Skip to content
reklama

Smrtelná past pro hmyz

Nic netušící moucha usedá na list a je to to poslední, co udělá. Čepele listu na pohyb zareagují svým sklopením a zubovité výběžky kořist uvězní v pevném sevření. Drobný tvor se stává obětí masožravé rostliny.

Mucholapka podivná (Dionaea muscipula) je masožravá rostlina, která je schopna ulovit hmyz jedním rychlým pohybem listu. Je opravdu zdatným lovcem, využívající při tom čepele listu, které připomínají otevřenou mušli.

V pěstitelství patří mezi oblíbené a nenáročné druhy masožravých rostlin.

Nejefektivnějším způsobem pěstování je umístit mucholapku do skleníku či do pařeniště. Foto: Bouba at French Wikipedia / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Smrtelně krásná

Mucholapka podivná spadá pod rostlinný druh Dionaea a není bez zajímavosti, že je jeho jediným druhem. Latinské rodové jméno je symbolicky odvozeno od jména římské bohyně lovu – Diany. Poprvé rostlinu popsal v 18.

století botanik John Ellis (1710/15-1776). Nebezpečný rostlinný mechanismus mucholapky podivné o století později fascinoval i anglického přírodovědce Charlese Darwina (1809-1882). Svou jedinečnost si mucholapka vybudovala ohromnou variabilitou, projevující se v růstu, vzhledu a velikosti.

Tvar listu má každá mucholapka jiný.

blank
Čím je teplota nižší, tím méně světla vyžadují. Snáší teploty i na bodu mrazu. Foto: Chilepine / Creative Commons / Self-published work

Kde ji hledat

V přírodě rostou nejčastěji v Severní Americe, zejména jim je domovem Severní a Jižní Karolína. Naneštěstí však dochází k úbytku jejich přirozených stanovišť, jakými jsou vlhká slatiniště a rašeliniště.

To způsobuje, že výskyt mucholapek podivných je v přírodě vzácný. Naštěstí se stala velmi oblíbenou u mnoha pěstitelů. Mucholapka potřebuje vlhko a sluneční paprsky.

Jak vypadá

Rostlina tvoří přízemní růžice listů o délce 4 až 12 centimetrů. Listové báze jsou cibulkovitého tvaru. Na řapíku sedí listová čepel, která tvoří onu past, která může mít až 4 centimetry. Smrtící past svým tvarem připomíná rozevřenou škebli.

Skládá se ze dvou částí, které jsou oválného tvaru a které svírají úhel asi 45°. Barevně můžou být celočervené či celozelené. Na přelomu jara a léta mucholapky rozkvétají ozdobnými bílými květy.

blank
Pokud se rtuť na teploměru pohybuje okolo 0, můžou se mucholapky pěstovat v naprosté tmě. Foto: Wdwdbot / Creative Commons / Copyrighted free use

Lov

Mucholapka neloví pouze mouchy, jak její název značí. Potravou jí jsou i jiné hmyzí druhy jako např. mravenci, škvoři, pavouci a včely – prostě vše, co se chytí na lep. Mucholapka totiž láká své oběti na sladký nektar, který je produkován a nabízen ze žláz na okrajích listů.

Lapací listy jsou tvořeny velmi jemnými senzory, které tvoří zpravidla šest citlivých chloupků, které, když se v rozmezí několika málo sekund pohybem podráždí, zalarmují rostlinu a ta oběti uvězní ve své kleci, tvořené tuhými špičatými výrůstky, čímž jim znemožní útěk.

Chloupky musí být aktivovány dvojím dotekem v intervalu od 2 do 20 sekund. Tím rostlina předchází zbytečnému vysílení, např. během deště.

blank
Pěstitelé by měli také dbát na to, že nadměrné podněcování rostliny ke sklápění listů ji velmi vysiluje a způsobuje její předčasné odumírání. Foto: Matthias Jauernig / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0-migrated

V pasti

Pomocí chemických receptorů rostlina zjistí, jestli se nejednalo o planý poplach a zda skutečně kořist ulovila. Když je vnitřek prázdný, rostlina si to uvědomí do dvou dní. Avšak pokud je potrava uvnitř, části lapacích listů se k sobě pevně přilnou a napustí dovnitř agresivní trávicí šťávy.

Na vnitřním povrchu čepele se pak nalézají vstřebávací žlázy, které vstřebávají kořist 7 až 10 dní. Po celém procesu trávení se listy rozevřou a jsou připraveny na další kořist. Tento princip lovu je rostlina schopna opakovat maximálně šestkrát, poté odumírá.

Zjistilo se, že když je hmyz v kontaktu se spouštěcím chlupem, probíhají čepelí určité elektrické vzruchy.

Foto: commons.wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz

Rosslynská kaple: Ukrývá...

Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a...
Recepty ze spíže
panidomu.cz

Recepty ze spíže

Někdy je třeba uvařit z pár ingrediencí,...
Je snad herečka Hana Holišová těhotná s přítelem, který je ženatý?
nasehvezdy.cz

Je snad herečka Hana Holišová...

HANA HOLIŠOVÁ (42) si své soukromí...
Manžel mi nakonec odpustil!
skutecnepribehy.cz

Manžel mi nakonec odpustil!

Do manželství jsem se hrnula. Stačilo...
Chystá velkou pomstu! A co na to Bertramka?
nasehvezdy.cz

Chystá velkou pomstu! A co...

Dominika Gottová (47)...
Zapečená bageta à la caprese
tisicereceptu.cz

Zapečená bageta à la caprese

Hledáte inspiraci na rychlou večeři? Pak vsaďte...
Kam zmizelo chilské ledovcové jezero?
enigmaplus.cz

Kam zmizelo chilské...

Poslední doba ledová měla skončit zhruba...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Nanotechnologie znali už staří Římané
21stoleti.cz

Nanotechnologie znali už staří...

Máme za to, že nanotechnologie jsou spojeny až s moderní...
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz

Klara Rott The Spa v...

Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo...
Záhady Smaragdového ostrova: Nádherná krajina Irska skrývá temná tajemství!
enigmaplus.cz

Záhady Smaragdového ostrova:...

Díky nádherné přírodě, kde přebývali...
Mystické Žluticko a Toužimsko: Zámek Valeč
epochanacestach.cz

Mystické Žluticko a...

Kraj živých vod vítá...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha