Domů     Doba chytrých veverek a padajících vlasů. Co jste netušili o podzimu?
Doba chytrých veverek a padajících vlasů. Co jste netušili o podzimu?
21.9.2021

Někdo ho miluje, někdo nesnáší. O období, kdy příroda po dlouhé letní party zklidňuje tempo a pomalu se chystá ke spánku, panuje řada mýtů i zajímavých příběhů.

Připomeňte si ty nejznámější.

1/ Kdy vlastně začíná?

Letos se dočkáme 22. září ve 21 hodin a 21 minut. Jiný rok může první podzimní den připadnout na 23. září, výjimečně i na 21. nebo 24.

Jednodušší je řídit se polohou Země – podzim zkrátka začíná v okamžiku, kdy se Slunce dostane do přesné linie s nebeským rovníkem (zemským rovníkem promítnutým na oblohu) a nastává rovnodennost.

Skutečně tehdy trvá den i noc stejně dlouho? Ne tak docela! I když střed Slunce je nad horizontem přesně 12 hodin, my vidíme zářivý kotouč už ve chvíli, kdy vyleze pouhý okraj. Stejně tak při západu nám zmizí horní lem Slunce až pár minut po jeho středu.

A díky ohybu paprsků spatříme světlo naší hvězdy dokonce i malou chvíli před tím, než vyleze onen první kousek! Čím déle od rovníku se nacházíme, tím je náš den během rovnodennosti delší. Jde však jen o minuty.

2/ Listy barvy nemění!

Kde se bere ta temně červená, zářivě oranžová či elegantně žlutá? Byly tu pořád, jen konečně dostaly šanci se ukázat v celé své krátce!

Na listech totiž pomalu skládá zbraně jindy nejmocnější chlorofyl. Zelené barvivo, díky němuž rostliny zachycují energii ze Slunce, už není zapotřebí – s ubývajícím množstvím světla ustává i fotosyntéza a květiny se ukládají ke spánku.

Vládu přejímají flavonoidy, karotenoidy či antokyany, které stromy rozzáří všemi barvami. Za některé odstíny mohou i cukry, hromadící se na listech s klesající teplotou.

Listy na podzim nemění barvy, spíš jen svlečou zelený kabát. Foto: StockSnap / Pixabay.
Listy na podzim nemění barvy, spíš jen svlečou zelený kabát. Foto: StockSnap / Pixabay.

3/ Doba padání

A proč ty nádherně zbarvené listy nakonec spadnou ze stromu? V zimě se do půdy nevsakuje tolik srážek a stromy by je nezvládly všechny zásobovat vodou. S úbytkem slunečního záření začnou tedy produkovat hormon, který podpoří růst buněk mezi listy a větvemi. List je zkrátka donucen odpadnout na zem!

Není však čeho litovat. I kdyby se na podzim stromy neobnažily, všechny listy, zmrzlé a uvadlé, by to beztak spadly během zimy.

4/ Den, kdy unesou Persefónu

V řecké mytologii podzim začíná smutně a romanticky. Bůh podsvětí Hádés se zamiluje do dcery nejvyššího boha Dia a bohyně úrody Démétry, krásné Persefóny!

Přestože Zeus slíbí Hádovi svou dceru za ženu, ona ani její matka nic netuší a Hádés Persefonu v netušenou chvíli unese!

Když utrápená Démétra dceru nenachází, ze zoufalství a šíleného hněvu se rozhodne zničit veškerou úrodu na zemi. Teprve, když se Persefóna vrátí (a podle dohody s Hádem se bude vracet každý rok), začne zase jaro.

Padá vám na podzim více vlasů než obvykle? Tělo se zbavuje těch, které se v létě držely zuby nehty. Foto: katyandgeorge / Pixabay.
Padá vám na podzim více vlasů než obvykle? Tělo se zbavuje těch, které se v létě držely zuby nehty. Foto: katyandgeorge / Pixabay.

5/ Děti štěstěny?

Také jste se narodili na podzim? Podle seriózní studie vědců z univerzity v Chicagu máte nadprůměrnou šanci, že se dožijete 100. narozenin! Ze zhruba 1500 stoletých lidí zahrnutých do průzkumu se jich minimálně třetina narodila v některém z podzimních měsíců.

A rozhodně to není náhoda! Měsíc narození určuje, jaké prostředí bude ovlivňovat vyvíjející se plod v děloze. Nebo poté křehké miminko v prvních týdnech po narození.

Podle výzkumů jsou také děti podzimu v průměru vyššího vzrůstu. Možná proto, že matka v těhotenství přes léto vstřebávala hodně vitamínu D. Výsledkem je statnější postava a pevnější kosti.

