Domů     Smrt v divadle: Atentát na prezidenta Abrahama Lincolna
Smrt v divadle: Atentát na prezidenta Abrahama Lincolna
7.3.2025
wikipedia, autor neznámý, veřejní dílo

Je 15. dubna 1865 a ve Fordově divadle ve Washingtonu právě americký prezident Abraham Lincoln sleduje v čestné loži představení Náš americký bratranec.

Je to přitom pouhých šest dní poté, co byla podepsána mírová smlouva, která ukončila americkou občanskou válku.

Vojska Unie v ní porazila jižanské státy Konfederace a kromě jiného zrušila v těchto státech otroctví, které bylo doposud velice výnosným byznysem a zdrojem levné pracovní síly. Mnozí příznivci Konfederace se však s takovým výsledkem odmítají smířit.

Mezi nimi je i významný herec John Wilkes Booth, který se rozhodne, že s tímto stavem musí něco udělat.

Nejprve sice on a jeho spojenci plánují prezidenta „jen“ unést, ale z toho nakonec sejde, protože prezident nedorazí na představení, na kterém plánovali únos uskutečnit.

15. dubna se tedy Booth rozhodne provést jiný plán a míří do prezidentovy lože ve Fordově divadle. Prezidentův osobní strážce John Frederick Parker není na svém místě před dveřmi.

Poněkud paradoxně působí fakt, že se s Boothem během přestávky v představení potká v nedaleké hospůdce, kde si herec dopřává skleničku na kuráž. Není jasné, jestli se poté vrátí do divadla, ale ve chvíli, kdy dorazí Booth, není přítomen.

Jedna rána

Booth zná hru nazpaměť a čeká na vtipnou pasáž, aby smích diváků přehlušil zvuk výstřelu. Jakmile věta zazní, prezident se usmívá. V ten moment Booth vstoupí dovnitř a zezadu mu svým jednoranným Deringerem prostřelí hlavu.

4 ⁄ 28 lVíce informacíVědci i nadšenci věří, že tento portrét Abrahama Lincolna, pořízený 8. listopadu 1863, jedenáct dní před jeho slavným Gettysburgským projevem, je jeho nejlepší fotografií, jaká kdy byla pořízena.
4 ⁄ 28 lVíce informacíVědci i nadšenci věří, že tento portrét Abrahama Lincolna, pořízený 8. listopadu 1863, jedenáct dní před jeho slavným Gettysburgským projevem, je jeho nejlepší fotografií, jaká kdy byla pořízena.

Armádní důstojník Henry Rathbone, který je s prezidentem v lóži, nestihne zareagovat včas, ale ihned po výstřelu se vrhne na Bootha. Ten však vytáhne nůž a bodne ho do ruky, pak seskočí z lóže na pódium.

Při dopadu si zlomí kotník, ale přesto se mu podaří uprchnout. Traduje se, že předtím něco vykřikne k překvapenému publiku, podle jednoho svědectví latinský citát „Tak patří tyranům!“, podle jiného „Jih je volný!“

Těžce zraněného prezidenta přenesou do domu naproti divadlu. Má prostřelenou lebku, kulka zůstala uvnitř. Všichni lékaři včetně osobního prezidentova lékaře Roberta Stonea se shodují, že nemá šanci přežít. I přes všechnu jejich snahu ráno 15. dubna v 7:22 vydechne naposledy.

Další cíle

Vzbouřenci měli v plánu kromě prezidenta zabít i ministra zahraničních věcí Williama Sewarda, kterého v jeho sídle Lewis Powell pobodá, ale Seward útok přežije, a viceprezidenta Andrewa Johnsona.

Určený atentátník George Atzerodt do sebe ale v hospodě kope na odvahu jednu skleničku za druhou, až se zpije skoro do němoty a nakonec se k činu vůbec neodhodlá.

Na Bootha a jeho spojence je vypsaná odměna padesáti tisíc dolarů, protože známého herce poznají v divadle stovky svědků. Booth mezitím prchá do Virginie a dál na jih. 26. dubna jsou však on a David Herold obklíčeni na Garrettově farmě.

Booth se odmítne vzdát se slovy, že ho nedostanou živého. Poté, co vojáci zapálí stodolu, kde se skrývá, ho seržant Boston Corbett střelí do hlavy do téměř stejného místa, kam Booth zasáhl Lincolna. Umírá asi dvě hodiny nato.

