Domů     Spor o vodku: Zvítězí ruská samohonka nebo polská zubrovka?
Spor o vodku: Zvítězí ruská samohonka nebo polská zubrovka?
21.9.2021

„Vodka dělá ze všech lidí Rusy,“ traduje se kde jinde než v Rusku. Na své tekuté „dítě“ jsou místní patřičně hrdí. „Tři nejúžasnější věci za poslední půlstoletí byly blues, kubismus a polská vodka,“ kontrují Poláci výrokem Pabla Picassa. I oni jsou skálopevně přesvědčeni, že se čirý nápoj zrodil u nich.

Kde hledat kolébku vodky? Ta otázka budí hlavně ve zmíněných zemích (občas se do sporu vloží ještě Finsko a Švédsko) větší vášně než dilema o slepici a vejci. Pravda je ale v tomto případě podobně rozostřená, jako vidění po pár panácích.

Kreativní Rusové

Je to hlavně kvůli tomu, že vodka je tak trochu živým organismem. Její složení nemá jasně daná pravidla.

Většina se vyrábí z obilovin (žito, pšenice, ječmen, durrha (druh prosa), rýže či kukuřice), narazit se ale dá i na druhy z mnoha dalších zemědělských plodin – brambor, sojových bobů nebo ovoce.

Zejména v Rusku se kreativitě meze nekladou, a tak jsou místní schopní svou samohonku (samogon) vypálit doslova z čehokoliv. Ovocem počínaje a údajně i slepičinci konče. Proto je velmi těžké stanovit, kdo jakou plodinu využil pro výrobu vodky jako první.

Zprvu neopíjí, ale léčí

Jedna z mála věcí, ve které se obě země shodují, je středověk. Snad začátek 15. století. To je období, ve kterém mají být položeny základy vodky. Pak už si každá vede tu svou. V Polsku se můžou chlubit první písemnou zmínkou.

Pochází ze soudních dokumentů z roku 1405. Potíž je v tom, že slovo „vodka“, respektive „wódka“, tehdy neoznačuje ani tak nápoj určený k (o)pití, jako spíš produkt, používaný v medicíně a kosmetice. Léčí se s ním třeba akné.

Daleko lépe by onen název seděl na gorzałku (ze slovesa gorzeć – pálit), tehdejší populární alkoholický nápoj. Přinejmenším do 16. století (podle některých zdrojů konkrétně do roku 1533) pak sahá výroba suverénně nejpopulárnější polské vodky Zubrovky.

Jedna z nejstarších registrovaných značek vodky na světě je charakteristická tím, že se do ní přidávají byliny, kterými se ládují polští zubři.

S vodkou se přátelí řada Rusů. Je to ale vztah veskrze toxický a nezřídka končí špatně. Foto: pxfuel
S vodkou se přátelí řada Rusů. Je to ale vztah veskrze toxický a nezřídka končí špatně. Foto: pxfuel

Živá voda, která má říz

Rusové kontrují rokem 1430, kdy se odehrává příběh o Isidorovi, pravoslavném mnichovi z kláštera Chudov v Kremlu, který kromě modlení ovládá i destilační postupy.

Díky tomu může jednoho dne vytvořit první verzi ruské vodky, tehdy ale známou jako vypálené či chlebové víno. Po dlouhá staletí je určena výhradně na stoly ruské elity a nesmí se vyrábět nikde jinde než v Moskvě. Isidor její výrobou naváže na tzv.

aqua vitae („živou vodu“), silnou lihovinu získávanou destilací hroznového moštu, kterou v roce 1386 přivezou do Moskvy janovští velvyslanci.

Není vodka jako vodka

Jak už to tak bývá u prototypů, má chlebové víno do současné vodky na míle daleko. Dnešní Rus by ji s největší pravděpodobností vztekle vyplivl. Je totiž zvyklý na 40% a větší množství alkoholu, přičemž v první verzi by dostal něco kolem 20 %.

Často se navíc pije zředěná. Ano, v té době existuje tekutina, která má až 75 % alkoholu. A dokonce se jí říká vodka. Označuje ale bylinnou tinkturu, podobnou absintu, vyráběnou pro léčebné účely.

V jeho moderním smyslu je výraz vodka poprvé použit ve výnosu carevny Alžběty (1709–1761) z 8.června 1751, který reguluje vlastnictví palíren. Na své „zlaté časy“ si ale čirý nápoj musí v Rusku ještě více než sto let počkat.

Až do roku 1863, kdy je zrušen státní monopol na jeho výrobu, což znamená pokles ceny, díky čemuž se dostane i na prostý lid.

Mendělejevův mýtus

Teď si vodku může dovolit každý – bohatý i chudý. Pije se v zemljankách i na večírcích, pořádaných carským dvorem. A vládní účetní si mnou ruce. Prostředky, vybrané z daně za vodku, totiž občas tvoří až 40 % státních příjmů.