Ani tím bonusy nekončí! S datem narození od září do listopadu jste dostali do vínku i předpoklady k lepším studijním výsledkům. A tedy i vyššímu vzdělání. I když jsou prý závěry britských vědců jednoznačné, důvod zatím nikdo netuší…

6/ Libido stoupá

Podle dlouhodobých statistik Facebooku právě na podzim velké množství lidí vymění na profilu status „nezadaný“ za „ve vztahu“. Oproti tomu k nejvíce rozchodům dojde během léta.

Podle psychologů právě příchod chmurného a chladného počasí podvědomě vede lidi k tomu, aby si byli blíž. A v nejvíce depresivní zimě málokdo chce být sám.

Rovněž hladina testosteronu je jak u mužů, tak i žen, na podzim vyšší než v jiné části roku. S ním roste sebevědomí, odvaha, chuť riskovat ale i sexuální touha. Muži často vnímají ženy jako atraktivnější, něž jim připadaly v létě. A nejsou sami.

Pro řadu zvířat právě na podzim nastává období páření, u některých dochází k růstu pohlavních znaků.

7/ Nepřijdeme o vlasy?

Na podzim nepadá jen listí. Ve větším množství i naše vlasy! Potvrzují to švýcarští dermatologové, dlouhodobě sledující vlasy stovek mužů a žen.

Tělo nejspíš potřebuje dohnat proces přirozené obnovy – v létě se snažilo udržet vlasy na hlavě, aby měla ochranu proti slunci.

Veverkám se právě na podzim zvětší jistá část mozku! Foto: tpa / Pixabay.
Veverkám se právě na podzim zvětší jistá část mozku! Foto: tpa / Pixabay.

8/ Méně infarktů a více kil

Na jaře změnou času ztrácíme jednu hodinu a trpíme nevyspáním. Na podzim však těch 60 ztracených minut dostaneme zpět, což je pro naše zdraví hotovým balzámem!

Podle lékařského časopisu New England Journal of Medicine se Američanům například přihodí nejméně infarktů za rok právě v pondělí následujícím po víkendu, kdy se hodina přičítala.

Na druhou stranu zas s příchodem podzimu máme větší tendenci tloustnout! Pokles vitamínu D mimo jiné způsobuje, že tuk se hůře odbourává a tvoří tak „zimní“ zásoby v těle.

9/ Veverky jsou chytřejší!

Veverky mají na podzim pěkně napilno. Schovávají si oříšky a semínka na stovkách různě rozprostřených míst, aby se dostatečně zabezpečily na zimu.

Všechny ty skrýše vymyslet a ještě pak na žádnou nezapomenout ale není jen tak – veverka potřebuje, aby jí to zatraceně dobře myslelo!

A skutečně, konkrétně u veverek popelavých je dokázáno, že mají na podzim oproti zbytku roku až 15% větší hipokampus, centrum v mozku starající se o paměť či emoce.

10/ Podzimní záře

Co se stane, když se mrak nabitých slunečních částic srazí s magnetickým polem naší planety? Část jich tento ochranný štít odrazí zpět do vesmíru, část si ale schlamstne pro sebe a stáčí po spirálách směrem k magnetickým pólům země.

Když tyto částice reagují s atmosférou, vznikají úchvatné polární záře! Za jejich sledováním se vydejte ideálně okolo podzimní rovnodennosti (anebo i té jarní). Díky pozici Země vzhledem ke Slunci k nám solární vítr pronikne snáz a efekt je silnější!