Fotografie zobrazuje Fordovo divadlo ve Washingtonu, D.C., místo, kde byl 14. dubna 1865 spáchán atentát na amerického prezidenta Abrahama Lincolna.
Fotografie zobrazuje Fordovo divadlo ve Washingtonu, D.C., místo, kde byl 14. dubna 1865 spáchán atentát na amerického prezidenta Abrahama Lincolna.

Mahátma Gándhí je dodnes oslavovaným hrdinou indického boje za nezávislost, který se v průběhu a po konci druhé světové války Velká Británie marně snažila potlačit zbraněmi.

Už před více než dvaceti lety je jako vůdčí osobnost protestů obviněn z událostí ve vesnici Čauri Čaura, kde dav zapálí policejní stanici, ve které uhoří 22 policistů, a na dva roky uvězněn.

Propuštěn je po akutním zánětu slepého střeva a riskantní operaci, ale musí začít prakticky od nuly.

Indický boj za nezávislost propukne už v roce 1930, ale Gándhí je i přes ztráty a utrpení, kterými prošel, v jeho čele. Britská vláda se ho pokouší potlačit, Gándhího uvrhne opět do vězení a spolu s ním na šedesát tisíc Indů, ale odpor už nezastaví.

Vypukne druhá světová válka, ale Indové odmítnou okupantům slepě pomáhat, ačkoliv Gándhí sám odsuzuje Hitlera i nacistické ideje.

Jakmile je ale opět uvězněn, odpor lidu dostupuje vrcholu a Britové odpoví brutálním bombardováním vesnic a měst, při kterém zemře 25 tisíc lidí. Odpor je potlačen a následný hladomor zabije miliony lidí.

Právě zde John Wilkes Booth v průběhu představení
Právě zde John Wilkes Booth v průběhu představení „Náš americký bratranec“ vystřelil na prezidenta, což vedlo k jeho smrtelnému zranění.

Konec nadějím

Po konci druhé světové války se okupační vojska stáhnou, ale v Indii vypuknou náboženské nepokoje mezi hinduisty a muslimy. Muslimové vyhlásí svatou válku, vraždí hinduisty a nutí je uznat islám, ti jim oplácí tím samým.

Gándhí se marně pokouší rozbroje zastavit, je už příliš pozdě. Situace se rozhodnou využít Britové, které náboženské sváry v Indii ukončí. Pod jednou podmínkou, že se země rozdělí na dvě dominia – hinduistické a muslimské, čili dnešní Indii a Pákistán. Gándhího vize sjednocené svobodné Indie se rozpadá.

Nepokoje však pokračují dál a pákistánská vojska vtrhnou do sporné oblasti Kašmíru. Vypukne válka mezi oběma zeměmi a indická vláda v odvetě zastaví převod 500 milionů rupií, který byl součástí dohody.

Zastřelen na procházce

Gándhí na protest vyhlásí další ze svých neomezených hladovek, dokud nebude uzavřen mír. Indická vláda nakonec peníze pošle, ale hinduisté považují Gándhího jednání za zradu. Skupina hinduistických radikálů se proto rozhodne vůdce boje za nezávislost zbavit.