Nápoj má samozřejmě už poněkud jiné grády než ve svých začátcích.

Údajně i díky tomu, že poslední lednový den roku 1865 obhájí ruský vědec Dmitrij Ivanovič Mendělejev (1834–1907) svou doktorskou disertaci O sloučeninách alkoholu a vody, zasvěcenou, jak už název napovídá, míchání lihu s vodou a jejich ideálnímu poměru:

40 procent lihu a 60 procent vody. Jde ovšem o mýtus. Pozdější autor periodické tabulky prvků se v práci nikde nezmiňuje, že vodka se 40% objemem alkoholu je nějak optimální.

Čtyřicetiprocentní standart je ve skutečnosti zaveden v Rusku už v roce 1843, kdy je Mendělejevovi 9 let. V současnosti musí mít vodka dle Evropské unie minimální obsah alkoholu 37,5%. I tak je 31. leden neoficiálním Dnem vodky.

Paradoxní je, že Mendělejev dává kvůli alkoholismu svého staršího bratra před vodkou přednost červenému vínu.

Populární je hlavně v šatnách rockových kapel. Ve velkém ji popíjejí Rolling Stones, Queen a další. Foto: pxfuel
Populární je hlavně v šatnách rockových kapel. Ve velkém ji popíjejí Rolling Stones, Queen a další. Foto: pxfuel

Nezastaví jí nic

Ani 20. století rozlet vodky v Rusku nezastaví. Do roku 1911 tvoří 89 % veškerého konzumovaného alkoholu v zemi.

Vyrobí tolik alkoholiků, že poslanec dumy Michail Čelyšev požádá spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstého (1828–1910) o návrh viněty na láhev s vodkou, která by odrazovala od jejího pití.

Ten dodá lebku se zkříženými hnáty a s nápisem „jed“, nápad ale neprojde přes carské ministry. Zamítnou ho s tím, že by to poškodilo státní rozpočet.

Příliš nevyjde ani pokus ruské vlády, která se po první světové válce pokusí snížit obsah alkoholu ve vodce na 20 %. Jediným výsledkem je rozmach sítě ilegálních palíren.

A stejně později dopadne i snaha Michaila Gorbačova (*1931) dostat obchod s vodkou (a ruské opilce) pod kontrolu prostřednictvím zvýšení ceny alkoholu.

A co na to Polsko?

Největší překážku tak nakonec postaví ruské vodce do cesty Poláci, když na konci 70. let 20. století podají u obchodního soudu mezinárodní žalobu proti Sovětskému svazu. Jádro sporu?

Požadavek na výhradní obchodní právo na slovo „vodka“, kvůli tomu, že nápoj má pocházet právě z Polska. Po několika letech vzájemného osočování, hrabání se v archivech a nenadálých objevech nových historických faktů je v roce 1982 dáno za pravdu Sovětům.

Vodka je prohlášena za originální ruský alkoholický nápoj a zemi dáno výlučné právo na reklamu na vodku pod tímto přízviskem. Současně s tím je uznán také hlavní reklamní slogan: „Pouze ruská vodka je pravá vodka!“

Dnes už není vodka pro Rusy ani tak nápojem, jako spíše životním stylem. Foto: unsplash
Dnes už není vodka pro Rusy ani tak nápojem, jako spíše životním stylem. Foto: unsplash

Samotná i v koktejlu

A tak se může vodka rozletět do světa. Ačkoliv, ona tam už dávno je. Už v roce 1970 je ve Spojených státech amerických oblíbenější než tradiční bourbon. Populární je hlavně v šatnách rockových kapel.

Ve velkém ji popíjejí Rolling Stones, Queen a další. Mezi zdejší elitu ji katapultuje hlavně její všestrannost. Zatímco Rusové ji do sebe nejraději klopí čistou, jinde ve světě dávají často přednost jejímu vmíchání do některého z koktejlů. Neobejde se bez ní Cosmopolitan, Sex on the Beach nebo Bloody Mary.

Pojď na jednu…flašku

Dnes už není vodka pro Rusy ani tak nápojem, jako spíše životním stylem. I kvůli tomu, že na tamních svazích se příliš nedaří vínu. Obilovin a různých bylinek a bobulí je tu ovšem dost. I proto se tu prosadilo křesťanství nad islámem.

A také proto je v Rusku dle odhadů Světové zdravotnické organizace dva miliony těžkých alkoholiků. A ročně jich kvůli tomu půl milionu zemře. A i kvůli vodce patří naděje na dožití vysokého věku u ruských mužů celosvětově k nejnižším.

Foto: unsplash, pxfuel,
Související články
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a