Domů     Sladcí rivalové: Coca-Cola a Pepsi spolu soupeří už 120 let!
Sladcí rivalové: Coca-Cola a Pepsi spolu soupeří už 120 let!
29.5.2024

Klasicky červená Coca-Cola a typicky modrá Pepsi jsou dva nejznámější kolové nápoje. Rozhodnout ale, který z nich chutná lépe, je obtížné. Přesto mají oba své silné fanouškovské základny, které si rozhodně stojí za svým.

A nejenom to, oba nápojový giganti se také přetahují o své místo na výsluní a jejich vzájemná rivalita dosáhla až do vesmíru!

Typické logo Coca Coly je známé po celém světě. Přesto má tento nápoj obrovského rivala. FOTO: pxfuel
Typické logo Coca Coly je známé po celém světě. Přesto má tento nápoj obrovského rivala. FOTO: pxfuel

Kdy přesně a čím spor začal, je celkem obtížné vystopovat. Z počátku se totiž jednalo o obyčejnou konkurenci, která se postupně přetavila v silný souboj, který je znám pod pojmem „kolová válka“.

Během něho se obě společnosti snažily dostat na první příčky prodeje za použití rozličných způsobů, které určily směr a podobu moderního marketingu obecně. Z něj dnes těží všichni.

Kde se vzala Coca-Cola

Slavná Coca-Cola se začala vyrábět v roce 1886. O její vznik se zasloužil lékárník John Stith Pemberton (1831–1888), který hledal něco, čím by ulevil od bolestí hlavy, podráždění žaludku i nervového vyčerpání.

Výsledkem jeho experimentů byl právě objev Coca-Coly, kterou zprvu prodával ve formě sirupu. Obchodní společnost vznikla až o šest let později v roce 1892, kdy si zaregistrovala svou obchodní značku.

Z počátku nápoj obsahoval skutečný kokain v množství přibližně 1 miligram na lahev. V roce 1902 se jeho obsah snížil a od roku 1906 se přestal přidávat úplně, přesto si Coca-Cola svou typickou chuť zachovala.

Jaké je její skutečné složení dodnes není veřejně známo. Je to jedno z nejstřeženějších tajemství a kompletní recepturu znají pouze dva lidé na celém světě!

Vznik Pepsi

U Pepsi byl příběh obráceně. Nejprve vznikla v roce 1898 značka Pepsi a teprve v roce 1893 pak sladká kolová limonáda.

Také za jejím vznikem stál lékárník, v tomto případě Caleb Bradhamom (1867–1934), který také hledal lék na podrážděný žaludek. Název odvodil od pepsinu, tedy látky, která na takovéto potíže pomáhá.

Teprve o 10 let později si registroval ochrannou známku a začal svůj sirup nabízet a prodávat dalším lékárnám. Jen o dva roky později měla Pepsi 240 franšíz ve 24 státech USA.

Někdejší Bradhamova lékárna v Severní Karolíně. FOTO: Indy beetle/Creative Commons/CC0
Někdejší Bradhamova lékárna v Severní Karolíně. FOTO: Indy beetle/Creative Commons/CC0

A souboj může začít

Od roku 1903 se tak na americkém trhu oficiálně pohybovaly dvě značky, které prodávaly velmi podobné nápoje. První reklamy byly hlavně lokální a cílené v blízkosti lékáren, kde byly nápoje k dostání. Postupně si ale obě firmy začaly tzv. „lézt do zelí“.

Nejprve měla navrch Coca-Cola díky řadě působivých reklam. Jednou z nich byla také ikonická kampaň, ve které Coca-Colu přinášel samotný Santa Claus.

Proti tomu se Pepsi rozhodla vyrazit během roku 1939 do boje s reklamní znělkou, která je považovaná za první, jež kdy vznikla. Vysílala se v rádiích a společnost umístila více než milion kopií nahrávky do jukeboxů po celých státech.

Vojáci vs. rodina

Když USA vstoupily do druhé světové války, zavázal se Ernest Woodruff (1863–1944), tehdejší majitel společnosti, že „každý americký voják si bude moct dovolit koupit lahev Coca-Coly za 5 dolarů, bez ohledu na to, kde slouží, nebo kolik nás to bude stát“.

Ve spolupráci s americkou armádou tak Coca-Cola vybudovala 64 stáčíren, které byly schopné zásobovat vojáky na všech frontách v Evropě, Africe i Tichomoří. Nápoj se díky tomu stal světově známým a po skončení války nic nebránilo masivní expanzi.

