Američané 14. května 1973 vypouštějí do vesmíru svou první vesmírnou stanici Skylab. Chlouba moderní techniky ale málem nezačne ani fungovat…
Odrodilec slavného programu Apollo vydrží na oběžné dráze sotva 6 let a přivítá pouze 9 astronautů, poté se zřítí a shoří. Během startu raketoplánu Saturn, který má stanici na oběžnou dráhu vynést, ale nastanou potíže.
Skylab přijde o část solárních panelů a protimeteorického štítu. Nebeská laboratoř se proto přehřívá a je skoro bez šťávy.
Místo skvěle připravené stanice pro přílet astronautů se tak ve výšce 435 km klepe předražené torzo, nad nímž si rve vlasy více než 1300 pracovníků NASA, kteří se podílejí na jeho přípravách.
Omluvte ten svinčík…
Přestože měl Skylab naplánovanou dlouhou budoucnost, vizi nenaplní. Na své palubě hostí jen tři posádky astronautů v délce 171 dnů z celkových 2249 dnů, kdy je na oběžné dráze. Roku 1977 začíná stanice samovolně sestupovat.
V roce 1979 Skylab prohoří atmosférou a její trosky dopadnou na řídce obydlenou oblast západní Austrálie.
NASA si vykoleduje pokutu za znečišťování veřejného prostranství, za což se městu Perthu telefonicky omluví osobně tehdejší americký prezident Jimmy Carther (1924).