Polární záře na podzimní rovnodennost patří k těm nejúchvatnějším zážitkům. Foto: WikiImages / Pixabay.
Polární záře na podzimní rovnodennost patří k těm nejúchvatnějším zážitkům. Foto: WikiImages / Pixabay.
Foto: Úvodní foto: Valiphotos / Pixabay 1 – 4: Pixabay
Související články
Věda a technika
Zdánlivě pomalé želvy: Tichý a dlouhověký společník
Když nejmocnější z řeckých bohů – Zeus chystá veselku s manželkou Hérou, pozve všechny. Želva ale odmítne opustit svůj dům, a tak na ni vládce sesílá kletbu. Od té doby si musí své obydlí tahat všude s sebou! Plouží se po souši, jejich mořští kolegové zase neohroženě brázdí oceány. Zvláštní skupina plazů je častým terčem posměchu kvůli těžkopádnosti […]
Věda a technika
Zákoutí neurogastronomie: Sluch je nejlepší kuchař
Že výběr hudby ovlivní náš kulinářský zážitek, asi nikoho nepřekvapí. Zákazníci například v restauraci utratí až o 10 % víc, pokud na pozadí hraje klasika. Hlasitá hudba zase zvyšuje prodej soft-drinků a při poslechu hudby rychlé rychleji jíme. Sluchové vjemy se ale také zcela zásadně podílejí na tom, jak nám samotné jídlo chutná.   Když […]
Věda a technika
Sklerosteóza: Mutace nezlomitelných kostí
Na první pohled se tato genetická mutace může zdát jako něco, co by chtěl mít v genomu každý. Její nositel disponuje kostmi s několikrát hustější strukturou, než je obvyklé. Jsou tak prakticky nezlomitelné. Už ale prostý fakt, jak málo je známo podobných případů, naznačuje, že majitelé tohoto haplotypu nemají dobré podmínky pro přenos svých genů na další […]
Věda a technika
Štola 88: Ponorková nemoc cestou na Mars
Republikou se koncem 80. let šířily fámy o tajných pokusech na lidech probíhající kousek za Brnem. Tak si někteří vysvětlovali kolony nákladních vozů, které se sjížděly k důlní štole u Tišnova. Skutečnost ale předčila všechny představy – v opuštěné podzemní chodbě totiž probíhal let na Mars.   Lidská povaha je komplikovaná. Ačkoliv se vztahy mezi […]
reklama
lifestyle
Petr Novák s Evou Jakoubkovou: Dokonalý pár, který propil svou budoucnost
Když se dva berou, slibují si, že spolu zůstanou v dobrém i zlém. Petr Novák s Evou Jakoubkovou tenhle slib určitě splnili beze zbytku. Jen toho zlého bylo nakonec ale přece jen až příliš.   Kdyby se v průběhu 70. a 80. let pořádala anketa o nejpůvabnější českou herečku, Eva Jakoubková (1952–2005) by měla finálovou účast rozhodně v kapse. […]
Sportovní hvězdy na šikmé ploše
Světem sportu neotřásají jen dopingové skandály, nečestná hra nebo podvádění. Skandální chování, hraničící s pácháním trestných činů, má na svědomí třeba i fotbalista Gilbert Bodart, s nímž se často skloňují pojmy jako přepadení nebo padělatelství.   Koho chce zabít hokejista Danton? V dubnu 2004 je pořádně horko kolem špičkového hokejisty americké NHL Mikea Dantona (*1980). […]
Mileniálové & spol.: Jak generace získaly svá pojmenování?
Baby Boomers, generace X, mileniálové, zetkaři… Ale také tichá nebo ztracená generace. Přestože toto rozdělení pochází ze zámoří, většina světa je přejala a užívají ho sociologové i marketingoví profíci. V českých podmínkách však máme také svou specifickou generaci. Napadne vás, která to je? Pojmenování generací není vždy přímočarý proces. Házet do jednoho pytle všechny, kteří […]
Tragická nehoda dětské filmové hvězdy Tomáše Holého
Tomáš Holý, milovaný dětský herec, který se zapsal do srdcí diváků nezapomenutelnými rolemi, tragicky zahynul při dopravní nehodě jen několik dní před svými dvaadvacátými narozeninami. Osudová projížďka, ke které se rozhodl po večeru stráveném s přáteli, se stala jeho poslední. Jak se události toho osudného dne odehrály? A jaké byly poslední okamžiky jeho života?   […]
reklama
zajímavosti
Zmije obecná: Jedem se neplýtvá!
Žádného jiného suchozemského hada nepotkáte v tolika státech světa (v tomto případě 35) a žádný také nevydrží takové teplotní výkyvy – zejména ty směrem do chladu. I proto na zmiji obecnou můžete třeba v Itálii narazit i v úctyhodné nadmořské výšce 2900 metrů. Přesto si libuje ve vyhřívání na slunci, ale ideálně v místech, kde […]
Muzea voskových figurín: Zrodila se na hřbitově!
Před vámi zamračený Jan Žižka, nedaleko vyplazuje jazyk Albert Einstein a zdáli kyne Tom Cruise. Stroj času? Jistě. I tak lze vnímat muzeum voskových figurín. Očekávání, že v době všudypřítomného videa, internetu a sociálních sítí, ztratí význam a zaniknou coby zastaralá forma zábavy, se nenaplnila. Zájem o vosková panoptika neklesá a dokonce se otevírají nová. Přitom […]
Plyšoví medvídci: Roztomilí i zatracovaní
Jen málokterá hračka se dá považovat za roztomilejší a neškodnější, než jsou plyšoví medvídci. Ale než se stanou běžnou ozdobou dětských pokojíčků, musí si své místo na slunci tvrdě vydobýt. Ozvou se dokonce hlasy, které je považují za nebezpečné pro zdravý vývoj dětí a důvod nižší porodnosti! V obchodech si dnes můžeme vybírat ze široké […]