Pepsi se naproti tomu rozhodla změnit obchodní strategii a stát se hlavně lifestylovou značkou. V reklamách se objevovaly vkusně oblečené páry a limonáda se prezentovala jako kvalitní nápoj ideální pro celou rodinu.

Většina reklam navíc lákala na štíhlost žen, kterou mělo zaručit právě popíjení Pepsi. Navíc začala cílit reklamu přímo na afroamerickou komunitu a její členy najímat jako zaměstnance.

To mělo za následek, že došlo ke snadnější inkluzi a začlenění tmavších obyvatel mezi plnohodnotné členy společnosti.

Stáčírna Coca Coly v kanadském Montréalu, fotografie z roku 1941. FOTO: Conrad Poirier/Creative Commons/Volné dílo
Stáčírna Coca Coly v kanadském Montréalu, fotografie z roku 1941. FOTO: Conrad Poirier/Creative Commons/Volné dílo

Se Sovětským svazem na věčné časy

Také Pepsi se rozhodla pro světovou expanzi. V zahraničí platila místním celebritám za reklamu na své výrobky, ale největší senzací se stala v Sovětském svazu.

Sem se dostala na pulty jako první americké spotřební zboží, kde v rámci podpory expanze dokonce vystupoval viceprezident Richard Nixon (1913–1994) a Nikita Chruščov (1894–1971)!

Navíc v USA odstartovala Pepsi Challenge, kdy zástupci společnosti v různých obchodních centrech dávali zákazníkům ochutnávat kolové nápoje a zjišťovali, co chutná lépe. Poté odhalili obě lahve a ukázali, co zákazníkům více chutná.

Popularita Pepsi dosahovala maxima a stala se nejprodávanější limonádou v supermarketech. A právě proto se od poloviny 70. let začala vzájemná rivalita skutečně nazývat „kolovou válkou.“

Cola Wars nebo Star Wars?

V roce 1984 přišla Coca-Cola s přelomovým nápadem podávat své nápoje astronautům přímo ve vesmíru. Vyvinula proto plechovku, která by měla fungovat také ve stavu beztíže a udržovat Coca-Colu perlivou, aniž by z plechovky vystřikovala.

NASA souhlasila, aby astronauti plechovku ve vesmíru vyzkoušeli. O projektu se ale dozvěděla také Pepsi a vyvinula vlastní plechovku. V Roce 1985 mohli astronauti skutečně oba nápoje ve vesmíru ochutnat, ale výsledky nebyly nijak valné.

NASA ani jeden nápoj nepřidala do zásob potravin budoucího raketoplánu, což obě společnosti trochu umírnilo.

Pepsi se stejně jako Coca Cola dostala až do vesmíru. Úspěch to moc nepřineslo. FOTO: pxfuel
Pepsi se stejně jako Coca Cola dostala až do vesmíru. Úspěch to moc nepřineslo. FOTO: pxfuel

Podobná chuť, rozdílná tvář

Coca-Cola od roku 1931 stále využívá původního ikonického nápadu se Santa Clausem a dodnes se snaží vyvolávat u zákazníků hlavně příjemné pocity. Pepsi naopak sází na co neznámější tváře.

V jejích reklamách se tak objevují hvězdy jako Michael Jackson (1958–2009), Britney Spears (*1981), Ray Charles (1930–2004), Pink (*1979) nebo David Beckham (*1975).

Současně obě společnosti podporují profesionální sport. Coca-Cola je od roku 1928 spojena s olympijskými hrami a Pepsi má uzavřenou dlouhodobou smlouvu s NFL, profesionální ligou amerického fotbalu.

Konec? Kdepak.

Ačkoliv už soupeření mezi Coca-Colou a Pepsi není tak výrazné jako v minulém století, kdy se společnosti snažily vzájemně trumfnout ve všech možných i nemožných ohledech, rivalita tak úplně neskončila.

Stále se snaží nacházet způsoby, jak nalákat nové zákazníky, vytvářejí nové více či méně úspěšné příchutě svých typických nápojů. Reklama dnes prostoupila také do filmů, seriálů a na internet. A nebojí se udělat si ze sebe navzájem i srandu.

Obě společnosti dnes kontrolují tři čtvrtiny veškerého prodeje sycených nealkoholických nápojů v USA. Coca-Cola je, co se týká čísel, jasným vítězem. Zabírá téměř 45 % trhu, kdežto Pepsi asi 26 %.

Nakonec se tak Pepsi nikdy nepodařilo vyrovnat se v prodeji svému červenému protihráči. Přesto mají oba nápoje své nezastupitelné místo v srdcích mnoha zákazníků.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h