Skip to content

Slavné drinky & jejich tvůrci: Jako první ohřál grog admirál Nelson

„Mnozí moudří se musejí opíjet. To nejlepší v životě není nic jiného než rauš,“ tvrdí slavný anglický romantik lord Byron již na počátku 19. století. Nyní vám představíme zajímavosti z historie různých druhů alkoholu a koktejlů…

Hollywood se koupe v Bloody Mary Pořádná porce vodky, kořeněná zeleninová šťáva, worcesterová omáčka, citron, tabasco, celerová sůl, čerstvě umletý pepř. To vše promíchat s rajčatovým džusem a Bloody Mary je na světě.

„Jen zřídka člověk zažije pocit, kdy přesně neví, jestli jí nebo pije…,“ shodují se současní barmani o drinku, jehož historie sahá do roku 1921. O tři dekády později recepční lasvegaského hotelu Sands nevěří svým uším, když přijímá snídaňovou objednávku od hostů ze 13. patra.

Hollywoodské hvězdy Humphrey Bogart (1899–1957) a Judy Garlandová (1922–1969) nebo slavný zpěvák Frank Sinatra (1915–1998), kteří se zde najednou ubytovali, mají chuť na 300 koktejlů Bloody Mary.

Judy Garlandová byla jednou z celebrit, které Las Vegas ohromily snídaňovou objednávkou.

Ředění rumu námořníky nepotěšilo Řada míchaných alkoholických nápojů původně vznikla jako možný lék ať už na malárii, chřipku, nebo mořskou nemoc. Prospěšné účinky spatřuje také v rumu anglický admirál William Penn (1621–1670). Po ovládnutí Jamajky v roce 1655 začíná svým mužům místo dosavadního piva rozlévat denní dávku rumu. Zvyk se brzy rozšíří na ostatní anglické lodě. Když ale každý námořník denně vyfasuje zhruba půl litru rumu, nedělá to vždy dobrotu.

V roce 1740 admirál Edward Vernon (1684–1757) proto nařizuje snížit příděly na polovinu a navíc rum doředit vodou. Aby šel posádce příkladem, napije se jako první. Nápoji se pak začíná říkat grog podle armidálovy přezdívky Old Grogram.

V chladných vodách ho nechává poprvé ohřívat další britský admirál Horatio Nelson (1758–1805).

Admirál Nelson věděl, jak pozvednout morálku i tělesnou teplotu námořníků…

Diplomacie se sklenkou brandy „On pije,“ pohoršuje se americký diplomat Henry Kissinger (*1923) nad Willym Brandtem (1913–1992), kancléřem Západního Německa v letech 1969–1974. Pro obyčejné Němce to není žádné překvapení.

Sami politikovi pro jeho zálibu ve vinné pálence přezdívají „Weinbrand-Willy – Willy Brandy“. Traduje se, že právě alkohol Brandtovi pomáhá prolamovat ledy při jednání s východoněmeckými sousedy, za což v roce 1971 získává i Nobelovu cenu míru.

Němci Willyho Brandta respektovali, i když znali jeho slabosti.

Gin Angličané vyráběli Francouzům natruc Anglie vs. Francie. Dva odvěcí rivalové na evropském poli. Na sklonku 17. století, kdy na anglický trůn po boku Marie II. Stuartovny (1662–1694) usedá nizozemský protestant Vilém III.

Oranžský (1650–1702), se rozpory opět prohlubují. Vrcholí embargem na dovoz francouzského zboží na ostrovy. Jak ale nahradit rychle ubývající víno a brandy? Angličané opráší starobylý recept na výrobu jalovcové pálenky – geneveru.

O necelých 50 let později nápoj u nich tak zdomácní, že mu i zkrátí jméno na gin. Ten se pak ke konci 18. století začíná míchat s italským nebo francouzským vermutem. Světlo světa spatří martini.

Britské ostrovy v průběhu 18. století zachvátila ginová horečka…

Více ginu oproti vermutu znamená martini extra dry. Americký spisovatel Ernest Hemingway (1899–1961) píše dokonce o poměru 15:1, o tzv. montgomerym. Název je odvozen od jména britského maršála Bernarda Montgomeryho (1887–1976), který v severní Africe údajně odmítal zaútočit na německého vojevůdce Erwina Rommela (1891–1944), dokud nebudou mít jeho vojáci převahu nad nepřítelem právě v poměru 15:1.

„Protřepat, nemíchat!“ Když se řekne martini, nemůže samozřejmě chybět James Bond. Agent 007 ale do drinku ještě přidává vodku…

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Záhadná hora Krudum: Bloudí zde duše mrtvých horníků?
epochanacestach.cz

Záhadná hora Krudum: Bloudí zde...

V chráněné krajinné...
Přišla o dalšího životního partnera?
nasehvezdy.cz

Přišla o dalšího životního...

Představitelka potvory...
Pozor na mozkovou mrtvici
21stoleti.cz

Pozor na mozkovou mrtvici

Náhle vzniklý pokles koutku úst, porucha řeči,...
Překvapení staré 2500 let: Neznámý jazyk z Turecka
enigmaplus.cz

Překvapení staré 2500 let:...

Archeologické práce na nalezišti Ziyaret...
Čokoláda, která roste na stromě
epochalnisvet.cz

Čokoláda, která roste na...

Také jste někdy snili o tom, že máte...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Union Glashütte opět na startu ADAC Deutschland Klassik
iluxus.cz

Union Glashütte opět na...

Byla to právě technická dokumentace,...
Byli v minulosti na Zemi obři?
enigmaplus.cz

Byli v minulosti na Zemi obři?

Obři jsou zmiňováni v Bibli, ve...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Stane se z ní svobodná matka?
nasehvezdy.cz

Stane se z ní svobodná matka?

Do nového roku vkročila...
Skutečné horory, které pronásledovaly natáčení hororu
enigmaplus.cz

Skutečné horory, které...

Lidé se rádi bojí – ale samozřejmě jen v kontrolovaném...
Sídlo, jehož zdmi procházely dějiny
rezidenceonline.cz

Sídlo, jehož zdmi procházely...

Historické stavby bývají pro svůj nezaměnitelný...