Jak jej asi neznáte: Buonarroti vynikal i jako výborný manažer
Michelangelo Buonarroti (1475-1564) nebyl jen velmi nadaným renesančním malířem, sochařem, architektem a básníkem, nýbrž i schopným a výkonným manažerem v dnešním slova smyslu, jak nám dokládají nálezy z archivů v italské Florencii a Pise. Talent umělecký i praktický Na základě objevených archivních záznamů se jednalo o postavu mimořádného všestranného nadání, kromě uměleckého tedy i praktického. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na seznamce jsem našla toho pravého!
skutecnepribehy.cz
Na seznamce jsem našla toho pravého!
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
nasehvezdy.cz
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
Herečka a moderátorka Víkendové Snídaně Dana Morávková (52) s láskou pečuje o svého manžela, klavíristu Petra Maláska (59). Ten před několika týdny ošklivě upadl na kole a zlomil si obě ruce. Ačkoli u
Drobenkový koláč s borůvkami
tisicereceptu.cz
Drobenkový koláč s borůvkami
Drobenku můžete různě kombinovat: místo hrubé mouky použít mleté ořechy, přidat skořici, vanilku. Ingredience na 1 plech Na těsto 250 g hladké mouky 125 ml mléka 1 vejce 50 g cukru 50 g m
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
epochalnisvet.cz
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), financovaná Evropskou komisí, uvedla, že květen 2024 byl celosvětově nejteplejším květnem v historii měření, s globální průměrnou teplotou vzduchu při zemském povrchu o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991–2020. To představuje už 12 po sobě jdoucích měsíců, kdy globální průměrná teplota dosáhla rekordní hodnoty pro příslušný
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
enigmaplus.cz
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
Díky nejrůznějším přírodním jevům, které si lidé odjakživa neuměli vysvětlit, postupem času vznikala celá řada mytických bytostí. Vědci se vydali například po stopách bájných příběhů o Kyklopech [
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
panidomu.cz
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
Město Tábor v létě nabídne rozmanité kulturní akce. Těšit se můžete na stálice letního programu Jazzový Tábor a festival pouličního divadla Komedianti v ulicích. Koncerty klasické hudby a rekonstrukcí historické bitvy vzdáme hold husitskému hejtmanu Janu Žižkovi, jenž skonal právě před 600 lety. Milovníci jazzu si přijdou na své v sobotu 13. července. Jazzový Tábor,
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
nejsemsama.cz
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
Toužíte letos po dovolené v Africe, ale horké klima vás neláká? Zvolte Tunisko, které vám díky své poloze nabídne nejen ideální počasí, ale také nádherné pláže a fascinující památky. Milovníci historie si tu přijdou na své! V severní Africe jen zhruba 150 km od Sicílie leží země, jejíž historie a kulturní dědictví sahá až do starověku. Je
Speciální povrchy v koupelně
rezidenceonline.cz
Speciální povrchy v koupelně
Uživatelský komfort v hygienické zóně zvyšují úpravy a technologie, jež znesnadňují usazování nečistot a vodního kamene, ulpívání otisků prstů a samozřejmě rovněž zjednodušují čištění veškerých souvisejících koupelnových ploch. Úpravy materiálů v rámci výroby nebo aplikované dodatečně usnadňují díky svým jedinečným vlastnostem údržbu umyvadel, umývátek, klozetů, van a další sanitární keramiky, stejně jako obkladů, sprchových a
Střední Čechy z paluby výletní lodě
epochanacestach.cz
Střední Čechy z paluby výletní lodě
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
iluxus.cz
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
SHA Wellness Clinic nedaleko španělského Alicante představila tři Grand Suites, navržené prestižním designérem Lázaro Rosa-Violánem. Nově navržené apartmány vyvažují neutrální tóny s barevnými akcenty
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
historyplus.cz
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
„Račte s námi, dámo,“ říká ostře americký úředník cizince, která právě připlula z Japonska do Kalifornie. Mezi oběma státy panuje napětí kvůli nedávno přijatému zákonu, znemožňujícímu cizincům vlastnit v Kalifornii půdu. Zásah v mezinárodní přestřelce schytá i jedna z prvních českých světoběžnic.   Narodila se v listopadu a sychravé zůstane celé její dětství. Barbora Markéta
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
21stoleti.cz
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
Koně sehráli důležitou roli v historii lidstva, umožnili lidem cesty na dlouhé vzdálenosti, převoz těžkých břemen i obsluhu strojů. Díky koním se mohli rychle stěhovat z místa na místo i bojovat z jej