První pokus se nezdaří, ale 30. ledna 1948 Gándhího zastihne při večerní procházce v Novém Dillí muž jménem Nathuram Godse a osmasedmdesátiletého muže zastřelí. Sám se okamžitě vzdá policii, je odsouzen k smrti a 15. listopadu 1949 popraven.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.history.com, www.nasa.gov, www.nationalgeographic.com
Úvodní foto: wikipedia, autor neznámý, veřejní dílo, FOTO 2: wikipedia, Alexander Gardner, veřejné dílo, FOTO 3: wikipedia, Mathew Benjamin Brady, veřejné dílo, FOTO 4: wikipedia, Neznámý autor, volné dílo
Související články
Historie
Nástup Hitlera k moci: Stručně a přehledně
Německo, které po první světové válce nebylo schopno splácet reparace, bylo přímo živnou půdou pro různé extremistické politické strany. Jednou takovou byla i Německá dělnická strana, jejíž sledování dostal za úkol muž jménem Adolf Hitler. Místo sledování se však k DAP připojí a v roce 1923 se v jejím čele pokusí uchopit moc prostřednictvím puče, […]
Historie
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
Francouzský šlechtic markýz de Sade miluje extravagantní sexuální praktiky a také čokoládu. Za svoje hrátky, označované dnes po něm jako sadismus, stráví spoustu let ve vězení. Jakmile Donatien Alphonse François, markýz de Sade (1740–1814) ale skončí v cele, hned píše manželce Renée-Pélagie de Montreuil (1741–1810), aby mu zajistila další přísun čokolády. Se svým sluhou Latourem dorazí […]
Historie
Sovětský svaz na svém konci: Zánik východního impéria
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Dějiny se začaly psát v Petrohradě 7. listopadu […]
Historie
Jindřich I. Ptáčník: Do zakladatele německého státu se převtělí nacistický pohlavár
Celé to může připomínat komedii, kdy úředníci s korunou na podušce přichází k urostlému muži. Ten jako by je neviděl a spravuje ptačí klece. Až po chvíli si jich všimne a po pár minutách už není jen vévodou, ale také králem! Tisíc let spí věčným spánkem, než si na Jindřicha I. Ptáčníka (876–936) vzpomenou nacisté a […]
reklama
věda a technika
Proč Kryštof Kolumbus špatně spočítal obvod Země?
I mistr tesař se utne. Splést se mohou i ti nejslavnější objevitelé. Výjimkou není ani Kryštof Kolumbus. Určitě z dějepisu víte, že v roce 1492 objevil Ameriku. Jeho plavba ale nebyla jednoduchá. Spletl se. Kdyby ale znal pravdu o tom, jak daleko jeho původní cil – Indie je, sebevražednou cestu by nepodnikl. Před výpravou Kryštof Kolumbus (1451‒1506) […]
Virtuální lízátko: Jak vyrobit chuť bez chuti?
Soutěžící v televizním pořadu připraví třeba exotickou masovou směs. Na talíři to vypadá tak lákavě… Taky se vám sbíhají sliny? Proč nejde alespoň ochutnat? Už brzy to nebude žádný problém! V čem zatím virtuální realita trochu pokulhává za tou opravdovou? Nezahrnuje plně všech pět základních lidských smyslů, pohlcuje nás hlavně prostřednictvím zraku a sluchu. Neznamená […]
Dokázali starověcí Číňané vytvořit vrty sršící oheň?
Ve starověku patří sůl k velkým vzácnostem. Rozhodně si s ní nemůžete dovolit plýtvat, protože patří k cenným surovinám. Někde se s ní dokonce platí. Má téměř cenu zlata jako ve známé pohádce. Možná si neumíte představit, jak obtížně se sůl tehdy získávala. V Číně odpařováním vody ze solných jezer. Jde o zdlouhavý a náročný proces s malou efektivitou. Proto čínský […]
Průmyslová výstava ve Veltrusích roku 1754: Stánkaři museli vystačit se svojí výmluvností
Zámecký park ve středočeských Veltrusích je plný stánků. Výrobci a účastníci výstavy v jedné osobě se u stolů se svým zbožím naparují jako kohouti. Za chvíli prý má dorazit panovnice a všichni na ni chtějí udělat ten nejlepší dojem. Evropou se v 18. století začíná šířit průmyslová revoluce. Manufaktury rostou jako houby po dešti a noví podnikatelé […]
reklama
historie
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých […]
Váleční sloni: Tank s chobotem
Římská legie se řadí k boji. Zazní bubny a rozkazy centurionů. Vojáci se seřadí do linie, skryti za hradbou velkých štítů. Před nimi je řeka a za ní nepřítel. Překročit vodní tok nebude snadné, ale není nic, co by římská legie nezvládla. Na druhém břehu se pustí do boje. A začne vítězit! V roce 280 př.nl. stojí […]
Rozkvět a pád Babylonské říše
Babylonská říše se formovala postupně na břehu řeky Eufrat v dnešním Iráku již dva tisíce let před naším letopočtem. Dnes se v dané oblasti nachází převážně poušť, ale před čtyřmi tisíci lety se zde nacházela úrodná krajina s pravidelným přísunem srážek a teplým vlhkým podnebím. Nejprve se jednalo o městský stát v bezprostřední blízkosti města nazývaného v akkadštině Báb-ilí (Brána […]
Císař Leopold II. dal přednost nákupům před učenou diskusí
V 18. století se rodí nový fenomén – průmyslové výstavy. V Čechách se ta první odehrála v roce 1754 ve Veltrusích a nadšená z ní byla Marie Terezie. Z té další v roce 1791 v Praze zase císař Leopold II.   Když Marie Terezie projevuje zájem o všechno a během obchůzky se často zastavuje. Teď […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz