen a další. Foto: pxfuel
Populární je hlavně v šatnách rockových kapel. Ve velkém ji popíjejí Rolling Stones, Queen a další. Foto: pxfuel

Nezastaví jí nic

Ani 20. století rozlet vodky v Rusku nezastaví. Do roku 1911 tvoří 89 % veškerého konzumovaného alkoholu v zemi.

Vyrobí tolik alkoholiků, že poslanec dumy Michail Čelyšev požádá spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstého (1828–1910) o návrh viněty na láhev s vodkou, která by odrazovala od jejího pití.

Ten dodá lebku se zkříženými hnáty a s nápisem „jed“, nápad ale neprojde přes carské ministry. Zamítnou ho s tím, že by to poškodilo státní rozpočet.

Příliš nevyjde ani pokus ruské vlády, která se po první světové válce pokusí snížit obsah alkoholu ve vodce na 20 %. Jediným výsledkem je rozmach sítě ilegálních palíren.

A stejně později dopadne i snaha Michaila Gorbačova (*1931) dostat obchod s vodkou (a ruské opilce) pod kontrolu prostřednictvím zvýšení ceny alkoholu.

A co na to Polsko?

Největší překážku tak nakonec postaví ruské vodce do cesty Poláci, když na konci 70. let 20. století podají u obchodního soudu mezinárodní žalobu proti Sovětskému svazu. Jádro sporu?

Požadavek na výhradní obchodní právo na slovo „vodka“, kvůli tomu, že nápoj má pocházet právě z Polska. Po několika letech vzájemného osočování, hrabání se v archivech a nenadálých objevech nových historických faktů je v roce 1982 dáno za pravdu Sovětům.

Vodka je prohlášena za originální ruský alkoholický nápoj a zemi dáno výlučné právo na reklamu na vodku pod tímto přízviskem. Současně s tím je uznán také hlavní reklamní slogan: „Pouze ruská vodka je pravá vodka!“

Dnes už není vodka pro Rusy ani tak nápojem, jako spíše životním stylem. Foto: unsplash
Dnes už není vodka pro Rusy ani tak nápojem, jako spíše životním stylem. Foto: unsplash

Samotná i v koktejlu

A tak se může vodka rozletět do světa. Ačkoliv, ona tam už dávno je. Už v roce 1970 je ve Spojených státech amerických oblíbenější než tradiční bourbon. Populární je hlavně v šatnách rockových kapel.

Ve velkém ji popíjejí Rolling Stones, Queen a další. Mezi zdejší elitu ji katapultuje hlavně její všestrannost. Zatímco Rusové ji do sebe nejraději klopí čistou, jinde ve světě dávají často přednost jejímu vmíchání do některého z koktejlů. Neobejde se bez ní Cosmopolitan, Sex on the Beach nebo Bloody Mary.

Pojď na jednu…flašku

Dnes už není vodka pro Rusy ani tak nápojem, jako spíše životním stylem. I kvůli tomu, že na tamních svazích se příliš nedaří vínu. Obilovin a různých bylinek a bobulí je tu ovšem dost. I proto se tu prosadilo křesťanství nad islámem.

A také proto je v Rusku dle odhadů Světové zdravotnické organizace dva miliony těžkých alkoholiků. A ročně jich kvůli tomu půl milionu zemře. A i kvůli vodce patří naděje na dožití vysokého věku u ruských mužů celosvětově k nejnižším.

Foto: unsplash, pxfuel,
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h